Hitlerova kariéra (1977)

Veľmi zaujímavé, samozrejme oceňujem obrovské množstvo autentického obrazového materiálu - no chýbali mi širšie súvislosti... napríklad je úplne odignorovaný Hitlerov záujem o germánsku mytológiu, mysticizmus a okultizmus, ktorý je nepopierateľne prítomný v pozadí jeho dobre známej ideológie Tisícročnej ríše, nadradených rás, expanzii nemeckého národa... a podobných bludoch. Spomenie sa Wagner, Hitlerova vízia Germanie, nenávisť k Židom aj árijská rasa - ale naozaj len spomenie a ďalej sa paralely nijako neskúmajú, nerozoberajú - zostávajú doslova len načrtnuté a nedokončené ležať pod nákladom suchých faktov... Takže dokument je fascinujúci, lenže ukazuje Hitlerovu kariéru len tak akosi... zvonka. Má pomerne úzke videnie a očividne vychádza z dvoch základných prameňov - faktov uvedených v histórii a znakov odpozorovaných z audiovizuálnej dokumentácie. Lenže mne sa potom zdá, že keď autor filmu s chuťou opisuje význam póz a správanie diktátora podľa videozáznamov, o nič horšie by neurobil, keby vypátral a pridal aj informácie o vnútornom podklade Hitlerových pohnútok, keby sa viac odvážil premýšľať, čo tomu človeku behalo hlavou. Na začiatku sa síce zopár ráz spomenie čosi o jeho mladosti, sklamaniach, sebavedomí... alebo na konci, že vyzerá čoraz starší, zlomený, atď. - ale čo z toho, keď zostáva nezodpovedaná základná otázka PREČO?

Hitman (2007)

Ako popkorňák to zbavilo, ale pravdupovediac... je to slabé. A mám pocit, že aj fanúšikovia hry sa delia na dva tábory - tých, ktorí zostali sklamaní a tých, čo sa ako-tak zmierili. A nejde len o naozaj veľmi sa snažiaceho, napriek tomu nevýrazného Timothyho Olyphanta. Celé je to... pre decká. Jednoduché, čiernobiele, s revúcimi náznakmi romantiky a slabosti hlavného hrdinu pre spriaznenú dievčenskú dušu. Najprirodzenejšie asi pôsobila Olga Kurylenko, i keď nabudúce by som ju namiesto osudom bitej, krehkej a trochu trucovitej štetky radšej videla v roli nejakej zákernej potvorky, aké hrávala Fairuza Balk. V Hitmanovi ukázala, že výrazný mejkap jej pristane a vie hádzať aj škaredé pohľady.

Hlava nad vodou (1996)

Užívateľ tron: "Mám rád čierne komédie o to viac, o čo menej ich je." - tak pod toto sa s radosťou podpíšem :-) V podstate súhlasím aj so zvyškom komentára. Pri Hlave nad vodou spraví moja bunka pre čierny humor zopár nadšených kotrmelcov, ale ani po opakovanom zhliadnutí sa akosi neviem prinútiť k tým 4*.

Hlava státu (2003)

Má to šťavu, má to dobrý konverzačný humor, aj silné zameranie na menšiny. Ale ak vám nevadí, že aj černosi si nakrúcajú filmy pre seba, nevidím dôvod, prečo by to malo tomuto filmu ublížiť. Hrajú tu aj belosi a dokonca hrajú aj kladné postavy. A Maysova snúbenica Kim je proste skvelá :-) Smiala som sa na výborných hláškach (ktoré prirodzene vyplývali z konverzácie a neboli silené, aké som videla už aj v známejších filmoch), smiala som sa na drsnom Bernie Macovi, na postavách okolo Maysa aj na parodovaní politikov, vlády, pretvárky a politických kecov. Možno mal tento film okrem pobavenia na území USA aj iné ambície - ale nás to vôbec nemusí rušiť a im je to už aj tak jedno (aspoň na ďalšie 4 roky;-). Až na drobné zakolísania ma obrovsky potešilo, že scenár nepodlieha klišé, nie je celkom predvídateľný a nenecháva sa unášať pátosom ani grcoidným vlastnenectvom. Super zábava na večer. (kom. 2005)

Hněv Titánů (2012)

Jediné, čo ma zaujímalo, bola vizuálna stránka a efekty, no možno aj preto, že som to pozerala v telke na HBO, ani tie efekty ma extra nedojali - navyše vzhľadom na utopenie v hlúpom príbehu ich bolo príliš málo. Worthington bol nedôveryhodný (ale ten sa mi na hrdinu z gréckych bájí nehodil ani v prvej časti) a pohľad na pánov hercov ako Fiennes, Nighy a Neeson v takýchto rolách v človeku vzbudzuje až ľútosť. Tak neviem, stačí to na 2* alebo to bolo len za jednu? Piráti z Karibiku sú v porovnaní s týmto plnotučná zábava. Zostáva len dúfať, že o ďalšie pokračovanie nikto nebude mať záujem.

Hobit: Šmakova dračí poušť (2013)

Prekvapujúco dobre som tolerovala dosadenú elfskú lamačku sŕdc, hoci pred filmom som sa na toto trápne (povinné) klišé dívala skrz prsty. Horšie nesiem fakt, že síce už v Pánovi prsteňov netiekla červená, ale tiekla aspoň čierna... v Hobbitovi niet po telesných tekutinách ľudí či orkov takmer ani stopy (jednu ranu, rozbitý nos a poškriabané čelo nepočítajme). Čerstvo brutálne zosnulí tak vyzerajú, akoby ich kóšer odkrvili už pred smrťou. Škoda, že popri režisérskych a predĺžených verziách sa dodatočne nevyrábajú aj tie pre dospelých :-p

Holičství (2002)

Jednotlivé scény sa kvalitou a humorom pohybovali v rozmedzí medzi 1* (dojáky) a 4* (dialógy), ale niektoré boli zaručeným receptom na smiech a urobili z tohto filmu "brutal" (yo!) pohodovú záležitosť, takže výsledok je približne 3*. Možno je to naozaj o tom, aký máte postoj k černošským komédiám všeobecne. Ja dobrý (yo!). Pamätáte sa na scény v holičstve z filmu Cesta do Ameriky? Eddie Murphy a Arsenio Hall v multiúlohách ufrfľaných dedkov prekárajúcich sa, ktorý boxer je najlepší na svete? - Barbershop vyzerá ako inšpirovaný práve týmito scénami, pretože tu podobní svojrázni "obyvatelia" holičstva tvoria základ príbehu a naservírujú vám tony černošského konverzačného humoru v ľahkom slangu. Fakt je, že Ice Cube nijaký extra výkon neodvádza, ale jeho herecké (ne)schopnosti aj nudnejšie pasáže filmu zdravo vyvažujú ostatní členovia posádky. Aj keď uznávam, že všetko, čo píše Lima v komentári, je skutočne pravda a skutočne ide o veľmi jednoduchý a prvoplánový príbeh (tradičný humor, trochu rapu a čierneho rasizmu, trochu napätia, nejakí gangstri, boj dobra so zlom a morálne poučovanie), dúfam, že tej bande černochov okolo o nič hlbšie nešlo a tak len splnili svoj "big plan" - yo, man!

Holky na obzoru (1989) odpad!

Strata času a príšerná nuda! Zbytočnejší film som hádam ešte ani nevidela... Komédia, ktorá vôbec nie je smiešna, doprevádzaná monológmi Adama Sandlera, o čašníkovi na lodi, ktorého snom je stať sa javiskovým komediantom. Aby mala "komédia" šťavu, prechádza sa tu hafo kočiek v bikinách. To je asi tak všetko. Na humore, ktorý musel byť vyčpelý už v roku 1989 by sa dalo zasmiať, iba keby vám ústa roztiahli kovovými hákmi.

Holky z města: Děvky z Honolulu (2005) (TV film)

Režisér Brent Owens má nechutne úchylný hlas a svoje filmy uvádza (asi) zámerne trápnymi básničkami, ale myslím, že svojím spôsobom je to unikátna séria dokumentov. Holky z Honolulu sú tretí, ktorý som videla na HBO GO. Nie som odborník, ale pochybujem, že existuje mnoho realistických filmov o "najstaršom" povolaní, ktoré je zároveň asi aj najzáhadnejšie. Prostitútky sa o svojej práci nerozprávajú na počkanie s hocikým. Od Brenta Owensa sa o nich dozviete vcelku dosť. Nie všetko, ale všeličo. Ozaj, dávajte si pozor, na čo máte chuť, ak pôjdete hľadať rýchle potešenie v Honolulu - všetky dievčatá sú tam (pôvodne) chlapci ;-)

Hollywoodská klišé pod palbou (2021)

Populárno náučné, nie príliš hlboké, ale zábavné. Zasmiala som sa, aj zistila pár vecí, ktoré som nevedela.