• Rodinný

Pomocník (1981)

Rozjezdová fáze tohoto snímku dávala tušit, co má divákovi dění sdělit. Rázný a dost přidrzlý pomocník už při prvním setkání s novopečeným majitelem řeznictví dával jasně najevo, že ho má v podstatě úplně stejně na háku jako ty půlky prasat, co tam posléze porcoval. Starý životem protřelý poctivec jej bohužel potřeboval do kšeftu, ale určité pochybnosti ho přeci jen hlodaly. S jistou nadsázkou by se dal onen pomocnický vazoun označit za velmi šikovného manipulátora, který věděl úplně přesně, kam a na koho to hrát. Klasické psychologické putování do nitra dvou zcela rozdílných povah, které graduje nečekaně nekrvavým klidným rozuzlením odpovídajícím povaze pana majitele řeznictví. Tři hvězdy za kvalitní herecké výkony, nicméně celkově jsem se chvílema nudil, protože to bylo na mne až moc vláčné a táhlo se to jako smrad. Navíc já filmy z téhle doby nějak moc nemusím, takže musí být zpracované precizně, aby to bylo aspoň na to hvězdičkové kvarteto. A jelikož tři hvězdy, už to vidět fakt nemusím. Jednou a dost.

Třetí skoba pro Kocoura (1983)

Kdysi jsem film viděl tak nějak napůl, dneska jsem jej v TV zhamtnul celý kompletně. Pionýrský oddíl horolezců mlhavě připomíná tehdy zakázané skauty a marně se drápe na paty foglarovek. Inu, byla taková doba a místo pánů vidíme soudruhy, místo skautů pionýrské nadšence, místo Policie tu vyšetřuje "Veřejná bezpečnost" alias VB. Zápletka je víceméně klasická, maličko možná i k pousmání. NIcméně jako nenáročný dětský film s prvky kriminálky je to udělané vkusně s přimhouřením obou očí a docela pěkně to odsejpá. Míša Kuklová byla hezká už jako holka, škoda jen, že jí nenechali její hlas. Exteriéry jsou ozdobou tohoto dílka, nádherná příroda. Asi i proto to je koukatelné a lze u toho vydržet. Co mě na těhle filmech štve, jsou ty zvuky motorů aut, absolutně nedůvěryhodné, ale tehdejší úroveň zvukařiny byla v tomto na bodu mrazu. Škodovka odjíždějící od garáže ani nenastartuje a najednou jede. Kriminalista Moučka coby velká šarže z kriminálky vozí nějakýho řadovýho esenbáka v uniformě, prostě do očí bijící nekompatibilita scénáristy, a to jen kvůli tomu, že děda Kostelka neměl papíry, prostě úsměvné nedokonalosti. Proto ode mne tři hvězdičky, mám české filmy moc rád, ale tohle byl fakt jen onen lepší průměr.

Rebelové (2001)

Přívětivý muzikální romanťák, kde excelují překrásné sloveny Zuzka Norisová a Alžběta Stanková. Anička Veselá známá ze Správce statku tu také zaperlila jako krásná "brejlatka". Klasický doják pro dívčí a ženská vlhká víčka s líbivými hudebními skvosty šedesátých let si získá srdce každého, kdo má rád nespoutané mládí a nebo sebereflexní nostalgii. Nemám asi nic zásadního, co bych dílu vytknul, celé je to hezky koukatelné a krásně to diváka unáší na romantické vlně lásek a očekávání šťastného života. Až by ani člověk neřekl, že se to odehrává v uzavřeném ostnatém Československu. Tedy až na pár pichlavých záběrů mapujících skutečnost, že v každé době i režimu se najdou aktivní udavači a práskači. Celkově za mě povedený odpočinkový láskový filmeček pro pohlazení dušičky, zejména pak při pohledu na tu překrásnou famózní Zuzku!

Léto s gentlemanem (2019)

Duo Hanzlík a Adamec vyprodukovalo něco, co tu letělo v osmdesátkách a osobně jsem přesvědčen, že právě mezi příznivci troškovských letních komedií si najde své místo. Nezaujme dnešní akční generace omladiny a asi ani stárnoucích třicátníků, ale to se dalo možná i předpokládat. A možná to ani producenti nezamýšleli. Mě se to prostě ale líbí, mám rád tyhle relaxačky. Ano, je pravda, že to zavání Pojišťovnou štěstí, ale to konkrétně u mě znamená líbivou vůni Antalové, kterou považuji za paní herečku. Nezklamala mě ani v tomto snímku, její oči, úžasná vypracovaná obličejová mimika, člověk by se do ní zamiloval na potkání i přes těch pár vrásek. Děj tu nehraje hlavní roli, hlavní roli hraje sdělení divákovi. Probíhá velmi nenásilnou formou a je snadno přehlédnutelné, proto je třeba film chtít pochopit a udělat si na to dost času. Film o ukradených chvilkách, o zloději všednosti, který se vkrade do života a nasadí křídla, který na chvíli zkrotí tu zlou a smrtící všednost a který nakonec zmizí stejně tiše, jako přišel. A to jen proto, že svojí misi několikrát opakuje, třeba právě v Chrudimi. Pro mě opravdu nenáročný relaxační letní pseudo románek, od kterého jsem dostal přesně to, co jsem očekával. Možná právě proto, že něco podobného jsem i zažil to pro mě je na pět hvězdiček.

Herec (2020) (seriál)

Název tohoto třídílného televizního seriálu dával tušit klasické téma, kterak se Cina slavným hercem stal. První rozjezdový díl to i docela potvrzoval, ale pak se děj ubral zcela jinou hlavní silnicí, nutno říci, že dost temnou a lemovanou lidskou vypočítavostí zkříženou se strachem a touhou uspět i na úkor jiných. Velmi sugestivní a uvěřitelný výkon Honzy Ciny vše jen dokresloval, protože měl jako postava většinou hroší kůži a já jako divák většinou kůži husí. Seriál mě vtáhnul až nezvykle silně do děje, zejména pak závěr byl opravdu výživný. Do poslední chvíle člověk vlastně netuší, na čem je, komu věřit, komu nikoliv, bylo to jakoby bych se tam plácal sem a tam s nimi i já sám. Při závěrečných titulcích jsem pak přemýšlel ještě hodně dlouho o myšlence, kterou nám chtěl scénarista sdělit. Musím se přiznat, že tento seriál ve mě zanechal hlubokou stopu a považuji jej za skvěle zpracovaný i obsazený.

Pumpaři od Zlaté podkovy (1978)

Sonda do rozkrádání socialistického majetku mě oslovila již podruhé, poprvé jsem film viděl tak nějak na půl oka. Kousek plný tehdejších hereckých es jako mafián Vinklář, miláček žen Bartoška coby "nasazenej tajnej" a další okrádající pumpaři musí oslovit každého, komu je tématika tehdejší doby ve stylu "musíme si pomáhat" blízká. Děj se rozvíjí od začátku pod plným plynem a divák je bravurně směrován k překvapivému závěru. Ve finále přichází pro mnohé rozhodně neočekavané rozuzlení, pár věrně vypadajících ran pěstí a automobilová honička lačná vzoru Belmonda. Celkově za mě hezky zpracovaný film, který rozhodně není žádnou ostudou a dovede udržet nenáročného diváka v křesle.

Přes prsty (2019)

Na Petru Hřebíčkovou jsem se moc těšil. V době upoutávek jsem tomu filmu sice moc nevěřil, ale vidět jsem toto dílko chtěl. Petra svůj komediální šarm podle mě precizně předvedla ve snímku "Bezva ženská na krku" a musím konstatovat, že ani tady mě nezklamala. Tématika čtyř křížků na krku v kombinaci s ohlížením se za vlastními osobními úspěchy, neúspěchy a určení směru dalšího žití, je bezesporu častým námětem. Zafousatělý Langmajer jako zkušený komediální herec jí byl důstojným parťákem a oba se tak stali hlavními tahouny celého snímku. Musím se přiznat, že některé scénky mi roztáhly koutky úst i bez lechtání na noze . Celkově musím říct, že i přes určité výhrady bych se na to podíval klidně ještě jednou či dvakrát.

Staříci (2019)

Herecký koncert Mrkvičky a Schmitzera protkaný mnohdy doslova "strašidelnými" scénami představujícími nástrahy opravdového stáří a čerpání neskutečné energie ze skutečně posledních sil. Neuvěřitelně mě to vtáhlo do děje, na jehož pointu jsem netrpělivě čekal. Schmitzer předvedl herectví se životními zkušenostmi, Mrkvička se směle přidal a celé to bylo až neuvěřitelně uvěřitelné. Tah na bránu, to jest hlavní motto tohoto snímku, jít si za svým a dokončit svou misi za každou cenu, vlastně i za cenu zbytku svého života.. Závěr byl místy maličko "přitažený za vlasy", ale budiž, to lze vzhledem ke kvalitě tématu přehlédnout. Párkrát jsem si v duchu zaklepal na čelo, nicméně i tak to neztrácelo na pružnosti a neustálé očekávání dalšího vývoje děje mě kovalo víc a víc do křesla. Celkově toto považuji za povedenou záležitost, jak dějově, tak hereckými výkony. Rozhodně to chci vidět znovu a po shlédnutí si o tom zase trochu více popřemýšlet a objevit tak třeba něco, co mi při prvním shlédnutí uniklo. Tento počin za to rozhodně stojí.

Román pro pokročilé (2019)

Mírně plitký a místy komediální "románek", kde tahounem se stává starší tělem a rádoby mladší duchem hlavní hrdina v podání Marka Vašuta. Mírně mu přizvukuje Etzler, ale jeho komediální "hlody" mě nechávali povětšinou až neskutečně chladným.Vypracované vašutovo tělo obklopené každé ráno minimálně jedním nahým mladým ženským tělem se stalo po určité chvíli sledování filmu jakýmsi továrním nastavením či resetem. Poklidné vody většinou úspěšně čeří místní fůrie věrně podaná paní Čvančarovou a říznou pořádně "krverlačnou" Vandou Hybnerovou toužící po pomstě svému záletnému exmanžílkovi. Herecké obsazení velmi kvalitní, ale ani to nestačilo, aby z tohoto (ne)příběhu bylo něco více zábavného. Dvě hvězdy dávám jen proto, že jsem dokázal film protrpět až do závěrečných titulků. Musím přiznat, že jednou mi to stačilo a rozhodně netoužím toto dílko znovu vidět. Hrát tam někdo trochu jiný, asi bych to možná ani nedal celé. Vlastně už si ani nepamatuji, jestli jsem se vůbec něčemu zasmál, bylo to jak vzít si projímadlo, aby člověk nějaký ten úsměšek vytlačil.