• Thriller

Slasti a hořkosti mistra Švabinského (2023) (TV film)

Inšpiratívne. Okamžite som si kúpil knihy so Švabinského maľbami a kresbami. A ten krásne farebný dom chcem v roku 2024 vidieť.

The Lovers (2023) (seriál)

je to romanťárna, taká ta klasicky britská, pripomínajúca všetko dobré i horšie z ostrovov. Nad občas nevyváženým tempom zatváram oči, pretože ústredná dvojica je prosto neodolateľná. Zopár scén bude časom legendárnych.

You Hurt My Feelings (2023)

Nicole Holofcener a jej ďalší zrelý pohľad na vzťahy, drobné i väčšie radosti i trápenia, na každodennú rovnováhu i nerovnováhu života, o hľadaní a nachádzaní, úspešnom i tom menej úspešnom, balansu a spokojnosti v nás. Skvele odsledované, pravdivé, i krásne filmové. Občas strácajúce rytmus tak, ako vzťahy i život sám. Julia LD výborná, Tobias M.subjektívne ešte zaujímavejší a Owen T.znova a znova potvrdzujúci, že je jedným z najviac talentov svojej generácie. Žiaden cukrík, prosto už pán herec. "But this is my world. My small, narcissistic world. And you know, I am hurt..."

Zabiják (2023)

Obsedantno kompulzívna one man show.

Zimní prázdniny (2023)

Toto je a bude moja vianočná láska nebeská. Kúzlo filmového okamihu pretknuté so životom, žiaden falošný konštrukt, prosto čístá človečina a čistá filmárčina znalca duší, pána Payena. Akokoľvek bizarne jeho priezvisko znie, toto je radosť, no pain at all.

Aisha (2022)

Veľmi fyzicky, až nepríjemne autenticky podaný obraz o osude tých, ktorí sa narodili pod nie šťastnou hviezdou. Uvedomenie si, ako sa vlastne trápime minoritnými a zástupnými problémami, akokoľvek veľké sa nám zdajú. Stačí si pozrieť príbeh Aishy v brilantnom podaní Letitie Wright (tu Oscar vôbec nedovidí) a jej márny dennodenný boj s úradnickou mašinériou, kedy i zohriatie jedla v mikrovlnke vie niekomu biť do očí. A Josh, chlapčisko ušaté, s "írskym" umumlaným prízvukom a zmeneným hlasom nikdy nebol tak životne nepoužiteľný a napriek tomu a práve pre to ľudsky krehký.

Hranice lásky (2022)

Veľmi autentické a (NE)príjemne skutočné popísanie toho, čo asi prežívame a zažívame v istej fáze života a vzťahu všetci. Lebo "sex je náš, dělá dobře mně i tobě..". Škoda odignorovania filmu ako takého a hlavne Hany Vagnerovej na všetkých možných cenách, tak pravdivý výkon som v československom filme (narážam na koprodukčné nominácie na levoch) dávno nevidel. Je ľahké hrať slzy, je ťažké "hrať" civilnosť. Paradoxne a veľmi zaujímavo, mega stars v menších úlohách s veľmi "technickým" herectvom, čímž práve vyniká civilnosť ústredného dua. Snáď trošičku menej ručnej kamery, snáď trošičku otvorenejší koniec, ale inak radosť/rozkoš. Tlieskam.

Když promluvila (2022)

Jedným dychom. Maria Schrader nehodnotí, len zaznamenáva, konštatuje. Dokumentaristicky presne, bez zbytočných odbočiek, s castom, ktorý je všetko, len nie hviezdny, ale o to autentickejší a  údernejší. Výber vedľajších postáv, S.Morton, J.Ehle, P.Clarkson akoby konzultovala so mnou, dokonalé herecké prítomnosti. Komentár najznámejšieho miestneho predátora som ani nezačal čítať, strata času. Btw, ktorých 6 filmov Harvey Weinsteina získalo Oscara, vážený distribútor?

Krakonošovo tajemství (2022) (TV film)

Rozprávka má byť poetická, magická, čarovná. A ja som v KT nenašiel nič z toho. Záporné postavy čisté karikatúry, Blanka a Štěpán, uziapané a hysterické. Scenárom, vedením režiséra, hercami? Ktovie. A kladné postavy tým pádom úplne potlačené a málo zaujimavé. Pritom Leona Skleničková je objav, Jan Nedbal prirodzený talent a David Švehlík chodiaca charizma. Ale KT pre mňa ostáva jednohubkou bez charizmy. Žiaľ.