• Pohádka

Poslední jednorožec (1982)

Konečně se mi tuto pohádku z dětství podařilo sehnat. Hlavou mi zněly dávné melodie a strašně jsem se těšila. Ovšem tomu, koho napadlo, že pohádce přetextuje písně do češtiny a nechá je přezpívat nějakým našim příšerným umečeným zpěvákům, bych zakroutila krkem!!! Tuto skvělou animovanou pohádku s bolestně krásným a smutným příběhem, který je, aby moc nebolel, okořeněný legračními postavičkami s jejich lidskými problémy, a aby trochu postrašil, tak i mýticky hrůznými příšerami (harpyje, rudý býk, čarodějnice) je nutno vidět v originále a s původní hudbou. Jinak je zážitek skutečně poloviční.

Labyrint (1986)

Díky své dceři jsem tuhle výbornou fantasy viděla mezi jejím čtrvtým a pátým rokem asi 50x. A neomrzela. Nádherný nadpozemský David Bowie v roli krále skřítků, kdy stejně doteď nevím, jestli byl skutečně tak zlý, nebo spíš nešťastně osamocený, jeho originální hudba, vypracované loutky, vychytávky v Bludišti dávno před Potterem a podobnými, bažina věčného zápachu....prostě perfektní podívaná. Jediné, co mi trošku vadilo, byl pocit, že Jennifer Connelly hraje poněkud dřevěně, ale zachránil to její pěkný vzhled.

Pějme píseň dohola (1990)

Kultovní film pro celou naši táborovou partu - všichni ho známe nazpamět, všichni se u něj stále bavíme a.....všichni jsme to na táborech jako děti i jako dospělí prožili, já navíc přímo na táboře, kde se film točil!. Neprávem pozapomenutý film asi těžko pochopí ten,kdo tu předrevoluční táborovou atmosféru nepoznal. Film je na svou dobu vzniku nebývale akční, plný vůbec ne hloupých hlášek a musím ocenit skvělé herecké obsazení a to jak dospělých, tak dětí - začínajícím esům Strachovi, Aně Gaislerové a Václavu Chalupovi směle sekundují neherci. Chválím hudbu, animaci, všechno......aneb ..."To byl dobrej nápad-to byl můj nápad".

88 minut (2007)

Docela dívatelná a napínavá kriminálka se slušným, v případě Al Pacina vynikajícím, obsazením. K jejímu shlédnutí musí být divák asi trochu nadšenec pro tento žánr a přehlédnout blahosklonně díry v logice scénáře - že by se hlavní hrdina okamžitě nezabarikádoval na policejní stanici u svého kamaráda a místo toho zmateně pobíhal městem, když mu vlastně nejde o nic, než vlastní život, se zdá poněkud nepochopitelné. Nikde žádné rukojmí, kterým by byl vydíratelný, jen časový limit....jako pohádka pro dospělé je to dobré.

Honzíček a Grétička (2012) (TV film)

V rozporu se zde převažujícím nízkým hodnocením musím napsat,že pohádka mě mile překvapila. Jediné,co mi asi hodně vadilo,je překlad názvu pohádky do češtiny a používání zdrobnělých jmen i během děje - působí divně, když celkem odrostlé děti na sebe v zoufalé situaci volají Honzíčku a Grétičko (Honzíčkovi už raší pomalu knírek). Jinak děj ozvláštněný kajícím se tatínkem je logičtější než původní verze (vždy mi přišlo divné,že by milující otec obětoval děti kvůli zlé maceše) a příběh sester čarodějek skoro dojímající. A že zlá čarodějnice je hezká?Copak by děti škaredé staré babě takhle lehce naletěly? Dala bych tři,ale hvězdička navíc je za pohádkový les a kostýmy.

Kouzelná skříňka (1995) (TV film)

(v Česku vysíláno jako Kouzelná skříňka) Aurora je malá dívka žíjící s rodiči v ponuré zemi Shandrilan, kde vládne slabošský panovník Frilo Vznešený, který zakázal vydávání jakýchkoliv hlasitých zvuků. Všechny hudební nástroje byly zabaveny, platí zákaz zpěvu, odhlučnit se musí i vrzající boty, nebo kůň a na dodržování nesmyslných zákonů dohlíží hlukoobrana, která každého provinilce uvězní v chrámu ticha. Zem je pokrytá sněhem a tichem a hrozí, že slunce na ni již nikdy nezasvítí. Naštěstí připlouvá do Shandrilanu Zantalalia, zpěvačka a kouzelnice, která vyhledá Auroru a předá jí dědictví po dědečkovi - kouzelnou hudební skříňku. Jen na Auroře nyní záleží ,jestli bude možno v zemi tradičně oslavit Slunovrat a tím dostat slunce zpět do země i lidských srdcí........ Mrazivě krásná a nechápu proč opomíjená kanadská pohádka. Netuctový příběh plyne tiše a klidně, ale nenudí a Patti LuPone v roli kouzelnice je nádherná.

Pee-Weeho velké dobrodružství (1985)

Jeden z raných filmů Tima Burtona. Další z jeho zpodobení "Nezařaditelné indiviuum" versus "Společnost". Willy Wonka v Karlíkovi je mile nedospělý, Beetlejuice smrdutě odporný, Edward smutek vzbuzující, Batman obdivuhodný.......Pee Wee je toho všeho původní prototyp. Má ho divák litovat jako pošahaného blázna? nebo obdivovat jako geniálního vynálezce? (kravinky na smažení vajíček v úvodu filmu), smát se mu, fandit mu, nebo nad ním brečet? Je čistý (důvěřování Francisovi) a přitom trochu zlomyslný (odmítání kina Dotie po telefonu), má obrovské pohybové nadání (tanec před smrtí v motorkářském klubu), je psycholog (se servírkou v dinosauří vyhlídce), je ochránce ještě slabších, než je on (hadi v hořícím zverexu),má obrovské odhodlání a vůli dostat zpět ukradené kolo (demolice filmových ateliérů je atakem na divákovu bránici)......je dokonalý. Film je pro mě nejlepším Burtonovým počinem,i když musím souhlasit s přispěvatelem Malarkey, že Pee-Weeho musíte buď milovat nebo nenávidět - ale tak je to vlastně u všech Burtonových vyděděnců.

Lišáci, Myšáci a Šibeničák (1970)

Film byl natočen v r. 1970 a při jeho sledování si člověk nostalgicky uvědomuje, jak už je to strašně dlouho a jak je to, bohužel, v dnešní tvrobě dětských filmů neopakovatelné: výkony hlavních dětských herců jsou výborné, hudba Zdeňka Lišky geniální a černobílé provedení filmu má magickou atmosféru. Dobře si pamatuju, jak mi u scény na "ptačím stromě" podbarvené strašidelnou hudbou nebo při vyvolávání duchů na Šibeničáku naskakovala jako dítěti husí kůže a musím uznat, že se to dodnes nezměnilo. Citlivě zachycené sblížení dvou znepřátelených chlapců nad umírajícím hříbětem je silné pro dospělého i pro dítě (jen si nejsem jista, zda dlouhé neakční sekvence dnešní dítě osloví.)

Kameňák (2003) odpad!

Představte si, že vám tento film pustí řidič dálkového autobusu. Přesně to se mi stalo. Možnost úniku žádná, takže nedobrovolně posloucháte 100 minut příšerné slátaniny stokrát oposlouchaných nevtipných vtipů, mizerných výkonů druhořadých herců a špatných výkonů herců kvalitních, kteří nemají co hrát. Příběh postavený na sexuálně selhávajícím "blbém" (jak jinak) policajtovi, jeho nadržené ženě, "blbé" (jak jinak) učitelce a sexuálně deviantní důchodkyni, která znásilňuje každého chlapa ve vsi, je skutečně "blbý"(jak jinak u režiséra Trošky od dob, co natočil snad poslední kvalitní Jasněnku). Škoda času a peněz, které to stálo.

Whale Music (1994)

Nezávislý hudební film, který nemá chybu. Po jeho shlédnutí jsem si okamžitě sehnala desku kanadské kapely Rheostatic, která složila hudbu,na desce je i ústřední píseň Claire. Druhý objev je tlustý představitel Desmonda kanadský herec Maury Chaykin - doporučuji najít a užít si jeho další role ve filmech! Silný příběh citlivé a od světa showbyznysu odvrácené bývalé hudební hvězdy, oteklého škaredého chlápka, který se koupe v shnilém bazéně, tančí si nahý po domě na hudbu, kterou skládá jen sám sobě a velrybám a jednoho dne se zamiluje do krásné "princezny"....a ona asi do něj......dojemné k slzám a přitom vůbec ne patetické a romanticky ucitantané.