Batman začíná (2005)

Ajta ajta ajta... od určité doby (osobně si myslím, že 80. léta) je natáčení remaků prohřešek proti dobrým mravům. U Batmana to platí dvojnásob, protože naprosto pohřbil skvělou temnou atmosféru původní série a koneckonců i komiksů. Film se odehrává v moderním velkoměstě s mnoha skleněnými mrakodrapy a krásně svítícím sluncem. Co se jim nelíbilo na retro-městě věčně zahaleném v mlze a zakrytém hustými mraky? To dělalo svět Batmana ponurým a jako dělaným pro šílené protivníky. Já za to Timu Burtonovi moc děkuji. Tahle nová verze se snaží vypadat "realisticky", ale vůbec nevím proč. Jestli tvůrci nechtěli točit film s komiksovou atmosférou, měli si vybrat něco jiného, než komiksového Batmana. Je tisíc dalších superhrdinů, kteří žijí v docela obyčejných městech. O jakési degradaci téhle nové série svědčí i herecké obsazení. V původní sérii: Michael Keaton, Jack Nicolson, Kim Besinger, Danny DeVito, Michelle Pfeiffer, Val Kilmer, Tommy Lee Jones, Jim Carrey, Nicole Kidman, Arnold Schwarzenegger, George Clooney, Uma Thurman... V Batman Begins - stále poměrně neznámý Christian Bale, Gary Oldman jehož sláva umírá, nic moc Liam Neeson (osobně si ho vybavuju jen ze dvou dalších filmů) a Morgan Freeman hrající jen vedlejší roli. Tenhle film a jeho další pokračování raději ani neměl vzniknout...

Battlestar Galactica (2003) (TV film)

Sérii nesleduji, takže tenhle film jsem shlédnul spíše jen tak pro informaci. Co chválím: autoři si odpustili klasické sci-fi technologie (štíty, vlečné paprsky, laserové zbraně...) a tím tohle dílko udělali neokoukaným. Nejsou tu také mimozemšťané, ale roboti - což je opět velké plus k unikátnosti. Víc military stylu. Chválím také soundtrack, osobně jsem si oblíbil hudbu "Prelude to War". Ale všechno mi to přijde jako Terminátor ve vesmíru (úvodní jaderná apokalypsa, stroje mají technologickou i početní převahu) kombinovaný s ST: Voyager (dlouhá cesta k Zemi). No dobře, vím, že tohle je remake mnohem staršího seriálu, ale stejně... Na pokoukání dobré, ale zfanatizovat se do toho asi nedá, nevím... Možná kdyby všechny díly seriálu byly stejné nebo lepší jak tenhle film.

Black Adam (2022)

Pro mě naprosto neznámé postavy, ale Black Adam je výborný a to pouze díky Dwaynovi, který ho hraje skvěle. Black Adam je určitě největší komiksový drsňák poslední doby. Hawkman byl také dobrý. Bavilo mě to. Akce byla zajímavá, i nějaké plot-twisty tam byly (ten hlavní ohledně Adamova původu). Dobré. Více v mé audiorecenzi.

Black Panther (2018)

Průměrná MCU sólovka, která nemá moc čím zaujmout. Andy Serkis měl dostat víc prostoru, jeho postava byla zajímavá... určitě víc, než hlavní padouch. Podrobnější hodnocení v mé audiorecenzi: https://www.youtube.com/watch?v=GwPCeTfvavw

Black Panther: Wakanda nechť žije (2022)

Je to lepší než první díl. Talokaňané mají pěkný design a zajímavý background, Namor je vyobrazen pěkně. Film neobsahuje žádný humor, což se dá pochopit - vzhledem ke smrti Bosemana by tu působil silně nepatřičně. Neobsahuje ale ani žádnou obvyklou "hollywoodskou agitku", což mě potěšilo - jde to i bez toho! Škoda, že se tvůrci nejspíš nepoučí. Více v mé audiorecenzi.

Black Widow (2021)

Hm... vcelku zbytečný film pro děj MCU, ale to bylo tak nějak jasné. Představuje ale postavy (a jednu malou dějovou linku), které se mohou vyskytnout v dalších filmech, např. Yelena Belova může být dobrá náhrada za Natašu. Více v mé recenzi: https://www.youtube.com/watch?v=SeWXOfWdonE

Blade Runner (1982)

Mno... asi jsem čekal víc. Film má perfektní noir-cyberpunkovou atmosféru, ale místy je docela nudný. Hudba od Vangelise poměrně psycho, teda.

Blue Beetle (2023)

Tady jsem hodně váhal mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami (60 nebo 70 %). Je to fajn film "starého stylu", který se drží při zemi, ale nejsou tam žádné moc dramatické ani napínavé scény a humor místy prostě nefunguje. Brnění a jeho schopnosti jsou pěkné, byť jsme něco takového už viděli u Iron Mana (a v podstatě i Venoma). Film je jinak taky poměrně šablonovitý origin, no. Takže nakonec jen ty tři hvězdy, ale je to těsné. Více v mé audiorecenzi.