The Doors - When You're Strange (2009)

Nie som nejaký extra fanúšik The Doors, ale tento dokument ma napriek tomu vďaka svojej kvalite vtiahol a Robert Róth ako rozprávač tam neskutočne sedel.

Sunset Boulevard (1950)

Vo svojej dobe musel tento film zarezonovať filmovým svetom a hlavne Hollywoodom nie len vďaka svojím kvalitám, ale aj kvôli téme, ktorá určite musela mať silný dopad na hereckú obec, a ktorá je aktuálna aj dnes. Po stránke technickej a hereckej je tento film dokonalý. Čo predviedla Gloria Swanson je neskutočné. Skvelí boli aj Erich von Stroheim a sympaťák William Holden. Kamera, hudba, prostredie a scenár, všetko tu funguje presne tak, ako má, a dodáva to filmu neskutočnú atmosféru. Čo ma ale nakoniec presvedčilo dať filmu maximálne hodnotenie ? Napriek tomu, že som skôr fanúšik napínavých filmov, prípadne sci-fi, a drámy u mňa hrajú až druhé husle, tak pri tomto filme som nedokázal odtrhnúť oči ani na sekundu (a to som ho pozeral do jednej v noci), a na konci som si aj zatlieskal (čo nerobím často). Hoci tento film u mňa asi nebude patriť TOP 10 najleších, a ani do TOP 10 najobľúbenejších filmov, bude mať u mňa špeciálne miesto ako jeden z mála filmov, ktorý vo mne po zhliadnutí zanechal pocit maximálnej spokojnosti a radosti z filmu ako takého. A myslím že od zhliadnutia tohto filmu budem žánru film-noir venovať viac času a pozornosti :)

Space Jam (1996)

Jedna z rozprávok môjho detstva. Spolu so Strážcom kníh a Kto obvinil králika Rogera ? prvé rozprávky, kde sa skombinoval animovaný a hraný film v jedno.

Jezero (1999)

Skvele obsadenie, vtipné dialógy, ale aj nedotiahnuté a urýchlene, a bez napätia. Záver bol veľmi zle zvládnutý a plný nepodarených strihov. A ten nápad s babkou chovateľkou pre mňa osobne pochoval celý film až na dno jazera.

Kořist (2019)

Mohol to byť skvelý survival horor, ALE... vadili mi dve veci. Za prvé, hlavné postavy sa občas chovali ako blbci (načo utekať z vody, keď v nej môžem stáť a čakať (aj keď nemusím), hoci viem že len tak tak som nedávno unikol smrti :)). A za druhé, aj aligátory sa chovali ako blbci, resp. pri hlavných postavách sa chovali ako blbci, zatiaľ čo pri vedľajších postavách dávali instant killy na počkanie :) Inak to bol ale skvelý atmosferický film, ktorý si na jedno zhliadnutie užije hádam každý, kto k takým filmom nemá odpor. Ja sa dokonca nebudem brániť (po istom čase) ani ďalšej projekcií, najlepšie s nežnejším pohlavím :)

2010: Druhá vesmírná odysea (1984)

Hoci sa to nemôže rovnať s prvou časťou, v jednom je druhý diel lepší - dáva odpovede, nie ďalšie otázky (aj keď aj tých sa pár vynorilo). Trochu mi vadil úvod, ktorý bol veľmi urýchlený (nechápem kde bol problem urobiť film o 15 minút dlhší). No akonáhle sa dostávame k Jupiteru, a prichádzajú prvé odpovede na otázky, ktoré Kubrick zanechal... :) Aj tak je tam ale čo vysvetľovať ! Snáď sa raz dočkáme pokračovania.... Počuješ Denis Villeneuve ?

2001: Vesmírná odysea (1968)

Chápem ľudí, ktorí povedia že je film nudný. Mne tak našťastie nepripadal. Od začiatku do konca ma film vtiahol ako čierna diera a nepustil. Keď si spomeniem, že tento film bol natočený 9 rokov pred prvými Hviezdnymi vojnami, nemôžem inak než vyjadriť obdiv tvorcom na čele s Kubrickom. Jeden z filmov, ktoré by som veľmi chcel vidieť v kine, ale žiaľ asi nikdy neuvidím. Ešte na okraj, kto nečítal knihu a pochopil záveru po prvom zhliadnutí, je frajer, ale pochybujem že sa taký niekto nájde, snáď okrem Kubricka :)

Chobotnice (1998)

Film, ktorý mohol byť dokonalý a vyrovnať sa kultom ako Anakonda. No bohužiaľ postavy sa správajú strašne nelogicky a réžia tomu tiež veľmi nepomohla. Rovnako tak po skvelej prvej polovici, ta druhá je o dosť slabšia, ako to už pri filmoch takéhoto typu býva (resp. akonáhle sa odhalí tajomné zlo, alebo zabijak). Sommers to nezvládol, čo ma prekvapuje, nakoľko o rok na to stvoril perfektnú (aj keď menej hororovú) Múmiu ! Film na druhej strane ponúka viacero kultových scén a rovnako tak obsadenie je skvelé. Škoda premrhaného potenciálu !

Neviditelný (2020)

Tak toto je jeden vynikajúci rýdzy thriller aky som už dlho nevidel. Presne takéto filmy mám rad. S inteligentným a dospelácky scenárom, brutálnou atmosférou a momentami, po ktorých zabudnem zavrieť ústa. A to všetko podčiarknuté skvelou hudbou a hereckými výkonmi (tu konkrétne výkonom Elisabeth Moss, ktorú moc nemusím, no tu bola tak dobrá, že nemôžem inak).