Přání (2023)

Je neskutočné, ako nám Disney rok čo rok dokazuje, ako hlboko sa ešte dá klesnúť, keď sa chce. Pred 15 rokmi by "Myšiakovím" pohlavárom ani nenapadlo pustiť do kín takýto brak. Nehovorím, že to je najhoršia Disneyovka ever (aj keď ďaleko od toho nemá), no podobné voloviny kedysi šli rovno na VHS, lebo si nezaslúžili byť premietané na veľkom plátne... A teraz, roku pána 2023, týmto sh*tom prešpikovaným agendou, Disney v kinách (s veľkou pompou) oslavuje 100-ročnicu. Najvýznamnejšie jubileum, aké oslavovať môže. Neskutočné. Je mi z toho smutno.

Godzilla Minus One (2023)

Godzilla -1.0 je pre filmovú značku "Godzilla" niečo ako Joker Joaquina Phoenixa pre DC. Japonci opäť raz ukázali ako sa to má (viac-menej) robiť. Hoci je to skôr dráma na pozadí konca 2. sv. vojny v Japonsku, než plnokrvný "kaiju" film, je to 10x inteligentnejšie a pozerateľnejšie, ako všetky hollywoodske Godzilly dokopy. A ak by som si teda mal vybrať, ktorá Godzilla za posledných 30 rokov je najlepšia... pravdepodobne by mi ako prvý napadol práve tento snímok. Dokonca aj akcia, hoc jej je menej (a za menej peňazí), je oveľa pôsobivejšia, než ako sme zvyknutí z hollywoodskych verzií. Jediné čo by som vytkol je tá, pre japonské filmy typická (zbytočná) melodráma. Keby sa jej trochu ubralo, nezaškodilo by to. Ak sa raz chcem dočkať ultimátneho Godzilla veľkofilmu, myslím, že fúzia japonskej kreativity, réžie a americkej produkcie by bola najlepšou cestou.

Napoleon (2023)

Počkám si ešte na režisérsku verziu, no zatiaľ toľko poviem... Toto nie je vojnový veľkofilm pre kiná, ale skôr drahá televízna mini-séria. Otrasný strih, slabá a nevhodne použitá hudba, parádne kostýmy, žiadny ucelený príbeh, len niekoľko stovák pozliepaných kratších, či dlhších scén. A Joaquin Phoenix tu hraje to isté, čo hraje dlhé roky - excentrického čudáka, a nie Napoleona. Sklamala aj kamera, čo ma dosť prekvapilo. Čo ma ale neprekvapilo (žiaľ už to tak je), je réžia. Ridley Scott už nie je TEN pán režisér. Až by si jeden myslel, že toho Gladiátora natočil niekto úplne iný (možno mal iný štáb, ktorý vedel čo robí). A keď už spomínam Gladiátora... Úvodný stret rímskych légií a barbarov z Germánie, strčí svojou epickosťou, strihom, prepracovanosťou, choreografiou a využitím hudby CELÉHO NAPOLEONA do vrecka. Ak si chcete pozrieť a užiť film o Napoleonovi - pusťte si radšej mini-sériu s Christianom Clavierom. Asi toľko.

Gold Rush Daze (1939)

Slovenský názov - Mámenie Zlatej horúčky (VHS Slovart - 1991).

Foney Fables (1942)

Slovenský názov - Návrat do rozprávok (VHS Slovart - 1991).

Pigs in a Polka (1943)

Slovenský názov - Tancujúce prasiatka (VHS Slovart - 1991).

Robin Hood (1939)

Slovenský názov - Robin Hood koná dobro (VHS Slovart - 1991).

V zajetí příběhů (1938)

Slovenský názov - Knihy ožívajú o polnoci (VHS Slovart - 1991).