Jak vycvičit draka (2010)

Tenhle animák je moje srdeční záležitost. Vikingové jsou pojatí fajn osobitým stylem a ty draci jsou vyloženě vtipná stvoření. Mně se moc líbil tlustý "praso-drak" s malinkatými křidélky Ale podle mne největším lákadlem tohohle filmu je Bezzubka, což je naprosto neodolatelný drak, jakého by i leckterý dospělý měl místo domácího mazlíčka. Přestože nemluví, je naprosto úžasný – scéna, kdy Škyťáka přesvědčuje, aby snědl rybu, je prostě super. Stejně tak scéna, kdy Škyťák sveze Astrid na Bezzubce a prolétají mraky a polární září, je tak kýčovitá a romantická, že se i Titanic může jít klidně zahrabat. Závěrečná bitva s velkým drakem ve mne sice evokuje Godzillu, ale budiž. Samozřejmostí je šťastný konec, byť hlavní hrdina přijde o nohu a stane se svým způsobem podobným mrzákem, jako je Bezzubka – tomu zase chybí kus ocasní „směrovky“, takže stejně jako Škyťák nemůže bez protézy chodit, tak on zas nemůže bez něčeho podobného létat. Svým způsobem je vlastně zde vykreslená vikingská společnost a celý film takovou hezkou ukázkou integrace tělesně postižených do společnosti :-) (zda tohle byl záměr, netuším) Každopádně se moc těším na další díl.

Hvězdný prach (2007)

Tahle pohádka je moje srdeční záležitost, která se mi dokonce líbí víc než její stejnojmenná knižní předloha od Gaimana. Hlavní hrdina (Charlie Cox) je takový správný ňouma, ze kterého se postupem času stává pořádný chlap, Claire Danes, která hraje spadlou hvězdu Yvaine, je prostě nádherná, a Michelle Pfeiffer je prostě úžasně krutá a zlá čarodějnice a to jak v omlazené verzi, tak jako stará vrásčitá baba a roli si evidentně užívá. I vedlejší role stojí za to – už jen krátký záběr na Roberta de Nira, jak tancuje v růžové chlupaté šále a dámském oblečku na kankán, je prostě neodolatelný. Nechybí zde ani dostatek akce a nějaký ten černý humor - např. duchové mrtvých princů, kteří vše sarkasticky komentují, jsou opravdu vtipní. Tahle pohádka podle mne není vhodná pro malé děti - je zde spousta různých narážek, které nemohou pochopit a scény s čarodějnicemi věštícím ze zvířecích vnitřností taky není nic pro děti. Někteří kritizují efekty a hudbu – efekty jsou prý na vzhled levné a hudba moc monumentální, nicméně film jsem viděl aspoň 4x a ani jedno mi nepřišlo – snad jen scéna, kdy čarodějnice jednoho z princů pomocí kouzla utopí ve vzduchu, vypadá trochu digitálně. Na rozdíl od knihy má film nefalšovaný pohádkový happy end, který mne vyloženě potěšil.

Casino Royale (2006)

Nová Bondovka mne moc zklamala a to jsem předchozí filmy vždy s nadšením zhltl. Daniel Craig se možná hodí pro akční filmy, ale jako Bond se mi prostě nelíbí – postrádá takový ten humorný nadhled, který měli snad všichni jeho předchůdci. Craig skoro celý film má ten svůj zarputilý výraz chladnokrevného nájemného vraha, což z bondovky dělá akorát další akční film. Hlavní záporák není nic extra, velká část filmu se odehrává v casinu, což mi přišlo docela nudné. Čecha pobaví Národní muzeum v Praze ze kterého tu udělali casino a letiště Ruzyně, které tu figuruje coby Miami - člověk přesto občas zahlédne letadlo ČSA nebo jiné drobnosti a ty palmy v květináčích v hale působí spíš humorně. Nějaké ty technické vychytávky nechybí ani tady, ale působí tu tak trochu obyčejně. Pro mne je to po starých bondovkách se záporáky typu Zub, nebo různými originálními technickými hračkami jako např. v Jeden svět nestačí apod. prostě velké zklamání. PS: s akcí si to Craig trochu polepšil v další bondovce Quantum of solace, ale to je tak všechno. Zlatý Brosnan proti tomuhle!

O statečném kováři (1983)

Tuto klasickou pohádku jsem měl moc rád jako dítě a když jsem ji po dlouhé době letos zase viděl, zjistil jsem, že své kouzlo neztratila. Hlavní hrdina - kovář Mikeš, není žádné ořezávátko a má pro strach uděláno. Příběh o synovi, který se vydá do světa, zachrání princezny zakleté a unesené zlým králem atd. - to je sice stará klasika, ale přesto nijak nevadí. Osobně se mi moc líbila hudba - ve veselejších okamžicích (např. rvačky se zbrojnoši) klasická cimbálovka, která v říši černého krále přešla až skoro na psycho – temně znějící hudbu se zvony a mužským sborem ala Ameno, nebo církevní sbory. Efekty jsou poplatné době - např. strážce brány v černém království – obří obličej a ruka, nicméně přesto jsou velmi dobře použité. Např. scény, kdy Mikeš nahází zbrojnoše na strom, jsou evidentně pozpátku puštěnými záběry skoku jednotlivých kaskadérů, ale přesto působí hrozně humorně. Některé hlášky jako "A nedají si říct a nedají si říct.." (a následně Mikeš zbrojnošům rukou ohne halapartny a zbrojnoše vyhodí na strom) už jsou totální klasika. Černý král hraný P. Čepkem je vyloženě démonický a pomáhá tomu i to, že když mluví, tak vůbec nehne obličejem a jeho hlas burácí s ozvěnou všude kolem - jednoduchý ale působivý efekt. Moc pěkné jsou i prostřihy při putování Mikše – pískovna ala poušť, nějaké slatiniště (? Šumava), zasněžený les... Celá pohádka má nakonec samozřejmě šťastný konec, jak se na správnou pohádku sluší a patří.

TRON: Legacy 3D (2010)

Tomuhle říkám audiovizuální orgie. Viděl jsem i prvního Trona a ačkoliv mu nemůžu upřít originalitu a ocenit odvahu tehdy něco takového natočit, není to film, který by mne až tak nadchl. To Tron Legacy je jiné kafe. Designově vychytané detaily, výborná počítačová animace - závody na motorkách byly úžasné a bojové scény s disky taktéž. Film má spád, takže i když je možná příběh jednoduchý, tak ani na druhé shlédnutí mne film nedovolil o tom přemýšlet. Herci jsou fajn, hlavní hrdina správný magor - seskok padákem z budovy Encomu na začátku filmu byl mazec. Dost mne zaujala Beau Garrett, která je přesně to, co by si člověk představil pod termínem "digitální kráska" - taková kombinace sexuální přitažlivosti kombinované s umělostí, což byl asi záměr. Olivii Wilde to taky sekne. Akorát Jeff Bridges coby CLU vypadá hrozně divně, zatímco jako Kevin Flynn má své charisma. Samozřejmě nemůžu zapomenout ani na hudbu, kterou "spáchali" Daft Punk spolu se symfonickým orchestrem - tahle zvláštní kombinace elektronické hudby a orchestru kupodivu funguje výborně. Je to jeden z mála soundtracků, které poslouchám poměrně často a zatím se mi neomrzel.

Rango (2011)

Rango mne dost potěšil. Čekal jsem vcelku nezávaznou animovanou taškařici a nijak mne to nezklamalo, ba spíše naopak. Sice jsem neviděl spoustu těch westernů ap., na které to naráží, ale přesto jsem si to užil. Chameleon byl výborný a sombrero mu docela seklo, zlý had pistolník super - zvláště ta scéna s tím jedem do kafe/čaje byla vtipná. Zapálený krkanec v saloonu byl fakt k smíchu. Mexická soví partička s kytarami provázející celý film je fakt zábavná - trochu mi to připomnělo Starce na chmelu :-) Najdou se tu i klasické westernové akční scény na koních - teda pardon, na ptácích a dokonce i létání na netopýrech. Postavičky jsou bizarní, krom Ranga se mi moc líbil barman (tlustá okatá žába), který mi připomíná Jabbu z Hvězdných válek a pak ta sova s cylindrem. A ono i "indiánský" havran byl dobrej. Soundtrack dobrý, občas si ho poslechnu. Sice tam občas slyším motivy ze Sherlocka Holmese, ale nevadí.