Screamers - Hlasy z podzemí (1995)

Jeden ze dvou hororů u kterých jsem se za mlada skutečně bál, navíc děj se odehrává v mimozemském prostředí takže o důvod víc k mé radosti. S odstupem času je to zábavné dílo se strojovou vyvražďovačkou jak se patří.

Extrémní rodiny (2012) (pořad)

Neřeším, jestli to má, nebo nemá být sliz zábavního průmyslu, příjde mi to jako velmi zajímavý exkurz do rodin s trochu odlišnými parametry. Tonkova rodina je nádherný příklad hodnot a čestnosti jejich protagonistů přestože nejsou bohatí géniové. Televize skrze Tonkovu rodinu ukazuje, že životní hodnoty bývají (jsou/měly by být) někde jinde, než ukazuje trend moderní konzumní společnosti. Snaha udat syna může vypadat úsměvná vzhledem ke zkušenostem a určitému oddálení k okolnímu světu, ale požadavku zabezpečení rodiny a jejího trvání lze porozumět. Fandím jim a přeji hodně štěstí v prokousávání životem. 4 gayové a jejich soužití mi připadá spíš jako kolejní život s přáteli, než "rodina". Bylo by zajímavé vědět jak dlouho spolu mohou vycházet... Poslední (hodně častý) příběh rozvrácené rodiny a potomka s problémy v uplatnění na trhu práce je poněkud smutný ale v této verzi Doda a jeho mamy ještě poměrně schůdný, Dodo matku asi nebije a neobírá o důchod tak, jak často vidíme a slýcháme ze zpravodajství, nedejbože vidíme podobné v okolí. Je to smutné, strašně těžko se z toho leze, opět nezbývá nic jiného než popřát štěstí a vytrvalost. Ad štáb... Nechápu proč se Tonkův rozhovor podkládá titulkama? Rozumím bez problémů a tohle jej dle mne degraduje, stejně jako komentář, který není místy zrovna vybraný... Za interpretaci morálního podtextu a určitého odrazu aktuálního stavu společnosti 4*

Drive (2011)

Nemám snad slov... toto dílo je tak sugestivní, že mě naprosto vykolejilo na několik dalších chvil. Dokonalá erupce emocí sršící celým filmem s výpravnosti každého záběru, zažíváme napětí, strach, neklid, radost, zoufalost, štěstí... jak chladný, ale touhou po životě prostoupený, může film být... Pro mne jednoznačně nejlepší film za posledních deset let.

Domov aneb Kam směřuje naše cesta (2009)

Prvoplánová zábavně se tvářící ekoagitka, po jejímž shlédnutí mi vyjela na mysl scéna ze zasedání OSN představitelů jednotlivých zemí, kdy stojí v řadě za sebou a postupně od pořadatele tahají sirky o to, čí národ bude vyhlazen. Bomba, smetem lidstvo a planetě bude fajn. Jsem zvyklý na hodně, ale aby ze mě dělali v neamerickém dokumentu idiota, to mi příjde až příliš. "Všichni umřem a planetu jsme zabili" vykládá 85% dokumentu, abychom se v závěru dozvěděli o bezvýznamných ekočinech nejmenších státečků na světě a že teda nakonec není ještě pozdě. Jako sorry, ale když něco tvrdím, tak si za tím stojím a ne, že celou dobu stavím ohromnou ohradu komplotu a na posledních pět minut ji strhnu a vše převrátím vzhůru nohama. Informační hodnota daného dokumentu je při nejlepším sporná, dovedu si představit, že nějakého "texaského cowboye" přesvědčí o nevyhazování plastu do společného pytlíku ale k přetřídění, ale v tomto případě nahrazuje absolutní neznalost dogmatem. Ne díky idiota ze sebe dělat nenechám. A co mi zbyde z onoho pompézně se tvářícího dokumentu? Jen hláška "faster and faster" a ujištění že HD ze vzduchu je opravdu nádherné.

Transformers: Pomsta poražených (2009)

Fuj. První robot fajn, pak šla ale křivka zábavy radikálně dolů, až dosáhla dna a odmítala se mermomocí zvednout. I když proběhly pokusy o "resuerekci" :) s archaickým Blackbirdem a prohloubení povrchnosti konfliktlu, stále se jednalo jen o pokusy a na výsledném zhodnocení nesou jen zanedbatelnou zásluhu. Děkuji potřetí již nechci. (pozn. chudák Shia tím u mne hodně ztratil a o Megan nezakopne ani pes)

Avatar (2009)

Neovlivnil mě hype, nemám potřebu tedy provolávat, jak jsem si z toho sedl na prdel (nesedl) a nemyslím si, že to byla taková bomba jako mohla být. Raději jsem od Camerona nic nečekal, abych nebyl zklamán, ale potěšen niak extra nejsem. Jo bylo to fajn, bavil jsem se, měl jsem několikrát vykouzlený úsměv na tváři, ale stále jsem během filmu čekal, kdy mě Cameron zarazí do sedačky a donutí se slastí pomalu po****. A nestalo se. 3D efeky mě nenadchly (no jo bylo to 3D a to si jen kvůli tomu mám nadělat do kalhot? navíc když nVidia 3D prosazuje kudy chodí už nějaký ten rok), u příběhu jsem v polovině tápal co bude dál, jestli budou stále hopsat po lese a zdravit kvítky a pak ke své smůle v druhé polovině dokonale predikoval další děj??? Pardon ale dějově mi to teda přišlo velmi primitivní ba až neuvěřitelně komorní, dialogy jednoduché jak facka a pak... pak už tady zbyly jen efekty. Téměř u poloviny filmu jsem měl pocit, jako bych sledoval nějakou Bayovku jemně cinknutou "Strojem času" (2002) se soundtrackem k "Čisté duši" (2001) a to není to pravé Cameronovské. Na druhou stranu romantické zaměření se mi docela líbilo a Sam Worthington aktuálně radikálně stoupá v mém žebříčku nejoblíbenějších herců, Michelle Rodriguez to v opět drsňácké roli slušelo a Sigourney bylo celkem fajn opět vidět. Celkově ale Avatar nevydá (bez tlustého obalu hype) za víc jak 70%, čili * * *

Norimberský proces (1961)

Nejmenovat se to Norimberský proces, tak nemám nejmenší problém (to taky není pravda, ale co už), ale jelikož se to tak jmenuje, zahořkle cítím zradu a ukřivdění mého očekávání.

Star Trek (2009)

Jak pejsek s kočičkou vařili dort... dalo by se krátce shrnout čím je nový stár trek. Bohužel přestože trailery byly pompézní, ve výsledku světýlka nejsou tak parádní jak by slušelo, pohárek s akcí do výsledného guláše upadl asi celý a několikrát a zvuková stránka je stejně děj podkreslující, jako heavy metal v krtečkovi. Bohužel, tentokrát jsem si do "kalhotek" opravdu necvrnk a je to velká škoda vzhledem k tomu jak jsem se na nové "skifi" těšil. Budiž alespoň District 9 pochválen. Za mě pouze lehce nad 50% s konstatováním, že ne, opravdu jsem se u toho narozdíl od ostatních treků niak extra nebavil.

Terminator Salvation (2009)

Nic jsem raději neočekával a proto nejsem nakrknut, tak to vezmem hezky sešupem. Start ***** Nečekaný náběh filmu, paralelní příběh o cyborgovi z Cyberlinku, benzinka alá Mad Max a most super, trochu přepatosování (Hero Connor sem Connor tam), polovina filmu, pád na **** neustálá snaha o vykreslení Connora jako vůdce povstání příliš tlačí na pilu a dívákovi to může začít lézt na nervy, stále větší odhalování inspirace Mad Maxem,atp... závěr filmu pád na ***, nechápu to barbarství všechno digitalizovat, digitalizované honičky, digitalizované výbuchy, digitalizovaný Schwarzenegger, to byla podpásovka, dále koncovka jako přes kopírák Terminátora 1 a 2 (milujeme hutě) je fakt "OUT", dále si scénáristi nedali sebemenší práci s vykreslením přeživší společnosti, infrastruktury, ekonomiky, odkaď se berou A-10?, kdo je vyrábí, kde se rafinuje palivo, jak vůbec jsou nastaveny hranice lidi/skynet prostě víme jen, že z lidí je banda socek vrážejících si kudly do zad a že Skynet sedí za humny. Závěr ** cože?!? co to je za kravinu, aby Cyborg obětoval svůj život a daroval jej arogantnímu, nabubřelému, egoistickému fracku, kterej se jej snaží 80% filmu zabít jen proto, že má kovový skelet. No McG neoslnil, nepřekvapil, ale taky totálně nezprasil. (Btw. taky vám připadá Bale jako trochu mladší Cruise?)

X-Men Origins: Wolverine (2009)

Naprosto luxusní zážitek, od dob prvního Spidermana. Třebaže jsem X-Meny zavrhl na několikrát (obřadně pohřbil, exhumoval, pomočil, zneuctil a odhodil) Wolverine je minimálně o dekádu lepší počin než všechny tři X-Men filmy dohromady a rozhodně jsem času stráveného sledováním této třešinky nelitoval. Dokonale padnoucí hudba, výborné FX efekty, kvalitní výkona Hugha i Lieva a nádherný do děje vtahující začátek jsou hlavní devízou Wolverina... I když film místy zabřehne do klišé bahna a přitroublých scén, rozhodně nenudí a plynule "odsejpá". Za mě poctivých 80%. P.S. Musím se přiznat, že jsem viděl WORKPRINT verzi, která se od oficiální značně liší co se hudebního doprovodu týče, po shlédnutí regulérní verze musím hvězdičku až dvě ubrat a přidat notnou dávku zklamání, protože hudební doprovod oficiální verze pozbývá veškeré dynamičnosti a film je naprostso fádním doprovodem neuvěřitelně shozen. Čili hodnocení oficiální verze 50%. (Pozn. Doteď jsem si nikdy neuvědomoval jak enormní důraz přikládám hudebnímu doprovodu.)