• Krátkometrážní

Nelítostný souboj (1995)

Bude to krátke. BOMBA. Ale zas nie až tak! Heat obsahuje všetko: ľudskú drámu, kvantum napätia, skvostnú akciu i momenty čistej romantiky... Po filmovej stránke sa tu VŠETKO poviedlo, až človeku z toho rozum šalie... A obsadenie, tak to nadpozemsky uzatvára celú tú dokonalosť. Viaceré pozoruhodné výkony, ale Pacino, De Niro a Kilmer- táto „svätá trojka“ si nezaslúži, aby som pre ňu vyberala nejaké praobyčajné výrazy- ostanem radšej bez slov..... Akonáhle sa v jednom zábere vynoria De Niro a Pacino, zimomriavky sa už neroztopia. Milujem ten koniec (!) Milujem tieto 2 komentáre: pshimi, Pohrobek (!)

Nepohodlný (2005)

The Constant Gardener mi daroval jedno užitočné poznanie- ale o tom potom... Vyprovokoval ma k intenzívnemu uvažovaniu a tak, ako to bolo zamýšľané, k znepokojivým myšlienkam- o filme a jeho pretínaní s realitou, ale tiež o tomto komentári- totiž- ako bude vyzerať. Obe odpovede sa dokonale zahmlievajú. A ja nemám ani tušenia, čo z toho vznikne...... Priznám sa, že obsah porazila forma. Ešte stále sa mi pekne vybavujú obrazy a zvuky Nepohodlného. Ak by som mala oceniť iba 3 veci, stali by sa nimi veľkolepý strih, dramatická a atmosférická kamera (plus hudba) a to správne meno režiséra (Fernandovi Meirellesovi podobné sociálne témy neprerastú cez hlavu.) Fiennes- vynikajúci kľuďas, ale strašne, ešte viac sa mi páči prejav Weiszovej... Scenár si udržiava pokľudnú drsnosť a tajnostkárstvo- to druhé i tam, kde už však žiadne okolky robiť netreba. Práve to kumulované zahaľovanie- alebo skôr odďaľovanie- a tým i naťahovanie stopáže mi vadilo úplne najviac. V úvode som hovorila o užitočnom poznaní, že? Tak tu ho máme: nemám rada konšpiračné snímky. Som z nich skľúčená. Pripomínajú mi ten hnusný chaos na Zemi, ozónové diery ľudského snaženia...... 75- 80% (Samozrejme to nijako nevplýva na tieto percentá!)

Nestanu se tvojí ženou (2007)

Starnem. Už slzím, aj keď mi je hrozne, hrozne fajn! Ježiši, nebývala som až taká sentimentálna, to ako fakt nie, hej? A teraz nejaké fakty :-) : Paul Rudd je úžasný chlapík. Som unesená!!!

Nezapomenutelné dětství (2004)

Zapomenuteľná realita. V ktorej je Duchovny pomerne slušne postrádateľný. Videla som to cca pred týždňom a žiaľ už o tomto počine viac nič nie je isté. Robin Williams je pan herec, desil ma ešte dve noci svojím výkonom/úsmevom...

Nezničitelná láska (2004)

Nezničiteľný likvidačný zážitok. Niekedy ma vážne striasa pri predstavách, za akých okolností vznikajú nápady k podobným príbehom. Brrr. Dont imagine.

Než ďábel zjistí, že seš mrtvej (2007)

Ach, áno... začalo to jedným zúfalým ťahom... A čo sa zúfalo začína, to málokedy menej zúfalo končí...... Než diabol zistí... je pravá adrenalínová jazda, ktorá sa hneď v prvých minútach šialene nakopne a potom už nepustí. Nepustí až do monumentálnej explózie iskriacej drámy a adrenalínu vo vyvrcholení. Rovnakej explózie ako tá, čo sa po celú dobu zbiera v jednom z hlavných hrdinov (Andy) a ktorú v sebe s absolútnym stoicizmom potláča až do bodu nezvratného zlomu (, po ktorom sa už ŤAŽKO niečo začína...) Lumetova snímka vychádza z kvalitného scenára a pýši sa energickou formou bohatou na návraty do minulosti i budúcnosti. Tento spôsob rozprávania ale vôbec neruší. Práve naopak, javí sa priliehavý k odvíjanému príbehu. Navyše sú tie retrospektívy skutočne pútavé a výborne vymyslené: každá je venovaná jednej z ústredných postáv... Nemožno nepochváliť PERFEKTNÉ obsadenie- špeciálne neuveriteľného P. S. Hoffmana a ďalej Hawkea a Finneyho. Robia z tejto surovej rozpravy úchvatný, ľadový zážitok... Na Lumetov thriller sa NEDÁ dívať bez pocitov nepríjemnosti či úzkosti. Je to DESIVÝ pohľad na diktát "zelených papierikov" v spoločnosti a originálna, pôsobivá analýza bratských vzťahov. SILNÉ ****

Noční let (2005)

Neskutočná Rachel McAdams, uveriteľný záporák, uveriteľná zápletka plus správna nadsádzka pre najdramatickejší pôžitok ROVNÁ SA Hady v letadle plus atmosféra mínus hady, mínus Samuel L. Jackson plus McAdams plus Cillian Murphy plus pochvalné audio plus Elm Street ROVNÁ SA nočná mora. ------ 90% ------

Nouzový východ (2008)

Aj tak na mňa najsilnejšie zapôsobilo toto „jasnovidectvo“ filmu: ako často najlepšie rozlišujú skutočnosť tí, čo sú označkovaní za bláznov.----------To by sa, podľa môjho malého úsudku, po vzhliadnutí nemalo diať, a práve preto, prečo by sa nemohlo?! :-) Na každý pád cítim, že toto bude moja kľúčová spomienka na Revolutionary Road. A nielen vďaka excelentnému výkonu Michaela Shannona vo vedľajšej úlohe._____________ Táto obdivuhodne prirodzená a dramatická reflexia zatína do živého.

Občanská výchova (2004)

Čajová cesta idealistickej mladosti alebo čajová moralistická exploatácia. Herecká oduševnenosť je pre túto snímku čertovsky účinným afrodiziakom, meno Daniela Bruhla poctivo memorujem. Predkladaný idealizmus pre mňa predstavuje do neba týčiacu absurdnosť na n-tú. Príbeh občas kriticky volá po uvedomelých chirurgických zásahoch, nie, nie, počkať, to som zase ja, čo potrebuje lekársku starostlivosť, lenže to pre Edukators vôbec nič nemení že? No revolution, ale VYSOKOpozoruhodný nemecký produkt, o tom žiadna.