Kung Fu Panda (2008)

Další animák? Bože. S pandou? A bude dělat Kung Fu? Za co nás trestáte? Moje předpojatost k animákum poslední doby je tak abnormální, že se vůbec hrozim číst jakékoliv novinky o chystaných kreslených chlupáčích, plecháčích nebo jiných digitálních výtvorech nové éry. Ale jaké bylo moje překvapení, když jsem se doslova dokopal ke shlédnutí onoho snímku. Že by už konečně přisli producenti na to, že sledovanost svých děl nezvýší desetkrát lepším rozlišením a trojnásobným počtem chloupků na chvostu veverky? V Kun Fu Pandě se dostal na scénu poutavý a dobrodružný příběh podtržený animovaným kungfu ve stylu nám blízkém z dálného východu. Černobílý chlupatý Jackie Chan hadr nás provází lineárním příběhem, který má k našim dušičkám velmi blízko, jelikož každý z nás chtěl být alespoň jednou v životě neporazitelný Dragon Warrior. Nelituji toho, že jsem pro jednou udělal výjimku a shlédl animák. Nakonec jsem odcházel spokojen a ještě k tomu s úsměvem na tváři. Moc dlouho nevydržel, ale byl tam.

Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba (1999)

Když porovnám zpětně jak fascinující pokračování i po tolika letech dokázali vytvořit pro Batmana, nedokážu si dost dobře vysvětlit důvod, proč se Lucas tak vzdálil od původní pointy a celkového konceptu ságy. Chápu, že technologie mu dovolila jít mnohem a dál a fantazie byla jediná věc, která omezovala jejich možnosti. Ale to nebyl ten ten nejlepší krok správným směrem. Bohužel jakási tuctovost a standard, který na mě z této ač efektivní podívané čiší je něco naprosto odlišného, než jsem očekával. Ano jde o skutečně skvělou podívanou, ale narovinu Star Wars měly svoje kouzlo v něčem trochu odlišném...

Rambo: Do pekla a zpět (2008)

Jak se říká, v jednoduchosti je krása. Rambo si to bere k srdci a na všechno má jen jeden postup. Nejdřív střílet a pak se hlavně na nic neptat. 90 minut čistokrevného běsnění, koupání v krvi a odklízení končetin, které už nikomu nepatří. Veškerá akce je omezená jen počtem nábojů v zásobníku a pokračuje hned po dobití. V pokračování to tipuju na luk vs. tanky.

Transformers (2007)

Když jsem se poprvé dozvěděl o připravovaném dílu Transformers, málem jsem prodělal malou mozkovou příhodu. Ta se dostavila ve chvíli spatření prvního plakátu. Tehdy jsem si říkal, že konečně možná někdo splní moje dětský sny a transformeři ožijou ve své dokonalé plechové kráse. Bohužel jsem tak trochu fetišista a pohled na teoretickou high-end technologii v takovémhle provedení u mě způsobuje absolutní eufórii. Přiznejme si to. Transformers jsou film u kterého nečekáte hluboký příběh, ale ultimátní pastvu pro oči, která prověří vaší schopnost vnímání a postřehnutí maličkostí do poslední světločivné buňky vašeho oka. Čekal jsem hodně a dostal ještě víc. Transformers na mě měli doslova hypnotizující účinek podtržený dokonale ladícími zvukovými efekty.

Bourneovo ultimátum (2007)

Pro mě jednoznačně nejlepší agentský film všech dob. Úchvatná kamera, zvuk a herecké výkony vyšperkované akčními scénami. Jen pozor ať samou krásou při sledování nepřestanete dýchat, byla by škoda to nedokoukat.

300: Bitva u Thermopyl (2006)

Chtěli jste to, tak to máte. 300 představuje vše po čem touží srdce průměrného diváka. Hrdiny kteří skutečně jako hrdinové vypadají, hrdinské činy, které se tak alespoň tváří a vizuální podívanou, ze které se protáčejí panenky jako obrázky výherního automatu. Stejně jako s pevnýma hradbama to Perská armáda zkouší při útoku na Spartskou falangu ze všech stran. Brutální silou, exotickými bojovníky i zbraněmi, zvířaty a vlastně vším co mají po ruce. Sparťané zatím vrší mrtvoly jako stohy slámy a vizuelní orgie se rozjíždějí na plno. Jak už to bývá, lest je nejlepším útokem a tak ač mocné spartské vojsko podlehne zradě svého uťápnutého druha. Nezbývá, než zatleskat a jít nahonit ego někam do posilovny...

Naruto: Šippúden (2007) (seriál)

Naruto je pro nás s klasifikací závislí droga, bez které se žije jen těžko. Je to snad v příběhu nebo v postavách samotných? Kdo ví, ale jedno je jisté, drží nás to, ve čtvrtek večer už nervózně přešlapujeme na místě a čekáme, až někdo vypotí titulky. Neni to nijak hluboké, užasně akční nebo prošpikované mistrovskými dialogy, ale má to svoje kouzlo a těch dvacet minut není ztracený čas. Polovina z nás už umí Japonsky minimálně pár vět a nikdo si nedokáže představit, že by jejich milovaný seriál skončil. Naštěstí možnosti jsou nekonečné a myslím, že se můžeme těšit na další desítky a stovky dobrodružství, která společně s Narutem zažijeme. Viva la Naruto.

Spalovač mrtvol (1968)

Hrušínksý se předvedl ve své celé "kráse". Rybím okem filmovaná temná podívaná s příchutí rakviček a věnečků. Na české standardy nebývalá podívaná, kterou v tomto žánru, dokážu si troufnout říci, už nikdo nevyšachuje s pomyslného trůnu. Mrazivá atmosféra a jednotlivé scény vás přikovají jako Prométhea pouta ke skále a vy nebudete schopni nic než zírat a každou scénu si ještě jednou přehrát v hlavě pro svojí vlastní potěchu. To jak fanatizovaně a zároveň spontáně mluví pan Kofprkingl o smrti a "očištění" je hrůzu nahánějící zážitek, který vás ještě pár hodin po shlédnutí nenechá v klidu. Dalo by se psát donekonečna, ale tento skvost je lépe shlédnout než popsat. Tudíž pokud jste ještě neviděli, rychle napravit a nejlépe dvakrát. Přeji mrazivou zábavu.