Vzpomínky na lásku (2004)

Krásný film. A ačkoliv námět k tomu přímo vybízí, nepůsobí ani moc sladkobolně. Skvělý divácký zážitek, skvělé filmové řemeslo!

VALL-I (2008)

Tak nová pixarovka mě opět dostala... A to jsem původně ani nevěřil, že se mi zalíbí film, v kterém se toho moc nenamluví a je o lásce dvou robotů a plné lodi tlustých lidí. Film sice svým občasným infantilním humorem jakoby míří na mladší publikum, ale všechny ty ostatní krásné scény zkrátka musí oslovit každého. Vlastně je sympatické, že se Pixar narozdíl od konkurence obejde bez puberťáckých vtípků a předkládá nám jednoduchý, ale dojemný příběh.

Kdo je tady ředitel? (2006)

Někdo bude určitě namítat, že jsem to nepochopil, nedocenil atd. Ale faktem zůstává, že ačkoliv mám Triera rád, tento jeho snímek se u mě jakkoliv minul účinkem. Ne snad, že bych očekával klasickou komedii, to rozhodně ne. Téma prosťáčka ve vysoké funkci je už značně ohrané a Trier k němu přistupuje svým způsobem, intelektuálně a "umělecky" a vědomě jako k frašce. Celé mi to připomínalo židovské anekdoty, u kterých se nikdy nezasměji. Třeba je to ve mně. Nebo si Trier tentokrát nehonil své ego zrovna úspěšně.

Klub rváčů (1999)

Drsný. Špinavý. Vulgární. Brutální. Násilnický. Krvavý..... a zatraceně dechberoucí film. Podpis Davida Finchera je zřetelný a činí z tohoto snímku skutečnou lahůdku. Herci se činí a kamera jede, scénář je geniální a tak snad jediná výtka směřuje k délce filmu. Počáteční drtivé tempo s rychlou kadencí vtípků bohužel zpomalí v prostředku filmu, ale v podstatě je jasné, že ho nešlo udržet po celý film. Takže plné hodnocení a já si jdu dát do těla...

Akta X: Chci uvěřit (2008)

Kam se vytratily ty sliby, že nás nový film s Mulderem a Scullyovou bude mrazit až do morku kostí, že půjde o návrat k těm nejstrašidelnějším nemimozemšťanským dílům Akt X? Tenhle film postrádá samu podstatu kultovního seriálu, nejde o nic jiného, než o obyčejnou a stokrát omletou variaci na hledání pohřešované osoby. Jediná mysteriózní složka, tedy pedofilní kněz a jeho vize, je navíc spíše prostředkem k prohloubení psychologie ústředních hrdinů, kterýžto akt se ovšem vůbec nedaří - soustředíme-li se pouze na rozsah filmu (problém víry agentky Scullyové byl řešen v celém seriálu, film se bez tohoto motivu snad mohl obejít...). Divák navíc musí být znalý posledních sérií seriálu, aby vůbec pochopil, oč mezi Mulderem a Scullyovou jde, těm neznalým vůbec nepomáhá a nesnaží se jim to ani ulehčit. Celý film tak působí, jako by mu chyběl začátek a, což je v podstatě horší, i konec. Výsledný dojem - slabší díl seriálu natažený do celovečerního dílu.

Maska zrcadla (2005)

Neil Gaiman mě už dávno svými knihami a komiksy přesvědčil, že umí psát báječné příběhy plné fantazie a poetiky. Bohužel, scénář tohoto filmu mi nepřišel zrovna kdo ví jak originální, ačkoliv jeho představivost se v mnoha scénách a nápadech nezapře (inu celek ucházející, jednotlivosti úchvatné). Vizuální forma je úžasná, vždyť si jí vzal na starost Dave McKean, skvělý umělec a tvůrce komiksů. Je to zkrátka bomba. Jenže s režisérskou židlí nemá zkušenosti a odráží se to ve výsledném dojmu z filmu, který je navíc narušován kakofonickou hudbou, jež mě při sledování vysloveně rušila.

Hancock (2008)

Will Smith neztrácí charisma, ani když hraje opilého a neurvalého superhrdinu. Postava Hancocka je skvělá a má rozhodně velký potenciál, který se však ve filmu nepodařilo úplně využít. Začátek je skvělý, film neztrácí šmrnc, ani když přijde na řadu milostná dějová linka, ale.... Proč se proboha jednou nemohli obejít bez nějaké mytologie, uměle naroubované a shazující celý děj do vod průměru?! Nějakou tu moralitu bych ještě překousl, ale ten "vyšší rozměr" už ne. Škoda, protože Hancock měl vážně na víc.

Občan pes (2004)

Stálé váhám, jaké tomuto snímku udělit hodnocení... Občan pes osciluje mezi poetikou a kýčem, mezi originalitou a rozplizlostí. Křehký milostný příběh hlavní dvojice se brzy rozbije a jednotlivé střepy již netvoří takový celek, který by působil dojmem, jakým mohl. Našlápnuto k tomu tento film měl, ale snaha o mozaiku originálních výjevů to překazila. Thajská Amélie zkrátka postrádá kouzlo bezprostřednosti. Ale na závěr něco pozitivního - za shlédnutí to stojí a věřím, že spousta diváků si Občana psa oblíbí právě z těch důvodů, kvůli kterým ho já kritizuji.

Pokání (2007)

Měl jsem chuť na romantiku, ale dostalo se mi kruté podívané, byť překrásně natočené. Pokání je silné drama, vizuálně nádherné a příběhově propracované. Emoce jsou střídmé, žádná teatrálnost či okatá sladkobolnost. I hudební doprovod je pěkný. Inu, Pokání mě zasáhlo.

Prolomit vlny (1996)

Trochu pomalé a rozvláčné drama, které však nabízí velmi silný divácký zážitek. Film mě chytil vlastně už od začátku, Emily Watson je ve své roli naprosto úžasná a vztah ke Stellanu Skarsgardovi jsem jí opravdu věřil. O to překvapivější pro mě bylo, když jsem ke konci zjišťoval, že natahovaný příběh ztrácí svou sílu... Tragédie jejího osudu se totiž skrývala někde jinde - a k pochopení stačilo méně, než nám Trier předkládá. Ovšem i tak dávám plný počet, tenhle film si ho zaslouží.