• Krátkometrážní

Marvel's Luke Cage - Jdu do toho tělem (2018) (epizoda)

Další hodně fajnový dílec. Luke, vypořádávající se s následky otřesu mozku, je dost fajn a i když je tahle linka dost podivná, nejsem si úplně jistý, jestli by to zvládal takto chodit s otřesem mozku jakoby nic, je to fajn :D Bushmaster je stále super, začíná se zde nastiňovat nějaké vyšetřování kolem něj a o co mu asi půjde, což je též celkem dobré. Misty je taky dobrá a těším se na robotickou ruku :D A finální scéna a rozlučka s Bobbym byla skvělá a emocionální. Hodnocení: 70%

Marvel's Luke Cage - Divočina (2018) (epizoda)

Další fajnová epizodka. Z Iron Fista se nám zde objevuje Colleen, což je takové příjemné zpestření, má fajn dynamiku s Misty a i když jejich barová potyčka s nějakýma borcama je dost podivná, stále má lepší choreografii než celá první sérka Iron Fista :D Luke je fajn, sice se občas chová jako dost velký hovado a úplně nechápu, proč zrovna u něj tvůrci najednou vytáhli téma nezvládání vzteku, což v první sérii nebylo ani naznačeno, ale uvidíme, jak se s tím bude vlastně pracovat. Taky mě mrzí postava Claire, jelikož toto je její poslední účast v celém MCU/Defenders vesmíru a je to hrozná škoda, že si ji nenechali po celou druhou sérii, případně ji mohli dát do druhého Iron Fista či třetího Daredevila. Bushmaster je stále fajnový, jeho potyčka s Lukem je úplně super a stejně i samotný finální záběr. Hodnocení: 70%

Marvel's Luke Cage - Vyrovnání (2018) (epizoda)

Druhá epizodka stále pokračuje v tom odlehčeném, pohodovém duchu, jaký měl díl minulý. Luke Cage je stále poměrně sympatická postava, i když mi občas přijde, že dělá hodně stupidní rozhodnutí jenom proto, aby seriál vypadal cool, viz scéna, kdy nechá borca pod činkou nebo samotné finále, kdy přijde zachránit rodinku gangstera, který ji mlátí, ale zpacifikuje ho tak, že jim rozmlátí půlku bytu :D Každopádně cením osobnější rovinu pro Luka v podobě jeho otce a taky to, že postava Luka zde projevuje i nějaké emoce, což se v 1. sérii moc nevidělo. Bushmaster je skvělej, jeho jamajský přízvuk je stále perfektní :D a líbí se mi i jeho schopnosti alá neprůstřelnost z Wishe. Sice se mi úplně nezdá, že ty schopnosti získává z nějakých bylinek, co koupil v nějaké random lékárně, když je tak jednoduché získat takové superschopnosti, proč to nemá každý druhý, ale fajn :D Taky se mi mimochodem hrozně líbí Bushmasterův vztah k Lukovi. Většinou tihle záporáci mají tendenci mít s hrdinou nějaký hluboký vztah plný křivd z minulosti, ale Bushmaster ne. Pro něj je Luke prostě jenom nějakej random týpek z televize o kterým slyší poprvý v životě a prostě se mu nelíbí :D A to je takové strašně svěží. Hodně mě bavily i odkazy na Defenders, které se mi prostě líbí po kompletním ignorování v druhé Jessice. Na závěr, jeden komentující si zde stěžuje na to, že seriál má na konci asi 3 minutový hudební vstup jistého umělce. Mně to naopak vůbec nevadí, naopak si myslím, že tyhle hudební vložky hrozně pěkně utváří atmosféru. Líbily se mi už v první sérii, líbí se mi i tady. Příjemná epizodka, těším se na další díly. Hodnocení: 70%

Marvel's Luke Cage - Duchovní parťák č. 1 (2018) (epizoda)

Je mi naprosto jasné, že pětihvězdičkovým hodnocením tento pilot druhé řady Luka Cage celkem nadhodnocuju, ale upřímně, po tom, co jsem prozíval celou druhou sérii Jessicy Jones bylo tak strašně moc svěží vidět něco, co má nějaký tvůrčí styl, nějakou představu a nějakou myšlenku. První epizoda každopádně hodně působí jako první řada Luka. Je zde stále naprosto vynikající atmosféra a zasazení v Harlemu, společně s velmi dobrým a originálním jazzově laděným soundtrackem, který občas sice bere atmosféru a napětí některým scénám, jinak je ale super. Luke Cage je pořád sympaťák, celý koncept toho, že je to známý hrdina, kterého lidi oslovují na ulicích a fotí se s ním je hrozně fajn a k Lukově postavě a do jeho příběhu se hrozně hodí. Linka Misty, která se adaptuje na život po ztrátě ruky, je taky dobrá a KONEČNĚ se tady odkazuje na události Defenders, což se v již zmiňované druhé Jessice vůbec nedělo a skoro to vypadalo, že na tenhle velkolepý event všichni zapomněli. Mariah s Shadesem mi pořád moc nesedí, kdo naopak extrémně válí, tak je samozřejmě Bushmaster. Věřím, že lidem, kterým vadil Diamondback v první sérii a kteří prostě nemají rádi tyhle karikaturní, až parodické, přestřelené a šílené záporáky ve vážných záležitostech, tak těm se ani „bušmasta“ nebude zamlouvat, ale sakra, podle mě je to totální frajer :D Ty šílené grimasy a pohyby, ten naprosto přestřelený jamajský přízvuk způsobující to, že mu nerozumíte ani slovo a podle mě by spousta lidí, včetně mě, bylo bez titulků naprosto ztracených, to jak se chová. Za ty 3 minuty, co tady je, si mě naprosto získal :D Těším se na další díly. Hodnocení: 80%

Jessica Jones - Série 2 (2018) (série)

SPOILERS! První sérii Jessicy Jones bezesporu miluju pro její vynikající noirovou tísnivou atmosféru, skvělý detektivní příběh a samozřejmě i charismatického záporáka a dle mého názoru se vedle Daredevila a Punishera jedná o to nejlepší z řady Marvel Netflix seriálů. Proto mě taky tak strašně mrzí, že druhou sérii nemůžu nazvat jiným výrazem, než zklamáním. Chci rovnou říct, že se nejedná o nic špatného, to vůbec ne. Naopak mi přijde, že spousta lidí to až přehnaně kritizuje a z nějakého důvodu od 2. řady čekaly nějaký velkolepý zázrak či co. Pro mě osobně ale s touhle sérií naprosto zmizelo to krásné kouzlo, které měla právě první řada. Kdybych měl ale prvně začít na pozitivní notě, tak musím vypíchnout hlavní hrdinku celého seriálu. Jessica je vynikající postava, která je hrozně zajímavá tím, jak se naprosto vymyká z tradičního pojetí superhrdinky. Jessica je stále ta chladná, na ostatní nepříjemná, na alkoholu ujíždějící borka, která se štítí lidí a snaží se akorát žít svůj život. A to je stále hrozně fajn, hrozně svěží mít lidskou postavu, která má své chyby a charakterové vady a která není perfektní. V téhle sérii je Jessica mnohem více rozvinutá, její život se zde mnohem více hroutí než v první řadě a my jako diváci k ní dostáváme mnohem více charakterového vývoje a nějakých emocionálních linek. A to je super. Bohužel, jakákoliv jiná postava kromě Jessicy prostě není zajímavá. Výjimka Malcolm, který byl celou dobu super, choval se rozumně a bavil mě. Ale to je asi fakt jediný. Celá příběhová linka s na drogách závislou Trish je jedna velká tragédie, samotná Trish, která mě v první sérii hodně bavila, se s touto řadou stává jednou z mých nejméně oblíbených postav celého Marvelu. Nevím, jestli to byl záměr tvůrců, ale vykreslit Trish jako arogantní, otravnou, sebestřednou a neustále se do všeho pletoucí krávu z ní dělá naprosto příšernou postavu a při 90% jejích scén si budete chtít vytrhat vlasy. Jeri Hogarth byla hodně zbytečná postava už v první sérii a tady má linku se svojí nemocí a s jistým léčitelem, která je sice ke konci relativně fajn, ale to nic nemění na faktu, že celý tenhle dějový oblouk VŮBEC nesouvisí s čímkoliv jiným v tom seriálu, nemá to žádný dopad na cokoliv, prostě nic. K novým postavám, některé jsou fajn (Oscar, Karl), některé jsou zbytečné a nezajímavé (Pryce Cheng, Inez). Příběh druhé řady je upřímně fajn. Je mnohem osobnější, mnohem emocionálnější pro samotnou Jessicu, prozkoumáme zde její minulost, to, jak získala schopnosti a co se stalo její rodině a to je upřímně fajn. Zde ale přichází jeden ze dvou největších problémů, které mám s celou 2. sérii a proč je to pro mě zklamání. A to je tempo. Všichni víme, že Netflix Marvelovky mají problémy s tempem, to už je v téhle fázi jasné. Doslova každý seriál a každá jejich série by zvládla skrouhnout o pár epizod. Ale u druhé série Jessicy je tohle zahnáno do naprostého extrému. První půlka celé řady je neskutečně, ale opravdu NESKUTEČNĚ pomalá, táhlá a zdlouhavá a zhruba těch prvních 6 epizod by se dalo úplně v pohodě zkrátit na 2 nebo 3. Opravdu se téměř nic neděje, a když už se něco děje, není to vůbec zajímavé a zrychlení tempa by tomu prostě hrozně prospělo. Pak naštěstí přijde poměrně dobrá flashbacková epizoda a po ní už je to trochu lepší, hlavně díky zvratu o tom, kdo je hlavní záporák, který celý příběh udělá tak 100x zajímavější, ale pořád by se to dalo osekat na nezajímavých momentech. Cením poslední zhruba 3, 4 díly, které jsou podle mě dost dobré a určitě to nejlepší ze série. Mají jakousi urgenci, Jessica je čím dál více v prdeli a netuší, co má dělat s celou situací a vzniká tady poměrně zajímavý konflikt, kdy se musí rozhodnout, co vlastně udělat se svým životem a jak pokračovat dál. Tomu tempu mimochodem nepomáhají ani téměř hodinové stopáže, které by klidně mohly být 40 minutové. Abych probral záporáka, tedy matku Jessicy, ta je fajn. Sice mi nebyla úplně sympatická její herečka a podle mě to trošku přehrává, ale aspoň je to sakra osobní záporačka, který má k Jessice vztah a ona k ní, a vzniká tady skvělý vnitřní konflikt o tom, zda zabít svoji vlastní matku, která je ale masový vrah. Určitě mám ale problém s tím, jak nevýrazná vlastně je. Oproti Kilgravovi v 1. sérce, o kterém jste přemýšleli ještě týdny po dokoukání, tohle je strašně nevýrazný záporák na to, že se jedná o tak důležitou postavu pro život hlavní hrdinky. A taky má mega podivné motivace. Vlastně celý ten důvod, proč zabíjí lidi a proč se chová tak, jak se chová, tak je ten, že má prostě záchvaty vzteku, které neumí ovládat. Jasně, Kilgrave v 1. sérii taky neměl zrovna bravurní motivaci a 90% času to byl prostě hajzl, ale tomu to nahrazovalo jeho vynikající charisma a zajímavost. Někomu by mohlo vadit, že se z detektivního seriálu v této sérii stalo v podstatě rodinné drama, já s tím mám taky pár problémů, ale zrovna tahle část seriálu mi vůbec nevadila. Každopádně, druhý velký problém, který pro mě osobně ničí 2. sérii, je určitě atmosféra. Ta fantastická atmosféra z 1. série totiž naprosto zmizela. Celé noirové pojetí seriálu je strašně utlumené, ta tísnivá a nepříjemná atmosféra, kterou jsem zbožňoval na 1. sérii tady prostě není (a jsem si jistý, že za to může to, že tvůrci nedokázali vytvořit dostatečně charismatického záporáka po Kilgravovi) a tahle série prostě působí jako naprosto jiný seriál oproti minulé řadě. Taky celá detektivní práce Jessicy, její stopování, hledání vodítek, atd. je neskutečně zkrácené a jak jsem již zmiňoval, seriál se z detektivní noirovky změnil na rodinné drama, což je neskutečná škoda, protože podle mě není tak těžké tyhle 2 žánry skloubit. A pardon, ale Jessica Jones je pro mě prostě z velké části detektivka. A já nechci sledovat sérii o tom, jak se Jessica pokouší zničit nějakou zlou organizaci na vytváření superhrdinů. Pro mě ideální by byl prostě klasický detektivní příběh s hledáním sériového vraha (což jsme pořádně dostali až ve třetí sérii). Ještě chci takhle ke konci zmínit akci, která upřímně moc nebyla už v první sérii, a tady není opravdu téměř vůbec :D Takže pokud hledáte akční seriál, to Jessica rozhodně není, ale to už vám snad došlo v první řadě... Na závěr chci říct toto. Pokud jste opravdu milovali první sérii, milovali jste její postavy, hlavně Jessicu, a rádi byste se dozvěděli něco nového o její minulosti, na 2. sérii se klidně podívejte. Pokud máte rádi postavy a chcete vidět, kam se dostanou a čemu musí čelit, 2. řada je pro vás. Nabízí velmi silný a osobní (teda, minimálně od půlky řady) příběh s osobním záporákem, který je plný silných emocionálních momentů a scén, které jsou dobré. Pokud vás ale na první sérii bavil charismatický záporák, tísnivá a nepříjemná atmosféra, detektivní prvky a noirové zasazení, to tady prostě chybí. Navíc, série má neúnosné tempo a opravdu zajímavé díly přijdou zhruba až v půlce, do té doby je to naprosto zbytečná výplň, která pouze žere čas. Nemyslím si, že 2. série Jessicy je špatná. Jenom je o parník slabší než první série. Upřímně, pokud vás druhá řada nijak neláká, doporučuji se podívat na nějaké shrnutí a pustit se rovnou do třetí série, která se naštěstí vrátila zpátky k detektivnímu krimi seriálu. Druhá série je fajn osobní příběh, který je ale zabalený v tuně patosu a výplně. Škoda. Neskutečně únavné tempo, hlavně v první půlce řady, a absence detektivní noirové atmosféry pro mě naprosto zabili jinak poměrně zajímavý a silný osobní příběh se skvělou hlavní postavou. O několik levelů slabší než první řada. Hodnocení: 58%

Jessica Jones - AKA Playland (2018) (epizoda)

SPOILERS! Finále druhé série je rozhodně i její nejlepší epizodou a jsem rád, že i když Netflix Marvel seriály ty finále moc nezvládají, toto je výjimka. Hrozně se mi líbil celý ten tísnivý pocit, který epizodou provází. Ten pocit, že všem dochází čas, Jessica je naprosto zoufalá a netuší, co má dělat nejen s aktuální situací, ale i se svým životem, a skrze celý díl na vás proudí pocit, že tohle prostě nedopadne dobře. A taky nedopadne. A smrt Alisy, byť je to podle mě neskutečně antiklimatická smrt, je upřímně dost dobrá a emocionální a dává i perfektní smysl, že ji zabila zrovna Trish. Celý road trip Jessicy a její mámy je hodně dobrá linka, je napínavá a zajímavá. Celá scéna v lunaparku je taky dost dobrá a jak již bylo řečeno, včetně smrti Alisy. To, co následuje potom je taky hodně fajn, od zničeného vztahu Jessicy a Trish, přes Malcolmův přechod ke konkurenci, až po finální večeři u Oscara. Líbí se mi taky, že tvůrci se vykašlali na nějaký happy end a i když tu máme ten finální moment s večeří, který je příjemný, stále je to takový hořkosladký konec, protože Jessicy život se prostě nenávratně zničil, stejně jako její vztahy s téměř kýmkoliv. A to je fajn, je to takové pěkné osvěžení, moc často se nevidí, že by film/seriál prostě končil na takové depresivní notě. Upřímně hodně dobré finále, škoda jen, že tak nevypadala celá série. Neuvěřitelně se těším na 3. sérii, kterou jsem též viděl pár let dozadu a co si tak pamatuju, tak mě bavila mnohem víc, než právě tato řada. Hodnocení: 77%

Jessica Jones - AKA Modlitba za Patsy (2018) (epizoda)

Předfinálová epizoda je fajn, i když mi tady upřímně chybí nějaká gradace a nějaké budování k samotnému finále. Až teď, když jsem vymýšlel, kterými slovy mám uvést tuto recenzi, tak mi vlastně došlo, že se jedná o předfinálový díl, což je asi trochu špatně :D Každopádně k epizodě, hrozně se mi líbí ten vnitřní konflikt Jessicy. Její dilema, jestli má svou matku nechat zatknout, nechat ji jít nebo ji zabít, to je neuvěřitelně zajímavé a tenhle osobní vnitřní souboj je hrozně super, akorát škoda, že to přišlo až v těch posledních zhruba 4 dílech celé série. Trish má minimum scén a vzhledem k tomu, že je marod, tak není ani moc otravná, takže super :D Kdo upřímně fakt hodně překvapil, tak je Jeri, jejíž část mě tady hodně bavila, její pomsta byla krásně uspokojivá a napínavá, navíc se zde hezky ukazuje její manipulativní charakter, což je fajn. A když se nad tím tak zpětně zamyslím, celá Jeriina linka byla fajn. Byla sice neuvěřitelně, ale opravdu extrémně roztahaná a vůbec nesouvisela s čímkoliv jiným, ale toto její uzavření bylo příjemné. Lehce se těším na finále... Hodnocení: 70%

Jessica Jones - AKA Tři životy a stále není konec (2018) (epizoda)

SPOILERS! Možná jsem povrchní a neobjektivní barbar, kterému ke štěstí a spokojenosti stačí jeden malý fanservice v podobě camea oblíbené postavy, ale je to prostě tak :D Takže tím rovnou začnu. Ó můj bože, vidět po tak dlouhé době Kilgrava, i když jenom jako nějakou hloupou halucinaci, bylo strašně super. David Tennant si stále uchovává svoje vynikající charisma, Kilgrave je pořád stejně skvělý a i když tu má dohromady tak 5 minut screentimu, každou scénu s ním jsem si užíval a dokázal mi naprosto krásně rozzářit tuhle relativně mdlou epizodu a vlastně i sérii. Fakt mě mrzí, že jsme už nikdy nedostaly třeba nějakou flashbackovou epizodu právě s Kilgravem. Každopádně, kromě něj je epizoda fajn, ale opět, nic extra přelomového a zajímavého. Celá linka kolem Trish snažící se získat superschopnosti je fajn, teda samozřejmě až na samotnou Trish klasicky :D Úvodní montáž, kdy se Jessica zbavuje mrtvoly tak, že to narafičí jako sebevraždu, je naprosto boží scéna, která by klidně mohla být mnohem delší a je smutné, že tahle malá podlinka s nechtěnou vraždou dozorce je mnohem lepší než většina jiných linek z této série. Ještě se mi líbila finální konfrontace mezi Jess a Malcolmem, i když mi přišlo, že Jessica se zde vrátila trošku do kolejí „chladná a nepříjemná“, což lehce odporuje jejímu vývoji v předchozích dílech, jinak ale skvělý a atmosférický dialog. Občas mi trošku vadily nějaké nelogičnosti, třeba scéna kdy Jessica vystopuje Malcolma pomocí klasické podvodné seznamky byla extrémně podivná a přijde mi, že tvůrci moc netuší, jak funguje internet :D Fajn epizoda, ale hlavně díky cameu mého oblíbeného Marvel záporáka :D Hodnocení: 61%

Jessica Jones - AKA Kotleta (2018) (epizoda)

Pokud nepočítáme flashbackový díl, tak toto je první epizoda, která mě opravdu od srdce bavila a kterou jsem si téměř celou dobu užíval. Jediná škoda je, že to přichází až v desátém díle ze třinácti :D Celá linka Alisy ve vězení je hrozně super, ty scény mají atmosféru, jsou napínavé a zajímavé. Strašně se mi líbí postava Jessicy, která zde má takové morální dilema co vlastně udělat se svou matkou a celá tahle část je dost fajn. Poprvé za celý seriál mě bavily i scény s Jeri, hlavně její rozhovory s Jessicou, ať už díky tomu, že se v nich Jessica chová rozumně a ne jako mrcha, má nějaký ten soucit, nebo díky tomu, že s Jeri reálně dokážete soucítit. Je zde taky naprosto fantastický závěr a mimochodem, to, že tahle epizoda stihla vytvořit za asi 5 minut takového mini záporáka, tedy pana policajta, kterého budete nenávidět víc, než mnohé filmové a seriálové záporáky co měli hodiny screentimu, to se jen tak nevidí :D Jediné, co mi opět a znovu vadí, je postava Trish, která je s prominutím arogantní, otravná a egoistická kráva. V téhle fázi už se to jinak říct nedá :D A opět se ptám jestli ji tvůrci takto napsali záměrně nebo očekávali, že s ní diváci budou sympatizovat. Každopádně jakákoliv scéna s ní je příšerná na nervy a budete mít chuť si z jejího chování vyškrábat oči :D Hodnocení: 76%

Jessica Jones - AKA Žralok ve vaně, příšera v posteli (2018) (epizoda)

Vlastně relativně fajn díl. Možná už to je tím, že jsem kapku znuděný celou 2. sérií, ale tato epizoda mi nepřišla tak zlá. Dynamika mezi Jess a její mámou je fajn, celá mini linka s Oscarem a zachraňováním jeho syna je taky docela oukej, i když mi přijde, že tvůrci trošku vykrádají vlastní seriál :D V první sérii jsme taky měli pár epizod, kdy hrdinka na chvíli žije pospolu se záporákem a donutí ho udělat nějaký dobrý skutek. To stejné tady. K Trish, upřímně, mě by hrozně zajímalo, jestli si jsou tvůrci vědomi toho, jak zoufalá a otravná ta postava je, nebo si myslí, že jí píšou jako sympatickou postavu. To by mě fakt zajímalo :D Ale musím uznat, že její absolutně random monolog v rádiu je strašně boží scéna. Linka s Jeri je stále poměrně podivně zbytečná, každopádně finální záběr je super a relativně se těším na další díly. I když opět vidím tu paralelu s první sérií, zase pravděpodobně dostaneme epizodu, kdy je hlavní záporák zavřený a všechno se zdá být v pohodě :D Hodnocení: 62%