• Krátkometrážní

Daredevil - Odhalení (2018) (epizoda)

Neskutečně fantasticky napsaná epizoda, která mě jenom utvrzuje v tom, jak úžasná je 3. řada Daredevila. Tak zaprvé, Matt, který se musí smířit s odhalením ohledně jeho matky. Celá tahle linka je dost povedená, sestra Maggie tu má dostatek prostoru, její postava rázem získává poměrně velké sympatie a i když z Mattova pohledu je to trošku podivné, nemyslím si, že se jedná o až tak velkou křivdu, stále je to velmi pěkně zpracovaná linka. Ale samozřejmě, na této epizodě není to nejlepší Matt. Ani Karen nebo třeba Foggy. Je to samozřejmě Kingpin, který je neskutečně fantasticky zpracovaný. Tohle je poprvé, za celé tři série seriálu, kdy Fisk opravdu působí jako někdo, kdo si může říkat Kingpin. Fisk je o několik kroků napřed před kýmkoliv jiným, opravdu zde působí jako někdo, kdo ovládá naprosto všechno. To, že celá tahle linka je vyprávěná z pohledu Nadeema, který je nucen pracovat pro Fiska uprostřed zkorumpované a zmanipulované FBI, to akorát ještě víc dodává na důraznosti. Kingpin je zde vykreslen naprosto perfektně, skutečně jako někdo, kdo tahá za nitky nad celým světem a kdo si může dělat naprosto cokoliv a nikdo ho nezastaví. Cokoliv kolem Fiska je v této epizodě skvěle zpracované a já doufám, že si toto postavení Wilson udrží až do finále. Ještě chci na závěr zmínit hudbu, která zde byla fenomenální a akorát mě utvrzuje v tom, že Daredevil má nejlepší soundtrack ze všech Marvel seriálů vůbec (jediný, kdo se mu dokáže vyrovnat je asi jenom Loki). Hodnocení: 90%

Daredevil - Nahoře a dole (2018) (epizoda)

Osmý díl je zatím asi můj nejoblíbenější z celé 3. série, protože je na něm tolik věcí tak moc božích a neuvěřitelně dobře zpracovaných. Začal bych asi linkou Matta a Nadeema, kteří vyšetřují Dexe a jeho zapletení v útoku na Bulletin. Nejen, že Matt a Ray mají neuvěřitelně dobrou chemii a dynamiku, tahle linka má dost fajnovou atmosféru a občas až detektivní prvky. Když už jsem ho zmínil, Bullseye je taky skvělý, každá jeho scéna je neuvěřitelně výborně zahraná, ať už jakákoliv breakdown scéna, pálení kazet nebo třeba finální primal scream. Fisk je též boží, doslova v každé scéně působí, že má navrch nad úplně každým a herecký výkon Vincenta D'Onofria je fenomenální. Na závěr jsem si samozřejmě nechal tu úplně nejlepší scénu epizody, což je bez debat rozhovor mezi Karen a Fiskem. Takhle atmosférickou, takhle bravurně zahranou (z obou stran) scénu jsem už dlouho neviděl. Naprosto fantastický moment, ze kterého neskutečně mrazí a po boku útěku z věznice a Daredevil vs Bullseye v Bulletinu má nejoblíbenější scéna série. Finální zvrat se sestrou Maggie je podle mě tak trošku očekávaný, každopádně, díky fenomenální hudbě působí i tak neskutečně epicky. Hodnocení: 90%

Daredevil - Následky (2018) (epizoda)

Sedmá epizoda a já zas a znovu nechápu, nad čím tu všichni tak moc fňukají. Nad tím, jak je to pomalé, jak je to upovídané, jak je zde tuna dialogů a rozhovorů? Tak to pro vás mám novinku. Daredevil takový byl už předchozí 2 série a hádám, že u nich většina zdejších komentujících asi musela spát, jinak si nedokážu vysvětlit, že až teď si najednou uvědomili, o čem tenhle seriál vlastně je. Díl je zas a znovu totiž parádní. Sledujeme zde následky útoku na Bulletin, díky čemuž dostáváme hned několik extrémně emocionálních scén, ať už je to konverzace mezi Karen a Ellisonem v nemocnici, moment, kdy Nadeemovi konečně naplno dojde, co se vlastně kolem něj děje nebo třeba jakákoliv scéna s Foggym. Kingpin je prostě boží, hrozně se mi líbí, jak se pomalu dozvídáme jak moc manipuluje s ostatníma a i když to není žádná korupce na úrovni celého města jako v první sérii, je to zde mnohem přízemnější, osobnější a lépe zpracované. Pokud bych měl něco zkritizovat, tak je to postava Melvina, která má naprosto totožnou linku jako v předchozích řadách (Melvin dělá něco záporného a vymlouvá se na to, že to dělá pro svou přítelkyni) a taky fakt, že postava Dexe byla naprosto náhodně po celý díl odklizena pryč a její absence je vysvětlena jednou jedinou větou, že si prostě vzal volno :D Jinak ale velmi slušný a solidní díl. Hodnocení: 80%

Daredevil - Ďábel, kterého znáš (2018) (epizoda)

Další vynikající epizodka. Na úvod rovnou začnu tím nejlepším, což je samozřejmě finální souboj mezi Daredevilem a Bullseyem, odehrávající se v kancelářích Bulletinu. A vedle one-shotu ze čtvrté epizody je to zatím asi moje nejoblíbenější scéna. Celý souboj má neskutečně silnou atmosféru, Bullseye působí naprosto parádně, hrozně se mi líbí jak ho vykreslili jako totálního terminátora, který se nedá zastavit a který si prostě jde za svým cílem. Taky se mi dost líbí zpracování a vykreslení jeho schopnosti, kdy prostě bere cokoliv co má po ruce a hází to po Mattovi se stoprocentní přesností. Jakýkoliv moment, kdy Dex vezme nějaký random předmět, co se kolem něj válí a hodí to pod nějakým šíleným úhlem na Matta, to jsou ty nejlepší a nejepičtější momenty toho souboje. A taky musím ocenit, jak tvůrci neudělali z Bullseye někoho neporazitelného. Právě naopak, když na něj jde Matt na blízko, je krásně vidět, že na něj Dex prostě nemá. Ale stačí, aby si udělal trošku vzdálenost a oddálil se od něj a je najednou nezastavitelný. To je hrozně cool. A taky je dost fajn, jak nám tvůrci krásně ukázali, jak smrtící by vlastně Daredevil a jeho zbraně byly, kdyby Mattovi naprosto hráblo. A momenty, kdy Dex láme lidem vazy s tou Mattovou tyčkou jsou toho důkazem. Zbytek dílu je taky dost fajn, hlavně Fisk je super, pomalu ale jistě dostáváme toho starého dobrého Kingpina, který se všema manipuluje a hrozně se mi líbí jeho vztah s Dexem. Kdo je taky super, tak je postava Foggyho a já se tak akorát modlil, aby ho tvůrci nezabili :D Výborný díl s naprosto epickou akcí. Hodnocení: 85%

Daredevil - Perfektní hra (2018) (epizoda)

Hned na začátek musím říct, že při sledování této epizody jsem si ani neuvědomil, že v ní vlastně není vůbec samotný Matt, který se objeví až úplně na finální scénu, což je celkem dost zajímavý koncept, udělat epizodu téměř kompletně bez hlavního hrdiny :D A překvapivě to vůbec nevadí, jelikož díl je to skvělý. Jeho podstatná část je složená z flashbacků na Dexovo mládí, což je dost fajn, hlavně kvůli tomu, jak jsou tyto flashbacky nádherně natočené a vizuálně zpracované, mají opravdu pěknou kameru a celkem propracované osvětlení. Akorát mě teda napadlo, jak tady někteří taky zmiňují, jak takového člověka, který očividně má dost velký problém s psychikou a není to žádná extra tajná informace, zaměstnala FBI :D Jinak je ale celá linka s vyšetřováním kolem Matta dost super, já mám celkem dost rád tyhle linky, kdy se celý svět obrátí proti našemu hrdinovi, takže to za mě není vůbec blbý koncept. Foggy s Karen jsou taky fajn a Nadeem je též hodně dobrá postava. Mimochodem, stále nechápu hejty na tuto sérii o tom, že je to pomalé a nudné. Jakože, Daredevil vždycky stavěl hlavně na skvělý příběh a bravurní dialogy a pokud vám tohle vadí, upřímně nechápu že jste to nepochopili v těch prvních 2 sériích :D Hodnocení: 80%

Daredevil - Zaskočení (2018) (epizoda)

Dobrá, dobrá. Po této epizodě naprosto nechápu jakékoliv hejty a komentáře na 3. sérii o tom, že je pomalá, nezajímavá a nudná. Tenhle díl byl jeden z nejlepších celého seriálu zatím a rovnou začnu tím největším highlightem. Mattův útěk ze zkorumpovaného vězení je jedna z nejlepších scén, kterou jsem kdy v jakémkoliv seriálu viděl. Tahle více než 10 minut dlouhá, na jeden záběr a bez střihů natočená scéna, která obsahuje jak výborně zpracovanou akci, skvělé dialogy a vynikající tísnivou a napínavou atmosféru, je prostě fenomenální. Smekám klobouk před každým, kdo se na této scéně podílel, jelikož si dokážu představit, že to muselo zabrat neuvěřitelné množství příprav a práce. A pokud to náhodou nevíte, opravdu je to natočené na jeden záběr. Nemá to žádné skryté střihy a přesně tak, jak to vidíme v epizodě, tak se to taky natáčelo. Charlie Cox si určitě za toto zaslouží nějaké ocenění, protože dokázal natočit desetiminutovou scénu, kde střídá akční chvaty a různé kaskadérské kousky s dialogy a rozhovory s ostatními postavami. A ještě jednou, ta scéna trvá sakra 10 minut. Deset minut bez střihu. Fakt neuvěřitelný. Zbytek epizody je ale taky dost super, ať už Foggy kandidující na prokurátora, ať už Fisk pomalu plánující svůj plán nebo třeba Dexovo vyšetřování. Ale už jenom kvůli té jedné scéně je tahle epizoda prostě boží. Hodnocení: 90%

Daredevil - Za dobrotu (2018) (epizoda)

I s třetím dílem pokračuje Daredevil ve velice solidní a stálé kvalitě. Mě osobně dost baví celá linka kolem Matta, jeho lehce investigativní příběhový oblouk je hrozně fajn a všechny momenty, kdy se někam plíží, aby odhalil další střípky informací jsou hrozně super. Upřímně moc nechápu lidi, co tadytu část kritizují, fakt nevím, jestli jste čekali, že Matt se ze svého traumatu dostane v prvních 20 minutách série a pak bude zase v pohodičce nebo nevím co :D Jeho trošku víc stealth akční pasáž v garážích je dost fajnová a finální shledání s Foggym je taky super, i když by za mě mohlo být trošku víc emocionální. Kdo konečně dostává pořádné množství prostoru, tak je Fisk, který zatím působí hrozně dobře, ale přiznávám, že se těším, až opět dostaneme toho klasického, město ovládajícího Kingpina :D Akorát mi Mattovy halucinace na Fiska přijdou trošku zvláštní a i když je to fajn nápad, úplně nechápu smysl. A mimochodem, postava Dexe je dle mého taky dost fajnová a těším se, co s ní ještě provedou. Hodnocení: 78%

Daredevil - Prosím (2018) (epizoda)

Třetí sérka i nadále pokračuje dle mého naprosto epicky. Celá linka kolem Matta, který zahodil svoji civilní osobnost a plnohodnotně se stal Daredevilem, je stále super a i přes to, že spousta lidí si stěžuje, že je pomalá a táhlá, mně to naopak hrozně vyhovuje. Já jsem do třetí řady šel s tím, že zlomeného a zničeného Matta zde uvidíme minimálně půlku série a tudíž mi vůbec nevadí, že zde vlastně nic moc nedělá. Zajímavé scény mají také Karen a Foggy, hlavně díky tomu, že linky obou dvou jsou mnohem osobnější a závažnější, ať už tím, že se zde konečně řeší minulost a rodina Karen, na což čekáme 2 série, nebo třeba Foggyho otec a bratr. Za naprostý peak epizody ale samozřejmě považuji útok na konvoj převážející Wilsona Fiska a následný příchod Bullseye, který má neskutečně silnou atmosférou, vynikající hudbu a naprosto perfektní kameru a jedná se o velmi silnou scénu. Taky musím podotknout, že jsem už málem zapomněl, jak moc cinematografickou hudbu má Daredevil :D John Paesano, skladatel, dokázal vytvořit soundtrack, který zní řekl bych až filmově a některé momenty díky tomu mají až nevídaně velkou míru epiky. Jinak celkově ale skvělý díl. Hodnocení: 80%

Daredevil - Zmrtvýchvstání (2018) (epizoda)

Upřímně moc nechápu zdejší, převážně průměrnější hodnocení pilotního dílu třetí série Daredevila, za mě to bylo naprosto boží. Jasně, na první epizodu je to hodně pomalé, ale notak, neříkejte mi, že lidi čekali po Defenders, po tom, co byl Matt Murdock prohlášen za mrtvého a skutečně málem zemřel, že se z toho vzpamatuje za 5 minut. Upřímně, celý Mattův arc o vzpamatovávání se z jeho zranění je výborně zpracovaný. Matt, který je na naprostém dně, který ztratil jakýkoliv smysl života a který prostě neví, pro co má žít, je hrozně zajímavá linka na sledování. Já mám dost rád tyhle temné a osobní linky a proto doufám, že se v téhle depresivní atmosféře budeme ještě aspoň pár epizod máchat. Za zmínku každopádně stojí určitě Mattova věta „I'd rather die as the Devil than live as Matt Murdock.“, která krásně nastiňuje jak bude probíhat jeho vývoj ve třetí sérii a já se na Mattovo zmrtvýchvstání hrozně těším. Každopádně, epizoda nastiňuje i pár dalších linek, do popředí se dostává samozřejmě starý dobrý Kingpin a mě osobně zatím hodně baví i agent Nadeem. Na závěr chci ještě říct, že se mi hrozně líbí, jak seriál využívá tu náboženskou tématiku. Jasně, to už bylo i v minulých sériích, ale tady je to zatím asi nejvíc vidět. Viz začátek, kdy kamera snímá Mattovo tělo jako obrácený kříž. Krásný detail. Velice solidní úvod do nové série Daredevila, o které už od pilotu můžu říct, že bude temnější, osobnější a závažnější, než cokoliv předešlého, co Matt zažil a já se na to dost těším. Akorát doufám, že si seriál zlomeného Matta ještě chvíli nechá a pořádně jeho zničenou stránku prozkoumá. Mimochodem, přijde mi hrozně vtipný, jak očividně tuna lidí, i tady na ČSFD, absolutně odmítá si o seriálu cokoliv zjistit a pak jsou akorát zmatení, že před 3. sérií musí vidět nějaké Defenders. Notak, stále to je (nebo přinejmenším bylo) MCU, který je známý tím, že všechno propojuje a má svůj obří vesmír. Snad není tak těžký pochopit, že se prostě Matt objevil mezitím v ještě jednom seriálu. To je jak koukat na Civil War bez znalostí Age of Ultron a stěžovat si na to... Hodnocení: 85%

Iron Fist (2017) (seriál)

Čtvrtým Marvel seriálem z Netflixovské produkce je Iron Fist a asi se téměř všichni shodneme na tom, že se jedná i o nejhorší kousek z celé této Defenders ságy. Hlavně tedy mluvím o první sérii, která se opravdu moc nepovedla a i když není hrozná, je přinejlepším průměrná, obsahuje celkem dost velkých chyb a přešlapů a nemyslím si, že je nějak extra kvalitní. Druhá řada naštěstí spoustu z toho vylepšila a obecně je mnohem kvalitnější, na to už je ale trošku pozdě a vzhledem ke zrušení seriálu právě po 2. sérii si Iron Fist ani nestihl pořádně spravit reputaci. Každopádně, obě dvě série tohoto seriálu jsou kvalitativně celkem odlišné, takže bych je chtěl rozebrat zvlášť. Začněme tedy první sérii a jak jsem již načrtnul, ta opravdu není nijak extra výjimečná a vlastně ani dobrá. Prvně se chci vyjádřit konkrétně k akci, jelikož Iron Fist má být jeden z nejlepších kung-fu bojovníků světa a akční pasáže jsou pro tento seriál celkem dost důležité. A netuším, jak se to stalo, když hned vedle máme Daredevila s perfektními akčními momenty, ale první Iron Fist akci vůbec nezvládá. Choreografie je mizerná, je zde hromada střihů, krátkých a nenavazujících záběrů, klasická roztřesená kamera a k tomu i hodně nudné lokace, špatná kamera a ne moc příjemné osvětlení. Někde jsem slyšel zvěsti, že akce musela být kvůli nedostatku času na přípravy improvizována přímo na setu, a pokud je to pravda, tak je to celkem dost smutný a akorát to ukazuje zájem tvůrců, když se akci v seriálu, který má být hlavně o ní, takhle málo věnovali. Každopádně, dobře, akce je špatná, co ten zbytek? Bohužel, ten na tom není o moc lépe. Postavy jsou většinu času příšerně otravné, hlavní hrdina, Danny Rand, je arogantní a nesympatický blbec, který akorát na všechny řve a chová se jako totální ťulpas. Navíc, jeho schopnost, samotný Iron Fist, není pořádně vysvětlen a občas nastanou momenty, kdy by bylo naprosto logické tuto svítící ruku použít, ale Danny ji prostě z neznámého důvodu nepoužívá. Další postavy na tom nejsou o moc lépe, je zde Dannyho love interest Colleen, což je hrozně napsaná postava a s Dannym má nulovou chemii, je zde Dannyho kámoš Davos, který není moc výrazný a nemá pořádnou linku a je zde celá organizace the Hand, která je sice zpracovaná líp než v Daredevilovi, k Iron Fistovi se určitě hodí líp, ale celkově je to prostě jenom zlá organizace, co chce ovládnout svět. Příběh taky není moc dobrý, je hrozně nelogický, když už se objeví nějaké zajímavé téma, do pár epizod je zase vyřešeno a taky má celý seriál hrozný problém s tím, že se zde perou dvě hlavní příběhové kostry, které spolu navzájem moc nesouvisí a akorát jedna druhou kazí. Máme tady samotnou the Hand, madam Gao, Bakuta a podobné mystické věci, které jak říkám, mě moc nebavili. Na druhou stranu, celá linka s rodinou Meachumů, s Haroldem a Wardem, to mě hodně bavilo a proto mě mrzí, že hlavně v druhé půlce série má tato část děje hrozně málo prostoru. Každopádně, když jsem je nakousl, Meachumovi jsou hrozně fajn. Záporák celé série, Harold, je takový klasický zloun, ale má dost velké charisma a jeho postava a jeho vývoj se mi líbil. Ward, hraný Tomem Pelphreyem, je celkově jedna z nejlepších postav celého seriálu, hlavně díky jeho hereckému výkonu, který je fakt příjemný. Celá první série má taky hrozně velký problém s tempem, je zde tuna patosu a zbytečné vaty, hrozně se to táhne a některé díly mají přehnaně dlouhou stopáž (jsou tu i hodinové epizody). Abych zmínil ještě nějaká pozitiva, hudba je opravdu boží a taky se mi líbily CGI efekty, hlavně samotný Fist, který prostě vypadá dobře. Podtrženo, sečteno, první sérka fakt není moc dobrá. Nesympatické hlavní postavy, celý děj s Rukou není moc dobrý, je takový hloupý a ne extra zajímavý, akce je tragická. Jsou zde fajn Meachumovi, ale ti to nezachrání. Na první sérii se úplně nedoporučuji koukat, jelikož se prostě moc nepovedla. Abych tak nějak přešel k sérii druhé, ta je upřímně hrozně fajn a hned na začátek musím pochválit nové tvůrce, kteří seriál převzali, že se pokusili napravit všechny chyby řady první. Jenomže, problémem prostě je, že jaký smysl má dívat se na seriál, jehož první řada stojí za prd, jenom proto, že jeho druhá, kratší série je fajn a potom byl stejně seriál zrušen. To je celkem k zamyšlení. Druhá série určitě není žádný skvělý počin, ale už je aspoň koukatelná. Většina postav jsou velmi dobře napsané, Danny je zde mnohem sympatičtější a zajímavější postavou a i vedlejší charaktery jsou lépe napsané, jsou více sympatické a celkově je scénář mnohem lepší. Děj není tak rozházený, je zde jenom jedna hlavní příběhová linka, která je celkem povedená a které se seriál drží a neskáče od tématu k tématu. Hlavní záporák Davos je dost fajnový, není úplně nejhorší a minimálně jeho přítomnost nijak nevyrušuje, na rozdíl od Ruky v první řadě. Největšího zlepšení se dočkala akce, která je zde upřímně fakt dobrá, má mnohem lepší choreografii, je lépe natočená a i když to pořád není Daredevil style, akční pasáže konečně vypadají dobře. Druhá série má taky mnohem lepší tempo, jelikož má oproti první sérii o 3 díly méně, tudíž je zde mnohem méně hluchých a prázdných míst. Celkově, druhá série je prostě fajn, je příjemná, je taková pohodová a celkem i spraví chuť po té první pokažené řadě. Akorát vás zamrzí ten otevřený konec, jehož pokračování se již nedočkáme, ale co už. Pokud bych měl na závěr říct, zda se vyplatí na Iron Fista dívat, bohužel musím asi říct, že ne. První série tohoto seriálu fakt není nijak extra dobrá a prakticky jakýkoliv jiný Marvel Defender je na tom líp. Tam, kde Daredevil byl kvalitní filmařina s božím příběhem, kde Jessica Jones měla skvělý detektivní příběh s mrazivou atmosférou, kde Luke Cage měl výborné prostředí Harlemu s fajn jazzovou hudbou a kde Punisher měl skvělou hlavní postavu a celý lore kolem ní, první Iron Fist prostě tohle vůbec nemá. Druhá série je fajn, to určitě a já si vážím každého tvůrce, který na ní pracoval, protože muselo být hrozně těžký vzít ten seriál a vrátit ho tak nějak zpátky k důstojnosti. Ale vyplatí se rozkoukávat seriál, když víc než půlka Iron Fista není moc dobrá a ta druhá půlka stejně končí s tunou nezodpovězených otázek? Nemyslím si. První série má mizernou akci, ne moc dobrý příběh a nesympatické postavy. Druhá řada toto naštěstí opravuje a dává seriálu nový a příjemný kabátek, na to už je ale trochu pozdě... Hodnocení: 60%