Číslo 9 (2009)

Že "waw". Keď som si púšťal túto rozprávku, bolo to z čistej zvedavosti. Nenapadlo ma, že uvidím Matrix, Vojnu svetov, Screamers a niekoľko ďalších filmov v jednom. A už vôbec by ma nenapadlo, že pri filme, ktorý tak okato vykráda.. Alebo inak.. Už vôbec by mi nenapadlo, že pri filme, ktorý sa tak okato inšpiruje hneď niekoľkými predlohami, mi tento fakt nebude nijako vadiť, ale skôr naopak. Príbeh príjemne odsýpa (tých 70 minút som ani nezbadal), prakticky nemá hluché miesta. More otvorených otázok si priam pýta pokračovanie (alebo prequel). Každopádne ide o veľmi podarené dielko. Atmosféra vynikajúca, tajomná, handrové postavičky rozkošné. Akcia veľmo dobre pozerateľná. Ale keby som mal povedať, ČO konkrétne ma na filme fascinuje, kvôli ČOMU dávam vysoké hodnotenie, neviem, či by som to vedel pomenovať. Celý ten pocit zhrniem do paralely s láskou: logicky sa vysvetliť nedá, je to jednoducho príjemný pocit. A ešte množstvo detailov, drobných nápadov, ktoré celý výsledok ozvláštňujú a zatieňujú aj niektoré okaté nedostatky.

M is for Malnutrition (2013)

Možnosti témy skvele využité v 3-och minútach. Navyše s fťypnov pointou. To je zriedkavé. A unikátnym robí tento kraťas to, nad čím tu híkajú ostatní: je od nás (smajlík)!

Neobyčejný Odd Thomas (2013)

Veľmi slušná tínejdž duchárčina s niekoľkými mládeži neprístupnými momentami. Neustále dianie na obrazovke (rozumej: furt tam niekto "melie pántom") a solídny "ťah na bránku" z nej robia príjemnú jednohubku. Nemôžem povedať, že som bol po celý čas napnutý ako guma v trenkách, ale tak nejak som sa prichytil pri tom, že ma úprimne zaujíma, čo bude nasledovať. Záverečná pointa sa síce dá odtušiť, ale čo na tom, keď nejaké to prekvapko pred ňou film fajnovo spestrí? Dobre pozerateľné, ľahko stráviteľné a inteligenciu diváka rozhodne neurážajúce dielko. Pre mňa príjemné prekvapenie.

odpad! (2013) (amatérský film)

Mňa to pobavilo. Nie je to priekopnícke veľdielo, ale je to príjemne natočené, bez slov a s patričnou dávkou humoru. Celé sa to odohráva v jednej miestnosti s jedným hercom a jedným.. Čímsi. A to mám rád. Navyše to nie je zbytočne dlhé a keď dôjdu nápady, nastupujú titule. Na tých pár minút v pohode dielko.

Hvězdná pěchota 2: Hrdinové Federace (2004)

Bolo mi jasné ešte pred začiatkom, že pôvodnú (o "prvej" by sa dalo hovoriť, keby toto s ňou malo spoločné viac, než názov) pechotu to neprekoná. Ale toto bola vážne slabota. Alebo inak.. Podľa názvu som očakával klasickú dvojčičku úspešnej jedničky. A síce ešte tupší príbeh, ešte väčšie hordy ešte väčšieho hmyzu a viac bárbin a kenov. A aspoň približný rozpočet. Varovať ma ale malo už to, že sa o tomto "klenote" nehovorilo. Hordy sa teda nekonali, bárbiny ani kenovia už tobôž nie. Tak som len znudene čakal, ako sa to vyvrbí. Ale po mojom sklamaní z úvodu som ostal celkom príjemne prekvapený mierou brutality, keď sa brány zavreli. Niektoré scénky boli dokonca celkom fajnové (hlava v mikrovlnke, "ahoj chlapci" a následných pár sekúnd a pod..). A keby to nieslo nový názov, bol by to celkom príjemný slašerík. Ten názov ale neodpustím, pretože to je čisté parazitovanie na úspechu môjho miláška.

Beowulf: Král barbarů (2005)

Tak, toto sa nepodarilo. Kostýmy sa mi síce veľmo ľúbili, prostredie ufučané prímorské bolo taktiež vskutku pôsobivé až z neho šiel chlad, ale tým to končí. Alebo vlastne nie. Aj tro(t)llova mamina mala čosi do seba. Obdarená nadľudskou silou a nadpozemskou krás.. vlastne tou nie, sa púšťa do boja proti vrahom jej syna. Aj keď.. Ono tí barbari z wellnesu ho de-facto nezabili.. Trochu sa v tom strácam.. Je to zle, keď animák na túto tému s nahou Andželinou namiesto šerednej stareny bol ďaleko záživnejší? No,.. Pre tento film rozhodne.

Saltová (2010)

Priemerný triller so zápletkou tak zamotanou, že snáď ani scenárista netušil, kto s kým čo a prečo. Jediné, čo je nad Slnko jasnejšie je, že amíci by sa mali konečne zamyslieť nad spôsobom previerky svojich kľúčových ľudí, pretože mať v Bielom dome na vysokom poste toľko ruských agentov, to už by od rozkoše nad takým úspechom nezvládli ani samotní Rusi. Príbeh je mimoriadne pritiahnutý za vlasy, ale akčné scény (i keď s fyzikou a biológiou, ako ju učia na školách, to veľa spoločného nemá) boli vskutku.. akčné. Film ideálny na nedeľný večer. Po ňom vycikať, umyť zuby, ak si veriaci klaňať sa svojej modle a šup do postieľky.

Spawn (1997)

Príjemne temná atmosféra, citlivý zabijak, desivo zábavný šašo. Tiež nedotiahnutý príbeh, rozporuplné efekty a priepastný rozdiel medzi silnými a slabými stránkami. Asi najviac udrú do očí animácie samotného satana, ktorý pripomína skôr odratého zajaca s "čírom" a mizernou dentálnou hygienou, než vládcu pekiel. Celkovo animácie boli slabšie aj s prihliadnutím na rok výroby. Totiž z rovnakého roku sú napríklad Muži v čiernom, Piaty element či Vesmírna pechota, takže áno, šlo to urobiť aj lepšie. Peniažky z rozpočtu sa ale očividne minuli inde. Napríklad na kostým samotného splodenca (z anglického "spawn" preložil Antaeus). Ten bol jednoducho famózny. Zelené plápolajúce oči a reťaze a plášť a tááák.. Paráda. Všetko, po čom uhrami posiate srdce chlapca piští. No nech bol splodenec v režime "nasraný" akokoľvek chrumkavý, na svojho pekelného kolegu s wallace-ovským mejkapom sa proste nechytal. Ten klaun bol nechutne zábavný a zábavne nechutný. V "civile" aj v režime "nasraný". Čo veta to hláška. Nie ako splodenec, ktorý sa jednu polovicu filmu ľutuje a druhú polovicu sa tvári, ako by mu horelo pod zadkom. Označenie "mládeži neprístupné" je dnes diskutabilné, ale rozhodne patrí Splodenec medzi tie temnejšie komiksy. Snáď sa dočkám slušného remejku, keď je to teraz tak v móde, to vykopávanie a oživovanie filmových pochovancov.. Na záver si neodpustím hlášku, ktorá ma (ako ateistu) náramne pobavila://"PREČO VŠETCI, ČO ZA NIEČO STOJA, VERIA V BOHA A NÁM OSTÁVAJÚ IBA TAKÝTO DEBILI?"//

Noc hrůzy (2011)

V halivúde to v dnešných časoch musí vyzerať asi takto:(hlas z ampliónov)"Poprosím hercov, ktorí ešte nehrali upíra alebo v upírskom filme, aby sa hlásili v maskérni. O 10 minút točíme!" Na čo sa z pľacu o 9 minút a 58 sekúnd ozve hlas režiséra:"Upíri po 102071761826-te ôsme.. Aaaaa.. Klapka, ideme!".. Mal som z toho pocit, ako z riedkej polievky pekne naservírovanej v lepšej reštaurácií (napísal som "lepšej", nie "výnimočnej", ok?): donesú ti toho na stôl síce za kýbel, ale chutné kúsky si v tom i tak musíš loviť. Navyše naberačkou navrhnutou špeciálne tak, aby sa do nej zmestilo presne 0,02 cl tekutiny a žiadne pevné kúsky. No ale ak s tou naberačkou človek šikovne zašermuje a hrniec správne natočí, potom sa mu okrem vývaru ujdú aj aké-také pochúťky a na nejakú tú hodinku či dve žalúdok oklame, že obedoval.. Farrell bol ako upír v pohode, akčné scény pozerateľné a aj keď film nepriniesol prakticky nič nové, s ľahkým úsmevom na tvári sa to dalo za tých 100 minút v pohode prekusnúť. A ešte jedna maličkosť. Zaujímalo by ma, ktorého idiota napadlo "preložiť" názov "Fright Night" na "Scary Night"? A hlavne: PREČO??

Lovci pokladů: Kniha tajemství (2007)

Tak, čo som sa dozvedel tentokrát? No napríklad že v bakinghemskom paláci je na bežnú turistickú vstupenku možnosť prakticky voľného pohybu a to vrátane kráľovninej pracovne aj bez špeciálneho povolenia. Ďalej že francúzski policajti perfektne ovládajú históriu (toto by som dal do pozornosti naším ozbrojeným zložkám) alebo že Motorola vyrába iba vodotesné mobily. O tom, že prezident spojených štátov ide na oslave vlastných narodenín s neznámym človekom na pokec do tajných katakomb, navyše bez ochranky, nebudem pochybovať. Je to precá správny chlop, ktorý chápe, koľko je pôvodným obyvateľom ameriky dlžný (z morálneho hľadiska, predpokladám) a preto neváha na počkanie prezradiť kód, miesto a iné detaily potrebné na odhalenie 150 rokov starého tajomstva dedeného z prezidenta na prezidenta potrebného na očistenie mena "Gates". Páni.. Nerozumiem, čo sa tí teroristi toľko serú s výcvikom a zbraňami a konšpiráciami a ja neviem s čím všetkým, keď na únos amerického prezidenta ho o to stačí proste požiadať? No ale zábavné to bolo. Aj napriek dĺžke. Dokonca by som povedal, že zábavnejšie než prvý diel. A navyše som sa uistil v tom, že v majty amerike prakticky neexistuje miesto, budova alebo socha, ktoré by neskrývali tajný kľúč ku.. čomukoľvek.

Časové pásmo bylo změněno