Max Payne (2008)

Popravde.. Ani neviem, čo som vlastne čakal, ale asi som do filmu išiel s vysokými očakávaniami. Atmosféra sa síce vydarila slušne, ale tá samotná nestačila na to, aby som si z filmu zapamätal aspoň obsah. A nehrať predlohu, neviem-neviem, či by som vôbec vedel, o čom tu bola reč? Okrem atmosféry si viem iba horko-ťažko vybaviť niečo zaujímavé z filmu. Ale fakt, okrem nej a pointy si nedokážem na nič spomenúť. Pritom prvky ako "bullettime" mohli mať vo filme veľký potenciál. Obrovská škoda, pretože herná predloha patrila kedysi k mojím obľúbeným stratám času.

Battle Royale (2000)

Prečo som toto nehodnotil, keď som to videl už pred rokmi? Aha! Už viem.. Zabudol som na to. Tak som si to pozrel znovu a.. Presný stred. Nič viac, nič menej. Scény s "úvahami" som akosi v kontexte filmu nepochopil. Hlavná myšlienka zaujímavá (ako by to asi vyzeralo v praxi?), scény násilia bez príkras. Ako nápad zaujímavé. Kto má chuť vidieť deti so samopalmi, mačetami, kušami a inými riedidlami populácie, smelo do toho. Komu je násilie na deťoch (alebo páchané deťmi) cudzie, ruky preč. Tí ostatní sem-tam zívnu, sem-tam budú spokojní. Ako som písal úvodom: čistý stred.

Star Trek: Nová generace (1987) (seriál)

Málokedy som tak nerozhodný v hodnotení, ako teraz. Na jednej strane: keby som zobral zopár kamarátov, obliekol ich do pyžamy, do ruky im vložil ovládač od TV, nech s ním výhražne mávajú na mimoňa, ktorého výzor by som docielil tak, že niekomu na tvár prilepím zopár ľubovolných predmetov a omotám ho alobalom, rozdiel by menej otrlý divák ani nezbadal. Ale na druhej strane tu je ten nápad! Seriál, kde vesmírna loď má za úlohu hľadať nové svety a nové formy života má prakticky nekonečné možnosti. A myšlienka riešiť problémy mierovou cestou, diplomaciou, nemiešať sa do cudzích záležitostí je pri scifi predsa len nie bežná. A navyše keď beriem do úvahy rok vzniku, musím predsa len dať 4 hviezdy.

Expendables: Postradatelní 2 (2012)

Necelé dve hodiny nabúchané od podlahy po strop akciou, sebairóniou a hláškami! Toto veľdielo svalnatej akcie je po každej stránke nadupanejšie, než prvý diel. Menej "osemdesiatkové", ale rozohdne zábavnejšie. Ani na sekundu som sa nenudil. Obzvášť hlášky a odkazy na fimy časov minulých v záverečnej prestrelke na letisku sú fantastické! :)) Proste: //"NIET NAD KLASIKU."//

Riddick (2013)

Pred časom som napísal do komentáru k Elysiu, že je to môj "..suverénne najlepší sci-fi zážitok za dlhú dobu..". A za tým si stojím. Necháp ma zle, tretí Riddick bol vynikajúci. Takto by asi vyzerala Čiernočierna tma s takýmto rozpočtom. Dokonca posledná asi tretina filmu mi pripadala ako remejk Čiernočiernej tmy. (SPOILER) Zopár borcov so slabým svetlom potrebuje priniesť zdroj napájania svojich lodí aby mohli opustiť planétu, na ktorej je tma (!) ako v rohu, pričom potrebujú prejsť pustou krajinou plnou dravých potvor (!). Aby nebolo tých podobností s prvým dielom málo, pre istotu tu prší a jeden zo žoldákov sa volá Johns (KONIEC SPOILERU). No na umretie.. Jenda vec je inšpirovať sa, druhá kopírovať. I keď samého seba. Nevadí. Film beží, prvá polovica je úžasná. Pasáž Riddick verzus planéta je fnatastická. Túto časť som si náramne užíval. Minimum kecov, maximum atmosféry. Buď ako buď.. tretí Riddick je oproti predošlému dielu rozhodne posun vpred. Bavil som sa kráľovsky a ak sa séria bude uberať týmto smerom, moja spokojnosť bude iba narastať.

118 dní v zajatí ľadu (1998)

Existuje iba málo dokumentov, pri sledovaní ktorých som nedýchal. Toto je jeden z nich. Slovami neopísateľné putovanie, ktoré je rozhodne nutné vidieť!

Tváří v tvář (1990) (TV film)

Príjemný filmík. Bavili ma vzájomné hašterenie a šarvátky ústrednej dvojice. Ako dve malé deti na ihrisku v bitke o formičku. Ale pocity archeologičky, ktorá sa vracia na miesto vzácneho nálezu a nájde tam bandu "chuligánov", ako si na jej nálezisku blbnú s motorovými pílami, musia byť nepopísateľné. Sám neviem, či som bol práve naladený na toto dielko, ale filmom som príjemne pookrial a myslím, že niektoré scény naschválov (sprcha, sprej..) mi utkvú v pamäti nadlho :)

Vikingové (1999)

Nepomôžem si, ale toto je film, ktorý si rád pozriem znovu. Chytila ma atmosféra, najmä v prvej polovici. Neznáme bytosti útočiace z hmly, ktoré s obľubou zbierajú hlavy, ale samé neradi umierajú. Banderasov Arab síce medzi Vikingami pôsobil ako George Michael medzi členmi Metallica, ale neprekážalo mi to. Film príjemne odsýpa a až na niekoľko hluchých miest je dej plynulý. Jasné, všetci tí barbari s obojručnými mečmi majú zuby biele ako umelé perly a všetci do jedného sú "správni chlapi", lenže sa im to nedá absolútne vytknúť. Kto má rád fantasy, smelo do toho!

Pearl Harbor (2001)

Celý príbeh filmu je iba zámienkou na sfilmovanie útoku na Pearl Harbor, aby to nevypadalo ako dokument. Napriek veľkoleposti však rýchlo vyšumí z hlavy, aj keď zopár scén je zapamätaniahodných. Romantická línia mi prišla ako silene našróbovaná, aby si aj (najmä) diváčky, ktoré nefandia bojovým scénam, prišli na svoje a rozšíril sa tak okruh divákov.

Na hraně temnoty (2010)

Film mi prišiel ako "rýchlokvaska", ako:"niečo narýchlo zbúchajme, nech sa na Mela nezabudne". Ale nebol to vyslovený trapas. Scéna zastrelenia dcéry hneď na úvod bola hustá. Všeobecne scény násilia boli patrične krvavé. V príbehu bolo zopár "deus ex machina" momentov, ktoré pomáhali zo zdanlivo slepých uličiek. Do kina by som na to nešiel, ale v TV to bolo príjemné pozeraníčko.