Stopařův průvodce po Galaxii (2005)

Knihu jsem četl. Líbila se mi. Film jsem viděl a také se mi líbil. I když jsou zde místy velké rozdíly oproti knize (Magrathea nebyla myslím zasněžená, Zafod měl jinak hlavu atd.), tak jsou některé změny poměrně vtipné a dobře včleněné do příběhu (asi to bude tím, že autorem scénáře je sám Douglas Adams). Někteří filmu vytýkají klipový styl, ale podle mě je to podívaná vizuálně zpracovaná na jedničku. Malinko mě zklamalo, že Jennigs nenechal více "hlásit" palubní počítač Eddieho, protože některé jeho vtípky (Zafod: "Eddie, otevři dveře!" Eddie: "Venku je to nebezpečné." Zafod: "Sakra otevři ty dveře! To by fakt bylo lepší logaritmické pravítko!" Eddie: "Kdo to řekl? Kdo to byl?" Zafod, značně naštvaně: "Otevři ty dveře teď!" Eddie: Já ČEKÁM!") jsou pro mě nezapomenutelné. Taky jsem byl zvědavý, jak pan režisér zvládne natočit vorvaní vnitřnosti a kůži, rozlezlé po planetě, avšak to úplně chybělo. Co se týče ztvárnění postav, tak jsem byl celkem spokojený, nejvíc mi sedl Ford:) Myslím, že i pro diváka neznalého knihy je to zajímavá podívaná. Jen doufám, že další díl(y), bude-li vůbec, bude alespoň na stejné úrovni, vzhledem k tomu, že Adams se na scénáři podílet již nemůže. R.I.P.

Střihoruký Edward (1990)

S tímto filmem jsem se setkal uz coby dítě, a to ve mně asi zanechalo následky. Protože tenhle film žeru, i když scénař by mohl být lepší. Jinak není co vytknout: klasická Burtonova poetičnost, výpravnost, krásná hudba a tajemnost dělají z tohoto snímku mrazivou pohádku.

Svět podle Prota (2001)

Vše zachraňuje první polovina filmu a skvělý Kevin Spacey. A bože můj - ta úděsná hudba!

Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street (2007)

Já nevím. Hodně jsem se na to těšil. A dojmy? Na můj vkus až příliš hudby (která - upřímně řečeno - stojí za starou bačkoru i s pěveckými výkony), alespoň ze začátku příliš málo krve, ale především extrémně plytký děj. Ano, jednoduché zápletky jsme odpustili již mnoha režisérům, protože to ve finále až tak nevadilo, ale tady... v podstatě jde o exhibici celkem děsné hudby a podřezávání krků (to až ke konci, a stejně se toho člověk přejí, protože je to zkrátka pořád stejné). Přitom Burton použil stejné postupy, jako ve svých předchozích filmech (lze hledat paralely především s Ospalou dírou), ale nestačilo to. Johnny Depp s Helenou Bonham Carter jsou oba uhrančiví (chudinka, ta dopadla! alespoň nějaký dějový zvrat), Sacha Baron Cohen je vynikajícně úlisný a Alan Rickman, představitel soudce Turpina, úhlavního nepřítele našeho ďábelského holiče, je jako vždy velice podmanivý (a ten hlas!). Přesto všechno jsou mé pocity z tohoto dílka přinejmenším rozpoluplné. A pokud se mě někdo zeptá: "Zklamání?", pak odpovím: "Ano".

Šakalí léta (1993)

Nezapomenutelný český muzikál. A to muzikály nemám rád.

Šimon a Matouš jedou na Riviéru (1975)

Další pokračování trampot dvou podivných týpků, kteří vypadají jako Terence a Bud. A opět je to vtipné. Čtyři hvězdičky davám zejména kvůli českému dabingu, který je tak hrozný, že je až legrační. Jé, panenka, která čůrá!

Škola rocku (2003)

Pobavilo. Nic víc, nic míň.