• Krátkometrážní

Na jeden nádech (2018)

Mohou přijít chvíle, kdy rodiny či jednotlivec ocení bydlení ve vyšších patrech a nebudou tolik remcat nad koníčkem jako jsou potápění nebo podobné.

Anastasia (1997)

Anastasia aneb jiný příběh Anastázie Nikolajevny Holstein-Gottorp-Romanov než od 20th Century Fox, ale od Burbank Animation Studios. Tentokrát bez bez magie, Rasputina ale s Leninem, Stalinem a Chruščovem (ty dva poslední jezdí spolu na motorce) a zmínka klaunovi z Běloruska. Tato americko-australská verze se více blíží historii. I když geograficky útěk z Ruska, přesněji z Běloruska (dle Minsku) do Rakouska je velmi nepřesný. S datací září-říjen 1918 by si v rozpadajícím Rakousko-Uhersku moc nepomohla.

Anastázie (1997)

Kreslený a trochu zkreslený příběh pro děti a mládež. Protože je od Foxů, tak je Anastázie Nikolajevna Holstein-Gottorp-Romanov zrzavá jako liška. Taky opouští sirotčinec až v 27 letech. Nicméně pokud oprostíme od historie a legendy, tak příběh je hezký, animace kvalitní a jak to napsat elegantní, hudba podmanivá. Je to mezi 3 až 4 hvězdami.

Poslední rána (2020) (amatérský film)

Na to, že jde o krátký amatérský film, tak se jedná o zajímavou válečnou sondu do mysli a podvědomí obyčejného vojáka. I když v tomto případě jde o československého legionáře, což úplně obyčejní vojáci nebyli.

Princezna slunce (2007)

Vcelku příjemná pohádka inspirovaná starověkým Egyptem. Většina postav má reálný základ, a přenese ho i do tohoto příběhu. Dokonce i Chetita Zannanza existoval. I když jsem dle galerie považoval za Řeka a jeho jméno považoval za jméno pro mexického banditu, tak to byl princ a syn vládce chetitské říše Šuppiluliumaše I. (to jméno jsem musel napsat). Hlavní postavou je však princ Akhesa neboli Anchesenamon rozená Anchesenpaaton, taky jsem to musel napsat. Pak je tu princ Tut neboli slavný Tutanchamon.

Ein Kessel Buntes (1972) (pořad)

Tak hrozné si myslím to nebylo. Sice Možná přijde i kouzelník byl lepší. Za to zde bylo více umělců Made in West.

Rabín Jákob (1973)

Vtipná francouzská taškařice s geniálním Louisem de Funesem. Humor je sice laskavý a inteligentní, ale i přes své anti-xenofobní zaměření na dnešní dobu příliš nekorektní. Victor Pivert (datel) by chtěl Francii, co nejbělejší a katolickou, kde dělnici furt něco nechtějí a nestávkuji. Dabovaní již neudělal František Filipovský, ale Jiří Krampol v češtině i Ľubo Gregor ve slovenštině provedli dabing rovněž dobře i když Filipovský je mistr.

Kirikou v divočině (2005)

Moje první setkání s Kirikou (čti Kiriku) nebo Kirikouem, který je takovým západoafrickým Palečkem z malé vesnice. Jsou to nesložité, kouzelně milé příběhy, jenž krásně zapadají do nádherné ilustrace a hudby inspirované Afrikou. Český dabing je velmi kvalitní.

Limonádový Joe aneb Koňská opera (1964)

Díky mnoha talentovaných tvůrcům vznikla tato klasika, která neztrácí svůj lesk ani po létech. Pravděpodobně v Arizoně ve Stetson City se odehrává jeden z nejlepších československých westernu s nezapomenutelnými hláškami, kvalitními písněmi a sympatickými herci. Jednomu z nich Karlovi Fialovi je věnován tento komentář jako pocta. V den napsaní tohoto komentáře 3.10. 2020 zemřel.

Josef - Král snů (2000)

V porovnaní Josefa, krále snů s Princem Egyptským je nutno zvolat - princ je králem a král princem.