• Krátkometrážní

Mezi námi zloději (1963)

Zajímavý a humorný námět, výborné herecké obsazení, kvalitně natočeno. Bavil jsem se a nejen já. Takže pro mne není, co řešit a dávám hezké čtyři hvězdy.

Sicario: Nájemný vrah (2015)

Velmi drsný a syrový film. Třeba při výpravě do Juárezu se tvůrcům podařilo velmi efektivně vybudovat atmosféru, při které lehce mrazí po zádech a přitom se nic velkého nic neděje. Především díky hudbě a a kameře. Mexická válka je pěkné ošklivá záležitost, kde oficiální instituce mohou těžko mohou hledat spojence. Protože ne vždy platí nepřítel mého nepřítele je můj přítel a když ano tak je otázkou na jak dlouho.

Die 1000 Augen des Dr. Mabuse (1960)

Po několika desítkách let jsem se dozvěděl, že film, díky němuž jsem se narodil až po půlnoci je tento. Nikoliv Milión vrahových očí. Nicméně i tak moje maminka musela dokoukat a jsem se mohl narodit. U některých potomků na porod nefunguje ani kriminální seriál Rapl.

Neandrtálská apokalypsa (2015) (TV film)

Dobrý dokument, líbily se mi praktické experimenty, jako s kopím neandrtálců a oštěpem kromaňonců nebo s výrobou lepidla. Sice výbuch sopky na jihu Itálie neandrtálcům moc nepomohl za jejich vyhlazení úplně nemohl. Asi skutečně za to můžeme hlavně my, lidé Homo Sapiens. Nicméně nerozhodla inteligence a technická úroveň ale spíše dělba práce, sociální struktura a porodnost. Kromaňonci měli delší život, dle kosterních pozůstatků lovu zúčastnili hlavně muži, naopak od neandrtálců, u kterých se lovu ženy zúčastnily. Navíc jejich​ lov byl více kontaktní. Dále díky větší mozkovně byly porody pravděpodobně složitější. Žili v menších skupinách s menší genetickou variabilitou. Je možné, že nebyli imunní vůči některým chorobám, které do jejich teritoria zavlekl moderní člověk. Taky jsme je trochu asimilovali ( možno číst jako asi milovali) protože u evropské populace trochu neandrtálské krve skoro každý. Na závěr slova vědce docenta Karla Valoucha: Chovejte se k sobě jako neandrtálci.

Odkaz neandertálců (2015) (TV film)

Pěkný dokument, který se věnuje hlavně tzv. kultuře neronien, která jako jedna z prvních používala luky a šípy. Neandrtálská kultura mousterien je vrstvu nad i pod touto kulturou. Paleontolog Ludovic Slimak má dobré srovnání v rámci antropologie. I když nakonec mohlo být všechno jinak.

Chladné léto roku 1953 (1988)

Film odvážný vzhledem k místu a času, kdy vznikl, nicméně v době Gorbačovovi Perestrojky to prošlo. Je to takový rádoby western, který se odehrává v jiné době a na Sibiři. Když vězeň-vyhnanec a bývalý rozvědčík Sergei Basargin prohlásí, že v létě neumře a snímek nicméně má v názvu chladné léto, tak větříte smrt a popravdě předpokládal jsem konec ve stylu Je třeba zabít Sekala. Byl? Musíte se podívat sami na tento film s jistou stránkou ruské duše.

Amatér (1981)

Tento film jsem si dlouho pamatoval, a nemohl jsem si vzpomenout na jméno. Je to dobrý špionážní thriller že studené války s československými, býť točenymi jinde, lokacemi. Film má pro mne několik kvalit: je zde skutečně slyšet čeština (dokonce v podání Christophera Plummera), zápletka a rozuzlení (motivace od otce milé hlavního hrdiny), zmíněný Christofer Plummer jako představitel StB Antonín Lakoš je zahran výborně a specifické charisma. Ano jsou tu různé chyby, ale oproti xXx a podobné se jedná o skoro o dokumentární film.

Pevnost Petticoat (1957)

Pevnost Spodnička je první film, ve kterém jsem viděl medailemi ověnčeného hrdinu druhé světové války Audieho Murphyho. Což u mne asi přidalo jednu hvězdu navíc. Tento western je na svou dobu v mnoha ohledech atypický. V době vzniku to byla​ docela průkopnická myšlenka - jednotka vesnických žen vycvičených,částečně proti jejich vůli, chrabrým kaveleristou. Film mne rozhodně zaujal.

Legenda o Tarzanovi (2016)

Možná mám od dětských let pro Tarzana slabost a proto dávám 4 hvězdy, ale i tak se mi tento film zdá u některých popcornožravců podhodnocen. Kouzlo Afriky má. Má i romantické kouzlo Verneovek také (vím, že to napsal Burroughs). A taky se ve filmu objeví 4 hvězdy: hrdinný a atletický Alexander Skarsgård, sličná Margot Robbie, charismatický a trochu démonický Chistofer Waltz a pak taková drobná hvězdička snaživě humorný Samuel L. Jackson.

Bakaláři 1997 - Dobrá zpráva (1997) (epizoda)

Miroslav Donutil si tuto bakalářskou povídku, zabral pro sebe. Bylo by však originální zajímavé natočit to v obraceném gardu. Taková inscenace, pokud vím, neexistuje.