Sin City: Ženská, pro kterou bych vraždil (2014)

Naprosto dokonalý vizuální skvost. Spáčilová tomu na Idnes dala 50% a příběh ji trochu nudil, což mě dokonale uklidnilo a zajásal jsem, že z toho nebude černobílý Almodovar. Řadím se zcela neskromně ke kreativním lidem se smyslem a citem pro vizuál a z kina odcházím NAPROSTO spokojen - užil jsem si každou vteřinu. Do kina chodím připraven, přesně vím, na co jdu a co od toho očekávám a vřele doporučuji tuhle nenáročnou přípravu všem, kdo od komiksového příběhu vyžadují extra hloubku. A to nejdůležitější nakonec. Pravděpodobně se stane nejopěvovanější vizuální scénou bazénové intermezzo Evy Green, ale pozor! Intergalaktický tanec Jessicy v blond paruce těsně před vendetou nedesignoval člověk, ale bůh.

Nařčení (2012)

Dnes a denně se i v ČR dějí desítky případů mobbingu a bossingu. Tato situace je pravidelně stimulována PR kampaní všech médií, pro které se nezaměstnanost a téměř nemožnost sehnat práci stala mantrou. Zaměstnanci na všech pozicích (od manažerů až po řadové zaměstnance) jsou pod tlakem hypoték a půjček v situaci loutek nejvyšších a dělají zcela nepochopitelné věci. Ten film je naprosto reálný a upřímně, úplně mě dostal. Je to apel na lidskou důstojnost, selský rozum, svobodu a slušné vychování.

Matrix (1999)

Bratři Wachowští těsně před překlopením tisíciletí upadli do bezvědomí a vstoupila do nich mimozemská civilizace. Výsledkem je nejlepší film všech dob. Žádný jiný film se již nikdy nepřiblíží encyklopedické definici nadčasovosti. Co nám prostřednictvím Wachowských chtěla mimozemská civilizace sdělit zatím nevíme, ale brzy se to dozvíme.

Nevědomí (2013)

Tak nám rádobyNeo Cruise zjistil, že ve světě, ve kterém žije, není něco v pořádku. Oči mu definitivně otevřel rádobyMorpheus Freeman. RádobyNeo se ocitá v rádobyZionu, tedy sídle skutečných lidí. Ještě předtím nenachází rádobyTrinity Kurylenko jeho, ale on ji. Každopádně jejich rádobyláska změní osud všech a rádobyNeo se vydává do rádobyměstastrojů, které řídí tento svět a vysávají z něj energii, aby vše definitivně ukončil a nad zemí zase po dlouhé době vyšlo slunce. ------------------------------------ Jednoznačně zklamání roku. Příliš Cruise, minimum Freemana (jeho celkovou stopáž odhaduji na cca 6 minut). Freeman jediný to svým jedinečným vzhledem a charismatem mohl zachránit. Nestalo se. Při stahování tohoto filmu není třeba se bát, krást nebudete, diletantsky už kradli autoři. Omlouvám se Matrixu, že si ho vůbec beru při hodnocení této nepovedenosti do pusy.

Sbohem, baby (2007)

dlouho bych pátral v paměti, kdy jsem si z kina odnášel silnější zážitek.... dovolím si udělit pět hvězdiček za komentář, brilantně vystiženo, opakuji, aby nezapadl (-: ***** milicjant Affleck, sedíc za kamerou v triku, zpod kterého pokukuje tuctová kérka vinouce se přes pravej biceps a s výrazem ve tváři tradičně tupým jak pumpa na sáňky, rázně vzkazuje jak jsou předsudky zlá, škaredá věc. Takže Bene, volume je skoro maximální… už jen za ten krásnej prolog, skřehotavej chraplák Caseyho Afflecka, prdelku Michelle Monaghan, na který by se daly louskat ořechy a taky za „right decisions“, kterých člověk tuatam skutečně lituje…

Vítězové a poražení (1999)

Jsem milovník sportu. Možná dokonce o něco více, než filmu. A jestliže jsou zejména fotbalisté v naší lize výborní herci, na tu jejich komedii při filmování faulů se koukat prostě nedá. Hraní je ve sportu nenáviděno. Obdobný problém řeším u filmů se sportovní tématikou. Pokud herci hrají sportovce, trenéry, majitele a především se celý film snaží zobrazit sport, výsledek je katastrofou. Tento film neměl s reálným sportem NIC společného. Tedy pro někoho, kdo miluje sport. Z tohohle pohledu bych kategorii filmu změnil ze sportovní na fantasy. O filmu tu už byly napsány tuny. Tak přidám pár komentářů ke sportu. 1. Bylo by fajn opravit v popisku filmu slovo quaterback na quarterback. Americký fotbal se hraje na čtvrtiny :-) 2. U tradičních amerických sportů je tým postaven nerovnoměrně. Rozdíl mezi hvězdami a zbytkem dříčů je gigantický. Zadák je hero, stejně jako v baseballu nadhazovač (pitcher). Záleží na něm víc než polovina výsledku ve srovnání se zbytkem týmu. A v prvním týmu nebude sedět ani v pozici třetího zadáka nějaký trouba, který si před zahájením hry blinkne. 3. Z hlediska taktiky bylo ve filmu tisíc nesmyslů, které by ani nejtupější trenér neudělal. Které? Pro vážné zájemce napíšu do vzkazů. 4. Vzhledem k tomu, že jsou hráči národním božstvem, ty zákulisní orgie si prostě nemůžou dovolit. Na druhý den by to bylo v novinách. Občas chytnou nějakého nounejma, jak si z kreditky utírá zbytek koksu – a exemplárně ho potrestají. 5. Pálkař NY Yankees Alex Garcia má smlouvu na 21 milionů dolarů ročně, nejlepší quarterbeci na tom budou podobně. Uvádím jen pro srovnání se směšným příjmem Jágra a také proto, že baseball a americký fotbal jsou v US mimo kategorie. 6. Americký fotbal je úžasný sport, pokud znáte pravidla. Chápu zdejší ohlasy, bez jejich znalosti je to nejen pro evropana nejnudnější věc na světě. 7. Dosluhující quarterback z filmu mi nápadně připomínal legendu NFL Bratta Favre, zadáka Greenbay Packers. Ten si zahrál ve filmu Něco na té Mary je a když jsem ho tam uviděl, málem mi zaskočilo. Výborný sportovec, ovšem herec jako slon v porcelánu. A tímto se vracím na začátek. Díval jsem se na film. Nesledoval jsem sport. A jako film mě to bavilo náramně - 70%. (Dal bych i 80%, nebýt těch nestravitelných filmových „zlomů“ zápasů s již tradičním pohledem na obrovskou tabuli s ubíhajícími posledními vteřinami – nejtrapnější moment sportovních filmů).

Babel (2006)

zcela výjimečně proti proudu, proti všem. mám v práci kolegyni, která vyhledává filmy tohoto typu programově, aby se ujistila, že se má vlastně ještě dobře. já se chodím do kina bavit. a zcela neomaleně tvrdím, že podobně extraumělých indýpendent příběhů jsem schopen vymyslet tisíce. nic umělejšího jsem v životě neviděl. často zmiňované dokonalé provázání příběhu je pro mě k smíchu. chcete dokonale provázaný příběh v podobném žánru? vyměňte tento pseudoumělecký krach za film CRASH. jeho genialitě Babel nesahá ani po kotníky.

Muž v ohni (2004)

pro nás prospravedlivé to byla pastva pro oči. 1. washingtonovi jsem věřil úplně všechno - úvodní zruinovanost, pozdější spřízněnost i konečnou pomstychtivost (dokonce jsem mu věřil i to zranění a trpěl s ním). 2. výkony washingtona, malé dakoty a walkena byly jedinečné. 3. grandiózní hudba 4. miluju mexickou angličtinu (chúájem) 4. kvůli rachel ticotin bych se z fleku pustil do kariéry vysoce postaveného vládního zaměstnance 5. houseparty v mexiku jsou šťavnaté 6. když máš bombu v prdeli a pět posledních minut, nevyprávěj nikomu, že jsi profesionál 7. film jsem už viděl asi 20x a nejméně 20x ho ještě uvidím - v žánru VENDETA absolutní špička. 8. oceňuji neamerickou nedemonstrativní exekuci "HLASU" až v titulcích. 90% (nedávám sto kvůli pro mě dost nepochopitelné závěrečné transakci hlasu a creasyho, konec se dal vychytat líp).