X-Men 2 (2003)

X-Men 2 je spolu s THE CROW a ´dvojkou´BATMANA nejlepší comicsová adaptace, jaká kdy byla natočena. Nadmíru zručný mix psychologie a akce, zajímavý a chytrý příběh, dialogy, které netahají za uši, skvělé triky a v neposlední řadě výborní herci. Singerovi jsem to zbaštil i s navijákem, doufám, že ho to ještě baví a že nás čeká dlouhá, příjemná série. Jen tak dál.

Vesmírní kovbojové (2000)

Byla radost sledovat, jak si ústřední čtyřka herecky užívá, ale z účasti starých chlapů na obtížném kosmonautickém výcviku šlo vymáčknout mnohem víc humorných situací, ve vážně míněné druhé půli už na ně nezbylo místo. Poslední třetina se sice tváří jako drama o přežití, ale závěrečný záběr na povrch měsíce dokazuje, že to Eastwood zas tak vážně nebral.

Tři oříšky pro Popelku (1973)

Ať to beru, jak to beru, tohle je opravdu ta nejlepší pohádka, která kdy u nás vznikla. Pohádkovou atmosférou jenom překypuje, bílé zasněžené pláně, stejně jako sněhem obalené smrky kameře přejí a herecký ansábl je bezchybný, včetně německých zástupců. Klukovsky rozverná a zároveň žensky půvabná Libuška je k nakousnutí a tehdy ještě štíhlý Pavel Trávníček je princ, jak má být. No a světe div se, i Svobodova hudba a "božský Kája" to nekazí a jeho zdejší song je snad jediný, který jsem od něho ochoten akceptovat. Od té doby se Vorlíček tomuto skvostu ve svých dalších počinech ani v nejmenším nepřiblížil.

Na kometě (1970)

Pravda, dějově je to trochu utahané, ale nudit se nebudete, pokud se necháte unášet Zemanovou fantazií a vizionářstvím. Technická a triková stránka filmu je jednoduše ohromující (v rámci možností). Vzhledem k době, kdy film vznikl a podmínkám, ve kterých se točil, člověk musí jenom smeknout. Tady jdou prostě všechny ostatní výtky stranou a my, filmoví fandové, jásejme za génia jménem Karel Zeman.

Mravenci nesou smrt (1985)

Jako malej capart jsem na tom byl se svými kamarády v kině a byli jsme úplně vytrslí z akčních scén, které nám připadaly hodně dramatické a ze scén s feťáky, o kterých se propagandisticky tvrdilo, že v socialistickém zřízení neexistujou. Naštěstí jsem od té doby posbíral ještě něco mozkových buněk a kvality snímku, včetně těch rádoby akčních momentů dnes ve vzpomínkách vidím trochu jinak. Přesto označení prvního protidrogově zaměřeného snímku mu nikdo neodpáře. A jako nechtěná komedie to je výborné :o)

Tajemná záře nad Pacifikem (1980)

Pitomoučká americká náborovnka do řad amerických mariňáků. Je s podivem, jaká vysoká hodnocení zde nacházím. Je vidět, že nostalgie a vzpomínky na to, kdy tenhle film byl za komoušů jeden z mála hollywoodských snímků uváděných v kině a všichni z toho slintali blahem, spolehlivě fungují.

Včelka Mája (1975) (seriál)

Hezká animace, hezké a vtipné příběhy a božský Kája sice dělá co může, aby mi to zhnusil, ale marně. Máju s Vilíkem a celým hmyzím osazenstvem prostě můžu a jako ditě jsem se nemohl dočkat neděle, kdy zapnu Studio Kamarád a tam se objeví "...naše kamarádka cčelka Máááájáááá...".

Reportáž psaná na oprátce (1961) odpad!

Některé momenty jsou vážně hodně vtipné, což ovšem nebyl tvůrčí záměr. Např. scéna, kdy Julda na vězeňském dvorku během ranni rozcvičky předcvičuje své kolegy vězně. Máchá rukama tak, aby to vypadalo, že pracuje se srpem a kladivem, z čehož pramení myšlenka na Sovětský svaz, která vlévá sílu do žil ostatním spoluvězňům....

Ikarie XB 1 (1963)

V době, kdy si Lucas ještě vymáčkával beďáry, u nás vzniklo sci-fi podle románu klasika Stanislava Lema s trikovými efekty, za které by se nemuseli stydět ani v tehdejším Hollywoodu. Na svojí dobu prostě pecka a i když děj je trochu nudnější, pořád jde o zajímavou podívanou.

Zahrada - O té velké mlze (1975) (epizoda)

Volné pokračování Pojarova ´Milovníka zvířat´ a první z příběhů o partě kluků, kteří podnikají výpravy do tajemné zahrady na kraji města, kde žie nevrlý kocour, učená velryba a jiné bytosti. Velmi zábavné, plné hlášek, trochu to poetikou, stejnou animační technikou a animacemi v bublinách připomíná jinou "pojarovku" ´Pojďte pane, budeme si hrát´.