Přiznání policejního komisaře prokurátorovi republiky (1971)

Marný boj italské justice s mafií ve thrilleru plném vražd, který ale postupem času stárne více, než by bylo záhodno. Za totality často nasazovaný film, "nastavující zrcadlo prohnilému kapitalistickému systému".

Tři muži na zabití (1980)

Postava, ztvárněná Delonem, pomůže smrtelně raněnému člověku, upadne při tom v podezření, že se od něho dozvěděl tajné informace a sám se stane lovnou zvěří, bojující o život. Přímočaře vedený příběh, jeden z těch lepších Delonových filmů s tragickým koncem, který je díky své překvapivosti jak rána pěstí mezi oči.

Smrt darebáka (1977)

Film čast uváděný na našich televizích. Delon se snaží pomstít smrt svého přítele, navzdory silnému protivníkovi, který se rekrutuje i z řad nejvyšších politických činitelů. Mírně překombinovaný příběh, který po skončení rychle vyprchá z hlavy.

Jackie Brown (1997)

Filmová ztvárnění románů Elmore Leonarda, jako např. Soderberghův OUT OF SIGHT či právě JACKIE BROWN, mají něco společné - nevzrušivě plynoucí děj. Přitom ale nemám pocit, že bych se nudil, vždyť v obouch případech stojí za kamerou šikovný režisér a výsledkem je pohodová podívaná. Je jasné, že kdo čekal další Pulp Fiction, musel být zklamán. Ale Tarantino nic takového nezamýšlel. Sám prohlásil: "Točit další Pulp Fiction? To by byla nuda." Zkusil si něco jiného a mně tím potěšil. Vyzvihl bych zejména citlivě ztvárněnou náklonnost obouch hlavních postav (Forster-Grier) a nápad s cyklicky se opakujícím dějem ve scéně v supermarketu. Tarantino prostě umí, ať šáhne na cokoliv.

Polibek pavoučí ženy (1985)

Nízkorozpočtový snímek, odehrávající se téměř celý v jedné cele, zdobí fascinující herecký výkon Williama Hurta v roli přecitlivělého homosexuála, oveněný Oscarem.

Milionový závod (2001)

Velmi příjemné překvapení. Některé gagy jsou smrtící, hlavně pak "Barbie museum" a "kupte si veverku". Rowan Atkinson je překvapivě nevýrazný, ale vzhledem k tomu, kolik humoru film nabízí, to vůbec navadí. Moc jsem se bavil a to přitom komedie moc nemusím.

Amistad (1997)

Tomuto Spielbergovu dílu se vyčítala tříhodinová akademická nuda, pro mně je to tříhodinový strhující příběh s opravdu vynikajícím Djimonem Hounsonem v čele. Scény z otrokářské lodě jsou dechberoucí, nezapomenutelné. Společně s A.I. Artificial Inteligence velmi nezaslouženě Spielbergův propadák.

Bratříčku, kde jsi? (2000)

Jeden z mých nejoblíbenějšch filmů od bratří Coenů. Atmosféra Ameriky 30.let z něj jen čiší, čemuž napomáhá i soudobá hudba. Scenáristická variace na Homérovu Odyseu je zajímavá a vtipná. Herci jsou výborní, hlavně pak Clooney se svojí pomádou na vlasy. Nesmírně pohodový film, který mi vždycky zvedne náladu.

Bohem zapomenuté děti (1986)

V neobvyklém prostředí školy pro hluchoněmé se odehrává dojímavý , nezvyklý příběh lásky mezi učitelem a hluchoněmou dívkou, pracující va škole jako školnice. Hluchoněmá Marleen Matlin hraje hluchoněmou - a vyneslo jí to Oscara. Moc hezký, u srdce hřejivý film.

Nepřítel před branami (2001)

Úvod je strhující. Pohled na válčící Stalingrad, vypadající spíše jako peklo, přeplouvání Volhy za asistence messerschmidtů a následující ůtok ústící v masakr - to je pěkný kus filmařiny. Vůbec celá výprava je monumentální a patří ke kladům snímku. Jenže po úvodní třetině se film vleče a doplácí na řadu scenáristických děr. Ale koukat se na to dá, i díky trojlístku - Law, Weisz, Harris.