Do lesíčka na čekanou (1966)

Morytát, namalovaný naivní výtvarnou formou z pera Trnkova spolupracovníka Františka Brauna. Jestli znáte takové ty kýčovité obrázky na talířcích, které si naše (pra)babičky věšeli do kuchyňky, tak jste v obraze. Dneska něco podobného děla malíř Vojkůvka.

Slóvce M (1964)

Novátorská animace, reflektující kresby pozdního gotika a začínající renesance. Na svoji dobu odvážný umělecký počin.

Špatně namalovaná slepice (1963)

Vtipný film o střetu dril vs. tvůrčí rozlet. Geniální nápad, dovedený do absolutna. Na svoji dobu vynikající a dnes zlatý fond světové animace.

Blacula (1972)

Po skončení filmu jedna slečna v řadě za mnou zahlásila: "To nebylo vůbec vtipný, to bylo strašně suchý!" Ano, nezábavný blaxploitation, mizerně zrežírovaný i sestříhaný. William Marshall (Blacula), původem divadelní herec, zjevně nepochopil, v jaké srágoře se to ocitnul, a tak hraje svědomitě a se zápalem. Plýtval ale energií ve špatném filmu. Snímak byl ale úspěšný, takže pokračování (Scream, Blacula, Scream) mohlo přijít.

Ztracenci (1956)

Na Jiřího Brdečku průměrný scénář, ale jinak bezproblémově koukatelný snímek. Kdo hledá historické epično, ať se obrátí jinam, tohle je komorní snímek o 8 hercích a asi 20 komparzistech. Film naštěstí není, i přes dobu vzniku, postižen budovatelským svrabem ani dobovou schematičností, ale vykouří se z hlavy dřív, než řeknete "ztracenci".

Pouto nejsilnější (1945)

Jestli má smysl tenhle snímek vidět, tak hlavně kvůli hereckému výkonu Celie Johnson. Stačil jediný delší pohled do její netuctové tváře, doprovázený jejím vnitřním monologem a zcela si mě omotala kolem prstu. Nezastírám, že od jedné z nejkultovnějších milostných romancí jsem očekával trošilinku více. Možná silnější jiskření mezi těma dvěma, ale skutečnost, že si zde v každém druhém záběru nepadají do náruče a neroní krokodýlí slzy, možná jenom umocňuje citlivost a uvěřitelnost celého filmu. Závěr bych možná čekal emocionálnější, ale co už. Bylo to moc fajn.

Posel (2012)

Taková.......brněnská variace na Goddardova ´U konce s dechem´. Přitom nejslabší Michálkův film, ale samotný Michálek za to nemůže. Filmařsky a herecky to ani zdaleka nedrhne, ale ten příběh je strašně prázdný, stejně jako jeho hlavní postava.

Foxy Brownová (1974)

"Eddie, přines mi upilovanou brokovnici. Půjdem si zastřelit pár negrů."__Jestli se někdy bude posílat informační sonda mimozemským civilizacím, která by obsáhla vše lidské konání, jako zástupce blaxploitation by nesměla chybět ´Foxy Brown´. Vše je tu na sparávném místě. Běloši jsou tu ty největší kurvy, obvykle mafiáni, delaři drog, či sociopati, Foxy a Její ´niggaz brothers´, naopak ztělesněním férovosti. Ikona béčkového filmu Pam Grier je tu, jak jí všichni známe - buď nahá, nebo nakopává lotrům zadky, nebo.....je zase nahá. Mimo jiné sejme párek buranských farmářů, kteří jí znásilňujou, vypořádá se s ganagem drogových delaerů a svému úhlavnímu napříteli ufikne jeho chloubu. Jack Hill točil zábavné svižné kousky a tohle je povinnost pro všechny fandy béčkové poetiky.

I katové umírají! (1943)

"Slyšíte, co říkám? Ta česká prasata ve Škodovce nechtějí pracovat!"__Guilty pleasure. Historicky i předloženými reáliemi stejný trapas, jako by Češi ve svých podmínkách zfilmovali např. útok na Pearl Harbour. Atentát na Heydricha zde nespáchali parašutisté, ale jediný odbojář, jakýsi MUDr.Svoboda, Heydrich je zde karikatura zla, zpodobnění stanného práva a odboje pak sahá až někam k nechtěné parodii. Film samotný se ani samotnému atentátu nevěnuje, drtivou část stopáže sledujeme pokus českého odboje svalit vinu zabití Heydricha na odhaleného konfidenta a to podrazy a fígly ve stylu Dannyho parťáků. Prostě Američani, no...Ale celé je to takové upřímné, sice nehorázně blbé, ale milé. Milé hollywoodské uznání významu československého odboje. Pro zajímavost - tenhle Langův film byl oblíbeným mezi špičkou tehdejší SS, zejména pak říšského protektora K.H.Franka.

Rozmarný duch (1945)

David Lean prý neměl smysl pro humor, takže tohle je jedna z pouhých dvou komedií, co natočil a již třetí spolupráce s úspěšným dramatikem Noelem Cowardem. Aby Lean tuhle komediální frašku učinil filmově dívatelnou a setřel ten divadelní pel, trošku jí pozměnil, přidal exteriéry, ale zle pak pochodil u Cowarda, který výsledek šmahem odmítl. Myslím, že neprávem. Výsledkem je docela příjemná konverzačka, sem tam s břitkým dialogem a jako bonus mladý a ještě štíhlý Rex Harrison. Akorát Oscara za speciální efekty nechápu, ty čtyři kraťounké prolínačky v té době již nebyly ničím vyjímečným a to samé v lepším provedení bylo vidět např. v o 12 roku starším ´Neviditelném muži´.