Deadpool & Wolverine (2024)

Deadpool se vrací a tentokrát s Wolverinem. Fox umřel Disney vše koupilo a Marvel se rozpadá.  .  Kanaďan Shawn Levy (Ocelová pěst 8/10, série Noc v muzeu 6/10, Free guy 7/10) převzal štafetu v režii. A vytvořil skvělou letní akční popcornovku se spoustu krve, sprostých slov a vulgarit.  Dýchá to atmosférou těch šílených komiksů.  .  Zatímco scénaristicky to selhává a dostaneme pár lokacích po kterých se postavy motají aby to bylo cool. Spousty příběhových berliček a nelogických uvažování postav.        Co to spravuje je charismatické obsazení - Ryanem "💀💩L" Reynoldsem (Free guy, X-men origins, Green Lantern) který se pro tuto roli narodil a jde vidět že si to fakt užíval a má tuto franšízu jako srdcovku, navíc si zde obsadil svojí rodinu. A druhej borec Hugh "Rosomák" Jackman (Fontána 7/10, Ocelová pěst 8/10, Logan 8/10) který se na přelomu z 50 na 60 let vrátil do role vidláka s vydličkama. Mají spolu skvělou chemii jak v nenávisti tak v bromanci.   .  V dalších rolích tu je Emma Corrin, jenž hraje občas creepy, občas divně rozhodujícího se záporáka. A Matthew Macfadyen zajímavého týpka z TVA.        Samozřejmě tu nebudu vyjmenovávat obsazení. Protože na tomhle ten film stojí. Obří fandom. Který selhává v tom že pokud neznáte X-meny, Logana, staré superhrdinské filmy a celkové dění v korporacích v a mimo filmy. Tak se vám nemají jak vykompenzovat scény a oblouky co jsou na tomhle vybudované.  Pár cameí mě překvapilo a stejně jako boření 4.zdi + meta vtipy mě oslovily. Ale lidi co tohle nesledují a chtěli jen další díl vtipného Deadpoola mohou být zklamáni. Pokud vám nevadí že se budete ztrácet v narážkách. Můžete si užít skvělou letní řachandu. A dost možná poslední dobrý marvel film. Spolu se Strážci 🌌 to bude skvělá rozlučka.

V hlavě 2 (2024)

V hlavě 2 je nejočekávanější animák roku 2024. Hned po něm následuje Já padouch 4 a Kung fu panda 4. A není se čemu divit, devět let starý první díl ukázal kromě skvělé animace náhled do psychologie lidí a tento koncept zaujal mnoho diváků. Kromě toho byl tento snímek 4x nominován na cenu za nejlepší původní scénář a jedno z toho byl na Oscara. A tento scénárista Meg LeFauve se znovu vrací aby nám ukázal co bylo pak jakmile Riley vyrostla. Puberta. Šílená puberta - strach rodičů nastal pak. Tím pádem museli přijít nové emoce. Úzkost 😫, Stud 😰, Znuděnost 😒 a Závist 🥺. Pixar je stále zárukou kvality a toto pokračování zůstává na stejné úrovni jako jednička.     A celkem kopíruje její předvídatelný příběhový oblouk. Naštěstí ale přináší skvělé vtípky a vizuál. Přesto nedokáže vykompenzovat to že nenabízí od jedničky nic moc nového. Nějaké metafory a vtipy jak je zvykem se ztrácí kvůli jazykové bariéře (anxiety bags, feelings jar, ...). To ale neznamená že by to nebyla skvělá rodinná zábava. Jen úplně ne pro malý děcka. "Je to animovaný tak na to vezmu děcko, stejný jak Mimoni ne?" Akorát že vůbec, Mimoni staví na primitivním vybuchujícím a padajícím humoru. Zatímco Inside out se snaží více o hloubku. Děcka se můžou ztrácet, kompletně jim může odpadnout imerze a začnou se nudit a otravovat (hell nah). Celkově 8/10 👜👜👜👜❌

Banda - Série 4 (2024) (série)

4. série je už komplet na Prime video a já bych se rád podělil o názory na tento zvrhlý seriál. O co go - Tento seriál [2019-2025] (je adaptace stejnojmenných komiksů, přestože pak se dost vydaly jinou cestou, ale to tady řešit nebudeme. Prostě představte si marvel superhrdiny jen kdyby to bylo realisticky, R-kově, bezkompromisně a ty opěvovaní "hrdinové" byli tak trochu narcisti, manipulátoři, "nadřazená rasa" atd. Někteří lidé v tomto fikčním světě si moc dobře uvědomují tyto reálie a tak se proti nim postavili - Banda. A to celé zasazené do scénáře který paroduje americkou popkulturu a dělá satiru na současný stav v Americe - woke, politika, média, influencerství, manipulace atd. Tato série konkrétně zmínila potraty, atentáty, volby prezidenta, pedofilii - kdo sleduje dění v USA 🦅🇺🇸🗽💥tak ví kontext. Minulá, v celku povedená série končila zklamáním ze zničené katarze. Naštěstí následně nastoupil spin-off - Gen V (2023) , který mě dostatečně zaujal zpracováním problémů mladých - sociální sítě, bulimie, krize identity, deprese. A celkově mě navnadil na další sérii kterou jsem tolik nehypil, ale chtěl jsem vědět jaký bude mít Gen V na budoucí dění vliv. Postavy - Butcher (Karl Urban) se zde mění na dost velkýho parachanta přestože se mu už blíží konec a má skvělou linku s Fig*** cl** momentem, ale mám problém že se teď už dost věcí cyklí. A stejně jako polovina seriálu se točí v kruhu. Nijak moc se to nemění a neposouvá. Hughie (Jack Quaid) je moje oblíbená postava a asi jediný důvod proč na to pořád koukám. Ostatní mi jsou čím dál víc nesympatičtí a už mi jsou celkem jedno jaký bude jejich osud. Kdo ale je totální star a to doslova, je Antony Starr, který podává absolutně skvělé výkony v roli psychopata Homelandera. Děj - jak už jsem naznačoval už mi to přijde moc natahované, bral bych tak max 3 série. Jsou tu úplně zbytečné sekvence které slouží jen k šokovaní. To mě fakt nebaví nekoukám jak kido na nějaký C-čkový horor abych byl úplně omg 😲 divná sexuální scéna a spousta násilí, který neposouvají děj. Ne fakt ne. Celkově mi přijde zvrhlý jak to někomu přijde jako topstrop seriálu a celkem se štítím být součástí tohoto fandomu. A jestli si někdo myslí že jsem jak malé děvčátko tak jděte sledovat nějaký zvrhlý komplikace. Mě to upřímně fakt nudí. Fakt to není něco pro co bych jásal, ano mám rád parodie a nevadí mi s*x ve filmech, ale abych koukal na někoho koho vzrušuje násilí atd. Ano může to určit charakter postavy, ale ty scény jsou fakt moc dlouhé a co je moc je moc. Série má dost pomalý nájezd a krom Homelandera kterej je absolutně nepředvídatelný to nemělo moc co nabídnout. Na druhou stranu, líbí se mi jak si to dělá srandu ze samých dívaků a "ovcí". Satira tam je videtalná i když občas až moc doslovná. Nový členové sedmičky mě moc nezajímají ale nejspíš je to tím že už jsem tím moc unaven, ještěže už bude 5. série poslední. Celkově to působí jako buildup na ní, protože nedostaneme nijak moc skvělý konec. Poslední díl je fakt povedený, po těch dílech co mi neměli moc co nabídnout. Příběhově je to docela bída o občas dost hloupé. Chápu že tvůrci jsou pro pořád posouvat hranice toho co můžou ukázat, ale už jsem z toho otráven a nepůsobí na mě seriál takovou homogenitou v atmosféře a napětí. Naopak žánrově je to ale pořád zábavné a obdivuhodně zvládají současné trendy 8,2/10 🐙🐙🐙🐙❌

Já, padouch 4 (2024)

7. NÁVŠTĚVA KINA ROKU 2024 Já padouch 4 (nebo spíš jakoby Mimoni 6) se drží předešlých dílů a jestli čekáte něco víc, tak se nedočkáte. Je to lehce zapomenutelný počin pro děti, zábavná letní atrakce. Dospělí si tam nic moc nenajdou, spíš je více či méně bede štvát infantilnost či předvídatelnost. Což byste jisto jistě už po předchozích dílech měli vědět, jak na tom jste. A pokud to máte jako quilty pleasure, tak doporučuji jít s někým. Jinak se budete v sále cítit jak pedof*l. Ono vlastně není nic moc co k tomu říct, je to stejné jako díly předtím. Až na mimiGru a supermimoně. Drží si to tu svojí kvalitu ať už je jakákoliv a nejspíš tento díl zapomenu, že jsem ho viděl stejně jako ty předchozí, ale aspoň to byla příjemná, neslaná nemastná oddychovka.

Lesní duch (1981)

Úvod  Lesní duch je kultovní horor z roku 1981 od tahdy 23 letého Sama Raimiho, ten nám po velkém úspěchu tohoto snímku nadělil (kromě pokračování) např. Armádu temnot, Tobeyho spidey trilogii nebo před dvěma lety dvojku Doctora Strange (7/10).  Děj a vizuál  Celkem primitivní hororová storka - která působí spíše jako studentský cvičení - o pětici mladých lidí, kteří jedou do srubu kde objeví Knihu smrti = Necronomicon a následně se spustí lavina hrůzy.  Přestože jsou efekty zastaralé na současný pokrok, tentokrát to byl ÚDIV, co se dá za tak malé peníze natočit. A byl to taky důvod proč se stal tak populárním. Což znamenalo že později se film dočkal promítání na prestižním festivalu v Cannes. Pokud odignoruji klišé/žánrové tropy, tak snímek je stále vizuálně působivý. A to díky tvůrčím rozhodnutím - kameře, která nepřirozeně litá po okolí a v domě. Či střihu, kdy dynamic cut je velmi povedený. Působí komicky ale takovým tím dobrým způsobem.  Postavy  Celkem nevýrazné. ALE - Ash (Bruce "Groovy" Campbell) působí že je skvělý charakter, jen tu nezískal ještě tolik prostoru na herectví kolik si zaslouží.  PS: Existuje cenzurovaná verze u které je zajímavé že není vyjmuta scéna znásilnění, ale nerealistická scéna s dutinami očnicovými.  Závěr  Film je moc žánrovka a já nejsem moc cílovka. Mám radši horory zkoumají lidské vlastnosti či kritizují společnost.  7/10 🌲🌲🌲🌲❌

Stranger Things - Season 1 (2016) (série)

V roce 2016 to vše začalo - Bratři Dufferovi. dvojčata a filmoví fanoušci, jejichž otec pracoval v laboratoři, chtěli novou generaci diváků nalákat a přivodit na 80's filmy. A rozhodli se že vytvoří seriál, kde použijí různé odkazy, příběhové oblouky, pohyby kamer, designy atd. z jiných filmů. Teoreticky to je vykrádání, ale co je přiznané a záměrné není krádež. Pro mě to je celkem obahacující, protože plánuji kouknout na všechny filmy které zmínili (a že nich bylo). K režii se ještě přidal Shawn Levy, jenž dělal sérii Noc v muzeu (7/10), skvělou Ocelovou pěst (8/10), či nerdskou nalévárnu Free guy (7/10). Právě teď chystá třetího Deadpoola (v kinech 25.7.). V první sérii se vše rozbíhá, je to ještě klídeček, tabáček. Někdo se ztratí, někdo se najde a začnou se dít Podivné věci. Táhnou to herci jako D. Harbour (Gran turismo 7/10), Bobby Brown (Mladá dáma - 7/10) nebo Finn Wolfhard z nový generace Krotitelů duchů. Všichni jsou skvělý herci a asi jedni z nejlepších dětských rolí v seriálech, na poměr kolik těch děcek je. Strašně cením to nadšení.

Rivalové (2024)

V kinech je nabitý program - Furiosa 8/10, Stovky bobrů 8/10, Kaskadér 7/10... A do pár kin zavítal i nový film se Zendayou s názvem Rivalové a ne, není to nic o formulích jako stejnojmenný snímek z roku 2013.  O co go  Je to vztahové drama zasazené do sportovního dění, kde se tyto dvě roviny prolínají. Takže toto bych doporučil spíše feminní sportovně založené skupině diváků. Chlapa pošlete na Furiosu a vy jděte na Rivaly a bude to super výlet do kina👍. K ději Tasha (Zendaya > Duna 1,2 - 9/10, MJ v MCU) je bývalá hráčka tenisu, která během kariéry potkala dva pro ní sympatické borce a oba se do ní zamilovali. Začal tím milostný trojúhelník plný rozepří. Je to ok scénářem až na nějaké opakování.      Feeling  Ke konci / na začátku (film je vyprávěn retrospektivně a ještě jako turnaj v jednotlivých částech - mega cool - Tasha zůstane s jedním z nich, ale shodou okolností její snoubenec má hrát ve finální hře proti chybějící části trojúhelníku [toto není spoiler, ale zápletka] . Tasha tu je reprezentována symbolicky jako míček a to jak míček odpálí atd. má význam pro jejich milostný vztah. Toto finále je velmi povedené, velmi napínavé a velmi vizuálně působivé. Co ale není velmi nice - propagace tohoto filmu špatnou formou - "trojkou". Proto jsem se toho filmu bál že to bude nějaký chick flick fantazie. Ale zklamu vás nadrženci, reálně tam je jen to co vidíte v traileru. A film je umělecky kvalitní. Ps: hudba mě extrémně nebavila.

Furiosa: Sága Šíleného Maxe (2024)

O CO GO?  Film je dokonalý pro maskulinní diváky. Přestože protagonistka je dívka. Ale je taková Tomboy (dívka s chlapeckými zájmy, toužící po znalostech a nepodřizuje se pravidly). Skoro jediný co v tomto světě najdete jsou motorová vozidla, zbraně a pokoušení se přežít. Jedná se již o pátý díl ze série Madmax. Já osobně jsem začal až když to nebylo tolik o Maxovi (Šílený Max: zběsilá cesta, 2015 [9/10]). A ono to fungovalo. Pro vás skvělá zpráva, pokud jste Maxem nepolíbení (🤨) můžete začít tímto novým filmem. Je totiž prequelem toho oscarového filmu z roku 2015 a jak řekl režisér (téměř osmdesátiletý oscarový borec George Miller) - tyto dva díly si můžete pustit jako jeden velký film, protože jsou skvěle propojený. DĚJ  Příběh pojednává o malé Furiose, která je odvlečena ze své domoviny - zeleného ráje. A je vláčena pustinou jako majetek, dokud se nepokusí dostat se domů.  POSTAVY  Perfektně zahrané postavy. Ať už protagonistka Furiosa hraná Taylor Joy (Menu - 8/10, Seveřan - 8/10, Rozpolcený - 7/10) Dementuse se zhostil Chris Hemswort (Vyproštění 1, 2 - 7/10, Thor v MCU), který si tuto roli podle všeho velmi užíval a podal skvělý herecký výkon. Chová se tu jak humorně tak šíleně. Popravdě řečeno možná herecky lepší než Anya, ale ta neměla tak emoční postavu. Ještě tu hraje postavu mentora Tom Burke, který předvedl tak nějak průměrný výkon.  LOOK A FEELING  Vizuál se drží v podobném duchu jako jednička, ale je tam více CGI, které tak ve dvou případech je na škodu. Každopádně to co je prakticky je slušně natočeno. Naštěstí snímek jen nekopíruje kostru předchozího dílu, ale dostaneme se i na jiné lokace nebo uvidíme další zajímavé akční scény. Díky tomu získáme aspoň minimální lorový přínos. Každopádně ve ¾ je to trošku nudnější, protože už víte kvůli budování k čemu to směřuje a nějaký podřádný fighty vás nezajímají, zajímá vás konec.  SHRNUTÍ  Film kvůli vrčení motorů a krásnému obrazu doporučuji, pokud vás to zaujalo, zkouknout na velkých plátnech . A jestli vyjde další díl, o kterém se šeptalo, tak budu rád. Konečně se dozvíme co bylo dál.  .  Dodatek: Make-up taylor občas jak se leskne vypadá divně.

Ripley (2024) (seriál)

O CO JDE ?  Ripley je kriminální drama, které původně vznikalo pro Paramount na Skyshow time, ale nakonec skončilo na Netflixu. Tento seriál vypráví o sedmilháři Tomu Ripleymu, jenž se zamotá v životě bohatých a musí se snažit zahladit všechny lži toho, kdo je a tím začne žít dva životy najednou.  ART   Seriál je celkem komorní na postavy a dialogy, ale za to velmi výpravný a pomocí něj navštívíme spoustu krásných lokací. Snímek je obrazně velmi krásně zpracován. Někomu může vadit, že je černobílý mně to moc nevadí, přece jen je to noir. Navíc neobsahuje jen jednu rovinu - tu krimi příběhovou. Ale i jiné, jenž skrze ní prolínají - a tou jsou silné motivy. Ať už ta dobová hudební, ale hlavně za 1. Světlo a stín - ať už formou obrazu - vypadá to hezky, ale občas to je problém v časové orientaci. Nebo jako podvod v ději. 2. Umění - protagonista atd. mají zájem o umění a to ve velmi širokém spektru - zpěv, hudba sochařství, architektura, malířství... Mělo to na mě jakožto lidl umělce velký dojem. Až jsem litoval, že to nevidím na vlastní oči. Je to jeden z ústředních motivů a vytváří různé sekvence, které fungují tak dokonale kromě jiného kvůli skvělé kameře. 3. Motiv moře - který fakt funguje skvěle díky černobílé kameře a pohled na moře v průběhu filmu vyvolává jiné emoce než třeba 2 ep předtím. + využití jako hudební podkres. TVŮRCI  Jono nebudu popisovat jen audiovizuální orgasmus. Pojďme se kouknout, kdo za tím stojí : Režie a scénáře se zhostil Steven Zaillian, který adaptoval knihu The Talented Mr. Ripley od Patricie Highsmithové. A šlo mu to bravurně, přece jen má už zkušenosti Časem probuzení (9/10 ) Schindlerův seznam, Muži, kteří nenávidí ženy atd. V 70 letech mu to stále jde a já bych ho měl víc nakoukat. Kamery se ujal kameraman Až na krev ( 8 / 10 ) - scény jsou skvělé klíčovány v dramatických momentech. Hlavní roli si zahrál Andrew Scott, kterého vůbec neznám, ale hrál skvěle. ZÁVĚR  Černobílá art fetish kriminálka od zkušeného scénáristy a režiséra. Pomalu plynoucí možná by jí slušelo o epizodu méně, ale skvěle uzavřená. Doporučení fanouškům krimi a většině kinofilům. Celkové hodnocení 8,6 / 10. 🖌 ️ 🖌 ️ 🖌 ️ 🖌 ️ 🖌 ️

Kaskadér (2024)

Hype train?  Fall guy byl jeden z nejvíc očekávaných filmů tohoto roku. A není se čemu divit - v hlavní roli jsou hot a populární herci (doslova já) Ryan gosling [Blade runner 8/10, Lalaland 8/10, Barbie 6/10] a Emily Blunt [Tiché místo 8/10, Na hraně zítřka 9/10, Oppenheimer 8/10] + fajne cameo. A ten film dostal, když vyšel docela hype train.  Komedie Protagonista je Gosling hrajícího Kaskadéra, který musí využít zkušenosti z této branže v reálném životě. U toho se snaží získat svou love interest režisérku (Blunt). Tento film je zábavný banger. Hodně jsem se bavil. Gagy dobře načasovaný, hlavně jednorožec. Navíc snímek - jakožto film o filmech - cílí nějaké vtípky na cinefily. Ono to ale moc v mainstream akčno-komedialním kabátku nefunguje. Až na ten splitscreen, který je již zaběhlý. (doporučuji Babylon a Fabelmans). Film má spoustu skvělých momentů a vizuálních hrátek. I když občas to je dost, i kvůli humoru, "nuke the fridge moment", hlavně ten konec teda.    Kde je zakopaný français pes?  Ale jo příjemná popcornovka, kterou bych vážně rád ocenil, kdyby mě autoři furt dialogama nenutili říkat si - Ti kaskadéři dělají velkou práci a mohli by mít i Oskara třeba za to. Jako ukazují to kvalitně a chytře - úvod a závěr hlavně. Ale tady jde o kvantitu, kolikrát to tam je, nechci říct že to je sebeukájení, ale spíš neustále dokazování. Co ještě říci? - scénář ujde, kamera super. A ty rekordy co překonali během natáčení jsou cool, ale hodnotu to nepřidává.  Závěr  Popravdě, proč jsem vlastně čekal víc od režiséra Davida Leitcha odpočinkových filmů Bullet train (8/10) , John wick (8/10) nebo Deadpool 2 (8/10). Pokud stejně jako kolega @dragoncz máte tyhle typy filmů fakt rádi a já se vám nedivím. Tak tohle určitě nevynechejte.  Celkem 7,3/10  🦄 🦄 🦄 🦄 ❌