• Romantický

Nadějná mladá žena (2020)

Staré veci sa vracajú i zaceľujú. Satisfakcia, ktorú ponúka len film. Vďaka zaň. Dúfam, že si ho pozrie čo najviac ľudí. This gotta stop.

Souboj (1991)

Connection matters. Prekvapivo príjemný film s krásnou myšlienkou.

Kouzelný svět Davida Copperfielda (2019)

Svieža adaptácia. Príbeh je svižne posúvaný dopredu. Spomienka, či realita sa prelínajú - filmoví diváci sú doslova prenesený na miesto príbehu, cítia z neho vietor vo vlasoch, či vidia, čo autor príbehu rozpráva. Predstavujem si, že toto je filmové stvárnenie toho, ako za Dickensa čitatelia silno prežívali príbehy jeho kníh. Vďaka Bohu za neuveriteľné obsadenie. Každý charakter bol tak výrazný a odlišiteľný, že "Davida" úplne chápeme, ako si vedel zapamätať každého typické maniere a tak byť pútavým rozprávačom. Vtipná takmer až grotesknosť, aj ťažkých situácií (vyberači dlhu berú hodiny od p. Micawbera), zábavne trefné repliky film úžasne odľahčovali. Obľúbený citát: "She was a clever woman. She brought everything to a grindstone and sharpened it as she has sharpened her own face and figure over the years. She was now all edge." (O nabrúsenej/ pichľavej/ drsnej dokonalosti) Som nadšená, ako už dlho nie.

Niet inej cesty (1968)

Život jedného tvorený z čriepkov života mnohých. Film veľmi zaujímavo zachytáva motivácie, túžby, obavy i nepriamych účastníkov revolučného diania- aby starenke vojaci nezničili variaci sa lekvár, revolúcia kazí business ženám ulice, hrajúci sa chlapci napodobňujúci vojenskú kapelu, žena kritizujúca vojakov spievajúcich po nemecky prepletajúca slovenčinu nemeckým "ach so", rabujúci povstalci, pomsta vojakov, nedbalosť polície o situáciu, tá má prácu za každého režimu, skaza revolúcie očami Štúra... Čriepky životov je však občas náročné pospájať do deja, porozumieť premenám- prečo revolucionári bojovali s či proti Maďarom a Rakúšanom. Táto náročnosť, zložitosť vyznať sa v postavách spolu s úsilím pochopiť hutné dialógy však našťastie spôsobili potešenie vďaka zaujímavej zápletke.___ Rozmýšľala som, prečo bol film zakázaný. ( Pár vždy platných výrokov: "Moc uznáva iba poslušnosť, slepú poslušnosť bez myšlienky." "Či to vždy tak bolo, že sa okolo politiky motalo toľko pochybných existencií?" "A nech sa naši ľudia neukazujú v uniformách. Mám rozkaz, aby Ríša vyzerala, ako slobodný štát.")___ Nezvyčajná atmosféra podporujúca zápletku, vizuálna pôsobivosť i opakujúce sa krásne hudobné motívy zanechali hlboký zážitok.

Šílenci z Manhattanu (2007) (seriál)

Rôzne motivácie prepracovaných charakterov, každý diel ako úvaha nad danou témou. Treba byť veľmi vnímavý, mnohé nepatrné náznaky majú veľký význam. Takúto pridanú hodnotu len tak nevidno.

Soud boží (1938)

Vizuálne krásny, silný, ticho dramatický, tragický snímok. Ale to všetko dokazuje divákovi nenásilne, neupozorňuje sa na seba. Sama si môžem tvoriť mienku. Zapôsobili aj drobnosťami ako peknými obrazmi, keď sa do domu pozeráme z vonku cez okno a vidíme modliacu sa matku na úvod, či na záver cez rozbité sklo vidíme Terezu. Alebo keď postava stojí sama na prostred chodby a pozrie doboku... Príbeh sa zjavne odohráva v kulisách AB, no cez dvor sa "prechádzam" nevnímajúc iné, zaborená v mysli postavy a teda okolie nevadí. (som si uvedomila, že toto je 2. Korbelářov film, kde je nespravodlivo odsúdený a prepustený skôr. Ako Tulák Macoun)

Tonka Šibenice (1930)

Pozoruhodný počin na nemý film. Ak máme kúsok empatie v sebe, tak dokážeme trošku cítiť s príbehom, ktorý naberá hĺbku. Čo som si všimla a páčilo sa mi: nočné a ranno hmlisté zábery Prahy, kamera pohyblivá rôznymi smermi aj do hĺbky priestoru, zvláštny typ montáže /jak sa len volá? - mnoho záberov očí/rúk "krúžiacich"/, ľudové piesne vo filme a na zábave, spev, záverečný výkrik. Ešte by ma zaujímalo, ako sa dohovárali ľudia na place. Tonka bola Slovnika, matka Ruska, chlap Čech, režisér Čech, natáčali aj vo Francúzsku s Francúzmi...

Cesta na Měsíc (1902)

nádherné, krásne nadčasové, tie efekty ma dostali!!!!!! a konečne viem, prečo má mesiac v oku náboj! :)

Dobrý ročník (2006)

Senzuálne potešenie! Krásne prostredie skoro vnucujúce leto, pohodu, teplo, uvoľnenie. Všetko teplé farby. Všade kvety, neskutočné množstvo dekorácie, nádherné!!!!!! Och, skutočne ako na vysnívanej dovolenke. Vizuálne poteší aj Marion Cotillard, v kt. konečne vidím aj niekoho iného ako Piaf. Milé opäť vidieť austrálsku Abbie Cornish, veľmi príjemné. A mladý chlapec! Rozkošné. A čo ešte scéna, kde sledovali pri bazéne film. To bych chcela zažiť! Ucho poteší rôznorodá zmes hudby od nepríjemnej Lolity cez mačacie mňaukanie pri reštaurácii v noci, gitarové variácie, francúzske staré piesne a všetko to ladí! Keď sa k tomu pridá tá nádherná rôznosť v prízvukoch, miešanie francúzštiny s angličtinou, keď francúzi hovoria po anglicky, aké milé a veľmi mäkké!:) Na dotyk asi ja nič nevymslím, ale tie predstavy čo ukazujú majú pre men hodnotu. Chuť z dobrého jedla a vína je tak krásne často opakované s nenúteným vtipom o víne. A vôňu predsa cítime stále! Pôda, víno, teplo, kvietky vznášajúce sa vo vetre.. Ach. Hoci nemám rada Russela C. a nesympatizujem s predstavou chladného finančníka drsne a priebojne starajúceho sa len o peniaze. Ale tak krásne sa so mnou pohrali vo "Francúzsku" že ma dostali. Ich vtipné dovetky, či jednoducho položené múdrosti. A všetko akoby náhodou natočené, veľmi prirodzený dojem získavam, hlavne záver. A záver? Akože mám získať dojem happily ever after a pritom sme opäť na začiatku. Och, som bezmocná. Chcela som dať 4*. Za ten dobrý dojem čo z toho mám... hviezdička. A úsmev na tvári. Veľmi príjemná záležitosť.

Single Man (2009)

Neviem čo úvodné zhrňujúce napísať! Zvláštny zaujímavý podivne v podstate pozitívny film. Opäť snímka, kt. som chcela vidieť kvôli hudbe, kt. som poznala a páčila sa mi skôr ako som poznala film. Prekvapili ma trošku, napr. podľa poradia piesní som si myslela, že film sa náladovo bude inak vyvíjať a oni takto... Hudba vo filme gradovala emočne aj mohutnosťou. Hl. na konci to odpálili najkrajšími kúskami. Vždy veľmi obdivujem, ak skladatelia vezmú kúsok svojej geniality a vytvoria skladby plné rozporuplných dojmov v tú istú dobu. Ako tu. Nádherne odzrkadľovali snímok. Cítiť aj zármutok aj chvíľkové šťastie a náhlu chuť žiť. Neuveriteľné... Toľko k hudbe.___ Pekne formulované myšlienky niekde. Aj som si ich poznačila._ KONEČNE poslednou dobou dochádzam na chuť Colinovi Firthovi. Už aj v DG sa mi páčil, tu to podobne rozbalil. Ale mi dlho trvalo, kým som pochopila jeho nenápadný štýl._ Mladíci. Uuuf.. ako z prehliadkových mól. No nádherné kúsky. A ich oči. Strašní fešáci. Carlos mi hneď keď sa objavil na scéne pripomenul Jamesa Deana:) . A tá blondýna BB.__ Krásny dom! _ Potešila som sa z drobných rolí. Celkovo. Film stojí za to.