The Pale Door (2020)

Partička renegátů přepadne vlak, najde v něm bednu a v bedně holku, která jim slíbí, že je všechny zavede na bezpečné místo, kde budou moc ošetřit zraněného šéfa. Jenže jak už to tak bývá, o bezpečí se zrovna dvakrát mluvit nedá. Film bych rozdělil na dvě poloviny. Ta první, westernová, byla příšerná ve všech ohledech a bylo tu špatně úplně všechno. Ta druhá, hororová, v mezích možností ušla. Nápad, byť nijak převratný, mě neurážel a i když tu byl zoufale vidět šestákový rozpočet, nedá se režisérovi upřít snaha, která v několika momentech přinášela ovoce. 35% a je škoda, že se tohle nedostalo pod taktovku Wirkoly, nebo jiného certifikovaného řezníka. Ta látka si o to vyloženě říká.

Ava: Bez soucitu (2020)

Klasická báchorka o nájemném vrahovi, který se musí postavit mateřské organizaci. Celkem logicky jsem čekal áčkově obsazený béčkový nářez, ale to byla zjevně chyba. Místo aby Ava krosila na cestě za přežitím jednoho zabijáka za druhým, řeší víc než cokoliv jiného spletité rodinné vztahy a to bylo protivné až běda. A přitom je to škoda, protože Jessica byla k sežrání, Farrell je jistotou a Malkovich byl v přesně v té roli, v jaké měl být. Těch pár akčních scén sice nebylo kdovíjak úžasných, ale dívat se na ně jakž takž dalo. Jenže bohužel víc se tu kecalo a slzelo, než střílelo a mlátilo. Průměr, ale s přivřenýma očima, protože zklamání je velké. 50%

The Unfamiliar (2020)

Mix několika duchařských směrů s řadou opsaných motivů, ale celé je to poskládané do vesměs smysluplného celku a člověk nemá pocit, že tvůrce výhradně opisoval. Líbila se mi i Jemima West v titulní roli, ale tím veškerá pozitiva skončila. Zrežírované je to ne snad úplně mizerně, ale rozhodně špatně a za mnoho nestojí ani vizuál. Strašidlo o sobě dává vědět tradičním boucháním, otevíráním šuplíků a shazováním obrazů a samozřejmě by se to neobešlo bez černých či bledých očí. Sice se tu pár slušných momentů najde, ale celkově jsou to spíš kapky v moři. Celkově nic moc. 30%

The Stalker (2020) odpad!

Ono prvních pár minut nepůsobilo tak úplně blbě a pokud by se to celé odehrávalo výhradně ve stylu Maniaka, jak dával začátek tušit, nedopadlo by to třeba až tak tragicky. Jenže na to si režisér evidentně netroufal a tak splácal dohromady mišmaš plný debilně se chovajících postav zahraných příšernými herci. Navrch tu člověk nenarazí ani na kapku krve a tvůrci si ani nedali tu práci, aby ten jediný výstřel zněl opravdu jako výstřel. Křišťálově čistá bída.

Americká nakládačka (2020)

Miluju všechno židovské a miluju nakládané okurky, takže jediná otázka byla, jak moc se mi film bude líbit. A i když po parádním úvodu vzalo trochu jiný směr, než bych si přál, bavil jsem se výborně. Trochu jsem se bál, že se Rogen i tentokráte omezí na různé stupně vulgarit a laciné sexuální narážky, ale tyhle obavy se ukázaly jako liché. Film si bere na paškál neduhy současné společnosti, které vtipně glosuje a v některých momentech dokáže být i nečekaně citlivý. Je sice pravda, že co se satiry týče, mohli tvůrci šlápnout do pedálů podstatně víc, ale celkem chápu, že v současné době je to ve Státech o hubu. herecky to sice žádný dramatický koncert nebyl, ale to asi ani nikdo nečekal a Rogen svou dvojroli zvládl dobře. Nenápadná záležitost, která potěší a zahřeje u srdce. 80%

Pražské orgie (2019)

Možná, že kdybych znal předlohu, dávalo by mi to třeba smysl, ale takhle jsem vlastně celou dobu snažil zachytit nějakou dějovou linku, což se mi nakonec nepodařilo. Další věcí, která mě práskla do očí, byla nulová dobová atmosféra. Jakmile hlavní hrdina přistál v Praze, naservírovala mu Pavlásková frontu u krámu a esenbáky pacifikující máničku, což možná patří k jedněm z charakteristických znaků normalizace, ale tady to působilo tak uměle, až to hezké nebylo. A totéž se dá říct o dalších pokusech zachytit ošuntělou husákovskou Prahu, ať už v podobě umulousaných bister, špinavých fasád či popelnice, která stála kdovíproč uprostřed Zámeckých schodů. Nepomáhá ani prkenný kompars. Totéž platí i o postavách chovajících se nepřirozeně a vypouštějících strašidelné repliky. Papír by to snesl a divadlo nejspíš také, ale ve filmu to působí příšerně. A konečně nijak zvlášť nevyšel ani casting, ačkoliv uznávám že Ksenia Rappaport je obstojná samice. Většinou se snažím domácí produkci nadržovat, ale tady to nešlo. 10%

The Angel (2018)

Procesní špiónština, která někomu, kdo se příliš nevyzná v historii blízkovýchodní kotlíku mezi, může zamotat hlavu. Mě to ale docela bavilo. Film začíná krátce před smrtí prezidenta Násira a Marwanův osud vlastně sleduje jen mezi lety 1970-73, tedy od naverbování Mossadem po Jomkipurskou válku. Pro vykreslení charakteru hlavního hrdiny tedy příliš prostoru nebylo, ale tvůrci se s tím popasovali celkem slušně. A líbil se mi i fakt, že i přes určité růžové brýle, se kterými se Vromen a spol. na Marwana dívají, se nevyhnuli skutečnosti, která ho vedle ke spolupráci s izraelskou rozvědkou. Povedla se i sedmdesátková atmosféra a pochvalu zaslouží i herci. Mínusem je kolísavé tempo a občasné fauly na špionské procesy, ale dalo se to přežít. 70%

Další jehňátko (2019)

V kostce je to o mladé příslušnici náboženské sekty, které se blíží první menstruace a s ní i přefiknutí od vůdce smečky. Jenže holka si najednou uvědomí, že o válení se samozvaným mesiášem zase tak moc nestojí. A taky je tu spousta ovcí a jeden beran. Vizuál je sice hezký, ale zase není takovým žrádlem, aby dokázal utáhnout celý film. Ale je fakt, že tady by se kamera mohla stavět na hlavu a stejně by to nebylo nic platné. ono je to totiž k uzoufání nudné a prakticky nic se tu neděje. Halucinace hlavní hrdinky spočívají v tom, že má malinovku mezi nohama a strašně u toho řve. Jinak se tu jen chodí a plká. Po čase jsem si začal vypomáhat rychloposuvem, protože jinak bych to prostě dokonce nedal a i tak to neskutečně táhlo. Nikdy víc. 15%

Mizerové navždy (2020)

Z mého pohledu sice lepší než dvojka, ale pořád to není to, co bych od Mizerů chtěl a to je kombinace vtipu a akce. To první mi tu chybělo prakticky úplně a to druhé mi připadalo sterilní, ačkoliv poměrně slušná dávka krve to trošku dorovnává. Lawrencovi se Smithem ta chemie sice občas zafunguje, ale prvně jmenovaný tu na mě se svou nadváhou působí poněkud nepatřičně. Smithovou chybou pak je, že se tu snaží o jakýsi dramatický rozměr, který k danému formátu vůbec nesedí, což je i zásluha vyústění, ze kterého jsem byl trochu rozpačitý. A to se dá říct i o podpůrném týmu, který měli hlavní hrdinové k dispozici. průměrné zklamání. 50%

Vidíš měsíc, Danieli (2019)

I když člověk ví, jak Danielův příběh probíhal a skončil, přesto má tendence se o něj bát a držet jeho rodině palce, ať to výkupné nakonec sežene. Podobně intenzivní jsou i chvíle, které hlavní hrdina prožívá v zajetí, kde je podrobován týrání, spolehlivou nenávist vyvolají teroristé a nechutnost zase zástupci dánského ministerstva zahraničí, kterému víc než na Danielově přežití záleží na zákonnosti sbírky, kterou pořádá zoufalá rodina. Nemám co vytknout. 100%