• Romantický

Aafat-e-Ishq (2021)

Film ako taký nie je vôbec na zahodenie. Zaujímavý základ deju, sympatické postavy, a samozrejme tajuplná Lallo v podaní sympatickej Nehy Sharmy. Bohužiaľ, to čo spočiatku vyzeralo tak nádejne, tak napokon to bolo v mnohých ohľadoch doslova prihlúple a finálna pointa tomu tiež zrovna nepomohla. Podľa mňa celkom škoda, lebo na tomto námete sa dal vystavať určite aj lepší scenár s inými princípmi. Btw. Tá pesnička "Tu Meri Jaan" je riadne chytľavá, a skvelá! Len škoda, že film až taký chytľavý nebol... 2*

Aaja Nachle (2007)

Dejový rámec celkom nádejný, no bohužiaľ značne predvídateľný. Každopádne, Layla & Majnun je veľkolepá klasika (podobne ako u nás v Európe - Romeo & Júlia). Zakomponovanie tohto slávneho diela do filmu bol skvelý krok, a celé to nadobudlo naozaj príznačnú atmosféru. Postava Radhy mi síce neučarovala, ale tí ostatní účastníci boli celkom fajn. Realizácia muzikálu s ľuďmi, ktorí nemali nikdy nič spoločné s herectvom (a niektorí ani s tancom či spevom) mi prišla tak trochu neuveriteľná, takže mi to prišlo trochu také rozprávkové... 3*

Aamir (2008)

Princíp rovnaký ako pri Phone Booth, akurát tu išlo o niečo úplne inšie a nebezpečnejšie. Miestami tomu dosť chýbala logika a niektoré tie miesta kam Aamira posielali boli úplne odveci a nemali žiadny vplyv na tú moslimskú "krížovú" cestu, hoci tým asi ten šéf chcel len docieliť to, aby si Aamir spomenul na to odkiaľ pochádza a videl všetku tú biedu v mumbaiských uliciach. Ale beztak, napätie hodné kvalitného thrilleru prišlo akurát tak na konci, kedy sa okrem nečakaného odhalenia objavila aj obrovská dilema hlavného hrdinu. A ešte by som rád vyzdvihol výborný herecký výkon sympaťáka Rajeeva Khandelwala. Škoda, že to celé nebolo také dobré ako tá záverečná fáza.

Aashiqui 2 (2013)

Stará dobrá klasika A Star Is Born v indickom prevedení. Príbeh dobre známy už z minulého storočia, a napriek tomu stále aktuálny (možno ešte intenzívnejšie ako kedysi). Čo sa týka tohto indického remaku, bolo to celkom vydarené, najmä po vizuálnej a hudobnej stránke. Mimochodom, aj vám liezol ten egoista Rahul tak strašne na nervy? Komu ho bolo úprimne ľúto? Mne vôbec... Zato Arohi bola hotové zlatíčko - vrchol skromnosti a empatie. Shraddha bola výborná, a jej zjav k Arohi veľmi dobre pasoval. Ale treba samozrejme uznať, že aj Aditya zahral kvalitne (hoci ťažko si hľadať k takej hroznej postave cestu). Najviac z celého filmu mi však v pamäti určite utkvie absolútne krásny song "Tum Hi Ho" (jediná škoda je, že to nie je aranžované ako duet).

A Bag of Hammers (2011)

Spočiatku to vyzeralo na komédiu, ale potom sa to razom zmenilo na drámu s mierne tragickým nádychom. Aj keď vôbec by nebolo na škodu, keby si to udržalo svoju ironickú atmosféru po celé trvanie filmu (aj keď jasné, že v niektorých situáciach by to bolo fakt nevhodné). Najhoršie na tomto filme však bolo to, že niektoré veci boli naozaj príliš idealizované - napr. tie krádeže áut bez toho, aby ich niekto následne riešil, alebo aj tá "adopcia" dieťaťa. To mestečko, kde sa to odohrávalo asi nemalo políciu a ani sociálnych pracovníkov (aj keď nejaký sa tam občas objavili). Takže to je najväčšia trhlina celého spracovania. Ale inak to bolo celkom milé, aj tá metafora "bag of hammers" = vrece plné kladív (pekný frazeologizmus na to, keď sa všetko zrazu nečakane vo vašom živote zrúti).

ABCD (Any Body Can Dance) (2013)

Pekný film o tanci z indického prostredia, len škoda, že tie krásne indické rytmy boli vo väčšine prípadoch nahradené tou modernou techno hudbou (alebo neviem ako to nazvať, v tom štýle sa veru nevyznám). Po vizuálnej stránke naozaj hotová fantázia v pohybe. Zápletka podľa mňa tiež celkom vydarená, aj keď žiaľ nepôsobila zrovna realisticky. Takže to bolo také naivné - viditeľne spejúce ku záverečnému klišé. Ešte by som upriamil pozornosť na Lauren Gottlieb, ktorá tomu celému film dodala šarm. Inak škoda, že záverečné vystúpenie JDC s tými prvkami baletu bolo tak zdevastované tou hnusnou choreografiou. Keď som videl ako tam pred finále nacvičujú balet, normálne som sa tešil, čo z toho bude.

About Fate (2022)

Ústredná dvojica Margot & Griffin boli viac než sympatickí. O to väčšia záhada bola pre mňa to, že si chceli vziať takých povrchných a sebeckých partnerov. Film má pomerne jednoduchú zápletku, takže sa nedalo zrejme očakávať nič moc extra. Ale napokon sa to aj vďaka svojskému humoru a dobrým dialógom vyšvihlo nad úroveň priemeru. Dejová línia bola presiaknutá klišé, a to bola bohužiaľ najväčšia slabina celého filmu. Ale inak vcelku príjemné sledovanie, 3*

Absolventka (2009)

Ach jaj, tak to bol jeden z tých filmov, kde trápny klišé záver pokazí akékoľvek celkové nadšenie. Načo? Normálne som si po celý čas vravel, že na aký super realistický film som natrafil. Len škoda, že od určitého momentu sa to začalo strašne idealizovať, a ten koniec to už úplne zabil. Škoda, že to nezostalo v tej realistickej rovine a zrazu klišé dokázalo pohltiť celý záver. Ryden mi ale svojim správaním vôbec nebola sympatická, a to mám Alexis Bledel celkom rád. Ale aspoň si vedela neskôr priznať chybu, a mňa by veru tiež potešilo keby niekto kto mi bol tak blízky a zradil ma, aby ma prišiel odprosiť a pokúšal sa získať si späť moju dôveru (no také niečo sa asi môže stať len vo filmoch).

Absurdistán (2006)

Film z kategórie "taká blbosť, až to bolo dobré". Na jednu stranu treba uznať kvalitnú ideu s relatívne vydareným scenárom, no na stranu druhú boli niektoré tie "srandy" hnané do zbytočných extrémov, ktoré tomu viac uškodili ako pomohli. Menej je niekedy viac, a to presne platilo aj v tomto prípade. Ale inak uznávam, že sa na tej bezhraničnej absurdite dalo aj celkom pobaviť, niektoré scény a hlášky boli fakt vydarené a adresné. Takže z tohto pohľadu to splnilo svoj účel. A určite nie som jediný, na koho tí idioti s podpriemerným IQ pôsobili miestami ako reálne bytosti zo súčasnosti. Mimochodom, kto by si dal Brawndo? :D

A.C.O.D: Děti rozvedených (2013)

Mám pocit, že dnes už sa označením "komédia" chváli kadejaký film, ktorý na to aby bol komédiou rozhodne nemá. Námet filmu bol celkom zaujímavý, ale skôr na žáner drámy a nie niečoho, čo sa nasilu chcelo tváriť, že je to komédia. Tento film má ale naozaj veľmi málo pozitív. Príbeh bol zbytočne plný rôznych zvratov, až to bolo napokon prehnané. Jediné čo ma asi bavilo bolo sledovať vzájomný vzťah medzi Carterom a Lauren, ktorému však bolo venované strašne málo priestoru - a to aj napriek tomu, že to bola dosť dôležitá súčasť deju. No hlavná dejová línia o rozvedených rodičoch a ich 2 synoch bola dosť fádna. Čo sa týka humoru, toho tam bolo naozaj veľmi málo, aj keď na niektorých hláškach sa zasmiať dalo. Najviac z celého filmu ma zaujala Mary Elizabeth Winstead, ktorá hrala Lauren - dosť sympatická herečka.