• Romantický

Almost Love (2019)

Koncept filmu sledujúci viaceré krízy vzťahov je dobrý, ale to bola asi jediná dobrá vec na celom filme. Inak to pôsobilo dosť nesúrodo a celý potenciálne dobrý koncept absolútne trpel tou nevyváženosťou a takou fádnosťou, ktorá jednoducho neodkázala zaujať (aspoň mňa nie). Samozrejme, posolstvo bolo pekné, ale to jednoducho na kvalitný a atraktívny film rozhodne nestačí. Chýbala tomu iskra...

Antigona (2019)

Keď som narazil na tento film, tak som sa celkom potešil, keďže som veľký milovník antickej kultúry vo všetkých formách. Ale tento film nemal so Sofoklovou Antigonou okrem mien postáv takmer nič spoločné. Takže z mojej strany zavládlo sklamanie. Pritom film ako taký až tak zlý nebol, akurát sa to vôbec nemalo volať Antigona. Dej sleduje príbeh rodiny prisťahovalcov, ktorá sa ocitne v atmosfére plnej dilem vytvorenej iróniou osudu. S postavami sa ťažko sympatizuje, dokonca aj so samotnou Antigonou, ktorá je vykreslená ako inteligentná bytosť, no niektoré jej ťahy mi prišli veľmi afektované. Nuž, divné to bolo... Sofokles by za toto rozhodne nezatlieskal!

Article 15 (2019)

Áno, áno, áno - tak toto sa skutočne podarilo! Silný film s výraznými postavami, napínavou zápletkou s nečakanými zvratmi a s témou, ktorá rozhodne stojí za pozornosť. Postava policajného dôstojníka Ayana mala neuveriteľnú charizmu, a takú pozitívnu postavu ako bol on, to sa len tak nevidí. Pre miestny systém musela byť prítomnosť takého čestného človeka doslova katastrofa. Však predtým sa dali všetky problémy ututlať a každý prípad rýchlo rýchlu uzavrieť, aby bol "pokoj". Priznávam, že najmä spočiatku som mal problém sa zorientovať v situácii a vzťahmi v rámci dedinky, ale postupne sa mi to našťastie podarilo. Dej bol riadne turbulentný a niektoré situácie boli riadne vypäté. Kastový systém bohužiaľ aj v dnešnej dobe ešte prináša takéto nástrahy, hoci sa indická spoločnosť už čiastočne liberalizuje, no v niektorých oblastiach a na vidieku sú kastové rozdiely stále dôležitý identifikátor. A to napriek článku 15 z Indickej ústavy. Aj vďaka tomu bol tento film skvelý, a najmä priniesol ten zamýšľaný efekt, keď človeku aj po skončení titulkov rezonuje táto téma v hlave.

Athiran (2019)

Počas celého filmu som mal pocit, že som už niečo takéto videl... a napokon mi došlo, že to bolo Stonehearst Asylum v keralskom podaní. Vizuál bol skutočne vydarený, hlavne vďaka tej keralskej esencii. Aj keď som videl americký originál a tušil som, kam to celé smeruje, tak pre nezainteresovaného diváka tu prišlo bohužiaľ prezradenie pointy v jednom z flashbackov skôr ako by bolo vhodné. V porovnaní s originálom sa mi zároveň zdalo, že tu bolo veľa zbytočných omáčok, ktoré nemali žiadny vplyv na vývoj deju a v beztak komplikovanej línii to pôsobilo ešte viac neprehľadne. A to je škoda, lebo vizuálne sa mi to páčilo skutočne o kus viac ako temný americký originál v štýle gothic. Akurát to spracovanie ma až tak nepresvedčilo...

Atlantique (2019)

Tak dobrý začiatok so skvelým potenciálom v exotickom prostredí afrického Senegalu, a napokon sa to zvrhlo na pochabé duchárske mystery :( Takto zbytočne zničiť dobrý film - to je obrovská škoda, keďže až kým sa tam začali objavovať tí duchovia, tak to bolo celkom nádejné a zaujímavé. Myslím si, že to "zadosťučinenie" sa dalo spraviť aj inou cestou ako týmto, ale čo už, niekomu sa možno duchárske zásahy do deju budú páčiť. Mne nie...

A tor bella monaca non piove mai (2019)

Podľa popisu to bolo celkom pútavé, ale ten štýl spracovania sa mi až tak nepozdával. Akoby chceli do 90 minút toho napchať čím najviac, a tak niet divu, že sa človek v tom občas až strácal. Treba sa preto poriadne sústrediť, aby vám nič neuniklo, tak ako mne. A pritom scenáristicky a herecky to malo určite vysoký potenciál, no v tom preplácanom spracovaní sa to akosi celé utopilo. Rád by som dal aj viac, ale u mňa žiaľ len solídne 2*

Aurora (2019)

To bola riadna romantika :D Napriek tomu, že scenár znie relatívne tuctovo a klišovito, tak film sa mi celkom pozdával. Páčil sa mi samozrejme najmä ten štýl - tragédka Aurora v kombinácii s dobrákom Darianom vytvorili fakt milú dvojicu, z ktorej dobré a dôvtipné dialógy priam vyžarovali. Kopa irónie, sarkazmu, dvojzmyslov - a všetko zaobalené v relatívne dramatickej téme, to je kombinácia, ktorá mala rozhodne potenciál na úspech.Aj keď bolo asi každému jasné, ako to celé dopadne. Solídne 3*

Baby Jane (2019)

Tak to bolo riadne divné... Viem, že Láska sa ťažko krotí, ale pre mňa je záhada, čo mohla taká relatívne sympatická dievčina Jonna vidieť na takej sebeckej narcistickej "transke" Piki. Film bol na môj vkus príliš jednotvárny, celé sa to točilo okolo obsedantnej Piki a dilematickej Jonny, a v podstate je to dokola ten istý kolotoč. Psycho-dráma so snahou o "romantickú" zápletku bola na môj vkus až príliš ťaživá a neatraktívna. A pritom to malo vcelku dobrý námet, aj atmosféru, takže potenciál tam rozhodne bol vyšší.

Badnaam Gali (2019)

Originálny námet, v indickej spoločnosti v podstate tabu - takže chválim odvahu Aswina Shettyho, že sa do toho pustil. Čo sa však týka filmu ako takého, vzhľadom na námet som mal určite vyššie očakávania. A určite by tomu viac prospel dramatický žáner ako takáto teatrálna komédia, pri ktorej ten motív až tak nevynikol. Posolstvo síce dobré, aj zopár dialógov a myšlienok upútalo, ale ako celok mi to prišlo nevyvážené, zbytočne teatrálne a miestami fakt prihlúple. Škoda, malo to na viac!

Barot House (2019)

Ehm, not my cup of masala tea... Podľa popisu to vyznievalo viac než zaujímavo, a po scenáristickej stránke v podstate aj bolo, akurát to prevedenie ma nejako nechytilo. Ten úvod mal z pohľadu kompozície celkom schopný potenciál (myslím ten pohľad na situáciu z pohľadu rôznych postáv), ale tento prvok sa akosi rýchlo vytratil. Potom už sa to sústredilo len na psychologickú (alebo psychopatickú?) hru medzi Malharom a Amitom. A hoci bol dej zaujímavý, ten štýl, ktorý mal miestami až hororový záber, to mi proste nesadlo. Škoda, tento príbeh mal rozhodne väčší potenciál. Takto je to u mňa bohužiaľ len za 2*.