• Romantický

Cena zlata: Odhalení skandálu americké gymnastiky (2019)

Pozoruhodný dokument o pánovi "doktorovi" menom Larry Nassar, ktorý prekročil všetky medze. Hoci on sám si myslel, že takto je to všetko v poriadku a "liečba", ktorú poskytuje je skutočne tým najlepším, čo mohol poskytnúť. A zrejme si to mysleli dlhú dobu aj jeho zverenkyne, ktoré možno tieto metódy tiež s dôverou akceptovali. Totiž, Larry sa správal veľmi empaticky a pri všetkom tom tlaku, ktoré športovkyne podstupovali, im bol takou oddanou psychickou a morálnou podporou. Až kým jedného dňa nevyšlo všetko na povrch a vznikol z toho kolosálny škandál! Dokument bol natočený zručne, pozostával z viacerých výpovedí poškodených, aj z obhajoby samotného obžalovaného, takže bola zachovaná objektivita a priestor dostali obe strany. Dievčat mi bolo veľmi ľúto, hoci je až nepochopiteľné, ako to mohlo byť tak dlho tolerované. Ale bohužiaľ, každý sa bál povstať - je za tým predsa len trauma, hanba, a obavy, či bude pravda vyslyšaná. Našťastie bola!

Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu (2019)

Vynikajúce! Keď som na tento film narazil, tak som myslel, že ide len o ďalšiu klasickú športovú drámu o talentovanom športovcovi s bežnou schémou o chlapcovi z chudobného prostredia, ktorý sa dostal na výslnie športovej slávy. Čiastočne som mal v podstate pravdu, ale tento film o legende menom Naim Süleymanoğlu bol pre mňa absolútne famózny a rozhodne by som ho zaradil medzi TOP filmy roku 2019! Životný príbeh Naima pochádzajúceho z bulharsko-tureckého pohraničia je skutočne neuveriteľný, a predsa - takýto príbeh napísal samotný život (hoci niektoré veci boli vo filme prehnané a zdramatizované - hlavne čo sa týka tej austrálskej kapitoly). Každopádne, film ktorý by si mal pozrieť každý obhajca totalitných režimov, hoci takým oči neotvorí zrejme fakt nič. O tom, čo sa dialo v polovici 80tych rokov pod taktovkou Žirkova a komunistickej vlády som doteraz moc nevedel, ale toto bola fakt silná káva! Naim je hrdina, a vďaka jeho vzpieračským úspechom sa celý svet dozvedel o perzekúciach hnusného komunizmu. Filmové spracovanie malo skvelý spád, dramatizáciu, aj všetko čo k tomu patrí, takže 5* úplne zaslúžene. P.S. Trochu ma prekvapilo, že Naim sa stal neskôr prívržencom náckov z MHP, s čím sa určite nestotožňujem, ale za to ostatné si zaslúži určite obdiv.

City of Trees (2019)

Hm, takýto film s príslušným L námetom by mal úspech možno tak pred 20 rokmi - aj tam by sa z priemeru vymykal len "odvážnou" témou. V dnešnej dobe, keď je LGBTI filmov ako maku (objektívne, sú už totálne premnožené), to pôsobilo absolútne prvoplánovo, ba priam klišovito. Snaha o konverzačku tiež akosi nevyšla, hoci zopár dobrých dialógov sa našlo. Inak poriadne mdlé, slabé a nevýrazné. Vyzerá to tak, že Alexandra Swarens si asi len chcela splniť svoj detský sen.

Co jsme komu zase udělali? (2019)

Part I. (Qu'est-ce qu'on a fait au Bon Dieu?) spred 5 rokov ma nejako obzvlášť nezajala (hoci to malo obrovský potenciál!), takže ani od pokračovania som nič extra nečakal. Málokedy totiž býva sequel lepší ako prequel. Ale mne sa tento Part II. naozaj páčil viac ako "jednotka". Možno aj preto, že tu tvorcovia už tak príliš netlačili na pílu ako predtým - takže v tomto prípade sa naozaj potvrdilo, že menej je niekedy viac. Tento krát to bolo oveľa sofistikovanejšie a aj prirodzený dôvtip celkom potešil. Len škoda, že silou mocou tam museli zas natlačiť aj všadeprítomnú LGBTI agendu, ako keby sa bez toho už fakt nedalo. Nevadí, aj tak fajn a oveľa vyváženejšie ako "jednotka".

Como caído del cielo: Spadlý z ráje (2019)

Pedro Infante je pre Mexičanov niečo ako poloboh, takže verím, že pre nich má tento film oveľa širší rozmer ako pre nás ostatných. No musím uznať, že ma táto dramédia veľmi milo prekvapila. Presne tento typ humoru mi imponuje - príjemný dôvtip, dvojzmysly, sem tam nejaká irónia či sarkazmus (toho by som zniesol kľudne aj viac). Dej bol síce dosť priamočiary, bez väčších výraznejších zlomov (tie by sa asi zišli) - no vďaka kvalitnej zápletke a epickému tempu to bolo skutočne príjemné sledovanie. A veľkým plus boli zároveň aj sympatickí herci a legendárne piesne nesmrteľného Pedra. Tie mariachi odevy sú fakt nádherné! No a ten koniec...

Corpus Christi (2019)

Skvelé! Poliaci točia v poslednej dobe fakt skvelé filmy, a tento k ním rozhodne patrí. Prvotne to malo nábeh na poriadnu cirkevnú satiru v prostredí nenápadnej poľskej dedinky, ale potom to nabralo oveľa dramatickejší rozmer a Daniel musel napokon riešiť popri bežných dedinských strastiach aj veľký konflikt medzi obyvateľmi po tragickej nehode. Pôsobenie Daniela na fare sa mi páčilo, išiel na to takým psychologickým štýlom a nie tým klasickým "dajte si 4x otčenáš, 3x zdravas, a ste v pohode". Sympatický prejav, výborné herecké prevedenie, a film, ktorý určite rozvíril hladinu stavajúcu do kontrastu striktné duchovno a racionalizmus. Akurát ten koniec sa mi moc nepozdával, a uprednostnil by som inú formu konca ako práve toto. 4*

Crescendo (2019)

Už podľa popisu to pôsobilo veľmi zaujímavo, akurát som bol trochu skeptický, že či náhodou nebude palestínsko-izraelský konflikt vykreslený v tomto filme nejako jednostranne (ako väčšinou, pro-izraelsky). Ale na moje prekvapenie to bolo napokon viacmenej objektívne. Kompozične aj koncepčne bol dej vyvážený, hoci plný neustálej rivality a snahy ukázať, kto je lepší a kto horší. To všetko pod taktovkou sympatického dirigenta. Tá klasická a orechestrálna hudba bola pre mňa čerešnička na torte, a pri záverečnom Bolere na letisku som mal až zimomriavky. Mimochodom, takýto koniec som vôbec nečakal (ale aspoň to nebolo úplne prvoplánové). 4*

Curiosa (2019)

Aj keď sa príbeh rozvíja skôr v lyricko-poetickej rovine (čo ja osobne moc nemusím), napriek tomu dokonale vynahradzuje celý dojem z filmu vyvážený vizuálny zážitok. Pôsobivá a poddajná atmosféra konca 19.storočia zosobnená v milostnom trojuholníku a bohémskom živote ústredných postáv. Trochu škoda, že v tom nebolo viac dialógov, pretože tie, ktoré tu zazneli mali často veľmi pôsobivý podtext umocňujúci výrazne vydarený vizuál - či už v kulisách alebo kostýmoch (alebo aj bez nich). Celkový dojem je možno kdesi na 3*, ale za pôvab herečiek prihadzujem hviezdu navyše :)

Čára (2019)

Námet fajn, a aspoň ten "gigantizmus" pôsobil ako originálny motív, na ktorom sa dalo stavať. Stredoškolské prostredie tomu taktiež vcelku prospelo. Nič to však nemení na tom, že dejová línia bola predvídateľná a miestami dosť klišovitá. Ako tak to zachraňovali dialógy, a napokon to úplne zachránil aj ten záver s pointou, ktorá sa dala tak trochu očakávať, no napriek tomu nebol zas až tak úplne prvoplánový. Takže napokon sa to celkom dalo, hoci to nebolo nič extra výnimočné. 3*

Čerkasy (2019)

Tématicky a námetovo viac ako zaujímavé (obzvlášť v dnešnom kontexte ruskej invázie na Ukrajinu), takže to znelo lákavo. Ale bohužiaľ, celý film na mňa pôsobil dosť nudne a chýbala tomu akási dynamika a dráma. Neviem prečo, ale v mnohých ohľadoch z toho vyžarovala skôr taká lyrika a mal som pocit akoby si tá posádka lode počas týchto turbulentných udalostí len tak povzdychla, že "no čo už", takmer bez emócií. Takže celkovo, filmový zážitok dosť biedny. Ale inak Ukrajincom fandím a držím palce!