• Romantický

Trapped (2016)

Vcelku vydarená survival dráma z indickej produkcie. Chudák Shaurya - najprv našiel zmysel života, a potom stačil jediný moment, aby sa všetko začalo rúcať. Aj keď Noorie bola pre neho určite po celý čas "uväznenia" tá najvyššia motivácia na vlastnú záchranu. Prvé pokusy o útek boli tak trochu naivné a triviálne, no postupne sa fantázia rozrastala a aj tie nápady už boli premyslenejšie. Malo to teda všetko, čo by správna survival dráma mala mať, akurát že tam bolo viacero nelogických momentov, ktoré trochu podkopávali celkový dojem. Záver bol napokon dosť zaujímavý... Inak, čo by ste na mieste Shaurya robili vy? Stojí to za zamyslenie...

Trollové (2016)

Ak máte do 6 rokov, budete asi unesení. Inak to dosť zaostávalo za priemerom, keď to porovnám s inými súčasnými animákmi. Téma a celkovo aj koncept rovnaký ako u klasických Šmolkov - akurát tu miesto Šmolkov boli priblblí Trollovia a namiesto Garganela nejakí Bergeni. Zatiaľ čo so Šmolkami sa dalo aspoň ako tak sympatizovať, títo Trollovia mi prišli dosť otravní svojim excentrickým prejavom. Zápletka slabučká, dej detto, no celková atmosféra bola aspoň o kus lepšia, aj to len vďaka reprodukcii slávnych hitov. Takže v podstate, keď sa to tak zhrnie, tak dosť bieda.

Třídní sraz po estonsku (2016)

Tieto "triedne zrazy" sú na severe akési populárne - v origináli to natočili Dáni, a potom to okopčili Fíni, Estónci a napokon aj Nemci. Námetovo je to celkom fajn a svieža komédia, ale keď už to človek vidí opakovane (aj keď v inom kabáte), už to proste nie je ono. Estónska verzia bola fajn. Som rád, že sa tu toľko netlačilo na pílu (ako napr. pri nemeckom Klassentreffen), ale aj tak tu bolo kopu bláznovstiev, ktoré boli akosi utrhnuté z reťaze. Trojica kamošov bola dosť svojská, rovnako aj ich dobrodružstvá, niektoré dialógy celkom pobavili, takže napokon také lepšie 3*

Tvoja tvár znie povedome (2016) (pořad)

Formát "Your Face Sounds Familiar" adaptovaný do slovenskej edície? Zopár krát som to mal pustené len tak "v pozadí" (aby nebolo v izbe príliš ticho), no musím uznať, že až tak márne ako som čakal to napokon nebolo (najmä vďaka Drobnej). Ale od komplexne vymakanej show to má ešte veru dosť ďaleko. Niektoré "celebritky" ako Skrúcaný, Vincze a Čobejová tam boli mimoriadne odveci a ich vystúpenia sa mi ani raz nepozdávali. No a tá porota v zložení "vysmiaty jašter" Dangl, "odborníčka na všetko" Fialová a "musím byť všade" Kuly? No ďakujem pekne, ale viem si tam predstaviť aj nejakých sympatickejších porotcov. Spočítané, podčiarknuté - akurátne 2*.

Tyhle dny (2016)

Spočiatku to vyzeralo sľubne a príbeh so štvoricou mladých dievčat mal potenciál. Ale akosi nie a nie sa to rozbehnúť, až v tom kempingu sa to konečne začalo aspoň trochu zamotávať, no napokon aj táto fáza išla akosi svojvoľne do stratena. Caterina bola strašne odporná postava, a čudujem sa tým kamarátkam, že sa nechali od nej tak komandovať. Nuž, potenciál zostal nenaplnený a zostalo to také akési nijaké.

Týpci a zbraně (2016)

Todd Phillips sa po tých troch Hangoveroch vrhol na ďalší projekt, ktorým bola komediálna krimi-dráma War Dogs. Námet znel zaujímavo, v hlavných úlohách Jonah Hill a Miles Teller, a tak som sa celkom tešil. A napokon neskrývam celkové nadšenie z tohto sfilmovaného skutočného príbehu o dvoch mladíkoch, ktorí sa rozhodli spraviť biznis so zbraňami. Ale ako to už býva zvykom, kto sa raz dostane do výnosného biznisu, tak sa neuspokojí s omrvinkami, ale chce rovno celý koláč. Chamtivosť sa samozrejme nevypláca, a na tom celom napokon všetko padá... Film bol teda zaujímavý, napínavý, miestami zábavný, no najmä skutočný!

Učitelka (2016)

Jan Hřebejk mal čo robiť, aby si po tom Zakázanom uvolnění zlepšil svoju filmovú reputáciu (seriálovú tvorbu do toho nerátam). Ale tandem Hřebejk & Jarchovský v tomto prípade opäť zabodoval a tento československý film bol naozaj skvelý kúsok. Aj keď miestami sa to trochu zaseklo v dejovom rámci a akosi dráma neprekvitala po celý čas až tak ako by sa žiadalo, ale aj tak veľmi dobré. A určite treba vyzdvihnúť herecké výkony - ako rodičov, tak aj detí - no predovšetkým výbornej Zuzany Mauréry, ktorú som kedysi fakt nemusel, ale týmto si naozaj získala moju úctu. Námet rovnako nadpriemerný (pre filmy zo školského prostredia má slabosť), takže hodnotím nadpriemerne, hoci ešte kúsok chýbal k piatim hviezdam.

Udta Punjab (2016)

Už chápem prečo mal Udta Punjab doma v Indii taký kolosálny ohlas. V podstate ide o úplne výnimočný film na indické pomery, hoci pre americko-európsku produkciu asi nie sú drogy až tak mimoriadny námet. Ale tak či tak, to prostredie Pandžábu spravilo svoje a myslím, že aj pre európskeho diváka bude tento film rovnako atraktívny ako pre mňa. Bavil ma nielen námet z prostredia drôg a korupcie, ale aj zaujímavá schéma, ktorá medzi sebou skrížila osudy štyroch postáv. Mimochodom, všetky 4 postavy boli zahraté priam vynikajúco! Shahid Kapoor dal tú rolu drogovo závislého hudobníka Gabru na parádu (jeden z najlepších hereckých výkonov aké som v indických filmoch videl), obdobne aj Alia Bhatt a jej prevedenie roľníčky v nesprávnom čase na nesprávno mieste stálo za to (aspoň ukázala, že vie zahrať aj také "špinavšie" role, a nielen tie pre ňu typické zmyselné krásavice), Kareena Kapoor dala svoj profesionálny štandard (iné už ani nečakám), a svojim výborným výkonom zahviezdil aj Diljit Dosanjh v úlohe charizmatického policajta (a zároveň jediného spravodlivého). Takže z tohto pohľadu veľká kvalita. Príbeh mal prirodzený spád, zápletka s realistickým a didaktickým rozmerom bola skvelá, hoci niektoré zlomy v deji boli trochu prehnané, ale asi si to posun v deji prakticky vyžadoval. Každopádne, veľká paráda!

Útěk do budoucnosti (2016)

Vcelku príjemné švédske retro so zápletkou založenou na cestovaní časom. Táto téma už mala kopu obmien, takže o to ťažšie je diváka zaujať. Musím však uznať, že v tomto prevedení sa mi to celkom pozdávalo. Malo to dobrú zápletku, dokonca so zachovanou logikou, a taktiež celý filmový zážitok podporil aj veľmi dôležitý artikel - a síce dôvtip (ten absentuje vo filmoch už čoraz viac a býva nahradený stupídnym humorom). Takže za mňa spokojnosť, dobre sa na to pozeralo, hoci až na 5* to nebolo (tie dávam jedine fakt výnimočným a nezabudnuteľným filmom).

Válka proti všem (2016)

Mal som chuť na nejakú oddychovú komédiu, a keď som narazil na toto, tak sa mi to podľa popisu naozaj pozdávalo. Čakal som teda policajnú komédiu v štýle The Other Guys, alebo aspoň Let's Be Cops, no bohužiaľ tento film svojou úrovňou o dosť zaostával za spomínanou dvojicou. Zápletka biedna, príbeh detto, akurát tá ústredná dvojica a ich trefné dialógy s kopou dobrých hlášok za niečo stáli, obzvlášť tie filozofické vsuvky Boba (Michael Peña). Ale inak ako celok dosť slabé...