• Romantický

Asha Jaoar Majhe (2014)

Nie som fanúšikom "nemých filmov", ale v tomto prípade akosi ani nebolo čo povedať, resp. nebolo to komu povedať. Celkom smutný pohľad do domácnosti manželského páru, ktorý žije "spolu" ale v podstate "bez seba". Celý film tým pádom pôsobí dosť depresívne a tá manželská dvojica už pôsobila skôr ako bezemoční roboti ako ľudské bytosti. A čo je na tom najsmutnejšie? Že takto to u mnohých indických párov zamestnaných vo fabrikách aj reálne býva...

Ask Me Anything (2014)

Pri pohľade na hodnotenie filmu (aktuálne 47%) som nemal v podstate nijaké zvláštne očakávania, ale napokon musím uznať, že tie hodnotenia nehorázne podcenili celý tento film, ktorý mal naozaj mnoho silných fáz, hoci niektoré dejové vetvy boli na môj vkus príliš skoro ukončené (aj keď v závere sa k ním prostredníctvom monológu pekne napokon vrátime). Je to jeden z príbehov, ktoré človeka donútia premýšľať nad tým, prečo sa taká sympatická dievčina akou bola Katie nechala unášať a doslova zviesť svojim okolím. Nemôžem si pomôcť, ale za všetkým zrejme stojí pocit menejcennosti, ktorý žiaľ vedia mnohí poriadne zneužiť vo svoj prospech. Britt Robertson sa opäť raz predviedla v úžasnom svetle. Výborný film plný dilemy mladej psychicky nestabilnej dievčiny, a ten záver - z toho vo mne normálne zostali zimomriavky.

Atlantic (2014)

Na môj vkus príliš poetické, ale tá marocká pobrežná atmosféra a idea celého filmu ma celkom bavila. Len škoda, že po epickej stránke to nebolo nič extra, a myslím že práve tá epickosť tomu veľmi chýbala. Fettah bol sympatická postava, no a niet krajšej motivácie ako Láska - aj keď niekedy musí človek dať do stávky aj vlastný život. Kostra príbehu fajn, ubrať trochu tej poetiky, pridať epiky - a mohlo by to byť fakt aj na viac ako len 2* (bohužiaľ).

Babadook (2014)

Ach, na čo som sa to ja zase dal? Ale tak prvá polovica bola relatívne zaujímavá a malo to výbornú thrillerovo-tajomnú atmosféru. Ale ako náhle zavítala do filmu tá hororová zložka, tak to už išlo dole vodou a bolo to už len horšie a horšie. Nuž, ale základ bol veľmi dobrý. No ako potom zaúradovala tá posadnutosť Babadookom, tak sa to celé zmenilo na nechutné "divadlo", ktorému dominovala šialená vdova a jej otravný synček. Ale aspoň 1*, za tú prvú polku.

Bangalore Days (2014)

Fajnový malayalamský film :) Kerala v tomto prípade "kolonizuje" karnatakskú metropolu Bangalore. Film ako celok ma bavil, hoci nie rovnomerne od začiatku až do konca. Prvá hodinka bol v podstate len taký prológ, v ktorom sa zoznamujeme s trojicou hlavných postáv. Musím uznať, že táto fáza ma až tak neupútala, hoci zaujímavé životy Divye, Arjuna a Krishnana dávali dobrý základ pre črtajúce sa zápletky po príchode do Bangaloru. A potom sa to celé začalo otvárať a postupne spoznávame prostredníctvom prichádzajúcej reality a odkrývaniu minulosti skutočné charaktery postáv, a samozrejme aj ich aktuálnych túžob. Vynikajúca atmosféra a veľké prekvapenia tvoriace nečakané zlomy deju, ktoré dokázali skvelo udržiavať celkový spád filmu. Aj tak ma najviac fascinovali tie okolnosti okolo Dasa a jeho minulosti (kto by to bol na začiatku čakal?). Ale celkovo to bol pôsobivý filmový zážitok s kvalitným dejom a pozoruhodnými osudmi postáv. Aj keď ten koniec bol taký všelijaký, so závanom klišé.

Bang Bang! (2014)

Popravde, po tomto filme som siahol jedine kvôli Katrine Kaif. Viem, že Indovia v akčných filmoch dokážu poriadne preháňať, ale že až takto? No to bolo naozaj niekoľkonásobne za mojou únosnosťou všetkých extrémov, ktoré sa v tomto hyperakčnom filme objavili. Keď k tomu všetkému prirátam ešte nesmrteľného Hrithika Roshana, ktorý mi po celý čas išiel svojim sebavedomým nehorázne na nervy, tak to bolo naozaj 2 a pol hodinové utrpenie. Celé to zachránila jedine tak naivná postava krásnej Katriny, a kostra celého scenáru taktiež nebola vôbec na zahodenie. Škoda, že sa to celé utopilo v tej akčnej hyperbole a techno hudbe, ktorá sa tu na môj vkus objavovala až príliš často.

Barbecue (2014)

Námetovo to nebolo špatné, ale film ako taký sa dokola stále točil len okolo toho istého. Mal zopár dobrých fáz, či dialógov, ale ako celok zrejme nedosahoval ani len hranice priemeru. Na jednu stranu som rád, že to neskĺzalo k nejakým absurditám (ako často vídame v americkej produkcii), no na druhej strane to bolo také nemastné-neslané. Od konverzačky takéhoto typu by človek čakal rozhodne viac. Napokon boli zo všetkého najlepšie tie Antoinove impulzívne prejavy, ktoré aspoň trochu zamiešali karty. Inak bieda...

Behaving Badly (2014) odpad!

Prvotriedna absurdná kravina hodná akurát tak ako súčasť "veľkofilmu" Movie 43. Neviem načo sú dobré takéto filmy, ktoré sa snažia tváriť ako super hustá komédia, ale pritom je to len spleť trápnosti plná absurdností bez logiky. Takže nič iné ako odpad by v tomto prípade nebolo adekvátne. Už len to, že tam hrá Selena Gomez je v podstate varovný signál, že to asi nebude žiadna sláva.

Bewakoofiyaan (2014)

Ústrednou zápletkou síce dosť podobné ako Meet the Parents (Fotr je lotr), ale našťastie to nebola len nejaká lacná kópia. Tvorcovia si dali záležať, aby v tom bol viac ako len konfliktný trojuholník Mohit, V.K. a Meyera, ale ďalším významným činiteľom celého príbehu boli aj peniaze, ktoré napokon výrazne zakolísali aj s na prvý pohľad stabilnou Láskou. Pekne tu bolo načrtnuté ako kvôli peniazom dokážu vzniknúť zbytočné hádky, ktoré oslabia medziľudské vzťahy, a to je naozaj smutné (obzvlášť keď to často sledujem aj v reálnom živote). A práve za toto obohatenie dejovej línie prihadzujem o hviezdičku navyše, takže napokon sú to nadpriemerné 4*.

Beyond the Lights (2014)

Taká moderná rozprávočka o princezničke, ktorej matka nalinkovala celý život a o statočnom rytierovi, vďaka ktorému nastal v živote princeznej obrovský obrat. Čo za matku vychová z vlastnej dcéry takúto lacnú celebritku, ktorá sa nechá všemožne ovládať nehľadiac na dôsledky? Ale tak ako základ pre film celkom obstojné, hoci nič extra originálne čo by tu doteraz nebolo. O tej predvídavosti celej rozprávočky sa radšej ani nevyjadrujem, ale tak dalo sa na to pozerať. No ako som povedal, nebolo to nič výnimočné, viacmenej priemerné.