• Romantický

Dal mi jméno Malála (2015)

Koncept dokumentu celkom fajn, akurát že by som určite radšej ocenil keby bolo rozloženie pred a po zlomovom momente viac v rovnováhe. Väčšina dokumentu je nanešťastie totiž orientovaná na Malalin život po osudovom momente, ktorý jej navždy zmenil život. Mňa osobne by viac zaujímal to, čo bolo pred tým, keďže vývoj po tej udalosti viacmenej poznáme už z médií a rôznych článkov o nej. Jedno je však isté, je to odvážna dievčina, ktorá si zaslúži obdiv. O tom ako nástup Talibanu zmenil regióny jeho pôsobnosti vieme už dosť, ale riešenie aj tak zostáva v nedohľadne. Nič na tom nezmenia ani Malaine prejavy plné symbolických slov na adresu utlačovateľov, ktorých správanie nemá s islamom absolútne nič spoločné!

Neerja (2016)

O hrdinke menom Neerja z letu Pan Am 73 som doteraz ešte nepočul, takže na mňa čakala napínavá dráma. Príbeh, ktorý sa odohral 5.9.1986, bol pre mňa teda úplnou novinkou a napätie sa vďaka tomu udržalo až do úplného koncu (aj keď som mal tušenie, že to takto napokon skončí). Námet aj posolstvo tohto filmu bolo výborné, akurát to bolo zbytočne natiahnuté do príliš dlhej stopáže. Dalo by sa to kľudne skrátiť aj do 90-minútového filmu. A niektoré momenty žiaľ pôsobili dosť nedôveryhodne, ba priam neuveriteľne. Možno zas zbytočná hyperbolizácia niektorých činov nebola až tak nutná. Ale asi chceli ešte viac tým zvýrazniť posolstvo celého diela. Ale u mňa to skôr ubralo z celkového dojmu, ale tak na solídne 3* to predsa len bolo!

Probuzená posedlost (2015)

Popis k filmu znel celkom dobre, len škoda že sa celý dej točil stále dokola o tom istom. Pán egomaniak dostal chuť na prostitútky a nedokáže si povedať Stop. Popri tom aj naďalej vystupuje ako ten najsvedomitejší a najčestnejší na svete. Proste vrcholné pokrytectvo v úplnej nahote, ktoré by bolo dobrou ideou filmu, len keby ten dej a zápletka boli o čosi epickejšie. Bohužiaľ, veľká nuda!

Padesát odstínů černé (2016)

Dnešné paródie zväčša vyznejú nesmierne trápne, ale toto sa celkom dalo. Aj keď bohužiaľ ani tu sa tvorcovia nevyhli zbytočnej a okázalej trápnosti, občasne doplnená aj rôznymi nechutnosťami siahajúcimi k absurdnosti situácií. Ale na druhú stranu tu bolo viacero výstižných hlášok a scénok, ktoré dokonalo zosmiešnili originál. Takže až taká katastrofa to zase nebola, okrem spomínaných trápností a nechutností. Dokonca aj herci sa mi pozdávali!

Ruku na to (2015)

Najlepšie na tomto filme bolo jednoznačne prostredie divokého Afganistanu a celá tá paštúnska atmosféra. Scenár tiež nebol najhorší, aj keď miestami trochu dosť hnaný do absurdna. Avšak zápletka o odvážnej dievčine v Afghan Star bola reálna - podobné pobúrenie v afgánskej spoločnosti spôsobila pred pár rokmi Setara Hussainzada, ktorá sa v speváckej súťaži odvážila nielen spievať, ale aj tancovať, a vyvolala tým obrovskú polemiku, dokonca sa jej vyhrážali zabitím. Pre záujemcov odporúčam dokument Afghan Star. Ale späť k Rock the Kasbah. Bill Murray nepatrí medzi mojich obľúbencov, ale v tejto úlohe skrachovaného agenta sa mi celkom pozdával. Škoda ale, že Zooey tak rýchlo ušla. Myslel som, že bude jedna z ústredných postáv filmu. Ale inak to bolo celkom fajn, v podstate dejovo nenáročné, čo je aj dosť škoda. Myslím, že film z takéhoto prostredia mohol toho predviesť oveľa viac. Ale niektoré momenty celkom pobavili, najmä hláška "Ďakujem, že si ma nezabil", a tá odpoveď "Deň ešte neskončil!" :D

Habovřesky (2016) (pořad) odpad!

To ako vážne? Takýto hnoj dať do telky? Stále dokola omieľať tieto pseudo celebritky, na to sa nedá povedať slušného slovka. Nech už s tým idú do riti. Kto už len toto môže seriózne sledovať? Jedine ako nástroj mučenia...

Pitěr FM (2006)

Rámec príbehu celkom dobrý, aj ústredné postavy, len akosi ma to postupom času začalo dosť nudiť, keďže sa to donekonečna točilo okolo toho istého. Pritom ani jeden z tejto dvojice mi neprišiel nejako extrémne zaneprázdnený, ale hlavne že odovzdanie mobilu sa muselo vliecť celý deň. Keby skončil príbeh na tom moste, dal by som 3*, ale tá dodatočná scéna, ktorá film uzavrela, ma trochu sklamala, takže zostanem pri dvoch. Škoda, že ten zaujímavý rámec príbehu nemal lepšiu dejovú líniu...

Ségry (2015)

Podobné párty filmy akosi moc nemusím, ale toto nebola taká bežná teenage záležitosť, a tak to napokon bolo vcelku milé prekvapenie. Mnoho dobrých hlášok a scénok, bohužiaľ aj viacero trápnych a infantilných zbytočností - ale bez toho by to asi ani nešlo. Jedno je však isté, Tina a Amy v hlavných rolách tomu dodali kvalitu, čo sa bohužiaľ nedá povedať o celkovom scenári, ktorý sa niesol v ústrednej línii "poďme rozmlátiť celý dom". Škoda, bez toho tlačenia na pilu to mohlo byť lepšie. Ale aj tak mierny nadpriemer!

Zootropolis: Město zvířat (2016)

Keď to dajú dokopy Byron Howard a Rich Moore, tak to musí stať za to! Vysoké očakávania boli viacmenej naplnené. Páčilo sa mi ako to bolo všetko do detailov premyslené a celý ZOO-svet mal svoj určitý koncept. Takže už samotný základ hodnotím vysoko priaznivo. Do toho pútavá detektívno-morálna zápletka doplnená svojským dôvtipom a dobrými hláškami - a napokon je z toho vynikajúci animák, ktorý absolútne zaujal. V tej kope animákov, ktoré sa dostávajú na svetlo sveta, dokážu svojou originalitou zaujať už len máloktoré, avšak Zootopia to dokázala (aj keď minuloročné Inside Out sa mi páčilo ešte o niečo viac).

Deadpool (2016)

Toľko chvál a k tomu sympatický Reynolds v hlavnej úlohe? Tak som si povedal, že sa na to pozriem, čo je to zač. A po zhliadnutí tohto skvostu sa len neveriacky pýtam "to vážne je táto kravina jeden z najlepšie hodnotených filmov roku 2016?". Všeobecne vôbec nemusím všetky tie akčné debiliny o superhrdinoch s prehnanými vizuálnymi efektami a nekonečnými akčnými bitkami. Jediné čo bolo na tomto dobré, boli fakt akurát tak niektoré hlášky a reakcie na určité situácie. Ale inak nič viac. Takže za tú srandu 1*, ale to je akurát tak všetko.