• Romantický

Fotři jsou lotři (2010)

Vôbec nič by sa nestalo, keby túto "ságu" už na trilógiu nerozširovali. Aj keď nedá sa povedať, žeby to bolo nejak extrémne zlé, ale už to stráca svoje čaro. Prvý diel úplne skvelý, dvojka celkom fajn, no a trojka už pomaly ale isto znižuje úroveň celého tohto filmu. Napriek tomu to bolo vcelku pozeratelné, viacero dobrých scénok a opäť skvelé dialógy medzi Gregom a Jackom - veď ako by to bolo bez toho? No môže byť... ale snáď sa už fakt štvrtého pokračovania nedočkáme, obávam sa že by to bol posledný klinec do rakvy tohto vydareného filmu.

Láska na tři roky (2011)

Ďalšia z radu milých francúzskych komédií s príchuťou romantiky. Pekný a napínavý príbeh o človekovi, ktorý je presvedčený, že každá Láska po 3 rokoch upadá - a to hlavne kvôli vlastnému neúspechu v jeho manželstve a následnom rozvode. O svoju teóriu sa samozrejme túži podeliť aj s celým svetom a Lásku podrobí obrovskej kritike, to však ešte netuší, že po vydaní jeho knihy stretne ďalšiu femme fatale. Napokon tak dúfa, že jeho identita autora tejto knižky sa nikdy nedostane na svetlo sveta... Mnoho skvelých dialógov, svojský humor dynamická stagnácia príbehu, no a ako čerešnička na torte krásna Louise Bourgoin v hlavnej úlohe. Určite nesklamalo :)

Un bonheur n'arrive jamais seul (2012)

Človek by povedal, že žáner romantickej komédie už bol naozaj úplne vyčerpaný. No potom opäť príde nejaký pútavý film, ktorý tento dojem opäť poprú. Pre mňa to bol v poslednej dobe práve tento pôvabný francúzsky film, v ktorom nechýbala skvelá zápletka a najmä výborné dialógy - tak typické pre francúzsku tvorbu. Pre niekoho možno bude celý scenár len ďalšie romantické klišé, no pre mňa to bola jedna z tých lepších romantických komédií.

Až vyjde měsíc (2012)

Výborne som sa pobavil, ako už dlho nie! Popravde, nikdy som neveril, že uvidíme Bruca Willisa a Edwarda Nortona v takýchto nezvyčajných rolách. Na prvý pohľad som sa obával, že to bude len ďalší klišé film o skautíkoch, ale zdanie našťastie klamalo. Vynikajúce scénky, aj tie dialógy a celkovo správanie detí - to všetko na podklade rozkošnej detskej lásky medzi dvojicou, ktorá má jednu vec spoločnú - nikto im nerozumie. Avšak obaja v sebe nachádzajú podporu a pochopenie, to všetko sprevádzané absolútne vydareným scenárom. No a treba určite vyzdvihnúť herecké výkony dvojice detských hercov: Sam & Suzy (Jared Gilman & Kara Hayward). Inak, absolútne nechápem ako niekto môže dať na tento film hodnotenie odpad...

Terapie láskou (2012)

Ďakujem za pekný filmový zážitok. Veľmi príjemný romanticko-komediálno-dramatický film, ústredná myšlienka bola naozaj nádherná - a síce, že psychicky zranenému človeku dokáže najlepšie pomôcť a porozumieť jedine niekto, kto sa tiež trápi. A to nielen vo filmovom scenári, ale aj v reálnom živote. Morálna podpora dokáže spraviť divy a hlavne človek vníma svet úplne inak, keď strastiplným obdobím kráča spoločne s niekym, kto mu rozumie a podporuje. Ako sa vraví: V priateľstve je každý smútok len polovičný. Film sa mi páčil, aj preto že to nebolo presladené, ale skôr úprimné a kontrastné. Ale ten koniec som očakával inší (aspoň v tomto prípade filmového romantizmu) - takže ma to trošku prekvapilo. Jennifer Lawrence je skvelá herečka, čo opäť potvrdila aj v tomto filme.

Bídníci (2012)

Boj, Sen, Nádej, Láska - štvorica tém, ktoré rezonujú celým očarujúcim muzikálom. Priznám sa, že vzhľadom na vynikajúci príbeh z pera "nesmrteľného" Victora Huga a bohatého hereckého obsadenia som do tohto čakal naozaj veľa - no a napokon som bol maximálne očarený, dokonca by som povedal že viac ako len veľmi! Vynikajúce muzikálové spracovanie celého úžasného príbehu, ktorý je krásne dynamický a pestrý. Aspoň vidieť aké je široké spektrum ľudských túžieb - presne ako v tomto filme, aj v skutočnom živote každý túžime po niečom inom. Nuž, želám tomuto filmu-muzikálu, aby zožal svoju slávu a úspech v čo najväčšom množstve. Verím, že aj samotný Victor Hugo by tomuto fascinujúcemu spracovaniu zatlieskal. U mňa nie je o čom : 5 HVIEZDIČIEK a veľké uznanie pre všetkých, ktorí sa na tomto filme podieľali. (a aby som nezabudol - zakázal by som tento film predabovať alebo akýmkoľvek spôsobom ničiť originálnu autenticitu nejakým zásahom do muzikálových textov a prevedenia),

Hunger Games (2012)

Waw. Priznám sa, že sci-fi žáner moc nemusím, no tento film ma zaujal svojim popisom a dobrými ohlasmi, tak som to riskol. A veruže na to môžem povedať, že neľutujem. Parádny scenár, aj Jennifer Lawrence v hlavnej úlohe. Aj keď je každému hneď od začiatku jasné, kto z hry o život vzíde ako víťaz, vôbec to nebolo tak jednoduché a počas cesty k triumfu sa toho udialo poriadne veľa. Pekne tu bolo vyzdvihnuté aj to akú silu má dôvera, empatia, odvaha a nádej - presne ako bolo povedané aj vo filme: "Nádej - to je jediná vec silnejšia ako strach." Nebolo to len bezduché plytké sci-fi bez posolstva a ústrednej myšlienky, práve naopak. Takže u mňa obrovská spokojnosť, určite si pozriem aj ďalšie pokračovania!

Divoká stvoření jižních krajin (2012)

Ťažko, veľmi ťažko v tomto nájsť nejakú pointu alebo posolstvo... Skupina divochov žijúca za hrádzou v izolácii od civilizácie, len oni a divočina. Myslel som si, že to bude zaujímavejší a najmä dynamickejší príbeh ako len film o dievčatku, z ktorej chce jej vlastný otec vytvoriť bezcitnú divošku schopnú postarať sa sama o seba. Neviem, vôbec ma to nezaujalo a až do polky filmu som veril, že to celé naberie nejaký spád, ale nič. Zopár pekných scén a pozoruhodných dialógov, niekoľko čarovných záberov okolitej prírody, no najväčší obdiv z celého si asi zaslúži malá 9-ročná herečka Quvenzhané Wallis, ktorá zahrala svoju rolu naozaj nadpriemerne. Ale aj tak, celkový dojem veľmi slabý.

Láska (2012)

Je mi to veľmi ľúto, ale tento film ma naozaj sklamal. Možno to bude aj tým, že som od neho čakal asi až príliš veľa... Síce milé, smutné a precítené, ALE neuveriteľne statický dej, miestami až totálne fádny... Napokon to všetko prelomila jedna nečakaná scéna, pri ktorej by sa asi málokto zmohol na slovo... Posolstvo naozaj silné, ale to je asi jediné čo na tomto filme zaujalo.

Je to i můj život (2009)

"Most babies are accidents. Not me. I was engineered. Born to save my sister's life." Úžasný precítený film s neuveriteľným srdcervúcim príbehom. Avšak nebolo to žiadne citové vydieranie, ale práve naopak - pri sledovaní takýchto filmov si človek uvedomí cenu života, rodiny, podpory a na čom všetkom vlastne záleží. Ako sa vraví: Každý človek má desiatky-stovky túžieb, chorý človek má len jednu - Žiť! Nick Cassavetes po Notebooku dokázal pretaviť do výnimočného filmu ďalší pozoruhodný scenár a výsledok opäť stojí za to. O to viac to bolo zaujímavejšie, že príbeh bol celý poňatý akoby z pohľadu malej Anny (Abigail Breslin), ktorá na svet prišla ako možná záchrana pre jej chorú sestru. Ich matka je ochotná spraviť všetko pre záchranu chorej Kate, avšak aj tu existuje hranica, ktorá všetko zmenila... Počas sledovania cezomňa prešlo niekoľko vĺn zimomraviek a ešte dlho rezonovalo vo mne jeho posolstvo, takže to vo mne zanechalo naozaj silný dojem.