• Romantický

Králova řeč (2010)

Príjemný film z britskej histórie. Podľa obsahu síce neznie až tak lákavo, ale spracovanie bolo naozaj vynikajúce. Firth sa zmocnil úlohy koktajúceho monarchu vynikajúco. Zaujímavý príbeh, ktorý každého aspoň na pár desiatok minút vtiahne do krízového režimu predvojnovej Británie a nečakaného nástupu Juraja VI. na kráľovský trón.

Zásnuby o prázdninách (2011) (TV film)

Ach, aké presladené klišé! Ja mám romantické komédie rád, ale v tomto v podstate nebola ani romantika (jedine taká povrchná) a ani nič čo by ma nejako rozosmialo. Vážne, ťažko nájsť niečo, čím by tento film zaujal. Obrovská bieda!

Všichni jsou v pohodě (2009)

Tak napokon nesklamalo! Zo začiatku to vyzeralo na road-comedy, ale potom sa to rozbehlo do nečakanej drámy. No a v závere to napokon všetko prekvapivo vyvrcholilo a všetky pochybnosti sa razom vyplavili na povrch. Niekedy je asi naozaj lepšie od svojich najbližších nečakať príliš veľa (viac ako len veľa), lebo sa to môže nakoniec zvrtnúť tak, že sa budú báť byť úprimnými, len aby vás nesklamali. Presne ako v tomto filme... Celkový dojem výborný, teda až na ten zdĺhavý statický úvod a príliš rýchly zlom v celom deji.

Pretty Woman (1990)

Tento film je proste klasika medzi romantickými komédiami. Keby bol tento film natočený tak o 20 rokov neskôr, bol by považovaný za nehorázny gýč plný klišé a predvídateľného deju. Ale za ten čas odkedy tento film uzrel svetlo sveta sa z neho stala naozaj klasika. Príbeh o biznismenovi a prostitútke však prelomil všetky ľady a niet divu, že má také vysoké hodnotenia.

Shrek: Zvonec a konec (2010)

Asi takto by to asi vyzeralo, keby hral Shrek hlavnú rolu v Butterfly Effect... Bohužiaľ každým dielom kvalita trošku klesá, tentokrát už to veru nie je na 5 hviezdičiek, ale aj tak stále vynikajúce. Stále si to prakticky udržalo svoj vysoký štandard v podobe napínavého deju, príjemnej rozprávkovej atmosféry a tiež skvelých hlášok. Bol by som však veľmi nerád, keby sa zo Shreka stalo klišé, tak snáď toto bol už posledný diel. Radšej nech tvorcovia rozvíjajú iné príbehy ako napr. v prípade Puss in Boots.

Albatros (2011)

Je mi ľúto, keď neresť ničí cnosť, presne tak ako aj v tomto filme. Citovo vyprahnutá rozvracačka rodín... a napokon to zistenie, že na ľútosť je predsa len už príliš neskoro. Čakal som veru viac, aspoň že Felicity Jones to čiastočne zachránila.

Královny plesu (2011) (TV film)

Ďalšie klišé od začiatku do konca... Ďalšia zázračná premena v štýle Pygmaliona (My Fair Lady), no a ako inak silné "posolstvo" o čistote duše a rovnosti ľudí. Takže nič moc - aspoň, že na tie herečky sa dalo ako tak pozerať (taká malá záchrana).

Šéfové na zabití (2011)

Takýto druh komédií môžem. Fakt vydarené, hlavne trojica hlavných postáv a tie ich úchvatné rozhovory plné nezmyslov., a samozrejme Motherfucker Jones a jeho drsný register trestov :) Ale celkovo to stálo za to, teda až na zopár zbytočných scén, ale nevadí. Zaujalo, pobavilo - a to je hlavné.

Balls to the Wall (2011)

Tak toto si dosť koleduje o odpad.... Ale sú Vianoce, treba byť ohľaduplný a dobroprajný, tak aspoň jedna hviezdička, aj keď neviem v podstate začo. Asi jedine z ľútosti.

Láska nebeská (2003)

Môj úplne najobľúbenejší film celkovo. Richard Curtis vytvoril niečo prekrásne. Filmový formát viacerých zaujímavých príbehov, ktoré sa navzájom križujú a ovplyvňujú, všetko sprevádzané vynikajúcimi hereckými výkonmi, a vynikajúcou hudbou Craiga Armstronga (+ ďalšie pekné songy použité vo filme). Britský humor ako vždy nesklamal, žiadne klišé a mnoho vynikajúcich dialógov a myšlienok. No a samozrejme ústredná myšlienka Vianoc a ich posolstva, ktorá taktiež veľmi prospieva tomuto filmu. Najradšej mám ale dejové línie s britským premiérom (Hugh Grant) a nádejným spisovateľom (Colin Firth). Vynikajúce, vďaka tomuto filmu dostali Vianoce ďalší rozmer.