• Romantický

Persona non grata (2021)

Vo svojej podstate to po scenáristickej stránke nebolo vôbec na zahodenie. Ale to spracovanie a celkovo postavy pôsobili dosť podivne a predovšetkým nesympaticky. Ani neviem, ktorú postavu by som tu vyzdvihol, lebo každá jedna mala nejaké "defekty". Laura/Irina je typický príklad degradácie osobnosti, ktorá túži po pozornosti, čomu zodpovedá aj jej výstredné vystupovanie a zjav. Ostatok rodiny sa tiež nemá čím popýšiť. Pointa je dobrá, aj posolstvo, ale to je predsa len málo na to, aby mal človek celkovo nadpriemerný dojem. Mimochodom, ako komédiu by som to rozhodne nezaradil (skôr rodinná dráma). 2*

Žokej (2021)

Kto bude očakávať dynamický film plný dostihových závodov a napínavých situácií, tak bude pravdepodobne sklamaný - rovnako ako ja. Tých závodov tu bolo skutočne pramálo, a dej pôsobil na môj vkus až príliš lyricky. Film sa sústreďuje na zákulisie jockeyov a ich strastiplného života, ktorý sprevádzajú početné zdravotné komplikácie a zlámané kosti. Za týmto športom je fakt poriadna drina - a to je v podstate hlavné posolstvo tohto filmu. Lebo inak po epickej stránke to bolo dosť útle. 2*

Obyčejná láska (2019)

Pekný film, ktorý síce zobrazuje pomerne smutnú a depresívnu tému, ale v takom uvoľnenom štýle. Celé to pôsobí veľmi realisticky a od ústrednej dvojice sme videli vynikajúce herecké výkony (btw. Liam sa mi oveľa viac páči v takýchto dramatických rolách ako v tých akčných). Ľudí, čo si prežili podobnú situáciu, zasiahne tento film asi o kus viac. Ja som si našťastie nič také nezažil (a dúfam, že ani nezažijem), no napriek tomu ma Ordinary Love chytilo za srdce. Bolo to také bittersweet... 4*

Šťastně až do smrti (2022)

Waw! Podľa popisu to znelo ako bežná vzťahová dráma s príslušnými esenciami ako sú krivda, vydieranie a samozrejme pomsta. V tomto prípade to bolo všetko veľmi intenzívne a citeľné. Dejová línia bola relatívne jednoduchá, zato spád a zlomy v deji poriadne miešali karty počas celého filmu. Christian sa ocitol v pasci vlastnej ženy Leonory, ktorá rozhodne nechcela ustúpiť ani o milimeter zo svojej pozície. Názov "Šťastne až do smrti" znie za týchto okolností maximálne ironicky, ale zároveň výstižne. Výborný severský thriller, hoci ten záver a tá pasivita polície, keď začali brechať psy, to bolo trochu divné... Čisté 4*!

Kääntöpiste (2018)

Tak toto bola poriadna morálna dilema, ktorá sa niesla prakticky celým filmom. Rozhodne nezávidím dvojici mužov, ktorí sa museli zbaviť usmrtenej mŕtvoly. A potom neustále tŕpnuť, že kedy sa telo objaví a začne sa vyšetrovanie. Zápletku ešte skomplikoval pocit viny Francisa/Dominicka, ktorý namiesto úteku ešte viac zamiešal karty a až príliš nápadne sa promenádoval v okolí rodiny zabitého muža. Z tohto pohľadu to bolo trochu iracionálne, ale ako katalyzátor dejovej línie to nebol vôbec zlý nápad. Napriek všetkému, dávam len 3*, keďže mnoho vecí pôsobilo až príliš nelogicky a neviem si predstaviť, že by sa niekto správal tak ušľachtilo ako ten černoch, ktorý sám unikal pred imigračným...

Watcher (2022)

Podľa popisu to vyzeralo celkom nádejne, a takéto thrill-mystery filmy ma zvyknú celkom zaujať. Watcher ma spočiatku bavil, ale postupne to strácalo svoje čaro a akosi to zostalo v tom istom móde, ktorý sa točil stále dokola. A keď už to konečne znovu chytilo spád, tak sme sa dočkali skôr očakávaného vyvrcholenia s hororovým žánrom, ktorý mňa osobne absolútne nenadchol. Mimochodom, Bukurešť tu pôsobí ako nejaká temná stoka, kde takmer ani slnko nezasvieti. Chápem, že to bolo účelové pre potreby "mystery" atmosféry, ale mne to aj tak akosi celý čas prekážalo.

Venuseffekten (2021)

Zaujímavá "šachová" partia, ktorá spustila domino efekt v jednej rodine. Aj keď sa mi zdá, že tých filmov s témou homosexuality je fakt už ako húb po daždi, tak niektoré sa celkom dajú. Aj v tomto prípade hrá hlavnú úlohu téma "Venušinho efektu", čiže Lásky medzi dvomi ženami, ktoré po sebe navzájom zatúžili. Avšak, aspoň nebol celý film len a len o tom, ale dialo sa tam toho aj viac. Bolo to fajn - po dejovej aj dialógovej stránke (niektoré hlášky boli fakt trefné). Aj keď nie nič extra nadpriemerné, ale taký vďačný priemer to pre mňa bol. 3*

Zpěv srdce (2022)

Som prekvapený, aké má tento film vysoké hodnotenie, keďže napriek potencionálne zaujímavému scenáru to bolo dosť nezáživné. Zápletka a to kočovné prostredie - to bolo jediné, čo je na tomto filme asi dobré. Dejová línia bola slabučká, dialógy detto, a celkovo ma zarážala tá iracionalita niektorých postáv (hlavne z nevestinej strany). Nuž, aspoň tá romantická a hudobná duša tohto filmu nebola až tak ponorená v klišé. No aj tak, max 2*

Švindlíř (2021)

Podľa popisu to znelo skvelo, ale napokon to celé pôsobilo tak trochu monotónne. Celé sa to akosi točilo okolo toho istého: kasíno - motel - cesta - kasíno. Do toho sa síce primieša podivín Cirk, ktorý trochu rozhodí túto monotónnosť, ale aj tak to neustále pôsobí tak trochu komorne a bez potrebného thrill efektu. Na konci to síce vyvrcholilo, veruže dosť chladnokrvne - a kruh sa uzavrel. Ale ako celok ma to bohužiaľ až tak nechytilo, keďže som mal očakávania isto vyššie.

Toscana (2022)

Asi každému je od začiatku jasné ako toto celé skončí, takže o nejakom napínavom deji sa rozhodne hovoriť nedá. Prvé husle tu pre mňa hrá jednoznačne Toskánsko - jeho pôsobivé scenérie a miestne reálie. Kontrast s chladným Dánskom, odkiaľ sa tam dotrepal tak trochu arogán Theo, tu bol poriadne citeľný. Nasleduje zoznamovanie s novým prostredím, spomienky a postupné precitnutie, ktoré vrcholí ... veď to je jasné, že ako. Každopádne, film ma bavil, hoci to nebolo nič svetoborné, ale to toskánske prostredie spravilo svoje.