• Romantický

Cena zlata: Odhalení skandálu americké gymnastiky (2019)

Pozoruhodný dokument o pánovi "doktorovi" menom Larry Nassar, ktorý prekročil všetky medze. Hoci on sám si myslel, že takto je to všetko v poriadku a "liečba", ktorú poskytuje je skutočne tým najlepším, čo mohol poskytnúť. A zrejme si to mysleli dlhú dobu aj jeho zverenkyne, ktoré možno tieto metódy tiež s dôverou akceptovali. Totiž, Larry sa správal veľmi empaticky a pri všetkom tom tlaku, ktoré športovkyne podstupovali, im bol takou oddanou psychickou a morálnou podporou. Až kým jedného dňa nevyšlo všetko na povrch a vznikol z toho kolosálny škandál! Dokument bol natočený zručne, pozostával z viacerých výpovedí poškodených, aj z obhajoby samotného obžalovaného, takže bola zachovaná objektivita a priestor dostali obe strany. Dievčat mi bolo veľmi ľúto, hoci je až nepochopiteľné, ako to mohlo byť tak dlho tolerované. Ale bohužiaľ, každý sa bál povstať - je za tým predsa len trauma, hanba, a obavy, či bude pravda vyslyšaná. Našťastie bola!

Summer '03 (2018)

Prekvapivo dobré! Film o dospievajúcej Jamie, ktorá si chce konečne užiť leto naplno a snaží sa zhmotniť svoje pubertálne túžby, pôsobí spočiatku nesmelo, ale potom sa riadne rozbehne ako taká dračica. Svojim spôsobom mi trochu pripomínala Rory Gilmorovú (zo slávneho seriálu Gilmore Girls), a to nielen svojou vizážou, ale miestami aj myšlienkovými pochodmi. Príbeh bol dobrý, svieži a najmä odvážny. Dialógy boli prekvapivo tiež na úrovni, hoci s príchuťou infantility a neobratnosti (ale to tam úplne pasovalo). Sem tam trochu trápnosti, ale v tomto prípade to neublížilo. 4*

Ptáci z ráje (2021)

Filmy s tématikou baletu mám veľmi rád, takže poteší každý ďalší prírastok z tohto odvetvia. Birds of Paradise so sebou priniesol oveľa viac ako len balet, no nie všetko bolo až také prospešné. Všetko, čo sa priamo dotýkalo baletu, tréningu, rivality a súťaženia, ma bavilo. Takisto aj pohľad do psychiky Kate a Marine mal čo povedať, a rovnako ich tajomstvá a dilemy. Ale ten sexuálny náboj, ktorý tu bol dosť citeľný opakovane v rôznych fázach filmu, to by som kľudne oželel - filmu by to skôr prospelo. Ale inak po scenáristickej stránke celkom vydarené, až na tie sexuálne a nemravné odbočenia. 3*

Bál šílených žen (2021)

Vo svojej podstate to bolo zaujímavé a kvalitné, ale v deji som sa miestami až príliš strácal a na môj vkus to bolo proste preplácané. Samozrejme, ústredná línia bola jednoznačná a pochopiteľná. Ja takéto duchariny ja osobne moc nemusím, hoci mám k tomu rešpekt. Ale musím uznať, že to prostredie bláznivca bolo vystihnuté vynikajúco, a celkovo vizuál filmu bol kvalitný. No mne to až tak do vkusu nepadlo. 3*

Minakši Sundarešvara (2021)

Ďalšia indická Netflixovka, ale v tomto prípade jedna z tých lepších. Príbeh začína v Madurai, kde v znamení tradície spojenia Sundareshwara (Šiva) a Meenakshi (Parvati) vzniká chtiac-nechtiac manželstvo medzi mladou sympatickou dvojicou. Dej však výraznejšie rozkmitá až Sundarov odchod do Bangalore, kde ide bojovať o svoju IT budúcnosť. A práve tu začína ústredná téma filmu - manželstvo na diaľku. Zaujímavo spracovaná téma, kde mi bolo veľmi ľúto Meenakshi, ktorá zostala sama v rodine svojho manžela, zatiaľ čo on si užíval nový život v novom meste. Celkovo sa film nesie v dosť dilematickom duchu, čo je len a len dobre. Aj keď to nebol typický Bollywood, a bolo to skôr také modernistické (najmä vďaka Bangaloru), no som rád, že si to v sebe udržalo aj to čaro klasickej Indie. Je to tak na hrane 3 a 4 hviezd, ale keď vidím aké to má nízke priemerné hodnotenie, tak to aspoň trochu pozdvihnem 4*.

Procházka v oblacích (1995)

Základ príbehu je naozaj pekný, postavy dvoch zaľúbencov milé (až príliš idealistické), prostredie mexických viníc veľkolepé, dialógy príjemné,... akurát ten scenár pôsobí miestami až príliš nevyvážene a na môj vkus až príliš prvoplánovo. Ale pozrieť sa na to určite oplatí, a to najmä vďaka tej spomínanej výprave, ktorá tomu dodáva svojské čaro. Škoda, že dejovo to je také priamočiare, a napriek tomu, že sa tu objaví viacero zlomov v deji, každý z nich bol tak trochu očakávaný. Chýbal tam ten waw efekt... Ale čo už, aj tak celkom fajn - také lepšie 3*

Poslední souboj (2021)

Vynikajúci film z obdobia temného stredoveku, kde si to rozdajú v súboji na život a na smrť dvaja ex-kamaráti Jean a Jacques. Ridley Scott je sám o sebe väčšinou záruka kvality, a keď k tomu pripočítame parádne herecké obsadenie, majestátnu výpravu a kvalitný scenár - tak výsledok je skutočne znamenitý. Veľmi sa mi páčila kompozícia príbehu z troch uhlov pohľadu, na základe čoho si vieme poskladať celý príbeh a všetky okolnosti. Viac som fandil Jeanovi, ktorý sa mi osobnostne pozdával oveľa viac. Jacques bol taký narcisík, a navyše moc nemusím Adama Drivera, takže asi aj to prispelo k tej averzii. Film bol výborný od začiatku až po samý koniec! 5*

Král Richard: Zrození šampiónek (2021)

Super príbeh o tenisových hviezdach, ktoré dobyli športový svet. O tom, že Venus a Serena pochádzajú zo skromných pomerov, je známa vec, ale takáto vizualizácia je naozaj iný level! Metódy Richarda Williamsa síce často pôsobili nanajvýš neštandardne, ba až iracionálne a nelogicky, ale napokon priniesli svoje ovocie. Možno to bol recept k úspechu, ale ja mám skôr pocit, že Richardove ego a nadutosť takmer zničila talent sestier Williamsových. Will Smith zahral postavu prísneho a neústupčivého Richarda vynikajúco, a všetky tie ceny si právom zaslúži. Film sa mi páčil, hoci niektoré fázy boli zbytočne natiahnuté a moc v športových filmoch nemám rád ani to prehnané tlačenie na pílu, ktorému sa nevyhli ani tu. Ale celkový dojem rozhodne nadpriemerný, teda 4*

Hashtag podvodnice (2022)

Waw! Od tohto som určite nečakal žiadne zázraky (hoci už pri prečítaní popisu mi prišla téma vynikajúca), no napokon som veľmi milo prekvapený. Na prvý pohľad to síce pôsobí absurdne, ale keď sa človek do toho viac zahĺbi, tak je až smutné, že to až tak absurdné nie je ani zďaleka. Dnešná doba lajkov, followerov a heštegov bohužiaľ niektorých dotlačí až do podobnej situácie, do akej sa dostala Danni. Cena za slávu je niekedy aj taká, že človek zapredá vlastnú osobnosť vymyslenému životu a fejkovým fotkám či videám. Film bol natočený zručne, výstižne, miestami dokonca komicky (alebo skôr tragikomicky?). Možno to preženiem vo finálnom hodnotení, ale tomuto som ochotný dať skutočne 5* (a to dávam málokedy). #NotOkay!

Kouzelníček (2022)

Kúzelnicko-futbalová téma znie vcelku lákavo, a tak som bol zvedavý, čo z toho vzíde. Scenár bol natiahnutý na 3 hodiny zbytočne pretaktizovanou kompozíciou, ktorá celú dramédiu skôr spomalila ako rozprúdila. A pritom to mohlo mať celkom dobrý spád, a ani zápletka nebola márna. Akurát tie podmienky, ktoré dostal Meenu od Jaadugara, boli totálne odveci a iracionálne. Nechápem, na čo bolo dobré od neho požadovať zradu a podrazy. Nuž, ale Disha za to asi stála... Každopádne, ako celok to bolo obstojné, no na viac ako 3* to veru nebolo.