• Romantický

Vysoké nároky (2022)

Áno, bola to klasická "rozprávka" o chudobnej dievčine z vidlákova, ktorá sa zrazu dostane do bohatej rodiny. Nasledovala premena zo škaredého (a hlúpeho) káčatka na nóbl paničku, ktorá zhltla pomerne veľkú časť filmu. A musím uznať, že niektoré scény boli fakt vtipné (hlavne pri tom učení etikety). Bohužiaľ, bolo tu aj kopu vulgárneho a fekálneho humoru, ktorý ja moc nemusím, a to ma pochopiteľne až tak neoslovilo. Scenár bol predvídateľný s množstvom klišé, ale napriek tomu ma tento filipínsky film vcelku pobavil. Takže určite aspoň tie 3*

Vivo (2021)

Vivo malo síce dobrý základ a dojemný odkaz, ktorý dominoval prakticky celému deju. Ale ako celok ma to až tak nechytilo. Mám rád, keď animáky majú dosah aj na dospelácke publikum, no Vivo pôsobilo na môj vkus až príliš infantílne a neobratne. Proste ako klasický dobrodružný animák, ktorý zobrazuje určité putovanie s mnohými nástrahami. Malo to zopár vydarených momentov, aj niekoľko dôvtipných dialógov, ale inak to ničím extra nevyniklo. Akurát že kynkažu doteraz asi nikdy nehralo v ničom hlavnú rolu. 2*

Z každého konce (2022)

Tým najlepším na tomto filme je samotná kompozícia dvoch osudov, ktoré sa odvíjajú od výsledku tehotenského testu. Bohužiaľ, obe dejové línie pôsobili ako klasické romantické komédie, ktoré ničím extra nevynikli a mali v sebe množstvo klišé. Ale treba uznať, že aspoň prehľadnosť bola v tomto filme skvelo zachovaná a nemusel človek tápať, že ktorý paralelný osud je ktorý. Celkovo to teda nebolo zlé, ale zas ani nie nejaké vynikajúce. Proste taká bežná "feel good" jednohubka s príliš idealistickým posolstvom - ale nevadí, však treba myslieť pozitívne :) 3*

Sbohem, Sovětský svaze (2020)

Zaujímavý film z čias úpadku nenávideného ZSSR. Satirický štýl tu bol dosť citeľný, no čo ma dosť zarazilo, bolo to, že tá satira vyznievala občas až príliš trpko, resp. tragikomicky. Po dejovej stránke to síce nebolo nič extra, ale obsahovo to malo celkom dobrý záber a napokon to bol vcelku vydarený film. Mňa osobne zaujala aj téma etnika Ingrijských Fínov, ktorých pohltili Sovieti. Určite by s touto tematikou mohli natočiť aj nejaký film na vážnejšiu nôtu.

Nákaza (2011)

Tento film si najväčšiu slávu získal až po tom, kedy sa kostra jeho deja stala viacmenej skutočnosťou - pri nástupe svetovej pandémie Covid-19, ktorá prišla z čista jasna. Film Contagion bol až dovtedy typický katastrofický film, nad ktorým si každý povzdychol, že také niečo sa predsa nemôže stať. A predsa sa stalo... Našťastie, nie až v tak smrtiacich rozmeroch (tvorcovia sa pri tvorbe scenára inšpirovali virusom Nipah, ktorý je omnoho nebezpečnejší, čo sa týka potenciálu smrtnosti). Ale tak či tak predvídali dosť výrazne okolnosti, a aj opatrenia, ktoré následne nastali. Po hereckej stránke to bolo vydarené, scenár obstojný, akurát občas to fakt zbytočne hrotili do tých najkatastrofálnejších scenárov, čo sa mi až tak nepozdávalo, ale čo už. Každopádne, nadčasový film, na ktorý získal človek po roku 2020 úplne nový pohľad... 4*

Stříbrné brusle (2020)

Skvelé, skvelé, skvelé! Tak toto sa Rusom rozhodne podarilo a ja som zostal absolútne očarený. Tento príbeh sa možno trochu ponášal na rozprávku (hlavne v tom kontraste chudobný chlapec vs. bohatá šľachtičná), ale našťastie to nebolo až tak úplne idealistické, a zápletka bola oveľa napätejšia a pôsobivejšia. Na tomto filme sa mi páčilo úplne všetko - parádna výprava, majestátne kulisy cárskeho Petrohradu, pôvabné dobové kostýmy, zaujímavé postavy (dobré aj tie zlé), kvalitná zápletka (s množstvom zákutí), smutno-pekný dej, príjemné posolstvá,... No proste film, ktorý som si skutočne užil od začiatku až do samého konca. Dokonca si viem predstaviť, že sa z toho stane akási "zimná klasika". Jediné, čo mi tak trochu prekážalo, boli tie predimenzované vizuálne efekty. Ale to nič nemení na finálnom hodnotení = 5 hviezd!

Ještě jiná liga (2021)

Pokračovanie zaujímavej "jednotky" nebolo vôbec na zahodenie. Ale sympatiu k excentrickej Marte som si bohužiaľ stále nenašiel. Aj keď, ani ten jej Gabriele nebol povahovo žiadna výhra, na Martu sa aj tak nechytá, a ani sa nečudujem, že vo vzťahoch žne toľko neúspechov. Samozrejme, jej nemoc z nej robí neustále chudiatko, ale nič to nemení na tom, že ma irituje. Okej, už som sa "vybúril" :) Ale inak film bol Ok, stále mal čo povedať, zápletka bola fajn, a aj ten štýl bol najväčšou prednosťou celého filmu. No na viac ako 2* to tento krát nevidím...

Jiná liga (2020)

Svojim zjavom, výstrednosťou a osobnosťou mi Marta dosť pripomínala preslávenú Améliu z Montmartru. Príbeh je v podstate jednoduchý a viacmenej priamočiary, a dáva do kontrastu "nenápadnú" Martu a populárneho "princa Krasoňa" Artura. Hoci to dejovo nebolo žiadne terno, tak ten štýl ma celkom bavil, a veľmi pomohol k tomu, že film bol napokon vcelku atraktívny a zaujímavý. Každopádne, k Marte som si sympatiu akosi nenašiel a takéto excentrické osobnosti fakt nemusím. Ale ako film to ušlo, fajn na 3*.

Poslední dopis od milence (2021)

Po filmovom megahite Me Before You tu máme ďalší film podľa knihy Jojo Moyes - a opäť je to romantický kúsok. Kompozične sa mi tento film páčil o kus viac, dve časové roviny s dvojicou milostných príbehov mali celkom dobrý potenciál. Len škoda, že po obsahovej stránke to bolo tak trochu klišé, resp. nemám pocit, že by sme videli niečo, čo tu doteraz ešte nebolo. Príbeh zo 60tych rokov o romániku Jennifer & Anthony ma bavil oveľa viac ako ten zo súčasnosti, kde mi tá iskra medzi Ellie a Rorym prišla až moc prvoplánová. Ale OK, romantika je to pekná, dej mal dobrý spád, a aj vizuál bol príjemný, takže aspoň tie 3* si to zaslúži.

Saving Zoë (2019)

Zaujímavá teenage krimi dráma, ktorá so sebou prináša naozaj kvalitný potenciál, ale finálny produkt zostáva tak trochu v úzadí. Keby bolo menej času venované snahe Echo napodobniť svoju populárnejšiu sestru Zoë, a viac samotnej interpretácii tajomného denníka a okolností, za ktorých bola Zoë zavraždená, bolo by to rozhodne prínosné. Na to, že film má len 95 min, tak tu bolo až príliš veľa lyrických scénok, ktoré dej skôr spomalili. A to je škoda, lebo takéto niečo si zaslúžilo určite svižnejšie tempo. Ale inak fajn, akurát že nie viac ako na 3* (hoci potenciál to malo aj na 5)