Pověst o stříbrné jedli (1973)

Príbeh je inšpirovaný beskydskou povesťou podľa ktorej každý, kto vykoná dobrý skutok, uvidí strieborné stromy. Neviem, čím si Ondrej zaslúžil túto odmenu, ale to je jediná vec, ktorú môžem filmu vytknúť. Melancholická atmosféra s krásnou zimnou prírodou a Liškovou hudbou evokuje drámu, je to však predovšetkým poetický film. Tak si ho bez obáv užite. Je na čo pozerať.

Le Dos au mur (1958)

Na začiatok sa musím priznať, že nie som milovníčka noir filmov. Tento však vysoko ocenilo toľko mojich obľúbených priateľov, že som si ho nakoniec pozrela aj ja. A musím uznať, že všetky superlatívy v recenziách sú pravdivé. Od zápletky, cez herecké výkony, až k prekvapivému koncu. Atmosféru filmu výborne doplnila hudba a Jackove hlasné myšlienky, ktoré mám vo filmoch tak rada.

Zkrocení zlé ženy (1967)

Príbeh bol napísaný dávno, no až Franco Zaffirelli, Elizabeth Taylor a Richard Burton, ho doviedli do dokonalosti. Už ako dieťa ma fascinoval a dnes len ľutujem, že neviem anglicky a nemôžem si ho vychutnať v origináli.

Sting a Shaggy na zámku Hérouville (2018) (koncert)

V minulosti som Stinga počúvala neustále a nikdy by som nepovedala, že spolu so Shaggym budú tak dobre znieť. Čo dobre , priam vynikajúco. Možno to bolo aj výberom pesničiek, komornou atmosférou zámku a zostavou ľudí, ktorí sa na dokumente podieľali. Páčilo sa mi to.

Bez domova (2018)

Veľmi sa mi to páčilo. Ako nakoniec všetky filmy v ktorých sa objavia deti, zvieratká a perfektný Daniel Auteuil. Hoci Maleaume Paquin ako malý Rémi bol tiež dobrý. Príbeh je také pohladenie po duši, možno až príliš dokonalý, s krásnou hudbou, no bez sĺz na konci to asi viacerí nedajú. Ja teda určite nie.

Cesta do fantazie (2001)

Je neuveriteľné, čo všetko sa Mijazakimu preháňa hlavou a dokáže to pretaviť do filmu. Pre toto ma animované filmy fascinujú, lebo fantázii sa v nich medze nekladú a všetko je možné. Keď som si film ešte raz prebehla, znova a znova som v ňom nachádzala úžasné nápady a krásne animácie. No príbeh trochu pokrivkával za tou úžasnou fantáziou, to je dôvod absencie piatej hviezdy.

Hadí princ (1983)

Iba rozprávočka, ale veľmi milá a zrozumiteľná aj bez slov. Veľmi pekne spracovalo štúdio Jiřího Trnky.

Edvard Munch: výkřik života (2022) (TV film)

Dokument mi pomohol pochopiť najznámejšieho  nórskeho maliara, ktorého  obraz Výkrik vyjadrujúci smútok a zúfalstvo, zlomil v roku 2012 aukčný rekord a predal sa za takmer 120 miliónov USD. Najväčší vplyv na jeho tvorbu mala smrť 15_ročnej sestry, s ktorou sa do konca života nevyrovnal a stále sa k nej vo svojej tvorbe vracal. Taktiež smrť otca mala na citlivého Edvarda veľký vplyv. Krajšie obdobie, ktoré sa odrazilo v jeho tvorbe farebnými optimistickými obrazmi, prišlo až v neskorej dospelosti, kedy sa zaľúbil a oženil. Ani toto však netrvalo dlho a nehody ktoré ho postihli sú až neuveriteľné

Ruka (1965)

Pán Trnka za 18 minút povedal viac, ako niekto iný za celý večer. Hoci atmosféra, ktorú dotvárala hudba Václava Trojana bola dusivá až pochmúrna, z filmu na mňa sršal optimizmus, odhodlanie a viera v šťastný koniec.

Gran Turismo (2023)

Námet ma hneď zaujal. Počítačové hry, verzus realita.  Môže byť. Svet rýchlych áut to ja môžem, slušné herecké obsadenie a vedomie, že sa natáčalo aj na Slovakia Ringu, poteší. Zdá sa, že takýchto filmov bude stále viac. Uvítala by som najmä z lekárskeho prostredia.