Backwards: The Riddle of Dyslexia (1984) (TV film)

Celý čas som mala chuť nešťastného malého Briana - Rivera Phoenixa vystískať. Tá jeho bezmocnosť, keď nevedel z písmen vyskladať slovo, či prečítať súvislý text a tak bol v triede radšej za šaša, len aby odpútal pozornosť od svojho handicapu ma dostala. A keď sa po odchode spolužiačky zúfalo rozplakal, bola som rada, že dnes sa už dyslexia ľahko diagnostikuje a deti nemusia prechádzať takouto traumou.

Crash (1996)

Šokovala ma kniha a šokoval ma film. Vážne to bolo úchylné. Aby človeka vzrušovali autonehody a zranenia z nich.

Život je úžasný (2013)

Výborný film, musela som ho najskôr rozdýchať. Príbeh nie je komplikovaný, no je šokujúci. Kde boli lekári a čo robili? Áno pre nich bolo jednoduchšie vyhlásiť človeka s mozgovou obrnou za mentálne zaostalého, neschopného porozumieť okoliu a cítiť emócie . To, že Mateusz po 26-ich rokoch mohol konečne vyjadriť svoje myšlienky, mu umožnilo začať žiť kvalitatívne lepší život. Jeho prvá veta "ja nie som rastlina", doslova zamrazila. Dawid Ogrodnik do postavy Mateusza vložil všetky svoje fyzické aj psychické sily a do poslednej chvíle som si myslela, že je naozaj postihnutý. Klobúk dole pred jeho výkonom.

Podzemka (1985)

Zaujímavý tento voľný život v metre aj s postavami, ktoré sa v ňom pohybujú. Hlavne teda Fred, Korčuliar, Kvetinár, či Bubeník - Jean Reno. Hudba vo filme je výborná a záverečný koncert nemá chybu.

Radúz a Mahulena (1970)

Nestarnúca klasika s krásnym vizuálom, krásnymi kulisami a krásnym príbehom. Všetko do detailov prepracované. Film má fascinuje vždy, keď si ho pozriem.

Nadějná mladá žena (2020)

Zjavne nemám takú bujnú fantáziu ako tvorcovia, koniec ma vážne prekvapil.

Jabloňový květ (2023)

Ak by som hodnotila samostatne časť odohrávajúcu sa v 70-tych rokoch, boli by to 4*. Súčasnosť však len 2*, stačilo by jej tak 15 minút z príbehu . Film má výborne zvolenú hudbu a krásne zábery vietnamskej prírody. Netušila som, že Vietnamci študujúci v zahraničí to vtedy mali také ťažké. A to boli v socialistickej krajine. Celkovo sa mi to páčilo, pekná nepresladená romantika za 68%.

Porodní asistentky (2023)

Od názvu som očakávala zaujímavý film. Pri sledovaní ma však neustále napádali myšlienky, že v takom uponáhľanom, chaotickom a ukričanom prostredí by som určite rodiť nechcela. Radosť z nového života, alebo smútok z toho, ktorý sa nepodarilo zachrániť, dojem z filmu nenapravilo. Vzhľadom na množstvo autentických záberov počas pôrodu, by bol vhodný skôr ako inštruktážne video pre nové pôrodné asistentky.

Frida Kahlo (2023) (seriál)

Konečne dokument, ktorý si Frida zaslúžila. Pekne ucelene a chronologicky podané všetko, čo som doteraz vedela aj nevedela o jej umeleckom živote, živote s Diegom Riverom, aj politických aktivitách. Pekne od narodenia až do jej príliš skorého konca. V dokumente je použitá kopa historického materiálu či už vo forme fotiek, alebo videí. Každá časť je vyslovene nabitá informáciami a ukážkami jej zaujímavých prác.

Podívej se na mě (2022)

Nevedela som do čoho idem, preto ma milo prekvapila táto jednohubka, ktorá mohla trvať aj dlhšie. Chavierovi Bardemovi rola nezávislého bubeníka mimoriadne sadla a spolu s Chrisom Rockom, tvorili zaujímavú dvojicu v práci aj súkromí.