Zapomenutý ostrov (2008)

Předem jsem si říkal, že to bude nekoukatelná blbost, že Abigail Breslin bude nesnesitelná nebo aspoň přinejmenším otravná a že ani sebelepší výkon Jodie Foster (ve který jsem stejně nedoufal) tomu nemůže zařídit kladné hodnocení. Naštěstí se mé obavy nenaplnily, i když do jisté míry to blbost je a protože mi už dávno není 11, tak také vím, že k dokonalosti tomu hodně chybělo. Důležité je ale brát ten film takový, jaký je. A jedná se o příjemnou, zábavnou rodinnou komedii s hezkými barevnými záběry, která kvůli kratší stopáži bez problémů uběhne. Abigail Breslin hrála výborně a byla sympatická a i Jodie hrála velmi dobře, i když přece jen jí známe a představujeme si ji všichni v poněkud odlišných rolích. Ale potvrdila, že vlastní i kus komediálního talentu. I když ze začátku jsem si říkal, do jaké hovadiny to Jodie vlezla - u úvodní amatérské animované sekvence jsem totiž trpěl jak pelikán...:) Chápu samozřejmě, že Jodie chtěla zkusit i něco jiného a navíc toto je první film, který budou moci shlédnout její děti. Zato Gerard Butler mohl hrát trochu lépe - avšak jeho postavy (nedobře napsané) mu k tomu vlastně nemohly dát dostatečnou příležitost ani prostor. Ani příběh nenabízí žádné hlubokomyslné poselství, ale jelikož jsem to ani nečekal, nestěžuju si. :-) Je to dobrý film na odreagování, který rozhodně neurazí a velmi potěší.

Dvanáct (2007)

Moje první setkání s Nikitou Michalkovem. Myslím, že společně s Larsem von Trierem se jedná o jednoho z nejzajímavějších současných evropských režisérů.

Jednotka příliš rychlého nasazení (2007)

celkovou myšlenkou absurdní až příliš / vtipnost za očekáváním / akce v zvěru samoúčelná, nazábavná a špatným vlivem střihu nepřehledná / ve filmu neustále cosi nepříjemně šumí (zřejmě hudba) XXX přesto jsem se nenudil / sympatičtí hrdinové, na pohled tak nesourodí, až je z nich výborná dvojice / film je neotřelý / skvělý Jim Broadbent a labuť :-) ale prostě...

Pokání (2007)

Působivá podívaná ano, kvalitní herci také. Ale jinak se mi i přes silný příběh a přes slabší prostředek i jednoznačně pětihvězdičkový potenciál hlavou honí stádo otazníků - nebo spíš honilo, dojmy se moc dlouho neudržely. Jako by si režisér nebyl jistý, co přesně chce divákům předložit. Myslím, že bych mohl souhlasit s komentářem charlosiny - s tím rozdílem, že já to neviděl v kině a jsem o hvězdičku štědřejší hodnotitel. :-) Co nemůžu nikdy ocenit: když jednu postavu v trochu jiném věku začne hrát někdo typově zcela jiný, zatímco dvě o něco starší ústřední postavy vypadají z důvodu logického a správného ponechání hlavních, bohužel nikoli sympatických hereckých představitelů (Keira Knightley a James McAvoy), vypadají stále stejně. Těšil jsem se na výstup Vanessy Redgrave. Byla perfektní, to ano. Ukázala, že především v zobrazování emocí je podstatně lepší než velmi solidní mladší kolegové. Avšak bohužel její prostor byl asi tak třetinový v porovnání s "oscarovým cameem" Judi Dench v Zamilovaném Shakespearovi, takže filmu, který byl pak spěšně ukončen, to ani nějak výrazně prospět nestačilo. 80%, kterých se filmům za čtyři udělené hvězdičky automaticky připočítá, je zasloužených a odpovídajících - byť bych dal jinak možná jen 75, když o tom tak přemýšlím...

Slipstream (2007)

Asi jsem stejný magor jako Anthony Hopkins, ale mně se to FAKT líbilo......... :-) Jedná se o zajímavý experiment a Tonda prokázal, že má všestranný talent.

Spider-Man 3 (2007)

Tady už je znát kvalitativní pokles. Není nutné neustále ukazovat, jak všichni Spider-Mana obdivují, je to už trochu přehnané, je tam plno zbytečných postav a pro Kirsten to už opravdu není nejlepší herecká příležitost. Ale pořád to jde.

Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street (2007)

Musím si dát záležet, je to můj první komentář, který sem píšu. Pro začátek uvedu, že se jedná o naprosto strhující film a že Tim Burton rozhodně nešlápl vedle a opět nám předvádí, že je zároveň génius a zároveň trochu blázen. :) Já nemám rád muzikály, ale přesto se mi to moc líbilo (možná právě proto) a nedovedu si představit, že by mělo být toto dílo zpracováno jinak - nebo dokonce nadabováno (tím by se vše zničilo). Do kina jsem se vydal především díky skvělému hereckému obsazení (3 hlavní role = 3 moji oblíbení herci) a byl jsem velmi zvědavý. Když se Depp ohání břitvou a krev stříká na všechny strany, není nutné zavírat oči - točí to přece Tim Burton, u kterého přece nelze nic brát smrtelně vážně. Svůj komentář zakončím hodnocením toho nejdůležitějšího - herců. Byť Burton opět obsadil svého kamaráda a svou manželku, nemohl si vybrat lépe. Johnny Depp je skvělý jako vždy (dokonce i zpívat umí), ale podle mě celému filmu dominuje především úchvatný výkon Heleny Bonham Carter. A vynikající záporák Alan Rickman je jen pomyslnou třešničkou na dortu. Zkrátka, jedná se o velký zážitek a tento film právem získal Oscara za nejlepší výpravu.

Tahle země není pro starý (2007)

Hm, tak tohle dostalo Oscara za nejlepší film roku. No..., přijde mi to asi tak zasloužené, jako u Skryté identity. Ale pozor - film to vůbec nebyl špatný a byl i v jistém smyslu originální. Navíc tvůrci ušetřili na hudbě...:-) Nic, přejdu k věci: ze začátku mi to moc nesedělo a přišlo mi to poněkud divné a nevěděl jsem, co si o tom mám myslet, ale pak se film konečně rozjel a vtáhl mě do děje. Nakonec jsem se dostal až téměř k 5*, jak mě to bavilo a zajímalo, ale naprosto nepovedený natahovaný závěr to dost pokazil. A smysl výkladu snů pana T. L. Jonese mi zůstal skryt... To bratři režiséři trochu nezvládli, ale jinak je chválím za odvedenou práci - stejně jako všechny herce. Ale Oscara bych nedal asi nikomu.

Kletba zlatého květu (2006)

Opět tu nevidíme nijak závratné hodnocení, ale já dávám 5*. Dostávám se s ostatními uživateli asi do stejného rozporu jako v případě snímku Anna a král. Mně se toto drama líbilo skoro stejně. A stejně jako v Anně a králi byl Chow Yun-Fat co se týká hereckého výkonu poražen svou kolegyní - tentokrát krásnou Gong Li, která v roli pronásledované císařovny předvedla naprosto strhující výkon. Já bych uvažoval minimálně i o nominaci na Oscara.

Královna (2006)

Proč 5 hvězdiček: 1) za styl zpracování, kterému nemůžu nic vytknout 2) za nápad toto natočit 3) za výkon Jeho Veličenstva Helen Mirren 4) i za ostatní herce (především James Cromwell jako nerudný princ Philip byl vynikající) Je dobře, že si tvůrci vybrali právě toto období a myslím, že přiblížení královny a jejích pocitů bylo objektivní a věrohodné - což ještě nezaručuje dobrý film, ale tady je namístě dát kolem 90%.