Drákula (1979)

Chtěl jsem dát původně 5* a pánové Langella a Olivier by si to zasloužili, avšak nehodnotíme jen herce, byť jsou pro mě ve filmech jedním z nejdůležitějších aspektů. Německá verze je v porovnání k době vzniku působivější (1922) a Coppolova z roku 1992 zase (rozhodně nejen vizuálně) propracovanější a naplněná větší tvůrčí invencí - a barevností. :-) Gary Oldman se navíc na rozdíl od Franka Langelly pro tuto roli narodil, kdežto chudák "Nixon" ji musel kompletně zahrát. :) Typově byl tedy Oldman lepší volbou, kdežto u Van Helsinga nelze nic namítat nikde - je docela symbolické, že v tomto filmu si ho střihl Sir Laurence a o 13 let později jeho "nástupce" Sir Anthony. Vrátím-li se čistě jen k právě hodnocenému filmu, tak celkově musím herce, příběh i amtmosféru pochválit, avšak není možné dávat 5* jen proto, že se mi film líbil. Vždyť 4* také znamenají výborný (ale ne dokonalý) film a sem sednou lépe. Snímek měl slušné tempo a dařilo se mu udržovat správné hororvé napětí, ale problém je, že neskončil na konci (resp. konec se nacházel jinde) a především nezačal od začátku. Tvůrcům se zřejmě nechtělo do Rumunska. :-D

Othello (1965)

Sir Larry zde předvádí možná nejlepší herecký výkon, co jsem kdy viděl. Myslím, že i kdybych neuměl anglicky ani slovo, tak si tuto shakespearovskou adaptaci užiju - a samozřejmě nejen díky Olivierovi.

Souboj Titánů (1981)

Upozorňuju, že dříve jsem viděl ten nový paskvil, kterému jsem dal o tři hvězdičky méně. A jsem přesvědčený, že zvláště když oba snímky i s přihlédnutím k době vzniku porovnáme, nejedná se o nespravedlivé hodnocení. Toto je především krásný film s až nepochopitelnou atmosférou, který diváka chytne a už nepustí. Zásluhu na tom má příběh, který nepoůsobí nesmyslně, působivé záběry, herci a triky podstatně starší, než celý film, které ale tím spíše mají své kouzlo a hodí se sem. Ve zpracování z letošního roku jsou efekty zajisté na vyšší úrovni, má to avšak jeden háček: alespoň ve 3D vlastně nejsou vidět. :) Dívat se na tento starý Souboj Titánů ve slunečních brýlích, máme tu stejný "3D účinek" jako u toho nového bezkrevného zpracování. Stejně je to zvláštní, Avatar ani Alenka po nasazení 3D-brýlí nezčernaly, kdežto Titáni ano... :-) To už jsme se ale dostali jinam. Ještě k hercům: ansámbl si celkově zaslouží pochvalu, byť ten hlavní, Harry Hamlin, mi zvlášť ze začátku připomínal Marka Hamilla ve SW (což zas taková pochvala není), ale nakonec jsem ho akceptoval spíš než Sama Worthingtona, kterému asi neřekli, že už nehraje v Avatarovi, ale v jiném filmu. Ach jo, proč pořád skáču z roku 1981 do roku 2010...? Nevíte...? Už radši skončím, je hluboká noc, 2 hodiny 16 minut; je čas jít spát. Akorát dodám, že nemohli vybrat dokonalejšího a vhodnějšího herce pro nejvyššího boha než Dia herectví Laurence Oliviera. Sice by bylo nejstylovější, kdyby byl Zeus jeho poslední rolí, avšak je ale samozřejmě dobře, že pak žil ještě 8 let a objevil se v dalších filmových dílech.

O slavnosti a hostech (1966)

Viděno v rámci 1. kola přijímaček na filmová studia. Budu-li přijat, přidám čtvrtou hvězdičku. :-)

Mikulášovy patálie (2009)

Tak to se opravdu povedlo! A že to říkám skutečně nesouvisí s tím, že jsem měl tyto knížky kdysi hodně rád. Už je to strašně dlouho, co jsem to četl, ale to se nedá zapomenout. A asi právě proto nedávám plné hodnocení, jelikož úvod filmu byl sice skvělý, ale poté se příběh (a právě ty části, které domysleli filmaři) párkrát nepatrně zadrhl. Herečtí představitelé sice ne vždy odpovídají ilustracím, ale typově se každý na svou roli hodil - a navíc je stejně lepší mít kvalitního herce, který se předobrazu tolik nepodobá, než dvojníka-dřevo. :-) Proti dětským hercům nemůžu říct ani slovo, což je pozitivní. Škoda však nevyužitého Polívky, ale zase třeba Mikulášovi rodiče tu byli snad zajímavější než v knížkách a obzvlášť Kad Merad snad ani nemůže nepobavit. A rolička stařičkého Michela Galabru zase nemůže nepotěšit. Režisér Tirard si zaslouží pochvalu, protože dokázal, že i tyto knížky se dají úspěšně převést na filmové plátno a má to smysl. Duch knížky zůstal minimálně z 80% zachován.

Prokletý ostrov (2010)

Nemohu hodnotit životní dílo Martina Scorseseho, jelikož jsem toho od něj viděl jen velmi málo - kromě tohoto snímku ještě Taxikáře, Barvu peněz, Gangy New Yorku a Skrytou identitu. Jisté však je, že z těchto filmů se mi právě tenhle líbil úplně nejvíc. Byl jsem vyloženě nadšený a byť Scorseseho nemohu chválit jako autora nápadu, musím se klanět naprosto špičkovému zpracování. Film vyniká dokonale stísněnou, místy téměř hororovou atmosférou, kterou skvěle dokresluje i hudba. Všechny herce, které povětšinou více (Leonardo DiCaprio, Ben Kingsley, Max von Sydow) či méně (Mark Ruffalo) dobře znám také musím hodnotit jen a jen kladně. Ohledně DiCapria je nesporné, že se vypracoval na jednoho z nejlepších mladých (pod 40 let) herců. Kingsley se do svého psychiatra jako herec, který je prost všech možných grimas, perfektně hodil, no a von Sydow - to je prostě herecká legenda a dokazuje to i na velmi malém prostoru. Nejvíc mě ale překvapila Michelle Williams svým vskutku působivým výkonem, že jsem se vždy těšil a byl zvědavý, kdy a jakým způsobem se zjeví příště - to vše možná taky proto, že jsem ji doteď vlastně neznal a nic s ní neviděl. No a závěr filmu je také velice zajímavý - tedy aspoň pro mě, protože na rozdíl od některých jiných lidí to beru jako plus.

Skandál v katolické škole (2002)

To se snad nedá hodnotit... Vím jen, že tohle absolutně není styl filmu pro mě. Příběh nebyl úplně špatný, ale co mám dělat, když mě hlavní postavy iritují stejně jak ty komiksové vsuvky? Nebýt Jodie Foster, tak o tomhle filmu ani nevím - což by bylo dobře. Během sledování jsem si říkal, kam to sakra vlezla a jakto, že se to tolika lidem LÍBILO...? Velké zklamání a asi bych dal spíš 1*, ale zas takhle surový být vůči Jodie nemůžu. :)

Projekt A 2 (1987)

Řekl bych, že už chápu, proč je v knize "1001 filmů, které musíte vidět než umřete" zrovna tento Jackieho snímek. :-)

Slídil (1972)

Po všech stránkách geniální! Film mě dokonce donutil si v duchu zapolemizovat nad tím, zda Oscar pro Branda za Kmotra byl správná volba. Michael Caine a především Laurence Olivier odvedli naprosto špičkové výkony, k čemuž jim samozřejmě velmi vydatně pomáhal i scénář. Byť se jednalo nejen žánrově o něco naprosto odlišného, tak prostředím, atmosférou i některými momenty mi tento snímek připomněl Vraždu na večeři.

Kněžna Libuše (2008) odpad!

Škoda, že jsem se nedopočítal záběrů na měsíc - stačilo by to přesné číslo vynásobit číslem 44 a hned bychom věděli, kolikrát si režisér (nejen on) neví rady, ale zároveň si s tím neláme hlavu. :-) A co tam dělal Čingischán??? :-D