• Pohádka

Ještě větší blbec, než jsme doufali (1994)

Je to hrozná blbost, která není ani moc vtipná. Hvězdičku dávám za nádhernou Simonku Chytrovou, jenom díky ní jsem to dokoukal až do konce.

Stíny horkého léta (1977)

Tento film není prošpikován kdovíjakou akcí, ale jeho síla spočívá v něčem jiném. František Vláčil zde rozehrál geniální part své poetiky a pozvolna stupňovaného napětí, které v závěru vygraduje takovým způsobem, že člověk na tento film musí myslet i řadu dní po jeho skončení. Téma Banderovců rezonuje i po letech a když k tomu přidáme skvělé herecké výkony, zejména Gustáv Valach je fenomenální, tak dostaneme velmi silný filmový zážitek, který se z paměti jen tak nevymaže.

Hadi v letadle (2006)

Jasně je to béčko jako vyšitý a nějakou uměleckou hodnotu zde najdeme těžko, ale o to nejde. Tady jde hlavně o akci a oddych, čehož zde máme dostatek. Zápletka není kdovíjaká, ale příběh docela drží při sobě, což u těchto béček není pravidlem. Když k tomu přidáme Samuel L. Jackson a letadlo plný hadů, který jsou po všem, co se hýbe, tak dostaneme solidní akční jízdu, která má spád a člověk se při sledování minimálně jednou ujistí, že někde pod nebo nad sedadlem není had. Já to kontroloval každou půlhodinu.

Trainspotting (1996)

Film jakoby o ničem, ale zároveň o všem. A to je důvod, proč je i po X stém shlédnutí stále tak dobrý. Když jsem tento film viděl poprvé, tak jsem nechápal, na co vlastně koukám. Ale postavy Edinburgských feťáků a Francise Begbieho mě natolik fascinovaly, že jsem to musel dokoukat do konce. A potom znovu a znovu. Nadčasová klasika, která se vryje pod kůži každému, kdo ji viděl. Jasně, zápletka není kdovíjaká, ale o tom tento film není. Danny Boyle zde nastavil zrcadlo, do kterého by se měl podle mě každý alespoň jednou v životě podívat. Kultovní sonda nejen do života feťáků, ale celé konzumní společnosti. A to vše doprovázeno úžasnou hudbou, která nikdy neomrzí.