60 sekund (2000)

Krásne rýchle autá, Cage ako šikovný zlodej, ktorý sa snaží vytiahnuť z hovien mladšieho brata. Ten nie je až tak šikovný lopkár, ale chalanisko sa snaží. V prvej polovici filmu verbuje starých priateľov, špičkový tým a plánujú ako efektne, nenápadne “zohnať” 50 luxusných áut a to všetko spáchať za 3 príjemné dni. V opačnom prípade by bolo zle-nedobre. Aby toho chalani a jedna baba nemali málo, dýcha im na krk pán detektív. Celý ten nábor, okukávanie terénu a plánovanie je zábavné, ale nie tak, ako samotné krádeže a druhá polovica filmu. Ten zvuk motorov, koní pod kapotou, vôňa benzínu a vrava o autách medzi postavami z vás aspoň na chvíľu spraví zlodejov a kvalifikovaných odborníkov na tento typ obživy a vy s napätím sledujete, či sa im to vlastne podarí. Aj som im trochu závidel ten adrenalín ;) Paradoxne ma autá vôbec neberú, ale tento film ma donútil zaľúbiť sa do nich, aspoň na necelé 2 hodinky. Príbeh má rýchly spád, čo si budeme, je trochu jednoduchý, priamočiary, ale aspoň sa na nič film nehrá, dlho sa na nič nečaká a akčná jazda začína takmer okamžite, stačí sa nechať unášať. Veľmi podarený film z prostredia “automechanikov”.

MINDHUNTER: Lovci myšlenek (2017) (seriál)

Veľmi šťastnou náhodou som narazil na tento seriál a to celkom nedávno. Dôkladná exkurzia do hláv psychopatov okorenená zaujímavým vyšetrovaním. Obe série som zhltol takpovediac na jeden záťah prikovaný k môjmu lôžku. Až mi bolo ľúto, že má seriál  iba 2 série. Veľká škoda. Skvelé dialógy, skvelá kamera, výprava, herci a temný príbeh. Psychológia ako taká je mojou vášňou, preto nejako nerozumiem tomu, že som o Mindhunter nepočul skôr a ihneď ho radím medzi mojich favoritov. Neskutočne ma bavilo počúvať tie príbehy, choré, utrápené mysle ktoré robia veci za hranicou môjho chápania, niektoré odôvodnene a niektoré len tak z rozmaru. Pri vypočúvaní podozrivých mi tuhla krv v žilách. Nechápavo som čumel, ako pútavo sú scény natočené a nedalo mi nepustiť si ďalšiu epizódu. Majstrovské remeslo režisérov, tvorcov a scenáristov.

Coco (2017)

Najlepší animovaný film o tom niet pochýb. Dych berúca animácia s nádherným príbehom a chytľavými piesňami. Škoda že v dobe vydania som nebol usoplené dieťa, ktoré by to posadilo na prdel. Ale nebudem klamať, aj dospelému človeku zovrie aspoň jeden egreš a ujde slzička. A ak je človek citlivka ako ja, ubehnú aj dve pretože, koniec krásne a nenásilne zahrá na city a nikoho nenechá chladným. Veľké plus dávam za posolstvo, ktoré film nesie, nie je to len prázdne divadlo, ale nezabudnuteľný animovaný zážitok pre deti ale aj dospelých.

Mumie (1999)

Film môjho detstva. Pamätám sa na to, ako som s dedkom po prvý krát pozeral túto dobrodružnú výpravu do Hamunaptry a hltal každú jednu scénu s otvorenými ústami. Miloval som ten film, miloval som ten príbeh a miloval som čas s mojím starkým a vždy mi ho Brendan Fraser pripomenie. Tento snímok má v mojom srdci veľmi špeciálne miesto a je to pre mňa kultová záležitosť, s ktorou si pripomínam staré časy a aj to že som už starý pes. Každopádne je to aj bez spomienok veľmi kvalitná sonda do Egyptskej mytológie aj keď fiktívna, ale pútavá a práve to mi chýba v dnešnej kinematografii to dobové, dobrodružné prevedenie. Je to moja srdcovka z viacerých dôvodov a nedám na ňu dopustiť. Spomeniem ešte, že to bola pre mňa v mojich tínedžerských časoch uspávanka. Vždy keď som prišiel domov pod obraz boží a potreboval som nejaký “podmaz” do zaspávania aby som sa nedoblval pustil som si Múmiu. Dnes som už veľký chlapec a viem že budem blvať s Múmiou a aj bez nej. Krásne spomienky.

Díra (2019)

K El Hoyo som sa dostal náhodou na odporúčanie kamarátky, že film nepochopila, ale že ja nie som normálny a film budem ospevovať. A tak aj bolo. Originálny námet, pohľad do najtemnejších zákutí ľudskej mysle na pokraji šialenstva a čo všetko sme schopný spraviť pre záchranu seba samého. Vždy ma táto temná stránka našej rasy, fascinovala a tu je to vykreslené veľmi detailne, nepríjemne a realisticky. Možno aj to je dôvod, prečo ma snímok tak zaujal. Napínavý sociálny triler, nad ktorým som ešte pekných pár nocí rozmýšľal. Chápal som jednanie každej postavy, či už kladnej alebo zápornej a ich dôvody prečo sa ocitli v Diere a že bola pekne hlboká.

Děsivé dědictví (2018)

Asi pri žiadnom filme som nemal nepríjemnejšie pocity ako pri tomto. Začalo to pozvoľna, pomaly. Režisér si dal záležať na postupnom budovaní atmosféry a to pomalé zoznamovanie sa s postavami s dejom, filmu svedčalo. Bavili ma  dlhé zábery kamery, ten pocit, keď viete že sa niečo zlé deje, ale ani za toho boha neviete že čo. Strach z neznáma je pre mňa ten najväčší strach a presne to vo mne vyvolával tento snímok. Druhá polovica je brilantný psycho triler s prvkami nadprirodzena ktorý ma za*ebal do kresla a už nepustil. Veľmi nepríjemne dialógy a opäť pomalé rozuzlovanie zápletky z filmu robí niečo čo si veľmi rád pustím znova. Všetko to vyústilo do veľkého finále, ktoré si tento film zaslúžil a ja som bol nad mieru spokojný. Samozrejme za zmienku stoja aj výborné výkony hercov, ktorým som dovolil vtiahnuť ma do deja a všetko im zožrať aj s navijakom. Skvelo zvládnutý film po všetkých stránkach.

She-Hulk: Neuvěřitelná právnička - Kváknu a fláknu (2022) (epizoda) odpad!

Takéto dehonestovanie Daredevila som presne čakal. Už to dopozerám len zo zotrvačnosti. Marvel stráca dych už dávno, ale škoda že si to odnášajú  tie najlepšie postavy s veľkým potenciálom. Už dávno to nieje to, čo to bývalo a obávam sa že už ani nebude. Zdá sa mi že pre Marvel je dôležitá kvantita a nie kvalita. Tie seriály sú strašné sračky, teda až na pár výnimiek. Už sa teším ako dodrbú Daredevil: Born Again. Prvá časť She-hulk bola stráviteľná, ale tie ostatné…. otras. Bez deja, bez nápadu a s hnusným CGI. Čoho som sa to dožil.

Telefon pana Harrigana (2022)

Zaujímavá poviedka, len to prevedenie je na 2 veci. Veľká nuda. Ale nič som nečakal, takže nemôžem byť sklamaný. Neurazilo a veru ani nepotešilo.

Nepřivolávej nic zlého (2022)

Neviem kvôli čomu má tento film vysoké hodnotenie. Strašná pič*vina. Film úplne postráda logiku a chovanie postáv je pre mňa záhadou. Uveriteľné? Ani náhodou. Herci nesympatickí, tupí a nikomu z nich ani nemôžete fandiť. Ak film postráda akúkoľvek logiku, stráca aj na kvalite. Uznávam, nikto z nás si to neprežil ale človek má istý pud sebazáchovy. Scény si pýtali aspoň náznak obrany svojej rodiny. Nechce sa mi veriť že sa ľudia v takejto situácii len tak “odovzdajú”. Pri prvých náznakoch psychopatie by som balil kufre aj s králikom a zabudol tú malú rozmaznanú mrchu spiacu vedľa cudzieho nahého muža. Čakal som že to aspoň finále zachráni, bohužiaľ. Možno je problém vo mňe, ale naozaj som tomu filmu neveril ani titulky. Ak to mala byť karikatúra dánskej rodiny a otca ktorý sa ani len nepokúsi ochrániť svoju rodinu tak to beriem. Možno to bol aj zámer.

Hokus pokus 2 (2022)

Čakal som ďalšie nepodarené pokračovanie filmovej klasiky môjho detstva. Hocus Pocus mám veľmi rád, taká nostalgia. Aj keď to nieje žiadna perla kinematografie ako píšu mnohí. Obavy boli na mieste ale na šťastie to nedopadlo vôbec zle. Celkom originálne poňatie príbehu, sympatické herečky a ústredné trio čarodejníc je rovnako zábavné ako pred rokmi. Samozrejme, mohlo to byť o veľa lepšie ale aj o veľa horšie. Takto je z toho príjemná jesenná haloweenska jednohubka, ktorá ma milo potešila :)