• Krátkometrážní

Jestli se rozzlobíme, budeme zlí (1974)

Kulhá to a je to béčko jako vyšité, zápletka dosti šílená - ale taky spousta legrace a kopanců. Klasická fackovarčka s Hillem a Spencerem se tentokrát točí okolo zničené bugýny. Byla jsem trochu zklamaná z českého dabingu, když v závěru dvojice klapala pantem závěrečnou pointu, či snad nějaký verbální žertík, nicméně bez (česko-)hlasně)! Jediné, co slyšíme, je hudba... To považuju za největší podraz DVD v české distribuci, kde nebyla možnost zvolit originální znění s titulky

Princ z Persie: Písky času (2010)

Skvělý dvouhodinový trailer - a kdy přijde film? Ne, vážně, pěkně akční podívaná, která bohužel (ale komu by to vůbec vadilo?) nedává prostor k nádechu nebo prokreslení postav a ergo jejich uvěřitelnosti. Výjimkou je vztah dvou princů - perských bratrů, ovšem milostné pnutí mezi ústřední smíšenou dvojicí z toho důvodu pokulhává. Jake G. nedostal dost prostoru nás přesvědčit (nebo snad že by svoji roli nezvládl?). Ovšem skáče pěkně. A to se od Prince of Persia očekává. Zklamání? Ne. Nadšení? Bohužel.

Monty Pythonův smysl života (1983)

Monty Pythonovské filmy mám opravdu ráda, Smysl života však pokládám za nejslabší. Přestože má snímek své skvělé momenty, jeho síla je oslabena právě těmy momenty - "životními fázemi", které jsou již méně vtipné či rouhačsky řečeno přímo nudné nebo rozvleklé. A to bohužel kazí dojem z filmu jako celku. Herecké výkony brilantní, sebereflexivita na jedničku - a to je důvod, proč si tenhle snímek užívat znovu a znovu - a hlavně jeho Prostředek :-)))

Řeka čaruje (1945)

FILM, KTERÝ JE DŮKAZEM, ŽE ŠATY DĚLAJ ČLOVĚKA (a svoboda dělá štěstí). Jednoho tento Krškův počin hned donutí přemýšlet o životních hodnotách a relativitě mládí/stáři :-) Tenhle poetický film podle rozhlasové hry Josefa Tomana pojednávající o sebenalezení muže, v němž životní světlo již pozvolna dohasíná, se jen hemží dvoj (i troj)expozicemi, básněmi přonášenými ženským vícehlasem, hudebním doprovodem, který reflektuje duševní rozpoložení hlavního hrdiny, který nás občas obšťastní i vnitřním monologem. A to všechno ta Sázava, díky které starý nešťastný vysoce postavený Pražák stává se rozverným a velmi šťastným mladíkem, živícím se manuálními pracemi a prohánějícím místní sukně. Výborný happiend, kdy smrt hlavního hrdiny mu paradoxně umožní začít nový život a dovrší jeho fatální proměnu. Rozhodně doporučuji všem, kteří potřebují dobýt životním optimismem!

S nasazením života (1993)

Kloboučník byl jako vždy skvělej. Filmům, kde se objeví (překvapivě ne jen těm, které režíruje - těm už vůbec) se nedá většinou nic vytknout, lze jen srovnávat mezi sebou. Vzhledem k ostatním "filmům s klintem ístvůdem" dávám tři. Vzhledem k ostatním thrillerům dávám pět. A nenechte se zmást plakátem: i když je tenhle agent šedivej, clinťákovi (teda aspoň tédle jeho postavě) by mohli závidět i třicátníci.

Felix in Fairyland (1923)

Felix zachrání z mucholapky vílu, a ta mu za to slíbí splnit každé přání. Výživné podhoubí pro rozehrání animovaného příběhu! Černá bílá. Dvojrozměrná. Němá. Legrace. "Mezititulky" zahrnuté v obraze evokují kreslené seriály comics a dovolují velmi kreativní využití otazníků. Na dnešní dobu možná trochu "pozvolné", velmi zajímavé je ale srovnat s Mickey Mousem a pozdějšími, už ozvučenými cartoons, jak se humor postupně vyvíjel.

Donald's Golf Game (1938)

Bubík, Dulík a Kulík jsou pěkní sígři, ani při hraní golfu si nedají pokoj! + Donald je samozřejmě tradičně nešikovný.

Donaldovi synovci (1938)

"Andělský" Bubík, Dulík a Kulík poctili Donalda svou návštěvou - evidentně ještě před tím, než se dali k mladým svišťům. A Donaldovi se je nepodaří zkrotit ani pomocí hudby :-))) Nenechte si ujít, pokud vás zajímá křestní jméno Donaldovy sestry! P.S.: "When children quarel, they can be only hungry" - a pak máte věřit chytrým knihám!

Na stromě (1971)

Snímek vyniká pěknými snovými/hororovými sekvencemi, vtipnými kvazi-dokumentárními záběry, poetickými záběry na strom. Bohužel se příliš vleče, velmi často postrádá logiku a tím, že Francouzi jsou prostě praštění, bohužel všechno nevysvětlíte. Nesmála jsem se mu před patnácti lety a této "komedii" se nesměji ani teď (můj mylný předpoklad, že jsem to jako četníky odkojené dítě nepochopila, bohužel padá). Nicméně animovaná titulková sekvence a asi půlhodinový úsek někdy v půlce, kdy trojka na stromě sleduje v televizi a objevují se zde zmiňované sekvence, rozhodně stojí za to. Za zbytek bych scenáristům sekala prstíčky...

Potkal jsem ho v ZOO (1994)

Lehká letní pohodovka, rozhodně snesitelnější než všechny ty Jezevčí skály a Lucie s formelínama. Slepej chlapeček lapající zloděje je alespoň legrace. Dětský film o přátelství a o tom, že slepý nutně nerovná se politováníhodný, ale že i slepé děti mohou mít kamarády, kteří se k nim chovají jako k sobě rovným, a žít aktivní život. Překvapivě přesvědčivě ztvránění hlavní hrdinové a roztomile stereopizovaní zloději.