• Krátkometrážní

Skvělí Ambersonové (1942)

Nevím proč mě Ambersonové nenadchli. Znovu bych těch třicet minut filmu, než jsem konečně vypla přehrávač, nevěnovala. Nic proti skvělému filmařskému umu, ale příběh mi přišel šíleně nudný, neměla jsem se čeho chytnout. Během sáhodlouhého prologu plného řečí postav na kameru, nahlas dořeknutých myšlenek, demonstrace měnící se módy a vůbec "tak šel čas" jsem si rvala vlasy. Před Wellesovým umem jinak ve všech směrech smekám, špatné pověsti snímku však nelze než dát za pravdu...

Bruce Lee bojuje z hrobu (1976) odpad!

Mrzí mě, že musím film hodnotit tak krutě, a to hlavně kvůli NAPROSTO GENIÁLNÍ SCÉNĚ POKUSU O ZNÁSILNĚNÍ! (to je bohužel asi tak všechno, co se dá z filmu doporučit). Hlavní hrdina neustále vydává zvuky jako porouchané kukačkové hodiny, to ve snaze připodobnit se Bruce Leemu. To se mu ale bohužel moc nedaří. Jeho kung-fu moc schopně nevypadá, a když už, tak provede nějakou takovou prasárnu, která je prostě technicky neproveditelná (upřímně nejenže by to nezmákl ani Bruce Lee (ani Chuck Norris), ale taková píčovina by je ve snu ani nenapadla). Jo a jako bonus: víte jak vzbudit mrtvé? Jedině akupunkturou! Bohužel na ty, kteří okamžitě po vašem příjezdu projedou kremační pecí , kterou mají hned ve škole bojových umění, to už nefunguje. Naprostá většina lapsů tady evidentně vzniká zpraseným střihem. Jo a asi mám novou oblíbenou herečku. Tahle borka hrála už v klipu u Stonů (Too much blood) a nedává nám ani na vteřinu zapomenout, že hraje. A umí se tvářit hodně zděšeně a nepatřičně lekat. Je prostě skvělá. Ne, vážně, její herectví je natolik ..mno, že dělá tenhle snímek jakž takž zábavným. Takže ho snad přežijete i dokoukat!

Alphaville (1965) odpad!

Radikální hodnocení. Ale jde o nejhorší scifko, co jsem kdy viděla. Začínám si myslet, že jde i o nejhorší film. Dlouhé záběry hlubokých očí Anny Kariny to nezachrání, naopak po kratší úvaze působí velmi povrchně a trapně. Nová vlna je muss, ale pomalu si začínám myslet, že Godard je normální magor. Jsem zvědavá, co o něm napíšou v prosincovém čísle filmového časopisu www.25fps.cz.

Mazaný Filip (2003) odpad!

bohužel dávám to nejhorší hodnocení a jsem sama zklamaná, že k tomu došlo, protože na tenhle film jsem se hodně těšila. Na to, že to má být parodie, jsem se ani jednou nezasmála, a co hůře, dokonce jsem se dost nudila. Pohyby kamery mě často rušily, dekorace často působila vysloveně trapně (snaha upozornit na typické rysy "noirových" béčkových dekorací a naddimenzovat je se z velké části nepovedla), herecké projevy byly očividně úmyslně posunuty do rádobyvtipných "přehrávacích" poloh, něco se však nepovedlo, protože vtipně skutečně nepůsobily. S vyjímkou policajtů, tam se to skutečně povedlo. Hlavní hrdina vysloveně nevadil, i když Hanákův voice-over přetížený vtipnými přirovnáními chvílemi dost unavoval (to když si vtipný příměr hrdina neodpustil prakticky za každým slovem). A u parafráze Limonádového Joa jsem zamáčkla slzu, bohužel slzu rozhořčení. Chtě nechtě přinesla na mysl srovnání s touto, narozdíl od Filipa povedenou kultovní českou parodií. Takto podaný příběh se bezesporu hodí pro divadlo, ovšem na filmovém plátně je třeba někde "ubrat" a někde zase "přidat", což se v tomto případě fatálně nepovedlo. Za naprosto nejhorší a na poblití považuji do očí bijící digitální efekty, přiznání média obracením se do kamery nebo dokonce vzkazy přímo divákům v sále (jakkoli se při psaní scénáře mohli zdát k popukání vtipné) spíš rušily (a že už i bez nich bylo dost těžké u filmu vydržet) a obsazení Vilmy Cibulkové do role femme fatale, která nejenže nepůsobí jako fatale, ale ani jako femme. Nejzábavnější byl úplný závěr filmu - a to z jediného důvodu - už jsem se těšila, že za deset, devět, osm, sedum... bude konec. Nechci být přehnaně krutá, ve filmu byly i skutečně dobré nápady a příběh měl velký potenciál, kdyby ho snad natočil schopnější režisér s odlišnou vizí.

Window Water Baby Moving (1959)

Pro mě jeden z nejkontroverznějších filmů v dějinách kinematografie. I když jsem se po několikaté marné snaze konečně dokázala podívat na celý film (rozuměj, na jeho zavádějící odraz na youtube), přesto je pro mě celý zážitek natolik frustrující, že "ohvězdičkovat" prostě nemůžu. Svým obsahem, svým provedením, ano je to mistrovské dílo a klenot kinematografie, to co zaznamenává ale diváka od těchto kvalit násilně odtrhává. Nejsem prostě schopná "odpoutat se od narativu" a nahlédnout co se skrývá za obrazy, zůstává to pro mě přízemně drastické a nechutné a prostě pouštění se do tenat tabu, které by se nemělo překračovat. Některé filmy lze zkrátka přijmout jen skrze jejich zpracování perem, konfrontace s audiovizuální skutečností je příliš... nesnesitelná. Až se mi narodí první dcera, asi to budu vidět jinak a na filmu možná v důchodě ujíždět, do té doby ale jeho další projekci (ani kdyby byl na páse) nerozdejchám...

Dance of the Seven Veils (1970) (TV film)

Protože tento snímek zobrazuje Richarda Strausse jako nacistu, naštvala se jeho rodina natolik, že stáhla všechna práva ke Straussově hudbě použité ve filmu. Na snímek byl uvalen celosvětový zákaz, který pokračuje do dnešního dne. (http://en.wikipedia.org/wiki/Ken_Russell)

Soumrak mrtvých (2004)

Likvidace zobmíků se stylem a koulema. Po Hott Fuzz a SOTD se fakt těším na Scotta Pilgrima.