El Camino: Film podle seriálu Perníkový táta (2019)

Závěrečná tečka za Better Call Saul a Breaking Bad byla i tečkou pro další řadu záporáků, kterým jsme asi povětšinou drželi palce, aby to třeba dali i v dalších dílech. Příběh se uzavírá a málokomu se podaří dostat se ze shitu, který žil. Připomíná to seriál, o kterém bylo řečeno „…pak už jsem se na to nemoh dívat. Vždycky když jsem si zvyk na nějakou postavu a začal ji i mít rád, tak umřela …“.  Hmm. Propletenec vztahů, příběhů a postav, který se občas zjevně, často náznakem či narážkou prolínal  oběma seriály i tímto filmem, to je neobvykle exkluzivní. A navíc, člověk si připadal fakt súúúper chytře, když mu něco z toho i docvaklo. Anyway thanks a lot, Vince Gilligan. I enjoyed it.

Sázka na nejistotu (2015)

Kdykoli se člověk potřebuje přesvědčit, že ...v korporátu dělat nechce, rating je na kočku, peníze bance na investování zásadně nedává, nabídky na zázračné zbohatnutí s úrokovou mírou 10% plus jsou podvod, kryptoměny jsou gambling..., pustí si tenhle film. Exkluzivní výlet do světa financí v letech 2007 a 2008 režisér Adam McKay pojal jako drama střihnuté dokumentem. Ten výlet stojí za to, větší propad ekonomiky naše generace nezažila.   Obsazení filmu je fenomenální. Od hlavních postav (Brad Pitt, Ryan Gosling, Christian Bale, Steve Carell) až po ty, kteří se filmem mihnou (Margot Robbie, Anthony Bourdain, Richard Thaler nebo Selena Gomez).  I po čtvrtém shlédnutí hodnotím 10/10.

Kód za miliardu dolarů (2021) (seriál)

Německý seriál Olivera Ziegenbalga (scénář) a Roberta Thaleima (režie) o tom, jak mediální umělec a programátor vymysleli geniální program a jak o něj (rozuměj prachy) přišli. Evropské devadesátky v IT byly něco jako Klondike v roce 1896. Kdo měl štěstí a uměl v tom chodit, vydělal. Většinou na práci a bezbřehém nadšení jiných. Příběhů jsou desítky až stovky. Tenhle příběh je skutečný a pro nás je o to víc zajímavý, že má českou stopu. Hlavní hrdina se totiž v reálném životě neodstěhoval pěstovat kytky do Budapešti ale, jak sám někde uvedl, odjel do Prahy. Reálný příběh je stejně zajímavý jako seriál, jen těch RIP v reálu je na mne trochu moc. Takže, až si zase někdy zazúmuji v gúglért, určitě si vzpomenu. Geniální věci vznikají z nadšení a víry. Tečka. Hodnotím 9/10. Za odvážný příběh osm, a extra bod za jeho devadesátkovou atmosféru.

Mamma Mia! Here We Go Again (2018)

Oddechovka pro večer, kdy člověk nechce na nic myslet, chce vypnout a jen něco sledovat. Oceňuji krásnou Lily James jako Donnu v jejích dvacet+ letech. Za mne top byl ABBA song Fernando, který si společně vystřihli Fernando Cienfuegos (Andy Garcia), když žhnul láskou k Ruby (Cher). Oheň ve jménu, v songu i v obraze. Hezký. Oddechovka s parádními ABBA songy to je, ale na původní Mamma Mia nemá. 5/10

Miliardy - Tower of London (2023) (epizoda)

Jsou tady zpět. A vypadá to, že v plné síle. Nudná Season 6 je naštěstí za námi.   Chuck (Paul Giamatti) se po svém vysvobození z vězení opět soustředí na to, co mu jde perfektně – ovládnutí situace ve svůj prospěch, ať je v jakémkoli průšvihu. Nepřestává ani v tomto dílu udivovat, jak obratně umí z nepřátel dělat dočasné spojence. A naopak. Wendy (Maggie Siff) svým psychologickým přístupem zařazuje rychlou zpátečku od bezskrupulózního Mike Prince (Corey Stoll) a její pozvánka pro Walta (David Costabile) na diskuzi co a jak dále by mohla být v učebnicích Jak komunikovat v korporátu abyste se neprozradili. „Quant“ Talor Mason (Asia Kate Dillon) jako polovina šéfa MP Company už asi brzo tou polovinou nebude chtít být. Co takhle najít Axe (Damian Lewis)? Klobouk dolů za závěrečnou londýnskou scénu.

Forrest Gump (1994)

Příběh o Forrestovi s IQ 75, který významně ovlivnil historii Spojených států amerických druhé poloviny dvacátého století. Příběh o Forrestovi a Jenny, o jejich vztahu, který se jako nit proplétá dějinami, aby je dva rozděloval a znovu a znovu dal dohromady. Příběh o Forrestovi, který žije životy obyčejných Američanů nekonečně hledajících věčný americký sen. Love story, parodie či drama? Film je asi nejvíc o ryzí lidskosti, jak by ji spousta z nás chtěla žít. 10/10.