Volejte Saulovi (TV seriál)

Better Call Saul

Komedie / Krimi / Drama

USA, 2015 - 2017, 23 h 23 min (Minutáž: 30x50 min)

Dave Porter

Bob Odenkirk, Jonathan Banks, Patrick Fabian, Michael Mando, Rhea Seehorn, Michael McKean, Miriam Colon, Raymond Cruz, Julie Ann Emery, Jeremy Shamos, Jamie Luner, Cesar Garcia, Grant Barker, Max Arciniega, Amy Davidson, Steven Ogg, Mark Jeffrey Miller, Juan Carlos Cantu, Eddie J. Fernandez, Josh Fadem, Dorian Missick, Vincent Laresca, Mel Rodriguez, Kevin Weisman, Dawnn Lewis, Paul Geoffrey, Clea DuVall, Kerry Condon, Barry Shabaka Henley, Lane Garrison, Dennis Boutsikaris, Jillian Armenante, Sam Quinn, Omid Abtahi, Tomas Sanchez, Ed Begley Jr., Kyle Bornheimer, Jessie Ennis, Grizelda Quintana, Vincent Fuentes, Liana Mendoza, Kurt Caceres, Suzanne Savoy, Jim Beaver, David Grant Wright, Mark Margolis, Mark Proksch, Yolanda Aragon, Luis Moncada, Manuel Uriza, Ann Cusack, James Cady, Robert Clotworthy, Debrianna Mansini, Stoney Westmoreland, Daniel Moncada, Jesus Payan Jr., Jennifer Hasty, Steve Stafford, T.C. Warner, Sarah Minnich, Andrea Good, Rodger Larance, Michael E. Stogner, Rick Anglada, Jyl Murray, Giancarlo Esposito, Frank Deal, Gabriel Rush, Brandon K. Hampton, Nadine Marissa, Cara Pifko, Rex Linn, Abigail Zoe Lewis, Robert Grossman, Brendan Fehr, Julian Bonfiglio, Tina Parker, Omar Maskati, Joe DeRosa, Luis Bordonada, Carol Herman, JB Blanc, Kimberly Hebert Gregory, Molly Hagan, Jeremiah Bitsui, Ray Campbell, Peter Diseth, Javier Grajeda, Steven Bauer, John Getz, Michael Chieffo, Lavell Crawford, Jalene Mack, Quinn VanAntwerp, Jackamoe Buzzell, Cornell Womack, Anthony Michael Frederick, Laura Fraser, Grant James, Stephen Michael Ayers, Hayley Holmes, Rhett Lynch, Julie Hanna, Tim Baltz, Tamara Tunie, Grover Coulson, Raymond McAnally, Jean Villepique, Ernest Tsosie III, Jason Sklar, Randy Sklar, A. Russell Andrews, Caleb Burgess, Phyllis Applegate, Chris Mulkey, Bonnie Bartlett, Audrey Moore, Christopher Hagen, Carol Mansell, Shahine Ezell, Jean Effron, Mario Perez, Marissa Woolf

TV-seriál. Zarytý komplex distribuce Perníkového táty je v Better Call Saul velice znát, což myslím samozřejmě jen a jen v dobrém. Třeba se postupem času poodkryjí nějaké ty právní maličkosti, které nám v Perníkovém tátovi unikly. Nechejme se podat. Prozatím jsem spokojený. | 1.série (80%) > Průměr: 80% (4*) |(12.2.2015)

Better Call Saul měl pověst výborného projektu dávno předtím, než padla první klapka. A drží si ji dodnes, navzdory tomu, že i po dvou sériích žije na dluh. Prequelu chybí děj i myšlenka. Slibovaný přerod Jimmy McGilla v Saula Goodmana se ani po dvaceti dílech nerozběhl a ještě se k němu neschyluje. Z hlediska tradiční struktury dramatu : expozice - kolize - krize - peripetie - katastrofa, seriál ještě neopustil expozici. První dvě řady tak suplují funkci pilotu. Jsou plné charismatických postav, jejichž místo v příběhu je ještě neznámé a zajímavých scén, které ovšem příběh nikam neposouvají. S tímhle přístupem mohou scenáristé napsat spousty dílů, aniž by kdykoliv narazili na strop uvěřitelnosti vývoje postav, ovšem velice brzy s ním narazí do zdi zbytečnosti děje. Ani Bob Odenkirk očividně neutáhne všechno.(24.4.2016)

Ak máš legálny problém, volaj Saula! Aj ja by som mu mal teraz zavolať, lebo mám legálny "problém" s tým, ako sa mi páči. Je v tom poznať Gilligan, od prvého dielu mi je jasné že to nebude presne štýl breaking bad. Má to ten komický nádych, čo zo toho vyrába vlastne breaking bad s humorom. Niekto by si povedal že je to zlé, že to nie je nič nové, ale je to naopak. Better call saul, je skoro niečo iné, a keď ste taký fanúšik breaking bad ako ja, tak si nenecháte ujsť ani jeden diel.(7.3.2015)

Vince Gilligan navazuje na své mistrovství z Breaking Bad a hraje s divákem nápaditou a rafinovanou hru. Proti možným očekáváním, že Saul Goodman bude od samého začátku řešit spletité kauzy zločinců, je nám postupně poodhalováno pozadí, které vedlo ke zrodu (i konci?) Saula Goodmana, avšak tato postava se v první sérii kromě závěrečné scény ani na chvíli nevyskytne. V ironickém kontrastu se naopak Jimmy stará o postarší klienty a snaží si vybudovat solidní reputaci. Stejně jako u Breaking Bad si tvůrci pohrávají s chronologií vyprávění, když každý díl je povětšinou uveden flashbackem či flashforwardem, díky čemuž je divákovi ponechán prostor participovat na příběhu a vytvářet si určité hypotézy. S tím souvisí také záměrné zámlky (zvuk kopírky, zavřené dveře, náhlý střih), které vytváří hlavní napětí. Better Call Saul tak není bezhlavou strhující jízdou, avšak svým precizně detailním skládankovým narativem, kdy bezmála každá informace má své místo a je dříve či později zužitkována, nechává většinu na oko efektních seriálů daleko za sebou (v důmyslnosti s nakládáním s informacemi a postavami třeba přeceňovaný House of Cards). Jinými slovy by šlo říci, že nejde podobně jako Jimmyho nejlepšímu příteli o výsledek a cíl hry, ale o potěšení ze hry samotné. S přihlédnutím k potvrzené druhé série lze úvodní sérii brát jako chytře vystavěnou cestu k nové, titulní identitě. Jimmy nyní kolísá mezi onou solidní figurkou právníka, kterého by z něj chtěl mít jeho (jak se ukáže) ješitný a spořádaný bratr, a bývalým já, které ztělesňoval vychytralý zlodějíček Slipping Jimmy. Díky vztahu s bratrem dochází podobně jako u Breaking Bad k žánrovým přesahům do rodinného dramatu, přičemž tento vztah je klíčový pro syntetizovanou identitu Saula. Dále je nám vtipně ukázána Jimmyho záliba v rýmovaných vizitkách na své právnické služby, je zopakována Mikeova motivace, který se snaží finančně zabezpečit svou vnučku, atd. Průsečíky mezi Jimmym, Mikem a mexickými mafiány jsou také narýsovány bezchybně, že nezbývá než bez obav a s nadšením očekávat druhou sérii – tentokrát již v hlavní roli se Saulem Goodmanem. ___ Druhá série (taky) takřka geniální. Sice stále bez Saula, ale to vůbec nevadí, protože málokdo umí tak skvostně vystavět scénu nebo konflikt (ať už komicky, nebo vážně) jako Gilligan (tzn. dalo by se na to dívat pořád dokola). Nemluvě o tom, že nabízí možná až překvapivý (svou intenzitou), ale nepopiratelný existenciální přesah.(9.4.2015)

Saule, Saule, Saule... Musím souhlasit s komentářem Emmet_RAY, BCS měl vyšlapanou cestičku k úspěchu ještě před tím, než padla první klapka. A to z toho důvodu, že se jedná o spin-off Breaking Bad - nutno podotknout, že Saul rozhodně není žádný průser, takže patrně kvůli tomu fanoušci Breaking Bad sténají blahem i přes absenci kostry děje a zápletky. To, že se BCS stal jedním z nejlepších seriálů ihned po odvysílání pilotu mluví za vše. Zajímavým jevem je také to, že se dost lidí shoduje na tom, že se za celou sérii nic moc nestalo a finále bylo zklamáním - a přesto nechávají 5 hvězdiček, snad ze zaujatosti a nostalgie po Baby blue. Já dávám o trochu střízlivější hodnocení. Saul je charismatický charakter, který na seriálovém poli nemá obdoby a za tu jeho velkou hubu ho nelze nemilovat. Ale muset někomu popsat děj první série, tak mám vážný problém, protože ono se tam vážně nic nestalo. A když už to vypadalo, že dojde k nějakému zvratu, tak potenciál nakonec vyšel naprázdno. Díly sice baví, ale některé scény jsou dost nezáživné a natahované. Z kouzel Saula Goodmana jsme viděli opravdu málo. Také si neodpustím srovnání s jeho starším bráchou - kultovní hlášky, cliffhangery, hudba, nezapomenutelné postavy - tady (až na Saula) nic. K zážitku nepotřebuji výbuchy aut nebo jedno úmrtí za druhým, ale tady vážně chybí jakákoli zápletka nebo zvrat. Uvědomuju si, že prim hraje Saul a vývoj jeho postavy, patrně se jedná o předehru k tomu, než se z Jimmyho stane Saul. Ale přesto jsem zklamaná. Na druhou řadu se těším a mám i dojem, že pokud to neposerou, půjdu s hodnocením výš.(20.2.2015)

• - Mesa Verde je banka, která se objevila již v seriálu Perníkový táta (od r. 2008). Walter White ji používal na placení účtů za svoji léčbu. (Axarus)

• - Farby v seriáli hrajú taktiež rolu. Scenárista Peter Gould trval na tom, aby kriminálnici mali oblečenie teplých farieb a právnici tak pôsobili tlmeným dojmom. (readan)

• - Seriál vznikol medzi scenáristami ako vtip, no neskôr sa Vince Gilligan rozhodol, že by nebolo zlé urobiť spin-off práve s postavou Saula. (readan)