Volejte Saulovi (TV seriál)

Better Call Saul

Krimi / Drama

USA, 2015 - 2019, 39 h 14 min (Minutáž: 42–56 min)

Dave Porter

Bob Odenkirk, Jonathan Banks, Patrick Fabian, Michael Mando, Rhea Seehorn, Michael McKean, Miriam Colon, Raymond Cruz, Julie Ann Emery, Jeremy Shamos, Jamie Luner, Cesar Garcia, Grant Barker, Max Arciniega, Amy Davidson, Steven Ogg, Mark Jeffrey Miller, Juan Carlos Cantu, Eddie J. Fernandez, Josh Fadem, Dorian Missick, Vincent Laresca, Mel Rodriguez, Kevin Weisman, Dawnn Lewis, Paul Geoffrey, Clea DuVall, Kerry Condon, Barry Shabaka Henley, Lane Garrison, Dennis Boutsikaris, Jillian Armenante, Sam Quinn, Omid Abtahi, Tomas Sanchez, Ed Begley Jr., Kyle Bornheimer, Jessie Ennis, Grizelda Quintana, Vincent Fuentes, Liana Mendoza, Kurt Caceres, Suzanne Savoy, Jim Beaver, David Grant Wright, Mark Margolis, Mark Proksch, Yolanda Aragon, Luis Moncada, Manuel Uriza, Ann Cusack, James Cady, Robert Clotworthy, Debrianna Mansini, Stoney Westmoreland, Daniel Moncada, Jesus Payan Jr., Jennifer Hasty, Steve Stafford, T.C. Warner, Sarah Minnich, Andrea Good, Rodger Larance, Michael E. Stogner, Rick Anglada, Jyl Murray, Giancarlo Esposito, Frank Deal, Gabriel Rush, Brandon K. Hampton, Nadine Marissa, Cara Pifko, Rex Linn, Abigail Zoe Lewis, Robert Grossman, Brendan Fehr, Julian Bonfiglio, Tina Parker, Omar Maskati, Joe DeRosa, Luis Bordonada, Carol Herman, JB Blanc, Kimberly Hebert Gregory, Molly Hagan, Jeremiah Bitsui, Ray Campbell, Peter Diseth, Javier Grajeda, Steven Bauer, John Getz, Michael Chieffo, Lavell Crawford, Jalene Mack, Quinn VanAntwerp, Jackamoe Buzzell, Cornell Womack, Anthony Michael Frederick, Laura Fraser, Grant James, Stephen Michael Ayers, Hayley Holmes, Rhett Lynch, Julie Hanna, Tim Baltz, Tamara Tunie, Grover Coulson, Raymond McAnally, Jean Villepique, Ernest Tsosie III, Jason Sklar, Randy Sklar, A. Russell Andrews, Caleb Burgess, Phyllis Applegate, Chris Mulkey, Bonnie Bartlett, Christopher Hagen, Carol Mansell, Shahine Ezell, Jean Effron, Mario Perez, Marissa Woolf, Ruben Rivera Laguna, Marty Lindsey, Audrey Moore, Doris Hargrave, Keith Kupferer, Jerry G. Angelo, Don Harvey, Franc Ross, Poorna Jagannathan, Michael Naughton, Eric Steinig, Keiko Agena, David Costabile, Ethan Phillips, Marc Evan Jackson, Matt Socia, Rainer Bock, Carlos Leal, Marlon Young, Tommy Nelson, Tabatha Shaun, Ben Bela Böhm, Stefan Kapicic, Hans Obma, Jilon VanOver, Colby French, J. Nathan Simmons, Billy Malone, Tony Dalton, Erin Wilhelmi, Harrison Thomas, Marceline Hugot, Jacob Browne

Raději volejte Saula, ale nejdříve poznejte Jimmyho. Gilligan zvolil stejný postup jako v případě Waltera a první série si tak plyne klidným tempem a na malém prostoru rozehrává další velký seriálový přerod. Jimmy a Mike samozřejmě dostali kvalitní spoluhráče v podobě Chucka, Kim, Howarda a velkým příslibem do dalších let je i Nacho. Zatím to Breaking Bad slušně kryje záda, ovšem trůn je ještě daleko. To není výtka. Gilligan je pořád hračička a znovu to dokazuje v každém záběru, ale vyšší hodnocení také nedám, protože laťka půjde jen nahoru a já si v klidu počkám. 1. série: 80%.(9.4.2015)

1.Séria: 90% Musím sa priznať, že som moc neveril tomu, že by ma tento seriál mohol nejak zvlášť zaujať, alebo, že by sa čo i len výraznejšie presadil. Postavu Saula Goodmana som v Breaking Bad mal rád tak na poly, čiže moje očakávania neboli veľké, a to je asi dobré, pretože ma prekvapil o to viac. Jimmy McGill a jeho strasti naprieč právnickou kariérou, rodinným i osobným životom sú ukážkou skvelej práce Vinca Gilligana, ktorý sa pomaly dostáva na seriálový vrchol a ja verím, že v druhej sérii zvýši tempo. O kvalite známej dvojice Odenkirk/Banks ani netreba písať, plus sa k nim pridalo pár dalších, pre mňa veľmi pozitívne prekvapenie, teším sa na ďalšie série.(7.6.2015)

S'all good, man. Žádná koule u nohy, žádné přešlapování ve stínu, žádné "(před)pokračování za každou cenu, protože si to čísla sledovanosti žádají", žádné mlácení prázdné slámy; Better Call Saul je více než důstojným souputníkem svého staršího brášky Breaking Bad. Nespoléhá na něj, neopírá se o něj, funguje totiž plně sám o sobě, ale přesto je, logicky, nejlepší v módu "já na bráchu, brácha na mě". Což ostatně platí i v opačném gardu, jelikož zpětně dává nové rozměry i jednomu z nejlepších seriálů všech dob. Celé to pak má dostatečně svébytný ráz, aby to nebyla pouhá kopie stylu. A to při zachování hlavních deviz Breaking Bad; tedy práce s charaktery, napínavé linie, důraz na filmovost, kvalita nade vše. Z postavy na jedno brdo Saula Goodmana, toho času Jimmy McGilla, udělali tvůrci jeden z nejmnohavrstevnějších charakterů současné quality tv. A nezůstalo zdaleko jen u něj. Ano, Breaking Bad byl více našlapaný a s jasným tahem na branku. Better Call Saul na to jde více od lese, dává si načas, není to kriminální drama, ale charakterové drama. Ke své škodě, to má pozvolnější rozjezd (přeci jen pilot Breaking Bad skrze rakovinu i výrobu drog jasně určí směr i sázky, to zde není), navíc se to neustále potýká s až přespříliš oddělenými liniemi Jimmyho/Mikea, které jsou obě více než výtečné, ne že ne, ale dlouho (to se bavíme o celých sériích, ne epizodách) nepůsobí jako jeden příběh. Což je asi tak vše, co lze vyčíst. Navzdory tomu, že jde o kompaktní celek, by byl hřích nevyzdvihnout výkony kvarteta Odenkirk, Banks, Seehornová a McKean. | S1: 4/5 | S2: 5/5 |(26.8.2018)

O Saulovi, avšak zatím bez Saula. Jimmy byl pěkná svině , co se chtěla napravit , ale od okolí nedostala prostor a tak byl zrozen Saul . Pevně věřím , že druhá série bude mít svižnější tempo a přejde z dramatu víc do komedie. Každopádně úvodní scéna seriálu o tom jak Saul dopadl po konci BB byla libová. Jinak Albuqerque funguje stejně příjemně jako v BB - zapadlá díra kterou si zamilujete . Poměrně málo odkazů na BB mi ani nevadilo. Za Mikea palec nahoru . Celkově to je na pomezí 3-4, nahoru zaokrouhluji z úcty k BB.(14.2.2016)

Po fenomenálním Breaking Bad mohl jít Vince Gilligan tvořit úplně cokoliv. Nakonec ale zůstal v oblíbeném prostředí a vymyslel zcela novou příběhovou linii oblíbeného právníka Saula Goodmana. Opět zde jsou silné charaktery, nečekané zvraty a všudepřítomná jižanská atmosféra Nového Mexika. Nikam se prostě nespěchá. Děj se pomalu rozvíjí a na každé scéně nebo dialogu je vidět autorova sebejistota. I když by se proto prvních 10 dílů dalo shrnout v pár větách, tak to jsou právě ony detaily, které ho činí oproti konkurenci vyjímečným. Už samotná useknutá znělka na začátku každého dílu hned napovídá, že tady o žádný mainstream nepůjde.(11.4.2015)

• - Auto, vedle kterého Jim (Bob Odenkirk) zaparkuje na parkovišti u soudu, je bílý 1997 Cadillac DeVille. (Axarus)

• - Mesa Verde je banka, která se objevila již v seriálu Perníkový táta (od r. 2008). Walter White ji používal na placení účtů za svoji léčbu. (Axarus)

• - Meno Saul Goodman vzniklo z frázy „It's all good, man“, čo v preklade znamená „Všetko je v poriadku“. (readan)