Volejte Saulovi (TV seriál)

Better Call Saul

Komedie / Krimi / Drama

USA, 2015 - 2017, 23 h 23 min (Minutáž: 30x50 min)

Dave Porter

Bob Odenkirk, Jonathan Banks, Patrick Fabian, Michael Mando, Rhea Seehorn, Michael McKean, Miriam Colon, Raymond Cruz, Julie Ann Emery, Jeremy Shamos, Jamie Luner, Cesar Garcia, Grant Barker, Max Arciniega, Amy Davidson, Steven Ogg, Mark Jeffrey Miller, Juan Carlos Cantu, Eddie J. Fernandez, Josh Fadem, Dorian Missick, Vincent Laresca, Mel Rodriguez, Kevin Weisman, Dawnn Lewis, Paul Geoffrey, Clea DuVall, Kerry Condon, Barry Shabaka Henley, Lane Garrison, Dennis Boutsikaris, Jillian Armenante, Sam Quinn, Omid Abtahi, Tomas Sanchez, Ed Begley Jr., Kyle Bornheimer, Jessie Ennis, Grizelda Quintana, Vincent Fuentes, Liana Mendoza, Kurt Caceres, Suzanne Savoy, Jim Beaver, David Grant Wright, Mark Margolis, Mark Proksch, Yolanda Aragon, Luis Moncada, Manuel Uriza, Ann Cusack, James Cady, Robert Clotworthy, Debrianna Mansini, Stoney Westmoreland, Daniel Moncada, Jesus Payan Jr., Jennifer Hasty, Steve Stafford, T.C. Warner, Sarah Minnich, Andrea Good, Rodger Larance, Michael E. Stogner, Rick Anglada, Jyl Murray, Giancarlo Esposito, Frank Deal, Gabriel Rush, Brandon K. Hampton, Nadine Marissa, Cara Pifko, Rex Linn, Abigail Zoe Lewis, Robert Grossman, Brendan Fehr, Julian Bonfiglio, Tina Parker, Omar Maskati, Joe DeRosa, Luis Bordonada, Carol Herman, JB Blanc, Kimberly Hebert Gregory, Molly Hagan, Jeremiah Bitsui, Ray Campbell, Peter Diseth, Javier Grajeda, Steven Bauer, John Getz, Michael Chieffo, Lavell Crawford, Jalene Mack, Quinn VanAntwerp, Jackamoe Buzzell, Cornell Womack, Anthony Michael Frederick, Laura Fraser, Grant James, Stephen Michael Ayers, Hayley Holmes, Rhett Lynch, Julie Hanna, Tim Baltz, Tamara Tunie, Grover Coulson, Raymond McAnally, Jean Villepique, Ernest Tsosie III, Jason Sklar, Randy Sklar, A. Russell Andrews, Caleb Burgess, Phyllis Applegate, Chris Mulkey, Bonnie Bartlett, Audrey Moore, Christopher Hagen, Carol Mansell, Shahine Ezell, Jean Effron, Mario Perez, Marissa Woolf, Ruben Rivera Laguna

Když bylo oznámeno, že tvůrce Breaking Bad chystá spin-off této novodobé seriálové legendy, která je dost možná nejlepším seriálem všech dob, vzbudilo to spíše obavy, než nadšení. Navázat na kulturní fenomén takovýchto rozměrů není jednoduché a tvůrci této odnože Perníkového táty (výjimečně povedený a chytlavý překlad) si toho byli vědomi a tak chytře vyprávějí příběh o několik let předcházející drogovému dobrodružství Heisenberga, tentokrát z pohledu Jimmyho McGilla, lépe známého jako Saul Goodman, díky čemuž nejsou scenáristé svazování událostmi Breaking Bad a mohou příběh tvořit svobodněji. Tento předpoklad se bohužel nenaplňuje od samého počátku a první dvě epizody Better Call Saul působí z větší části jako poměrně laciný příživník na popularitě svého předchůdce, kdy se až příliš okatě snaží dát najevo propojení s Breaking Bad. Po slabším úvodu se ovšem stane zázrak a Saulova cesta si najde vlastní hlas, kterým sebevědomě promlouvá k divákům, kteří až do samotného konce nechtějí přestat poslouchat. Odkazy na předchozí megahit Vince Gilligana jsou v dalších epizodách omezeny na minimum, což seriálu ohromně prospívá a najednou působí jako samostatné a plnohodnotné dílo, které je schopné zaujmout i diváky neznalé původního výtvoru. Ačkoliv se jedná o příběh vzestupu jednoho šikovného právníka, většina událostí se odehrává mimo soudní síň, neboť protagonista nejraději řeší své případy mimo takové prostory a Volejte Saulovi (tento překlad už se do historie nezapíše) tak rozhodně nelze vnímat jako další právnický seriál navazující na tradici Matlocka a podobných. Právní prostředí slouží jako základ pro rozvinutí životních osudů hlavních postav a ačkoliv samozřejmě na řešení právních kauz dojde, nejedná se o hlavní složku příběhu, neboť zde jde především o postavy a jejich vypořádávání se s těžkými a mnohdy také absurdními situacemi, které si pro ně tvůrci přichystali v rámci uceleného příběhu. Better Call Saul si po první sérii rozhodně zaslouží pochvalu a pro fanoušky Breaking Bad jde o povinnou záležitost, která uspokojivým způsobem hlouběji zkoumá život jedné z nejoblíbenějších postav původního seriálu. Pro ostatní se jedná o velice kvalitní seriál výtečně kombinující vážné a humorné momenty, který nově příchozí diváky s největší pravděpodobností naláká i na Breaking Bad. Tudíž, jak se tak říká, "Everybody Wins".(28.5.2015)

Raději volejte Saula, ale nejdříve poznejte Jimmyho. Gilligan zvolil stejný postup jako v případě Waltera a první série si tak plyne klidným tempem a na malém prostoru rozehrává další velký seriálový přerod. Jimmy a Mike samozřejmě dostali kvalitní spoluhráče v podobě Chucka, Kim, Howarda a velkým příslibem do dalších let je i Nacho. Zatím to Breaking Bad slušně kryje záda, ovšem trůn je ještě daleko. To není výtka. Gilligan je pořád hračička a znovu to dokazuje v každém záběru, ale vyšší hodnocení také nedám, protože laťka půjde jen nahoru a já si v klidu počkám. 1. série: 85%.(9.4.2015)

Ač to u mne Breaking Bad prosralo na celé čáře, rozhodl jsem se, že dám Saulovi šanci, neb jeho postava byla v původním seriálu jako jedna z mála snesitelná a(ž) vtipná a hodnocení taky nevypadalo marně. Rozjezd spíše nezáživný, proklínal jsem se u něj, že jsem Vinci Gilliganovi jako idiot nenaletěl jednou, ale rovnou dvakrát. Díky mému zvyku, vždy (až na výjimky) dojíždět série před tím, než seriál odsoudím a zkoupu, mne Saul vtáhl a tak od půlky první série jsem ho žral. V průběhu času se (stále) více času věnuje Mikovi, což je dle mého škoda, neb Saulova linka, obzvláště jeho vztah s Chuckem, je mnohem zajímavější a dramatičtější. Ale i tak velmi dobré, obzvláště v porovnání s pitomým a plochým Breaking Bad. Těším se na třetí sérii... 100% (1. série - 90%, 2. série - 100%)(28.4.2017)

Saul je konečně zpět! Tedy Jimmy McGill, který se do života podsvětí teprve zlehka propadá... ale na druhou stranu se zvedá z finančního a sociálního dna. U spin-offů je štěstím to, že některé postavy divák zná a je rád, když se objeví na scéně (Mike, Tuco...), ale na nich se příběh vystavět nedá a tak tu musí být i postavy nové – a ty zatím nejsou moc zajímavé, takže když se příběh odehrává v domě Jima s jeho spolubydlícím, tak to trochu skřípe. Jakmile ale přijde na řadu to pravé „BB“ drama, tak se v Novém Mexiku zase cítíte jako doma. Hlavní ale je, že se o budoucnost druhé řady bát nemusíme, takže Vince Gilligan bude mít příležitost vše rozvést tak, jak zamýšlel – včetně Walterova a Jesseho camea z „přítomnosti“ BB...(13.2.2015)

Po první sérii jsem nadšen. Byly zde slabší díly, i lepší, ale atmosféra a kouzlo breaking badu překvapivě zůstalo, což je obecně u spinoffů a volných pokračování čehokoli neobvyklé. Saul nám nabízí poněkud jiný, vyvíjející se charakter, než sebevědomého zaprodance z bb. Čistě k první sérii, beru ji jako skvělý a svižný rozjezd (u bb byl začátek nudnější), přičemž poslední díl napovídá, že v dalších sezónách se můžeme těšit na námi již známého Saula z plakátu a drogové podsvětí Albuquerque. A mobily nechte radši v poštovní schránce.(8.4.2015)

• - V prvních fázích produkce seriálu se zvažoval 30. minutový formát a komediální pojetí celého seriálu. (Sygi)

• - Michaela McKeana, ktorý stvárňuje postavu Chucka, odporučil na túto rolu Bryan Cranston. (readan)

• - Farby v seriáli hrajú taktiež rolu. Scenárista Peter Gould trval na tom, aby kriminálnici mali oblečenie teplých farieb a právnici tak pôsobili tlmeným dojmom. (readan)