Volejte Saulovi

(seriál)
  • USA Better Call Saul
Trailer 1
USA, (2015–2022), 52 h 16 min (Minutáž: 42–69 min)

Dave Porter

Bob Odenkirk, Jonathan Banks, Patrick Fabian, Michael Mando, Rhea Seehorn, Michael McKean, Miriam Colon, Raymond Cruz, Julie Ann Emery, Jeremy Shamos (více)

VOD (1)

Série(6) / Epizody(63)

Tenhle prequel Perníkového táty nominovaný na Emmy sleduje život začínajícího advokáta Jimmyho McGilla a jeho proměnu na morálkou nesvázaného právníka Saula Goodmana. (Netflix)

Trailer 1

jerry12

90%. PŘED EDITEM: Souhlasím s tou částí místní komunity, která by ráda předcházela hodnocení seriálů po jednom nebo dvou dílech. Seriál, resp. jedna jeho řada, je holistický celek, a hodnotit jej po dvou dílech je skoro jako by někdo chtěl hodnotit film po deseti minutách úvodu, což by si, už jen pro úctu k audiovizuálnímu umění, troufl jen málokdo. Ale formality nechme stranou. Saul vtrhl na televizní obrazovky ve velkém, přesně tak, jak se čekalo. Není náhodou, že první dva díly oceňují především fanoušci Breaking Bad, zatímco ostatní zůstávají vlažnější. Ani jedno není na škodu, přece jenom máme za sebou pětinu série, a tak těžko odhadovat, s čím nás seriálový génius Gilligan ještě překvapí. Nicméně už nyní lze říct, že znovu vsadil na stejnou kartu, a sice důraz na postupný důkladný vývoj postav a empirickou degeneraci charakterů. Tím, jak Better Call Saul začal, tvůrci jasně naznačují, jakým směrem se bude ubírat - prioritizováním postav (především Saula, jehož vývoj bude pravděpodobně směřovat k tomu, jak ho známe z Breaking Bad, a i proto je v tomto spin-offu znatelně slabší, ubožejší a daleko méně sebevědomý) a posunutím děje až na sekundární kolej. To neznamená, že by ta metanarace nezačínala patřičně po gilliganovsku dynamicky a napínavě, ale soustředění na Saula a jeho pomalu se rýsující partu dostává spád už v pilotním dílu a zavdává příčinu předpokládat, že Gilliganovi ani zdaleka nedošly nápady, a to ani ty dějové, ani charakterové a ani režijně kreativní (úvodní B/W úsek byl naprosto bezchybný a jsem rád, že nás stejně jako v Breaking Bad zásobuje obsáhlou sadou podhledů, nadhledů a přeostřování). A Saul Goodman alias Jimmy McGill alias Bob Odenkirk je stále úplně stejně geniální, jak ho známe z Breaking Bad, jen o dost nudnější a jednotvárnější, což však značí jen to dobré, a sice, že se máme na co těšit. Jsem zatím nadšen, ovšem nechci to zakřiknout, a tak beru všechno zpátky. EDIT: Po předposledním díle první série jedu do plných. Better Call Saul má všechno, co měl jeho předchůdce, jen mu chybí trochu víc akce, to ale snadno dohání Saulovo (resp. Bobovo) neuvěřitelné charisma a důvtipnost, geniální provázanost charakterů a postupná, decentní, ale výrazná gradace příběhu, která mě nutí netrpělivě očekávat velké finále a další sérii. Je pravda, že Better Call Saul je příběhově slabší, ale o to víc je parádní z hlediska práce s postavami. Breaking Bad se Saulovi zatím překonat nepodařilo, ale skvěle mu sekunduje. Lépe spin-off Breaking Bad vypadat nemohl. ()

DaViD´82

"He has a way of doing the worst things for reasons that sounds almost noble." Žádná koule u nohy, žádné přešlapování ve stínu, žádné "(před)pokračování za každou cenu, protože si to čísla sledovanosti žádají", žádné mlácení prázdné slámy; Better Call Saul je více než důstojným souputníkem svého staršího brášky Breaking Bad. Nespoléhá na něj, neopírá se o něj, funguje totiž plně sám o sobě, ale přesto je, logicky, nejlepší v módu "já na bráchu, brácha na mě". Což ostatně platí i v opačném gardu, jelikož zpětně dává nové rozměry i Waltově příběhu. Celé to pak má dostatečně svébytný ráz, aby to nebyla pouhá kopie stylu. A to při zachování hlavních deviz Breaking Bad; tedy práce s charaktery, napínavé linie, důraz na filmovost, kvalita nade vše. Z postavy na jedno brdo Saula Goodmana, toho času Jimmy "S'all good, man" McGilla, udělali tvůrci jeden z nejvrstevnatějších charakterů současné quality tv. A nezůstalo zdaleka pouze u něj. Ano, Breaking Bad byl více našlapaný a s jasným tahem na branku. Better Call Saul na to jde více od lesa, dává si načas, není to kriminální drama, ale charakterové drama. Ke své škodě, to má pozvolnější rozjezd (přeci jen pilot Breaking Bad skrze rakovinu i výrobu drog jasně určí směr i sázky, to zde není), navíc se to neustále sezónu od sezóny potýká s až přespříliš oddělenými liniemi Jimmyho a Kim/Mikea/kartelu, které jsou jedna každá výtečná, ne že ne, ale dlouho (to se stále bavíme o celých sériích, ne epizodách) nepůsobí jako nedílná součást stejného příběhu/celku. V podstatě to jsou dva zcela samostatné spin-offy, každý v trochu jiném duchu a trochu jinak; jeden o Jimmym a jeho okolí, druhý o Mikeovi, kartelech a okolí. Není problém, že by jeden byl lepší druhého. Problém je, že jeden dlouho není součástí druhého. Jakmile se to však protne, jakmile je to více a více o Kim, jakmile nastoupí na scénu Lalo... Tak není co řešit a jen uznale pokyvovat, že Peter Gould je více než rovnocenným partnerem Gilliganovi. A to je sakra co říci. | S1: 4/5 | S2: 5/5 | S3: 4/5 | S4: 4/5 | S5: 5/5 | S6: 4/5 | ()

Tom Riddle

Co byl Saul Goodman z Breaking Bad zač předtím, než se stal Saulem Goodmanem? Na to odpovídá prequel Better Call Saul. A jak se mu to daří? Jako celek trpí BCS úplně stejnými chybami svého předchůdce, tzn. nikdy nekončící šňůra "hrozně cool" scén, které nemají naprosto žádný význam pro děj, scénáristická bezradnost ohledně vedlejších postav (Nacho je regular jakožeproč?), především ale oproti Breaking Bad zaostává absencí komplexnějšího plánu, hodnocení tak musí zákonitě jít o kus níž. Jestliže jsem byl ale po první sérii k seriálu shovívavý, druhá mě nepříjemně vyvedla z míry. Jedná se totiž o nekonečnou, ucouranou nudu, která trpělivost neodměňuje takřka ničím jiným, než prostým faktem, že sledujeme jakýsi sled zbytečných scén z univerza Breaking Bad. Neuvěřitelně přestřelených 86% a topka nejlepších seriálů je skutečně výsměch. ()

JohnCZ

Pomalejší, víc hardcore než Breaking Bad. Seriál zkouší jak divákovu pozornost, tak trpělivost a věřím, že se najde hodně lidí, které tohle brutální slow-burn pojetí nebude bavit. Na druhou stranu, když on je to tak dokonalý mix silné scenáristiky, precizní režie, promyšlených kamerových kompozic a skvělého herectví... Gilligan dopiloval formu k dokonalosti a i když se po většinu stopáže "jen" budují postavy skrze zdánlivě nepodstatné scény plné malých drobností, je to jako celek tak dobrá filmařina, že to vůbec nevadí, ba naopak. Je jen škoda, že oproti Breaking Bad umí Better Call Saul šlápnout na plyn jen málokdy, ale o to silněji umí ve správných momentech diváka zasáhnout. Nic proti Bobu Odenkirkovi a jeho herectví, naopak, ale postava samotného Saula mě ve finále mírně zklamala. Ne že by byl Saul špatný, to vůbec. Akorát je přesně takový, jak by divák očekával a všichni okolo něj jsou tak výrazně zajímavější. Všemu vévodí skvělá Kim Wexler, která je krásnou ukázkou toho, jak psát atraktivní silné ženské postavy. Postupně se vrací ale i řada dobře známých (ne)milovaných charakterů z kartelu, jejichž příběh je tu dál rozvíjen, postupně se protíná s tím Saulovým a nakonec nenuceně zvolna navazuje na události Breaking Bad. ()

Superpero

Gilligan opět naservíroval výborný seriál, který používá atributy, co dělaly i Breaking Bad tak skvělým. Nečekaný, pomalý a uvěřitelný vývoj postav, zde ne až tak ústředního Saula, jako hlavně Kim, díky které se spousta věcí dala do pohybu a díky které mě to bavilo. Vůbec jsem jí neviděl do hlavy a její činy mi dávaly smysl vždy až po delší době. Další věcí je brilantní práce s vedlejšími postavami. Všechny jsou výrazné, zapamatovatelné a mají akurátní prostor. No a za třetí se podařila i ta linka s kartelama. Každej ví, jak to asi musí dopadnout, ale stejně se podařilo utvořit napětí. Bravo. ()

Galerie (1 471)

• Saul (Bob Odenkirk) a Kim (Rhea Seehorn) na konci epizody opouští byt v rezidenčním komplexu na adrese 1751 Bellamah Avenue v Albuquerque. (rhol)
  • Michaela McKeana, ktorý stvárňuje postavu Chucka, odporučil na túto rolu Bryan Cranston. (readan)
  • Auto, vedle kterého Jim (Bob Odenkirk) zaparkuje na parkovišti u soudu, je bílý 1997 Cadillac DeVille. (Axarus)

Související novinky

Boj o moc a Medvěd si podmanili ceny Emmy 2023

Boj o moc a Medvěd si podmanili ceny Emmy 2023

16.01.2024

Proběhlé předávání cen Emmy se ocitlo v poněkud kuriózní situaci, když se slavnostní ceremoniál kvůli stávkám v Hollywoodu odsunul ze září 2023 na leden 2024. Navíc zde byly předávány ceny za seriály… (více)

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis

04.08.2023

Ve věku třiaosmdesáti let zemřel ve čtvrtek v nemocnici Mount Sinai v New York City po krátké nemoci americký herec Mark Margolis, mnoha divákům známý především jako zlověstný don Hector Salamanca ze… (více)

Nominace na Emmy 2023

Nominace na Emmy 2023

12.07.2023

75. ročník televizních cen Emmy čerstvě oznámil své nominace a pakliže jste alespoň trošku sledovali seriálovou tvorbu v uplynulém roce, nejspíš vás jednotlivé kategorie zase až tak moc nepřekvapí.… (více)

Nový seriál Vince Gilligana našel domov

Nový seriál Vince Gilligana našel domov

25.09.2022

Vince Gilligan už by nemusel do konce života nic dělat a jeho místo na seriálovém výslunní by mu stejnak nikdo nevzal. Po kritických i diváckých hitech Breaking Bad a Better Call Saul je zkrátka… (více)