Volejte Saulovi (TV seriál)

Better Call Saul

Krimi / Drama

USA, 2015–2020, 40 h 44 min (Minutáž: 42–60 min)

Dave Porter

Bob Odenkirk, Jonathan Banks, Patrick Fabian, Michael Mando, Rhea Seehorn, Michael McKean, Miriam Colon, Raymond Cruz, Julie Ann Emery, Jeremy Shamos, Jamie Luner, Cesar Garcia, Grant Barker, Max Arciniega, Amy Davidson, Steven Ogg, Mark Jeffrey Miller, Juan Carlos Cantu, Eddie J. Fernandez, Josh Fadem, Dorian Missick, Vincent Laresca, Mel Rodriguez, Kevin Weisman, Dawnn Lewis, Paul Geoffrey, Clea DuVall, Kerry Condon, Barry Shabaka Henley, Lane Garrison, Dennis Boutsikaris, Jillian Armenante, Sam Quinn, Omid Abtahi, Tomas Sanchez, Ed Begley Jr., Kyle Bornheimer, Jessie Ennis, Grizelda Quintana, Vincent Fuentes, Liana Mendoza, Kurt Caceres, Suzanne Savoy, Jim Beaver, David Grant Wright, Mark Margolis, Mark Proksch, Yolanda Aragon, Luis Moncada, Manuel Uriza, Ann Cusack, James Cady, Robert Clotworthy, Debrianna Mansini, Stoney Westmoreland, Daniel Moncada, Jesus Payan Jr., Jennifer Hasty, Steve Stafford, T.C. Warner, Sarah Minnich, Andrea Good, Rodger Larance, Michael E. Stogner, Rick Anglada, Jyl Murray, Giancarlo Esposito, Frank Deal, Gabriel Rush, Brandon K. Hampton, Nadine Marissa, Cara Pifko, Rex Linn, Abigail Zoe Lewis, Robert Grossman, Brendan Fehr, Julian Bonfiglio, Tina Parker, Omar Maskati, Joe DeRosa, Luis Bordonada, Carol Herman, JB Blanc, Kimberly Hebert Gregory, Molly Hagan, Jeremiah Bitsui, Ray Campbell, Peter Diseth, Javier Grajeda, Steven Bauer, John Getz, Michael Chieffo, Lavell Crawford, Jalene Mack, Quinn VanAntwerp, Jackamoe Buzzell, Cornell Womack, Anthony Michael Frederick, Laura Fraser, Grant James, Stephen Michael Ayers, Hayley Holmes, Rhett Lynch, Julie Hanna, Tim Baltz, Tamara Tunie, Grover Coulson, Raymond McAnally, Jean Villepique, Ernest Tsosie III, Jason Sklar, Randy Sklar, A. Russell Andrews, Caleb Burgess, Phyllis Applegate, Chris Mulkey, Bonnie Bartlett, Christopher Hagen, Carol Mansell, Shahine Ezell, Jean Effron, Mario Perez, Marissa Woolf, Ruben Rivera Laguna, Marty Lindsey, Audrey Moore, Doris Hargrave, Keith Kupferer, Jerry G. Angelo, Don Harvey, Franc Ross, Poorna Jagannathan, Michael Naughton, Eric Steinig, Keiko Agena, David Costabile, Ethan Phillips, Marc Evan Jackson, Matt Socia, Rainer Bock, Carlos Leal, Marlon Young, Tommy Nelson, Tabatha Shaun, Ben Bela Böhm, Stefan Kapičič, Hans Obma, Jilon VanOver, Colby French, J. Nathan Simmons, Billy Malone, Tony Dalton, Erin Wilhelmi, Harrison Thomas, Marceline Hugot, Jacob Browne, Joey Folsom, Chelsea Arielle Kibbee, Allison King, Jordan Lage, Alex Désert, Tyson Turrou, Joe Berryman, Grayson Berry, Eric Martinez, Esodie Geiger, Cole Whitaker, Katerina Tannenbaum, Sandy Lopez, Roland Buck III, Johnathan Nieves, Ammie Masterson, Juliet Donenfeld, Robert Forster, Sasha Feldman, Morgan Krantz, Adrienne Lovette, Poppy Liu, Sean Dillingham, Barry Corbin, Dean Norris, Steven Michael Quezada, Tim DeZarn, Keong Sim, Frances Lee McCain, Sewell Whitney, John DiMaggio, Michael H. Cole, Nigel Gibbs, Beth Hoyt, Elias Hanlon, Seth Adkins, Norbert Weisser, Saidah Arrika Ekulona, Dan Martin, Jim Hoffmaster, Victor Samuel Armijo, David Mattey, Philip Fornah, Jermaine Washington, Vas Sanchez, Carlin James, Kenneth Trujillo, David DeLao, Katie Beth Hall, Paige Collins, Jordyn Aurora Aquino, Jay Johnston, Holly Kaplan, Josh Hambrock, A.J. Voliton, Estrella Avila

Ač to u mne Breaking Bad prosralo na celé čáře, rozhodl jsem se, že dám Saulovi šanci, neb jeho postava byla v původním seriálu jako jedna z mála snesitelná a(ž) vtipná a hodnocení taky nevypadalo marně. Rozjezd spíše nezáživný, proklínal jsem se u něj, že jsem Vinci Gilliganovi jako idiot nenaletěl jednou, ale rovnou dvakrát. Díky mému zvyku, vždy (až na výjimky) dojíždět série před tím, než seriál odsoudím a zkoupu, mne Saul vtáhl a tak od půlky první série jsem ho žral. V průběhu času se (stále) více času věnuje Mikovi, což je dle mého škoda, neb Saulova linka, obzvláště jeho vztah s Chuckem, je mnohem zajímavější a dramatičtější. Ale i tak velmi dobré, obzvláště v porovnání s pitomým a plochým Breaking Bad. Těším se na třetí sérii... 100% (1. série - 90%, 2. série - 100%)(28.4.2017)

1. sezóna: Už od prvních sekund je pak jasné, že tuhle polo-komediální jízdu si nejvíce užijí fanoušci starého dobrého Breaking Bad. Opět zde na vás dýchne atmosféra zaprášeného Albuquerque, odkazy a pomrknutí zde zejména v úvodu naleznete na každém kroku a tvůrci zase nezapřou svou slabost pro pomalejší tempo ani do komičnosti natahované scény či černý smysl pro humor. A opět to funguje na jedničku. To všechno samozřejmě s prvotřídní režií, kamerou, scénářem...prostě vším, co ke Gilliganovi patří. Je proto škoda, že se zde toho po příběhové stránce příliš nestane a celá sezóna je tak spíš opět pomalejším rozjezdem k (doufejme) mnohem vyhrocenějším událostem. Místo hlavní dějové linky zde tak tvůrci skáčou spíše od jednoho průseru ke druhému a celá sezóna působí malinko roztříštěným dojmem. I přesto se ovšem Better Call Saul řadí mezi ty nejvýraznější a nejlépe natočené dramatické kousky posledních měsíců, jemuž se hned na úvod povedlo naplno vykročit ze slavnějšího stínu, a ukázal, že spin-off nemusí být jen o ždímání slavné značky. 80%(18.5.2015)

He has a way of doing the worst things for reasons that sounds almost noble. Žádná koule u nohy, žádné přešlapování ve stínu, žádné "(před)pokračování za každou cenu, protože si to čísla sledovanosti žádají", žádné mlácení prázdné slámy; Better Call Saul je více než důstojným souputníkem svého staršího brášky Breaking Bad. Nespoléhá na něj, neopírá se o něj, funguje totiž plně sám o sobě, ale přesto je, logicky, nejlepší v módu "já na bráchu, brácha na mě". Což ostatně platí i v opačném gardu, jelikož zpětně dává nové rozměry i jednomu z nejlepších seriálů všech dob. Celé to pak má dostatečně svébytný ráz, aby to nebyla pouhá kopie stylu. A to při zachování hlavních deviz Breaking Bad; tedy práce s charaktery, napínavé linie, důraz na filmovost, kvalita nade vše. Z postavy na jedno brdo Saula Goodmana, toho času Jimmy "S'all good, man" McGilla, udělali tvůrci jeden z nejvrstevnatějších charakterů současné quality tv. A nezůstalo zdaleka pouze u něj. Ano, Breaking Bad byl více našlapaný a s jasným tahem na branku. Better Call Saul na to jde více od lesa, dává si načas, není to kriminální drama, ale charakterové drama. Ke své škodě, to má pozvolnější rozjezd (přeci jen pilot Breaking Bad skrze rakovinu i výrobu drog jasně určí směr i sázky, to zde není), navíc se to neustále potýká s až přespříliš oddělenými liniemi Jimmyho/Mikea/kartelu, které jsou jedna každá výtečná, ne že ne, ale dlouho (to se bavíme o celých sériích, ne epizodách) nepůsobí jako nedílná součást stejného příběhu/celku. Což je asi tak to jediné, co lze vyčíst. A i to se časem podá. | S1: 4/5 | S2: 5/5 | S3: 4/5 |(26.8.2018)

Kdo miloval Breaking Bad, bude milovat i toto. Zábavné, vtahující a promyšlené. Jen ten poslední díl byl tedy slabší, než jsem čekal (spravilo to až závěrečných 10 minut). Narážky na Breaking Bad jsou tu pak pro opravdové znalce původního seriálu, protože občas jsou jen v takových detailech, že i když jsem to viděl sotva před dvěma lety, musí mi je připomínat až diskutující.(8.4.2015)

Better Call Saul měl pověst výborného projektu dávno předtím, než padla první klapka. A drží si ji dodnes, navzdory tomu, že i po dvou sériích žije na dluh. Prequelu chybí děj i myšlenka. Slibovaný přerod Jimmy McGilla v Saula Goodmana se ani po dvaceti dílech nerozběhl a ještě se k němu neschyluje. Z hlediska tradiční struktury dramatu : expozice - kolize - krize - peripetie - katastrofa, seriál ještě neopustil expozici. První dvě řady tak suplují funkci pilotu. Jsou plné charismatických postav, jejichž místo v příběhu je ještě neznámé a zajímavých scén, které ovšem příběh nikam neposouvají. S tímhle přístupem mohou scenáristé napsat spousty dílů, aniž by kdykoliv narazili na strop uvěřitelnosti vývoje postav, ovšem velice brzy s ním narazí do zdi zbytečnosti děje. Ani Bob Odenkirk očividně neutáhne všechno.(24.4.2016)

• - Tento díl je věnován Robertu Forsterovi. (MATADOR)

• - Meno Saul Goodman vzniklo z frázy „It's all good, man“, čo v preklade znamená „Všetko je v poriadku“. (readan)

• - Auto, vedle kterého Jim (Bob Odenkirk) zaparkuje na parkovišti u soudu, je bílý 1997 Cadillac DeVille. (Axarus)