Volejte Saulovi

(TV seriál)
  • USA Better Call Saul
Trailer 1
Krimi / Drama
USA, (2015–2020), 40 h 44 min (Minutáž: 42–60 min)

Dave Porter

Bob Odenkirk, Jonathan Banks, Patrick Fabian, Michael Mando, Rhea Seehorn, Michael McKean, Miriam Colon, Raymond Cruz, Julie Ann Emery, (více)

Série(5) / Epizody(50)

Saul Goodman je tak trochu šílený a morálně pochybný právník z Albuquerque v Novém Mexiku, který se za každou cenu snaží zůstat mimo budovy soudu. Má nevybíravé způsoby, stovky známých ze všech oborů od prodejce vysavačů až po nájemné vrahy a je ochoten riskovat prakticky cokoliv. Stačí jen, když dobře zaplatíte.
Better Call Saul je prequel spin-off oblíbeného seriálu Breaking Bad, který se soustředí na populární postavu právníka Saula Goodmana v rámci událostí předcházejících původnímu seriálu, kdy ještě nebyl právníkem Waltera Whitea. O tvorbu seriálu se postaral Vince Gilligan, který má na svědomí i Breaking Bad, spolu s Peterem Gouldem, jenž také napsal scénář k několika epizodám. (jerry12)

Trailer 1

Tom Riddle

Co byl Saul Goodman z Breaking Bad zač předtím, než se stal Saulem Goodmanem? Na to odpovídá prequel Better Call Saul. A jak se mu to daří? Jako celek trpí BCS úplně stejnými chybami svého předchůdce, tzn. nikdy nekončící šňůra "hrozně cool" scén, které nemají naprosto žádný význam pro děj, scénáristická bezradnost ohledně vedlejších postav (Nacho je regular jakožeproč?), především ale oproti Breaking Bad zaostává absencí komplexnějšího plánu, hodnocení tak musí zákonitě jít o kus níž. Jestliže jsem byl ale po první sérii k seriálu shovívavý, druhá mě nepříjemně vyvedla z míry. Jedná se totiž o nekonečnou, ucouranou nudu, která trpělivost neodměňuje takřka ničím jiným, než prostým faktem, že sledujeme jakýsi sled zbytečných scén z univerza Breaking Bad. Neuvěřitelně přestřelených 86% a topka nejlepších seriálů je skutečně výsměch. ()

Dadel

Pořád jsem čekal, kdy se to rozjede a nerozjelo. Možná v příští sezoně:-/ V těch prvních deseti dílech není žádná celková souvislá zápletka, jakou měl Breaking Bad, je to jen sled epizod, jak se Saul (pardon, Jimmy McGill) snaží prosadit v branži. Což někomu možná stačí (viz pětihvězdičkáři), ale za mě, pokud se to v další sezoně nezmění, tak se sledováním končím. Cliffhangřík na konci 10. dílu vypadal nadějně. ()

H34D

Zpočátku působí seriál trochu rozpačitě, řekl bych, že jediným společným jmenovatelem s Breaking Bad je postava starého Mike. Samotný Saul je vykreslován trošku odlišně, jeho křiváctví je svým způsobem nevinné, anebo jiným způsobem odpustitelné, někdy až roztomilé, neboť seriál odhaluje dobré úmysly, které stojí na pozadí. Trvá to, než vám charakter Saula přiroste k srdci, ale stane se to. Škoda však, že v seriálu není postav více, resp. barvitě je prokresleno jen cca 3 a půl charakteru, což není mnoho. V zájmu atmosféry se to ale dá zkousnout, ta zde totiž hraje prim. Seriál má spoustu zvláštních a někdy až uhrančivých momentů, kdy se toho na obrazovce mnoho neděje, ale budují se pocity - pocity o životě v prašivém Novém Mexiku, kde prosťáčci jezdí otřískaným autem podél prérie a chtějí si taky ukousnout svoje sousto amerického snu. Děj je skutečně částečně vatovitý, rozhodně nečekejte wow momenty z Breaking Bad, tohle je skromný příběh o pouštním právníkovi, který je jednou dole, podruhé nahoře... 7/10 ()

DaViD´82

He has a way of doing the worst things for reasons that sounds almost noble. Žádná koule u nohy, žádné přešlapování ve stínu, žádné "(před)pokračování za každou cenu, protože si to čísla sledovanosti žádají", žádné mlácení prázdné slámy; Better Call Saul je více než důstojným souputníkem svého staršího brášky Breaking Bad. Nespoléhá na něj, neopírá se o něj, funguje totiž plně sám o sobě, ale přesto je, logicky, nejlepší v módu "já na bráchu, brácha na mě". Což ostatně platí i v opačném gardu, jelikož zpětně dává nové rozměry i jednomu z nejlepších seriálů všech dob. Celé to pak má dostatečně svébytný ráz, aby to nebyla pouhá kopie stylu. A to při zachování hlavních deviz Breaking Bad; tedy práce s charaktery, napínavé linie, důraz na filmovost, kvalita nade vše. Z postavy na jedno brdo Saula Goodmana, toho času Jimmy "S'all good, man" McGilla, udělali tvůrci jeden z nejvrstevnatějších charakterů současné quality tv. A nezůstalo zdaleka pouze u něj. Ano, Breaking Bad byl více našlapaný a s jasným tahem na branku. Better Call Saul na to jde více od lesa, dává si načas, není to kriminální drama, ale charakterové drama. Ke své škodě, to má pozvolnější rozjezd (přeci jen pilot Breaking Bad skrze rakovinu i výrobu drog jasně určí směr i sázky, to zde není), navíc se to neustále potýká s až přespříliš oddělenými liniemi Jimmyho/Mikea/kartelu, které jsou jedna každá výtečná, ne že ne, ale dlouho (to se bavíme o celých sériích, ne epizodách) nepůsobí jako nedílná součást stejného příběhu/celku. Což je asi tak to jediné, co lze vyčíst. A i to se časem podá. | S1: 4/5 | S2: 5/5 | S3: 4/5 | ()

EdaS

1. série 90% Na Saulovi mě baví ta samozřejmá žánrová proměnlivost, kdy rodinné drama přechází do kriminálky nebo do právnického dramatu, aniž by tomu za celou dobu spadl řemen nebo to ztratilo směr. Bob Odenkirk tady dostává zjevnou šanci rozehrát všechny struny svého talentu a ví o tom. Tenhle přerod Jimmyho v Saula nám jednou zlomí srdce. Už teď se bojím a těším zároveň. ()

Galerie (1 094)

• V prvních fázích produkce seriálu se zvažoval 30. minutový formát a komediální pojetí celého seriálu. (Sygi)
  • Názvy epizod 2. série jsou "Switch", "Cobbler", "Amarillo", "Gloves Off", "Rebecca", "Bali Ha'i", "Inflatable", "Fifi", "Nailed", "Klick". Když se dají dohromady jenom první písmena, dostaneme F-R-I-N-G-S-B-A-C-K (Fring je zpátky), což je odkaz Na Guse Fringa, který hraje důležitou roli v seriálu Perníkový táta (od r. 2008). (Axarus)
  • Meno Saul Goodman vzniklo z frázy „It's all good, man“, čo v preklade znamená „Všetko je v poriadku“. (readan)