Perníkový táta (TV seriál)

Breaking Bad

Perníkový tatko

Krimi / Drama / Thriller

USA, 2008 - 2013, 49 h 43 min (Minutáž: 62x48 min)

Dave Porter

Bryan Cranston, Aaron Paul, Anna Gunn, Dean Norris, Betsy Brandt, RJ Mitte, Steven Michael Quezada, Raymond Cruz, Max Arciniega, Tess Harper, Jessica Hecht, Danny Trejo, Sam McMurray, Grizelda Quintana, Adam Godley, Seri DeYoung, Dale Dickey, Louis Herthum, Loren Haynes, Lora Martinez-Cunningham, Nate Mooney, Caleb Landry Jones, Maurice Compte, Blake Berris, Frederic Doss, Carmen Serano, Matthew Page, Juliet Lopez, Steven Bauer, Carl Savering, Drew Waters, Kyle Bornheimer, Paul J. Porter, Damon Herriman, Jolene Purdy, Julia Minesci, Keith Jardine, Matt Jones, Michael Bofshever, Charles Baker, Marius Stan, Ray Campbell, Jeremy Howard, David Ury, James Martinez, Kevin Wiggins, Eddie J. Fernandez, Geoffrey Rivas, Tom Kiesche, Cesar Garcia, Dennis Keiffer, Carrie Anne Fleming, Myra Turley, Aaron Hill, Franc Ross, Jacob O'Brien Mulliken, Judith Rane, Kristen Loree, Edward A. Duran, Mark Vasconcellos, William Sterchi, Michael Bryan French, Richard Barela, Debrianna Mansini, Stoney Westmoreland, Michelle MacLaren, David House, Ryan Lee, Mark Margolis, Nigel Gibbs, Harry Groener, Michael Shamus Wiles, Todd Terry, Krysten Ritter, Christopher Cousins, Bob Odenkirk, DJ Qualls, John Koyama, Rodney Rush, Larry Hankin, David Costabile, Giancarlo Esposito, Jeremiah Bitsui, John de Lancie, Mike Seal, Jonathan Banks, Jere Burns, Luis Moncada, Daniel Moncada, Angelo Martinez, Dean Norris (a.z.), Jesse Plemons, Laura Fraser, Lavell Crawford, Emily Rios, Tina Parker, Ian Posada, Michael Bowen, Kevin Rankin, Patrick Sane, Bill Burr, Kaija Bales, Tait Fletcher, Matt Metzler, Morse Bicknell, Julie Dretzin, Jesus Payan Jr., Louis Ferreira, Mike Batayeh, Javier Grajeda, Gonzalo Menendez, Chris Freihofer, Ashley Kajiki, Mary Sue Evans, Jason Douglas, Antonio Leyba, Christopher Dempsey, Jim Beaver, Dan Desmond, JB Blanc, James Ning, Russ Dillen, Jonathan Ragsdale, Sam Webb, Catherine Haun, Virginia Montero, Eric Steinig, Pedro García, Phil Duran, Miguel Martinez, Lou Pimber, Joe Nemmers, Monique Candelaria, Beth Bailey, Pierre Barrera, Anna Felix, Marc Mouchet, Benjamin Petry, Isaac Kappy, Gregory Chase, Shauna McLean, Carlo Rota, Rob Brownstein, Norbert Weisser, Mark Harelik, Christopher King, Jason Byrd, Jeff Fenter, Jennifer Hasty, Marcus M. Mauldin, Cyd Schulte, Carole Gutierrez, Bill Allen, Jon Kristian Moore, Vic Browder, J.D. Garfield, Tony Whitecrow, Shannon McCormick, Rutherford Cravens, Melissa McCurley, Jamie McShane, Wolf Muser, Bruce McKenzie, Mike Miller, Vivian Nesbitt, Cocoa Brown, John Lawlor, Carrington Vilmont, Myk Watford, Rio Alexander, Drew Pollock, Jason E. Hill, Fran Martone, Guy Wilson, Saginaw Grant, Brennan Brown, Hank Rogerson, Chad Brummett, Robert Forster, Kristin Hansen, Steve Stafford, Martin Palmer, Noah Segan, Tish Rayburn-Miller, Manny Rey, Cynthia Ruffin, Robin Dearden, Michael Showers, J. Michael Oliva, Tank Jones, Rafael Herrera, Dave Colon, Kat Sawyer, Ben Bray, Steve Corona, Fernando Escandon, Ralph Alderman, Keith Meriweather, Stephen Eiland, Mark Hanson, Billy Lockwood, Eric Price, Lawrence Varnado, Jesus Mayorga, Toby Holguin, Amanda Fresquez, Mark Sivertsen, Delana Michaels, Jack Burning, Norma Maldonado, T.C. Warner, Daniel D. Halleck, Chris Ranney, Eddie Perez, Ryan Begay, Wayne Dehart, Richard Christie, Ramsey Williams, Frank Bond, Kathy Rose Center, Steve Cormier, James Espinoza, Mario Moreno, Sarah Minnich, Michael Sheets, Trine Christensen, Merritt C. Glover, Maria Bethke, Alex Knight, Craig Nigh, Mike Ostroski, Ashleigh Banfield, Ken Thomas, Kevin Owen McDonald, Charlie Rose, Karen M. Hudson, Andrea Good, Rodger Larance, Lawrence Gilligan, Jamie Haqqani, Tavia Schwartz, Sergio Kato, Cliff Gravel, Clark Sanchez, Tina Borek, Z. Ray Wakeman, David T. Quan, Angela Blake, Erik Beacham, Ricardo Andres, Marco Morales, Anthony Molinari, Anthony Martins, Tenaya Torres, J.T. Richardson, Michael E. Stogner, Taber Cross, Rick Anglada, Jyl Murray, Moira Walley-Beckett, Taylor Dearden

Díkybohu, že jsem v sobě našel dostatek síly nesledovat tenhle seriál průběžně (na pokračování). Při čekání na další díl bych zmagořil a začal vařit meth. Posledních pět epizod jsem dal za jeden večer a ani nechci pomyslet na hladové fans, kteří tuhle možnost neměli. Breaking Bad nezaváhal ani na chvíli. Napětí, brutální gradace a geniální zakončení jednoho z nejgeniálnějších seriálů všech dob.(6.2.2014)

Creator: Vince Gilligan .. I'm the bad guY. _ Jako oBvykle, když jsem musel trávit nemoc doma, jsem se vRhnul na jeden seriál, který jsem z různých důvodů nezachytil od začátku, ale průběžně na něj slýchal zdařilé reFerence či doporučení přátel, až jsem se do něj v dané příležitosti Pustil. V minulosti jsem takhle během dvou týdnů dal dvě sezóny LOST nebo jindy necelých 5 sezón HIMYM - nyní padla volba na Breaking Bad, kdy jsem do pouhých 11 dnů vecpal součaSné téměř čtyři sezóny. ___ A výborných 44 epizod! Nebudu nijak rozebírat rOzdíly mezi sériemi, protože mi jejich kvalita přijde stále konziStentní, výběr i vývoj postav zajímavý a přijatelný, jejich obsah veskrze důležitý, zábavný i napínavý. Ano, JEsse Pinkman je sice několikrát na okamžitou kulku do Hlavy i od nejbližšího, začátek 4 série byl až nepříjemně pozvolný, ovšem to jsou jen drobky, které (a to spíše ve větším) potkávají každý seriál. Zde jsou po takové době šKody na kvalitě stále miNimální. Yo.(2.10.2011)

Někdo tady mluví o "klasickém přírůstku na poli současného amerického seriálu", já říkám ROZHODNĚ NE! Naprosto excelentní herecké výkony (především Walter 'Heisenberg' White, kterého hraje skvělý Bryan Cranston a Jesse 'Yo' Pinkman v podání Aarona Paula), flash-forwardy na začátku některých dílů (hlavně první díl druhé série - bazén a růžový ohořelý plyšák), dialogy.. ano, dialogy!! Breaking bad totiž není jen o akci a vaření perníku, ale o rozhovorech mezi postavami. Hlavně pak mezi Walterem a jeho manželkou Skyler. Jeho přerod z umírajícího středoškolského učitele na kingpina albuquerqueského okolí přináší i řadu změn v osobním životě. Blížící se smrt v podobě rakoviny totiž není tak jasná, jak se zdálo být, a tak přicházejí větší a větší výčitky a Walterova nevraživost roste. SPOILER Nejsilnějším momentem prvních sérií pak pro mě byla smrt Jesseho přítelkyně Jane, kterou se Walter rozhodne nezachránit, čímž je zase o krůček dál na straně zla.. tam, kde antihrdinství přestává být (co se seriálů týče) cool a nadprůměrný seriál se mění v surové drama. Autorům se podařilo naprosto nekompromisně pokračovat v přerodu pana Whita od hlavního protagonisty k badass antagonistovi seriálu. Jesse je najednou tím, kdo - v záplavě peněz - řeší morálku a nechce zacházet dál, než je nutné. Jejich poštvání jednoho vůči druhému je nevyhnutelné a závěr celého seriálu pak machistickým způsobem uzavírá kruh. Pomsta, smíření, odpuštění..(3.7.2009)

Séria číslo jedna? Prvé dva diely navnadia, potom tri nudia žvástami o rakovine, aby posledné dva znova namotali. Druhá a tretia séria sa kľudne mohli, čo sa týka dejového vývoja, zcucnúť do jednej. V štvrtej sa konečne začne výraznejšie lámať chleba. Ale už dosť počtov. Zápletka, počet zapamätatelných momentov, všetko na nadpriemernej úrovni. Niektoré veci mi však vadili, znižovali šance na plný počet hviezd. Walter White neustále striedal ťahanie sa za gule a hádzanie nebezpečných pohľadov, typ Ja som k*rva chlap a už som sa definitívne nasral, s cúvaním dozadu a lamentovaním nad tým, že on predsa nie je zlý človek. Toto urobil snáď 50x. Potom ešte účasť určitých postáv, ktoré boli až prehnane gýčovité. Napriek výtkam sa jedná o návykovú záležitosť, ktorej silné stránky sú schopné udržať moju zvedavosť na požadovanej úrovni.(26.2.2014)

Keby som mal tento seriál pozerať s polročnými prestávkami medzi sériami. Asi by som najskôr zošedivel a potom oplešatel. Dokonalá súhra príbehu, postáv, znamenitých hereckých výkonov a bezkonkurenčného napätia. Niekto vyčíta seriálu pomalé tempo, ale musím prinajmenšom oponovať. Súhlasil by som v prípade tohto seriálu, no v tomto prípade si treba nájsť čas a od prvej časti si treba všímať každý detail, s ktorým tvorcovia pracujú, je až neuveriteľné ako šialene, no realisticky tento seriál pôsobí. Mám vo zvyku komentovať každú sériu zvlášť, no v tomto prípade to nejde, pretože všetky časti tvoria jeden stmelený, komplexný celok, ktorému naozaj nemám čo vytknúť. Každá časť ma donútila pozrieť si aspoň ešte jednu, niektoré sa možno vyznačujú pomätenými scénami, no mne to prišlo ako punc originálnosti, ktorým sa tento seriál môže pýšiť. O deji nebudem rozprávať veľa, dozvedieť sa to môžte z každej strany, ale nápad úpadku morálky a prerod z cnostného na beštiálny charakter nikdy nemal lepšieho predstaviteľa ako tento seriál. Spomedzi všetkých skvelých hercov, od hlavných rolí až po bezvýznamné vedľajšie roličky chcem uprednostniť výstredný výkon Bryana Cranstona, na ktorého je radosť (niekedy aj strach) pozerať sa. Takže urobte službu sami sebe a pozrite si prvých pár častí. Po dopozeraní poslednej mi určite dáte za pravdu. 100%.(23.8.2014)

• - Ako urobiť metamfetamín sa Bryan Cranston (Walter) pre svoju rolu chemika v seriáli naučil od DEA. (MikO_NR_1909)

• - Spoiler: Jesse Pinkman měl být úplně původně zabit už v první sérii. Nakonec je však jediný přeživší ze všech postav angažovaných ve Walterově impériu. (jerry12)

• - Jesse v seriálu konzumuje alespoň jednou všechny nejznámější drogy - cigarety, alkohol, marihuanu, pervitin, kokain, heroin. (jerry12)