Wonka (2023)

"Come with me, and you'll be, in a world of pure imagination, take a look, and you'll see, into your imagination. We'll begin, with a spin. Traveling in the world of my creation, What we'll see, will defy, Explanation." Prequel Karlíka a továrny na čokoládu mě původně v prvních trailerech příliš nelákal, avšak toto byla skvělá jízda, která na Vánoce 2023 nemá soupeře. Tady žádné hnusné patoky od Orionu nečekejte!!! Zde jen kvalitní čokoláda od mistra mistrů cukrářů. Jedná se o svěží, nenáročný a na nic si nehrající snímek, který přesně Vánoce potřebovaly. Trochu jsem se obával toho srovnání Timothée Chalameta s jeho předchůdcem Johnnym Deepem, ale musím uznat, že Chalamet zahrál vlastní a originální verzi Wonky, který je i o dost sympatičtější postavou než ten Deepův, který byl tak trochu podivín a odtržený od společnosti. Plně si uvědomuji, že se jedná o originální film, který nijak nenavazuje na ten Burtonův, ale i tak, se mi Wonkův prvotní origin jakožto syn zubaře líbil více u staršího snímku, než život s matkou na lodi. Hugh Grant jako Umpa-Lumpa nezklamal (i když se mi kosmeticky příliš nelíbí původní vzhled Umpa-Lumpů z roku 1971 a myslím si, že realističtější Deep Roy-verze byla nejlepší), stejně se jednalo o velice lákavou postavu. Padouši z čokoládového kartelu parádní. Začínám cítit, že kolem Willyho Wonky by mohlo vzniknout klidně i o něco větší univerzum, třeba dosud-neznámé příběhy z jeho cest, kde sbíral ingredience pro svojí čokoládu, no něco takového bych žral :). Silný film, který má potenciál stát se klasikou, která běží na každé Vánoce. 8.5/10

Akta X - Podvod (1995) (epizoda)

"Je vrahem chlapec se psí tváří nebo mořská panna z Fidži?" Tak toto dámy a pánové byl nejlepší zářez do Akt X ve druhé sérii. V ghettu podivných existencí a zjevů může být vrahem vlastně kdokoliv. Liliput, Puzzle-Man, který jí všechno od švábů po hřebíky, kouzelník podivín nebo chlupatý cirkusák? Epizoda se stala časem ikonickou, proslavila se jako první komediálně laděná. Tento typ žánru mi u akt X asi sedl úplně nejvíce, "Monster of the Week" epizody zde dosáhli maximální dokonalosti. BTW ten konec to je teda :D 10/10

Putování s pravěkými zvířaty (2001) (seriál)

Jedním slovem FAMÓZNÍ !!! Je neuvěřitelné, že takový klenot vznikl už v roce 2001. Ani to není žádný velkofilm za miliardy, jenom dokument a jeho CGI je 100x lepší než u dnešních trháků. Je to smutné, ale alespoň můžeme vzpomínat na ty lepší časy. Parádní příběhy z třetihorní a čtvrtohorní přírody a na ty ikonické tvory nikdy nezapomenu. 10/10  - nejlepší epizoda dokumentu - "Nové Svítání".

Clarksonova farma (2021) (seriál)

Wayne Rooney is dead. Jeremy Clarkson je prostě ŠÍLENEC. Tento člověk vlastně stojí za nejlepším počinem v žánru „pořad o autech“ (úplně ne vždycky jen o nich!). Legenda Top Gearu a po jeho vyhazovu z BBC Grand Touru získal na Amazonu vlastní show. Zprvu jsem si nebyl jistý, jestli pořad bude fungovat, jelikož jsem Jeremyho znal pouze v kombinaci s Jamesem Mayem a Richardem Hammondem, což byla nepřekonatelná trojice. K tomu ještě, že tentokrát nepůjde o témata ve stylu AŤ ŽIJE VNITŘNÍ SPALOVÁNÍ, ale Jeremy se bude starat o chod vlastní farmy.  Rozjezd pořadu je trochu slabší, ale od třetí epizody se to zlepší a je to vážně úžasné. Poprvé vidíme Jeremyho uklidněného, a dokonce působí dojmem, že ví, co dělá. Vlastně nám zde ukázal, že vlastnit fungující a prosperující farmu je extrémně těžké, i když vám pomáhá vaše přítelkyně, jeden byrokrat a dva vidláci. Mnoho aktivit je prodělečných (chov ovcí) a jak Kaleb Cooper správně řekl, nejvíce se vyplatí jen pěstovat řepku. Jeremyho zde nečekají jen sklizně, ale také lesnictví, zplaňování, problémy s místními, problémy s jezevci, porody jehňat a telat a další tvrdá dřina. Celkový výdělek na konci první sezóny 144 liber dost zabolí (díky bohu za dotace). Druhá sezóna se věnuje hlavně problémům s práskači, byrokraty a dalšími otravy, kteří nemají Jeremyho příliš v lásce. Nakonec se však najdou mezery v zákonech a většina toho, co byl cíl farmy Diddly Squat se vydaří. Těším se na další sezónu, nemůžu se dočkat Geralda a jeho nesrozumitelné angličtiny. 10/10

Moon Knight (2022) (seriál)

Rise and live again. As my fist of vengeance. As my Moon Knight. Měl bych začít tím, že nejsem žádný megafanoušek Marvelu a vlastně celkově komiksových snímků. Z marvelovského univerza jsem viděl jen Captain Marvel a oba díly Doktora Strange, zatímco jeho seriály byly pro mě ještě větší neznámá. Co se týče Moon Knighta, nalákal mě fakt, že se nijak neprolíná s ostatními filmy a seriály, tudíž jejichž zhlédnutí není na pochopení děje třeba (u Marvelu vážně zázrak). Občas jsem slýchával, že Moon Knight je jen marvelovskou napodobeninou Batmana, což po shlédnutí seriálu můžu vyvrátit, protože tito dva pánové toho moc společného nemají (to spíše Daredevil nebo Iron Man mají více společného s Brucem Waynem). Seriál má silnější ale i slabší úseky, někdy i o dost nudnější. Potěšilo mě pár příjemných hlášek a odkazů na egyptskou mytologii, části z blázince byly vážně jako z blázince, takže jsem se občas v ději i totálně ztratil. Závěrečná bitva nebyla sice nějak převratná, ale že by byla špatná říct nemůžu. 6.5/10 (nejlepší díl sezóny – Asylum).

Prometheus (2012)

It must feel like your God abandoned you. Film, co dostal od diváků celkem těžký hejty a já jim z jedné strany rozumím, ale i tak je Prometheus, dovolím si říct, jeden z nejlepších filmů, co jsem kdy viděl. Ten obskurní styl H. R. Gigera je tady prostě hmatatelný až k vám sám promlouvá, a dokonce tak silně, že předčí i původní dva Vetřelce. Ta vize mě prostě vtáhla a už nepustila, jelikož ten pohled na (nejen) lidskou mytogii je vážně impozantní. Snímek je sice součástí univerza Vetřelec X Predátor, avšak jde si vlastně svým směrem a kdyby režisér Ridley Scott chtěl, mohlo by se jednat o stand-alone. Žádnou bezduchou zabíjačku ve stylu posledních AVP nebo Predátor: Evoluce nečekejte. Tady se řeší mnohem sofistikovanější témata a úvodní scéna, kdy se jeden ze stvořitelů na neznámé planetě obětuje, má mnohem větší význam, než by kohokoliv napadlo. Atmosférou to občas připomíná Akta X (jen s cestováním vesmírem) křížené s Planetou Opic a původním Vetřelcem. Krásné záběry, silné scény (objev známek mimozemského života v neznámém chrámu) a výborné zakončení. Nejlepší počin v sérii od prvního Vetřelce a prvního Predátora. 9/10

Andor - Season 1 (2022) (série)

There is one way out. Right now, the building is ours. You need to run, climb, kill! You need to help each other. You see someone who's confused, someone who is lost, you get them moving and you keep them moving until we put this place behind us. There are 5,000 of us. If we can fight half as hard as we've been working, we will be home in no time. One way out! One way out! One way out! Galaxie se změnila k nepoznání. Opravdu. Snad nikdo nečekal, že z projevu nějakého vězně, kterého do té doby nikdo neznal, ztuhne fanouškům krev v žilách více než při duelu Obi-Wana s Vaderem (prvním po 19 letech!!!), nebo při návratu Mandaloriana a Grogua. Lucasfilm si prošel takovým malým peklem, protože po oznámení, že Cassian Jeron Andor, jeden z členů legendárního týmu Rogue One, dostane vlastní seriál na Disney Plus, fanoušci nebyli úplně nadšení a dokonce nařkli tvůrce z toho, že Star Wars „marvelizují“ a vlastně kdokoli může dostat vlastní film nebo seriál. Všichni se mýlili. To, co vytvořil Tony Gilroy, TO JSOU TY PRAVÉ STAR WARS, KTERÉ MILUJEME. Temnější a vážnější tón, minimum fan-servisu a žádné velké návraty (Melshi nebo Yularen, jejichž návratu si všimlo snad 5% fanoušků) tomu opravdu svědčí. Charismatické nové postavy (LUTHEN RAEL a KINO LOY) si rozhodně zamilujete. Vizuální nádhera a z oznámení, že nás čeká 2. sezóna nemůžu usnout. 10/10 (nejlepší díl sezóny – One Way Out, a nejlepší postava sezóny – KINO LOY).

Pán prstenů: Prsteny moci - Série 1 (2022) (série)

Není to dokonalý ale i tak jsem vlastně spokojený. Seriál jako příjemné fantasy podle mě funguje celkem obstojně a určitě nekazí pověst Jacksonově trilogiím, ba naopak. Morfydd Clark mi do role Galadriel pasuje a je nejlepší i nejvýraznější postavou. Tady zřejmě jdu proti proudu, protože tolik nenávisti, co tento seriál schytává, si určitě, vzhledem ke své kvalitě, která rozhodně není tak špatná, jak byste si zde v každé jiné recenzi mohli přečíst, nezaslouží. Máme zde jednu epizodu, která svým konceptem naprosto vyčnívá, a také bych jí označil jako nejlepší díl série, a to je Udûn. Hodnocení 72% u této konkrétní epizody je opravdu podhodnocené a začínám se i domnívat, že hateři to vlastně ani nesledují a dávají „odpad“ jen z povinnosti. Kdybyste měli zájem seriál zhlédnout a řídili se pouze zdejším hodnocením, asi byste si řekli, jakou ubohost to Amazon vyprodukoval. Tak to není. Vzhledem ke kvalitě seriálu nejsou tak nenávistné komentáře a nízké hodnocení adekvátní. Ano, já vím, že si seriál pět hvězd rozhodně nezaslouží, ale také beru v úvahu, že těm haterům a odpaďákům budu muset trochu zkazit průměr =))). 8/10 (nejlepší díl sezóny – Udûn).

Paměť stromů (2003) (seriál)

Přežil desítky lidských životů a stal se památným stromem – živým organismem, který nás všechny přesahuje, dominantou krajiny a času. Postůjme pod ním s vážností a respektem, zamysleme se nad jeho existencí a hodnotami, které nám přináší. Je opravdu neuvěřitelné, jak famózní tento dokument ve skutečnosti je! Spojení historie a stromů, které jí pamatují a jsou stále mezi námi, je opravdu strhující. Luděk Munzar se zde vážně překonal a z jeho vřelého a láskyplného vztahu ke stromům by si měl vzít ponaučení každý z nás. Stromy nejsou jen ubohou zásobárnou dřeva, jsou to živé bytosti, které mohou růst až tisíce let a stále se těšit dobrému zdraví. Jsou to útočiště pro mnoho živočichů, převážně hmyz, ale jsou klíčové i pro ptactvo a mnoho druhů savců. Úvodní znělka je opravdu srdcervoucí (v tom dobrém slova smyslu) až tak moc, že i vy se budete chtít k nějakému opravdu starému stromu podívat a možná si i najdete vlastní strom, který Vás potěší jen pouhým pohledem na něj. Výjimečné dílo. 10/10