Černá kniha (2006)

To uz je nejaka uchylka porad natacet Nazi filmy z WWII, ne? Obcas mi prijde, ze to v reziserskych kruzich funguje asi takhle: Nenatocil jsi WWII movie, nebo poradnou gangsterku? Tak v tom pripade, Fuck You! Protoze jak jinak si vysvetlit, ze na tyhle 2 nudna temata neustale vznikaji "velke" filmy od "velkych" reziseru. Takze i Paul Verhoeven si nakonec strelil svuj vlastni Shindler's List, aby nam pekne vysvetlil, jaci ti naciste byli svine. No jo, ale ono je to naorzdil od nudneho Shindlera skutecne dobre, poutave a zabavne, takze vlastne proc ne. I pres svou delku a melodrama si to drzelo potrebny drive, ktery proplouval zajimavym scenarem (jak jinak, nez na zaklade realnych udalosti), navic Carice van Houten byla fakt super a nadherna (a to byla po vetsinu snimku blond!). Dalsi Verhoevenova trefa do cerneho a spolecne s Inglorious Basterds jeden z nejlepsich filmu na tema Jews vs. Nazis! 7/10

Šílenství (1994)

Dobre Tesar, hodne dobre! Uz dlouho jsem nevidel vylozene kvalitni horor, ktery je schopny jak vybudovat solidni atmosferu strachu, tak predvest poradnou dark show a typicky hororovy narez. In The Mouth Of Madness to naplnuje vse a beze zbytku. V prvni pulce mate nervy na strune a atmosfera by se dala krajet, ve druhe to stridaji temne scenerie, do kterych se zacne michat paranoia a chaos v tom, co je vlastne realita a dokonce dojde i na zombiky, dobrmany a poradnou sekyrovou rubacku. V tom filmu je neskutecne mnozstvi temer legendarnich scen! Vyborny Sam Neill v hlavni roli a jako vzdy u Carpentera jeho vlastni dokonala hudba! 5* je sice s odrenyma usima, ale... zatim muj nejoblibenejsi Carpenter, ktery u me prekonava i kultovni duo The Thing / Halloween. "Reality is not what it used to be!" 9/10

Maso a krev (1985)

Excelentni stredoveke fantasy, ktere je jak spravne pohadkove zabavne a poutave, tak typicke Verhoevenovsky brutalni a syrove. Napr. zamilovani princ a princezna se poprve polibi, jen jim tam na okrasu visi brutalne znetvoreni obesenci, misto romantickych love scenek jsou zde mnohonasobna znasilnovani atd. Navic ma Verhoeven k dispozici vyborny casting, ktery mi misty pripominal muj oblibeny Blade Runner, precijen zde byli v jednom teamu hned 2 replikanti - vyborny Rutger "I want more life, fucker!" Hauer a Brion "let me tell you about my mother!" James. Stredovekym feelingem a hlavni roli to zase pripomina dobove velmi podobnou Ladyhawke a super trademarkovy medieval soundtrack Basila Poledourise zase evokuje Conana. Kazdopadne Flesh & Blood se muze smele mezi tyto klenoty zaradit, protoze se jedna o dalsi z mnoha vybornych Verhoevenovych kousku. "Let's see if this angel bleeds!" 8/10

Provaz (1948)

Wow, rozhodne jeden z nejlepsich filmu postrkujiciho kohouta. Cock me primarne sokoval, ze je film vubec tak nadherne barevny a vizualni, kdyz rok vzniku je 1948! Dalsi zajimavy element je analyza zpusobu nataceni, kdy se to cele odehrava vesmes v jedne mistnosti za pouziti na svou dobu inovativniho zpusobu nekolika extra dlouhych zaberu (cely film je natocen v pouhych 10ti zaberech!). V prvni rade je zde ale rozehrana dialogove vypiplana story plna napeti a vybornych hereckych vykonu v cele s Jamesem Stewartem a jeho lahudkovym finale. Shit, zase jsem zmeskal Hitchcock cameo, takhle to dal nejde! "Murder can be an art, too. The power to kill can be just as satisfying as the power to create." 8/10

Pochybná žena (1946)

Ale jo, vcelku kvalitni Hitch na pomezi 3* a 4*. Jeho priserne trademarky jako neustale hrani pred screenem (zejmena pri jizde v aute) se sice nezaprely, navic Ingrid Bergman fakt malo prehravala, nejake to relativne solidni napeti se ale nakonec dostavilo, diky spionaznimu undercover feelingu to bylo i docela zabavne a natocene to bylo jako vzdy zrucne. Sakra, tentokrat jsem ale zmeskal Cock cameo! 6/10

Purpurová růže z Káhiry (1985)

Typicky katastrofalni Woody. Spatny scenar, uboha rezie, zoufali herci, priserna hudba a predevsim neskutecna nuda. Nejvic me dostava, ze je to oznaceno jako komedie, protoze s vtipnosti to skutecne nema absolutne nic spolecneho. Tohle je presne duvod, proc je Woody Allen vylozene spatny reziser. Btw, tahle zajimavost je velmi smutna: "Viggo Mortensen řekl, že byl velmi pyšný na to, že měl ve filmu malou roli, protože si zrovna procházel těžkým obdobím. Když poté vzal na film do kina celou svou rodinu, tak byl velmi zklamaný, protože zjistil, že všechny scény, ve kterých se objevil, byly vystřiženy." 2/10

Mocná Afrodíté (1995)

To, co se zpocatku tvari jako dalsi, pro Woodyho typicka totalne nudna vztahova taskarice o nicem, se v pulce zmeni v naopak velmi zabavnou realnou komedii, ktera zacne krystalizovat ve chvili, kdy se na scene objevi Mira Sorvino v roli devky/pornoherecky. Takovym zpusobem jako ona dokazal malokdo rozzarit a obcerstvit jinak vycerpane a prosle Woodyho filmy. Jako bonus zde navic mate pusobive vsuvky z reckeho divadla. "I feel like I owe you a great fuck." 6/10

Celebrity (1998)

Relativne povedeny clanek Woodyho filmografie, ve kterem s humornym nadhledem projizdi zakulisim Hollywoodu. Na Woodyho pomery to nezvykle svizne odsejpa, nenudi a diky black & white modu to i pusobi pekne umelecky. Bylo zajimave sledovat, jak se Kenneth Branagh v hlavni roli snazi o vernou imitaci Allenovych gest skrze postavu, ktera byla napsana prave na rezisera. Navic potesi spousta vedlejsich charakteru z rad celebrit v cele s vybornou Charlize Theron. "He's very arty, pretentious, one of those assholes who shoots all his films in black and white." 6/10

Rozhovor (1974)

Extremne nezazivna zalezitost, ve ktere FF Coppola jen potvrzuje jak moc nudnym reziserem vlastne je. Clovek se obcas nestaci divit, ze je to stejny clovek, ktery ma na svem konte masterpiecy jako Dracula, nebo Apocalypse Now. Vsechno ostatni, pocinaje Godfatherem, konce veskerou jeho tvorbou za poslednich cca 20 let je proste prepalena, prehodnocena nuda. Jedine co tenhle kus zachranuje jsou vsechny ty nahravaci technicke serepeticky a povedena piano hudba, jinak je to neskutecny vopruz a slabota. 3/10

May (2002)

Ten film je vesmes excelentni, bohuzel ale jen v prvnich dvou tretinach, kdy vas dostava vyborne vykresleni emo/goticky May a jejiho ukazkove psychoticky obsesivniho charakteru. Z pozadi navic pulzuje silna podpora hororove atmosfery tvorene jednou sympatickou panenkou v boxu a i diky povedene hudbe to ma naslapnuto na super vysledek. Ve finale se to ale kapku zvrtne, zacne se to snazit o typicky americke sokujici brutalni finish a uplne zbytecne to kazi celkovy vysledek. Stale ale velmi prijemne prekvapeni, ktere je zde tezce nedocenene. 7/10